- Raport wywiadu omawiały amerykańskie media - m.in. "New York Times", CNN i agencja AP.
- Prezydent USA Donald Trump zarzucił mediom, że opublikowały "fake newsa", zaś wysłannik Trumpa ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff nazwał wyciek dokumentu "zdradą".
- Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił, że Iran "nie zdoła odbudować programu atomowego".
Omawiana przez CNN wstępna ocena została wydana przez agencję wywiadu wojskowego DIA, działającą w ramach Pentagonu. Jest oparta o analizę szkód, przeprowadzoną przez Dowództwo Centralne (CENTCOM) po amerykańskich atakach na trzy obiekty nuklearne Iranu, do których doszło w nocy z soboty na niedzielę - przekazało jedno ze źródeł.
Według raportu amerykańskie uderzenie na trzy irańskie obiekty nuklearne w Fordo, Isfahanie i Natanz nie zniszczyło podstawowych elementów irańskiego programu nuklearnego i cofnęło jego postępy jedynie o kilka miesięcy. Analiza zniszczeń obiektów i wpływu ataków na irańskie ambicje nuklearne trwa i może ulec zmianie wraz z pojawieniem się większej ilości informacji wywiadowczych - zaznaczyła stacja CNN.
Dwa źródła, zaznajomione ze wstępną oceną wywiadowczą, powiadomiły, że irańskie zapasy wzbogaconego uranu nie zostały zniszczone. Duża część uranu miała zostać przetransportowana w inne miejsce przed atakiem. Możliwe, że uran trafił do tajnych irańskich obiektów nuklearnych. Jeden z rozmówców przekazał, że wirówki są w znacznym stopniu "nietknięte".
Również "New York Times" napisał, że wstępne oceny wskazują, iż w wyniku amerykańskiego ataku wejścia do dwóch obiektów zostały odizolowane, jednak podziemne budynki nie uległy zniszczeniu. - Więc ocena jest taka, że USA cofnęły (program nuklearny) może najwyżej o kilka miesięcy - powiedziało źródło.
Trump: obiekty nuklearne w Iranie zostały "całkowicie zniszczone"
Wstępne oceny są sprzeczne z deklaracjami prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapewniał, że uderzenia "całkowicie i totalnie unicestwiły" irańskie zakłady wzbogacania uranu.
Biały Dom potwierdził istnienie raportu, ale nie zgodził się z omawianą przez media oceną - podała CNN. - Wyciek tej rzekomej oceny to ewidentna próba poniżenia prezydenta Trumpa i zdyskredytowania odważnych pilotów, którzy przeprowadzili doskonale wykonaną misję zniszczenia irańskiego programu nuklearnego - oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt. - Wszyscy wiedzą, co się dzieje, gdy zrzucasz dokładnie na cel 14 bomb o masie 13 ton: całkowite zniszczenie - dodała.
W poniedziałek Trump oświadczył, że "wszyscy wiedzą", iż zaatakowane przez USA obiekty nuklearne w Iranie zostały "całkowicie zniszczone". Skrytykował część mediów, w tym CNN, za to, że według niego rozpowszechniają "fake newsy" na ten temat.
"FAKE NEWS CNN, RAZEM Z UPADAJĄCYM NEW YORK TIMES, POŁĄCZYŁY SIĘ W PRÓBIE SZKALOWANIA JEDNEGO Z NAJBARDZIEJ UDANYCH ATAKÓW WOJSKOWYCH W HISTORII. OBIEKTY NUKLEARNE W IRANIE ZOSTAŁY CAŁKOWICIE ZNISZCZONE! ZARÓWNO TIMES, JAK I CNN SĄ ATAKOWANE PRZEZ OPINIĘ PUBLICZNĄ!" - napisał Trump we wpisie na swoim portalu Truth Social (pisownia oryginalna).
Szef Pentagonu: próbują podważyć misję prezydenta Trumpa
Także szef Pentagonu Pete Hegseth nie zgodził się z tezą o ograniczonym efekcie bombardowania na irański program atomowy. - Na podstawie wszystkiego, co widzieliśmy, a ja to wszystko widziałem - nasza kampania bombardowań zniszczyła zdolność Iranu do tworzenia broni jądrowej. Nasze potężne bomby trafiły dokładnie w odpowiednie miejsce każdego celu i działały idealnie - stwierdził szef Pentagonu w oświadczeniu cytowanym m.in. przez CNN.
- Każdy, kto mówi, że bomby nie były niszczycielskie, próbuje po prostu podważyć prezydenta i udaną misję - dodał.
Wysłannik Trumpa o "zdradzie"
We wtorkowym wywiadzie w Fox News, specjalny wysłannik prezydenta ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff nazwał wyciek dokumentu - który miał być opatrzony klauzulą "ściśle tajne" - "zdradą" i również nie zgodził się ze wstępnymi ustaleniami.
- Wyciek tego typu informacji, bez względu na to, jaka to informacja, po której stronie się pojawi, jest skandaliczny. To zdrada - orzekł.
Witkoff stwierdził, że wszystkie obiekty zaatakowane przez USA zostały całkowicie zniszczone, w tym schowane głęboko pod ziemią zakłady wzbogacania uranu w Fordo.
- Zrzuciliśmy 12 bomb penetrujących na Fordo. Nie ma wątpliwości, że naruszyły osłonę i nie ma wątpliwości, że (miejsce - red.) zostało zniszczone. Dlatego doniesienia, które w jakiś sposób sugerują, że nie osiągnęliśmy celu, są po prostu całkowicie absurdalne - powiedział Witkoff.
Netanjahu: Iran nie zdoła odbudować swojego programu nuklearnego
Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił, że zakończona kampania przeciwko Iranowi była "historycznym zwycięstwem", które przetrwa pokolenia. Iran nie będzie miał broni atomowej i nie zdoła odbudować swojego programu atomowego - powiedział izraelski przywódca.
Netanjahu podkreślił, że Izrael "nigdy nie miał w Białym Domu takiego przyjaciela jak Donald Trump" i podziękował mu za wspólną walkę z rozwojem irańskiego programu atomowego. Dodał, że amerykański nalot na ośrodek w Fordo zniszczył zlokalizowany tam zakład wzbogacania uranu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Irańskie obiekty nuklearne poważnie uszkodzone
- Cały program nuklearny Iranu poszedł na marne (...) jeżeli ktoś w Iranie będzie chciał go odbudować, będziemy działać z tą samą determinacją i siłą, by udaremnić każdą taką próbę - zaznaczył izraelski premier w przemówieniu do narodu. - Podkreślam: Iran nie będzie miał broni atomowej - oświadczył Netanjahu.
Dodał, że Izrael zadał również "miażdżące ciosy reżimowi zła". Zapowiedział, że w miejsce sponsorowanej przez Iran "osi zła", powstanie "oś dobrobytu i pokoju narodów regionu". Netanjahu przekazał też, że teraz uwaga Izraela skupi się na Strefie Gazy. "Musimy pokonać Hamas i uwolnić zakładników" - oznajmił.
Autorka/Autor: asty
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: MAXAR TECHNOLOGIES