Kultura i styl

Kultura i styl

Nowy serial TVN. "Opowieść o zwykłych ludziach w ekstremalnych sytuacjach"

W czwartek wieczorem odbyła się premiera nowego serialu TVN "Szóstka". - To, co jest głównym atutem tego serialu, to jego filmowość - podkreślała podczas premiery serialu Marianna Zydek, odtwórczyni jednej z głównych ról. Reżyserka "Szóstki", Kinga Dębska, wskazała, że jest to "opowieść o zwyklych ludziach w ekstremalnych sytuacjach".

"Trywializacja Holokaustu". Rammstein wywołał oburzenie

Niemiecki zespół metalowy Rammstein materiałem wideo, który zapowiada ich nowy, siódmy album, wywołał kontrowersje wśród widzów i oburzenie społeczności żydowskiej. Muzycy pojawiają się na filmie w kostiumach więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Ludzie, którzy walczą o przetrwanie wielkich kotów. "Ziemia tygrysów" w Discovery Channel

Najbliższe kilka lat będzie miało kluczowe znaczenie dla przetrwania pięciu z dziewięciu podgatunków tygrysów. Cztery pozostałe już wymarły w ostatnich stu latach. Zdobywcy Oscarów - reżyser Ross Kauffman i producent Fisher Stevens - w filmie dokumentalnym "Ziemia tygrysów" przedstawiają historię dwójki ludzi, którzy poświęcili życie, aby ratować zagrożone dzikie koty. Premiera "Ziemi tygrysów" w niedzielę 31 marca o godz. 21:00 na Discovery Channel.

Mirosław Adam Supruniuk laureatem nagrody KARTY

Mirosław Adam Supruniuk został pierwszym laureatem nagrody KARTY im. Katarzyny Miernickiej. Jego działania Gustaw Herling-Grudziński nazywał przed laty ocalaniem resztek "emigracyjnej Atlantydy". W roku 2005 Supruniuk utworzył Muzeum Uniwersyteckie, które opiekuje się kolekcją ponad 25 tysięcy dzieł sztuki polskich emigrantów.

Postawił pianino na rynku i zagrał Chopina

Ma na swoim koncie niejeden koncert w plenerze. Tym razem zaskoczył w centrum Poznania. Młody muzyk postawił na rynku pianino i dał koncert. Dzięki niemu poznaniacy mogli sobie przypomnieć utwory Chopina.

Książka Michelle Obamy może przejść do historii

"Becoming. Moja historia" Michelle Obamy może stać się najlepiej sprzedającą się książką wspomnieniową i autobiograficzną w historii - piszą światowe media po tym, jak jej wydawca poinformował, że na całym świecie kupiło ją już ponad 10 milionów osób.

Bajeczne zarobki dyrektora Opery Wrocławskiej. Zarząd chce go odwołać, wojewoda wstrzymuje decyzję

Kontrola Najwyżeszej Izby Kontroli wykazała, że dyrektor Opery Wrocławskiej Marcin Nałęcz-Niesiołowski w 2017 roku zarobił ponad pół miliona złotych. Według kontrolerów, tylko za same dodatki do pensji za dyrygowanie, można było zatrudnić czterech dyrygentów. Zarząd województwa dolnośląskiego chciał odwołać dyrektora, ale stosowną uchwałę, z rekomendacji ministra kultury, wstrzymał wojewoda dolnośląski.

Orły 2019 bez większych niespodzianek. I tylko Tomka Kota żal

Tegoroczna gala Polskich Nagród Filmowych nie zafundowała nam niespodzianek. Bezdyskusyjny faworyt - "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego - zgarnął siedem statuetek Orła, w tym dla najlepszego filmu, reżysera, za scenariusz i dla najlepszej aktorki. "Polską Meryl Streep" znów okazał się wielokrotnie nominowany Janusz Gajos, który otrzymał szóstego Orła za drugoplanową rolę w "Klerze". I tylko znów pominiętego za rolę w "Zimnej wojnie" Kota żal - pisze Justyna Kobus, recenzentka filmowa tvn24.pl.

Orły 2019 rozdane. "Zimna wojna" wielkim zwycięzcą

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego została najlepszym polskim filmem według Polskiej Akademii Filmowej. Podczas ceremonii rozdania Orłów, najważniejszych polskich nagród filmowych, obraz otrzymał łącznie siedem statuetek. W kategoriach aktorskich nagrody przypadły Jackowi Braciakowi i Januszowi Gajosowi za "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, Joannie Kulig za "Zimną wojnę" i Aleksandrze Koniecznej ("Jak pies z kotem").

"Słońce już więcej nie zaświeci". Nie żyje Scott Walker

Kompozytor i producent muzyczny Scott Walker zmarł w piątek po południu. Wokalista grupy The Walker Brothers, znanej z takich piosenek, jak "The Sun Ain't Gonna Shine Anymore" czy "No Regrets", przez lata inspirował swoją twórczością zarówno fanów, jak również innych artystów, na zawsze zapisując się w historii współczesnej muzyki. Miał 76 lat.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje. Miała 95 lat

W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska - pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny - poinformowała w sobotę redakcja kwartalnika "Zeszyty Literackie".

To oni mogą wystąpić na Pol'and'Rock Festival. Wybrano pierwsze zespoły

Ruszyły przygotowania do 25. Pol'and'Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą. W Poznaniu wybrano pierwsze zespoły, które będą miały szansę na występ na dużej scenie w sierpniu. - Czy jest to zespół Ankh, który nawet 25 lat temu grał na pierwszym festiwalu, czy są to zespoły zupełnie nowe - każdy ma te same szanse - podkreślił w rozmowie z TVN24 Jerzy Owsiak, prezes zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Michael Jackson pozostanie w galerii sław rocka

Michael Jackson pozostanie wśród wprowadzonych do Galerii Sław Rock and Rolla. Także sieć muzeów figur woskowych Madame Tussaud zdecydowała, że wszystkie figury woskowe przygotowane w hołdzie Jacksonowi pozostaną na swoim miejscu.

Wpadka wegańskiej influencerki. "Popełniłam błąd"

Rawvana zarabia w sieci - ma ponad trzy miliony fanów w mediach społecznościowych - na zachwalaniu restrykcyjnej diety wegańskiej. Tymczasem w internecie pojawił się filmik, na którym weganka ma na swoim talerzu rybę. Kobieta znalazła się w ogniu krytyki fanów, którzy zarzucili jej oszustwo. Influencerka odpowiedziała na zarzuty nagraniem, w którym próbuje wyjaśnić sytuację.

Pierwsze nominacje w domu Wielkiego Brata

Uczestnicy "Big Brothera" dokonali pierwszych nominacji. Najwięcej głosów otrzymała Natalia Wróbel, którą nominowało aż sześć osób. O pozostanie w programie walczy też Maciej Borowicz, którego wskazało czterech mieszkańców.

"Już nas nic nie zaskoczy". Owsiak o przygotowaniach do Pol'and'Rock

Festiwal Pol'and'Rock, dawniej Przystanek Woodstock odbędzie się od 1 do 3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą. W środę na roboczym spotkaniu o przygotowaniach do festiwalu rozmawiali przedstawiciele Fundacji WOŚP z władzami miasta. - Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz, już nas nic nie zaskoczy - zapewniał Jerzy Owsiak.

Urszula Dudziak: Krzysztof Komeda był moim guru, moją gwiazdą przewodnią

Krzysztof Komeda właściwie mnie odkrył. Jego obraz w mojej wyobraźni to obraz kogoś, kto jest moim guru, moim światłem, moją gwiazdą przewodnią - podkreśliła w "Xięgarni" Urszula Dudziak. Artystka mówiła o książce autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej "Komeda. Osobiste życie jazzu". - Zawodowa i profesjonalna książka, jednocześnie napisana w taki sposób, że nie można się od tego oderwać - oceniła.