"Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego". Filmowe podsumowanie dziesięciolecia

[object Object]
Zwiastun "Idy" Pawła PawlikowskiegoMusic Box Films
wideo 2/21

Mamy do czynienia z dziesięcioleciem, w którym zalśniły nowe osobowości reżyserskie. W tym czasie swoją mocną pozycję potwierdziło także średnie pokolenie twórców - ocenia krytyczka filmowa Ola Salwa. Katarzyna Borowiecka zwraca uwagę, że w ostatnich pięciu latach dyskusja o amerykańskim środowisku filmowym toczyła się wokół kilku hasztagów: #MeToo, #AskForMore czy #OscarsSoWhite. Alicja Myśliwiec zaznacza, że "minione lata w kinie to również śmiałe interpretacje historii".

1 stycznia 2020 roku obudzimy się w latach dwudziestych XXI wieku. Tuż przed nowym dziesięcioleciem nasuwa się pytanie: jak zapamiętamy lata "naste" XXI wieku (2010-2019)? Co działo się w tym czasie w filmie? Po jakie obrazy z tego dziesięciolecia będą sięgać przyszłe pokolenia?

Na te pytania odpowiadają dziennikarki i krytyczki filmowe.

Katarzyna Borowiecka, dziennikarka filmowa, Trójka Polskie Radio

Trudno uchwycić to filmowe dziesięciolecie w kilku zdaniach komentarza. Warto zauważyć, że szczególnie w drugiej połowie drugiej dekady XXI wieku dyskusja o amerykańskim środowisku filmowym toczyła się wokół kilku hasztagów. Przede wszystkim mieliśmy #MeToo, który powstał dzięki artykułom prasowym oraz wystąpieniom wielu aktorek. Poruszyło to lawinę, która ukazała, jak mocno zdegenerowane jest hollywoodzkie środowisko. O ile był to bardzo ważny hasztag, to niejedyny. Był również #AskForMore, czyli apel o to, by pytać kobiety filmu o więcej, żeby traktować kobiety z taką samą powagą, z jaką traktuje się mężczyzn. Pojawił się również #OscarsSoWhite, który wzbudził dyskusję wokół listy nominacji do Oscara w kategoriach aktorskich. Narodził się w 2015 roku, a przybrał na sile w roku kolejnym, gdy okazało się, że drugi rok z rzędu zabrakło wśród nominowanych aktorów afroamerykańskich. Spowodowało to w amerykańskich warunkach poważną dyskusję na temat reprezentacji mniejszości rasowych. O ile sytuacja Afroamerykanów nieco się zmieniła, to o swoje należne miejsce upominają się mniejszości latynoska i azjatycka.

"The Florida Project" Seana Bakera
"The Florida Project" Seana BakeraM2 Films

Zostało to podchwycone głównie przez seriale, ale warto przypomnieć jedną z najważniejszych disneyowskich produkcji animowanych ostatnich lat - "Coco" - która opowiada o meksykańskim święcie zmarłych. Pełną obsadę składającą się z przedstawicieli mniejszości azjatyckiej miała komedia "Bajecznie bogaci Azjaci".

Mijające dziesięć lat to także triumfalny pochód komiksowych superbohaterów przez srebrny ekran. Szczególnie w przypadku filmowego uniwersum Marvela, po tym jak w 2007 roku szefostwo w Marvel Studios objął Kevin Feige. Obecnie wchodzimy w czwartą fazę uniwersum Marvela. Feige zaufał mniej znanym reżyserom, kojarzonym z kinem niezależnym, przez co te filmy mają elementy autorskie. Tego uczy się Warner Bros., które realizuje ekranizacje komiksów DC Comics. Nie są one tak udane jak filmy marvelowskie, ale ostatnie tytuły "Wonder Woman" czy nawet "Aquaman" bardziej wpisują się w oczekiwania widzów.

Pojawiła się w kinematografii nowa fala horrorów. Tworzą ją reżyserzy, którzy wychowali się na filmach mistrzów epoki VHS. Jordan Peele wpisuje elementy klasycznego kina grozy w opowieści o nierównościach społecznych, głównie rasowych. Nową jakość horroru proponuje Ari Aster ("Dziedzictwo. Hereditary" oraz "Midsommar. W biały dzień"). W tym dziesięcioleciu obserwowaliśmy głównie umacnianie się pozycji twórców średniego pokolenia. W kinie światowym byli to m.in Christopher Nolan czy Paul Thomas Anderson. Najnowszy film braci Benny’ego i Josha Safdie "Uncut Gems" z Adamem Sandlerem pokazuje pewną tendencję wśród twórców niezależnych, którzy konsekwentnie, pomimo wielu przeciwności losu, realizują kolejne filmy. Świetnym przykładem jest także twórczość Seana Bakera, który zachwycił najpierw "Mandarynką", kręconą ze względów finansowych iPhone’ami, a następnie "Floridą Project".

"Uciekaj!" reż. Jordan Peele
"Uciekaj!" reż. Jordan PeeleUnited International Pictures Polska

W Polsce swoją pozycję umacniali m.in. Wojciech Smarzowski czy Paweł Pawlikowski. Ale bardzo mnie cieszą mocne wejścia reżyserek i reżyserów młodego pokolenia: Agnieszka Smoczyńska, Jagoda Szelc, Maria Sadowska, Jan P. Matuszyński, Jan Komasa. Jest także Paweł Maślona, który jest jednym z reżyserskich kaskaderów. Cieszy też, że pojawia się w Polsce coraz więcej dobrych scenariuszy. Reżyserzy zrozumieli, że czasem lepiej oddać pisanie scenarzystom i skupić się tylko na kręceniu. Efekty widać choćby przy "Bożym Ciele" Jana Komasy według tekstu Mateusza Pacewicza. W tym samym tandemie powstała "Sala samobójców. Hejter", która niebawem trafi do kin. Wcześniej to właśnie słabe scenariusze były główną bolączką polskiej kinematografii.

Katarzyna Borowiecka, Trójka Polskie Radiotvn24.pl

Alicja Myśliwiec, dziennikarka Meloradio i "Dzień Dobry TVN", rzeczniczka prasowa Mastercard Off Camera

Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego - tak można skomentować, to co działo się w kinie ostatniego dziesięciolecia. Chodzi o to, że filmowcy korzystają z pewnych schematów narracyjnych, sięgając po całą tradycję kina amerykańskiego i europejskiego, nie boją się używać cytatów, ale wykorzystują je, przefiltrowując przez własną wrażliwość i spojrzenie na świat. Tu pojawia się więc element nowości.

Minione lata w kinie to również śmiałe interpretacje historii. Okazuje się, że i twórcom, i widzom bardzo potrzebne jest spojrzenie na przeszłość. Łączy się to z terapeutyczną funkcją kina, ponieważ filmowcy również sięgając do przeszłości, szukają odpowiedzi na uniwersalne pytania "kim jesteśmy?" i "dokąd zmierzamy?". Na poziomie narracyjnym ciekawe jest również to, że filmowcy często sięgają po opowieści utopijne bądź dystopijne. Źródła tych skrajności także należy dopatrywać się w potrzebie wyjaśnienia świata.

"Twarz" reż. Małgorzata Szumowska
"Twarz" reż. Małgorzata SzumowskaKino Świat

Jeśli chodzi o kino niezależne, jego superbohaterem jest każdy z nas, zwykły człowiek, który szuka wskazówek życiowych. W filmach niezależnych ostatnich lat możemy odnaleźć odpowiedzi, dotyczące różnych sytuacji, które nierzadko są absurdalne. Filmy niezależne tworzą ustawienia Hellingera na bohaterach filmowych, przez co widz otrzymuje pewną formę terapii.

Kino niezależne w ostatnim dziesięcioleciu poszło o krok dalej i przestało zajmować się tolerancją, a zaczęło kłaść nacisk na akceptację. Chodzi o różne postawy odmienności, które niejednokrotnie budzą kontrowersje. A we współczesnym świecie podziałów o nie nie jest trudno.

W ostatnich latach zaczęły się zacierać granice pomiędzy kinem niezależnym a głównym nurtem. I to nie za sprawą twórców, ale w głównej mierze dzięki widzom. Część z nich kierowana jest snobizmem i modą na wszystko, co jest alternatywne, inni należą do nowego pokolenia, które korzysta z łatwego dostępu do kinematografii i realizuje indywidualne poszukiwania. Ta zmiana nastąpiła również za sprawą platform streamingowych, odważnie sięgających po najróżniejsze produkcje, bardzo często niskobudżetowe, które pojawiają się na festiwalach filmowych różnych zakątków świata. Ważnym z mojej perspektywy - i nie mówię tego ze względu na mój związek z festiwalem Mastercard Off Camera, ale jako obserwator kina offowego - znakiem czasu jest to, że Ania Trzebiatowska była drugą polską jurorką festiwalu Sundance (po Krzysztofie Zanussim). Wskazuje to na fakt, że polski punkt widzenia jest dla organizatorów Sundance - najważniejszego festiwalu kina niezależnego na świecie - istotny. Mało tego, coraz częściej pojawiają się na tym festiwalu polscy twórcy.

Nasz rynek stał się znowu rynkiem kina autorskiego. Nie ma już potrzeby wpisywania się filmowców w nurty czy szkoły, tworzą po prostu kino autorskie. Coraz częściej widzowie chodzą po prostu na kolejny film reżysera, który do nich przemawia

Alicja Myśliwiec, Meloradio i "Dzień Dobry TVN"tvn24.pl

Ola Salwa, krytyczka filmowa, programerka Transatlantyk Festival

Mamy do czynienia z dziesięcioleciem, w którym zalśniły nowe osobowości reżyserskie: Kuba Czekaj, Piotr Domalewski, Paweł Maślona, Michał Marczak, Olga Chajdas, Krzysztof Skonieczny, Jan P. Matuszyński, Jagoda Szelc, Agnieszka Smoczyńska, Tomasz Wasilewski, Jan Komasa. Z drugiej strony swoją mocną pozycję potwierdziło średnie pokolenie twórców takich jak Małgorzata Szumowska, Andrzej Jakimowski, Joanna Kos-Krauze i zmarły pięć lat temu Krzysztof Krauze, Wojciech Smarzowski. Każdy z nich, na swój sposób, próbuje "złapać czas", opowiedzieć o tym, co się dzieje we współczesnym świecie, czasem zerkając na nasze, polskie podwórko, czasem posyłając spojrzenia z dalekiego kraju. Reżyserzy patrzą też wstecz, na dramatyczną historię Polski, przywracając wyparte z pamięci wydarzenia, lub nadając tym, które są dobrze znane, świeżą, niejednokrotnie kontrowersyjną narrację (raz dla jednej, raz dla drugiej strony widowni) i pytając, jak to, co było wpływa na to, kim jesteśmy dziś. Burza choćby wokół "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego czy "Idy" Pawła Pawlikowskiego świadczą o tym, jak potrzebne są to filmy i jak nieobyte to były, a może wciąż są, rozmowy. Ten ostatni tytuł i międzynarodowa kariera, jaką zrobił – ze zdobyciem Oscara włącznie – świadczy o tym, że polska historia i tematy mogą żywo interesować nie tylko naszą widownię. Przeprowadzka Pawła Pawlikowskiego z Wielkiej Brytanii, gdzie z sukcesem kręcił dokumenty i fabuły, to ruch, który wzbogacił naszą kinematografię. Nie tylko o "Idę" i "Zimną wojnę", ale i o charyzmatyczną postać w środowisku filmowym, chętnie wspierającą innych twórców radą czy dobrym słowem.

Pawlikowski i jego filmy ciekawią zagraniczną widownię i krytyków, ale nie tylko one – w obiegu od dawna znajduje się przecież mistrzyni Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska, a od tej dekady także Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska czy Jacek Borcuch. Obecność polskich filmów na festiwalach w Berlinie, Cannes czy Wenecji nikogo już nie dziwi, choć mogłaby być większa, dzięki mocniejszemu i bardziej konsekwentnemu wsparciu ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Na krajowym rynku wzmocniły się dwie tendencje - komedie romantyczne nadal mogą liczyć na przynajmniej kilkusettysięczną publikę, a filmy sygnowane przez Patryka Vegę nawet na dwa miliony widzów. Przypominają mi się tu słowa Andrzeja Wajdy, które padły w kontekście premiery "Psów", skądinąd powracających w kolejnym roku: "on [Pasikowski - red.] coś wie o tej publiczności, czego ja nie tylko nie wiem, ale nawet nie chciałbym wiedzieć" – tyle tytułem komentarza o sukcesie "Kobiet mafii" czy "Botoksu". Polskie kino jest pojemne, bo z jednej strony jest w nim miejsce na filmy stricte komercyjne, a z drugiej swoją, proporcjonalnie mniejszą, widownię znajdują takie perełki jak "Photon" Normana Leto, "Serce miłości" Łukasza Rondudy czy "Daas" Adriana Panka.

"Serce miłości" reż. Łukasz Ronduda - fragment filmu
"Serce miłości" reż. Łukasz Ronduda - fragment filmuGutek Film

Do kina przychodzi coraz więcej widzów, co przekłada się na zwiększoną produkcję filmową – nie tylko dlatego, że producenci prywatni odnoszą zyski i mają co inwestować w kolejne tytuły. Także dlatego, że półtora procent ze sprzedaży każdego biletu idzie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, przyznającego dotacje na produkcję i tworzenie filmowej infrastruktury.

Warto też zwrócić uwagę, że wiele zmian w polskim kinie nie byłoby możliwe, gdyby nie Polski Instytut Sztuki Filmowej właśnie, który przez ponad dekadę swojego istnienia stworzył mocny system wsparcia produkcji filmowej, dotuje też szkoły filmowe, festiwale, lokalne kina, wydawnictwa filmowe, a także promocję międzynarodową. Byłoby szkoda, gdyby jego rola miała teraz się osłabić z powodu nieroztropnego zarządzania i forsowania niepotrzebnych zmian organizacyjnych.

Zwiastun filmu Jana Komasy "Boże Ciało"
Zwiastun filmu Jana Komasy "Boże Ciało"Kino Świat

Po latach jałowych dyskusji, powoli poprawia się sytuacja kobiet w polskim kinie – nie tylko dlatego, że umacniają one swoją pozycję też w innych krajach, ale głównie dzięki silnym i pracowitym reżyserkom, producentkom i przedstawicielkom innych zawodów filmowych, jakie mamy w kraju. Dość wymienić Agnieszkę Holland, Małgorzatę Szumowską, Agnieszkę Smoczyńską, Jagodę Szelc, Ewę Puszczyńską, Klaudię Śmieję, Renatę Czarnkowską-Listoś, Marię Gołoś, Martę Habior, Joannę Szymańską, Agatę Szymańską i Magdalenę Kamińską. W minionych latach powstała inicjatywa Kobiety Filmu, która broni interesów kobiet w kinematografii i odnosi na tym polu sukcesy.

Istotną zmianą na polskim rynku jest rosnąca liczba międzynarodowych koprodukcji. Nowe pokolenie producentów chętnie pracuje z partnerami z Czech, Danii, Szwecji, Litwy, a nawet Meksyku czy Islandii. Do Polski wciąż przyjeżdżają ekipy z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy USA - Wrocław był planem filmowym "Mostu szpiegów" Stevena Spielberga. Wprowadzona w 2019 roku ustawa o zachętach finansowych w branży audiowizualnej na razie nie przyciągnęła tyle zagranicznych produkcji, na ile liczyliśmy, ale jest nadzieja, że od 2020 się to zmieni.

Ola Salwatvn24.pl

Autor: Tomasz-Marcin Wrona / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24