Historia i teraźniejszość. Licealiści mają się uczyć o "ideologii politycznej poprawności", neomarksizmie, żołnierzach wyklętych i współczesnych prześladowaniach chrześcijan

Źródło:
tvn24.pl
Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot historia i teraźniejszość (materiał "Faktów po południu")
Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot historia i teraźniejszość (materiał "Faktów po południu")TVN24
wideo 2/4
Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot historia i teraźniejszość (materiał "Faktów po południu")TVN24

Rewolucja seksualna inspirowana neomarksizmem, powstańcza walka "żołnierzy niezłomnych", ekspansja "ideologii politycznej poprawności" i katastrofa smoleńska jako największa tragedia w powojennej historii Polski - między innymi o tym mają uczyć się licealiści na nowym przedmiocie historia i teraźniejszość. Ministerstwo opublikowało projekt podstawy programowej.

W następnym roku szkolnym, od września 2022 roku, w liceach i technikach pojawi się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym.

- Pokolenie dzisiejszych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy o wydarzeniach z drugiej połowy dwudziestego wieku. Bez tej wiedzy są bardzo podatni na manipulację, nie znają mechanizmów, które na nich oddziałują - uzasadniał potrzebę wprowadzenia nowego przedmiotu minister edukacji Przemysław Czarnek. Wokół HiT od razu narosły kontrowersje, zwłaszcza po tym, gdy minister osobiście wskazał ekspertów, którzy przygotowali podstawę programową.

Czytaj więcej: Eksperci Czarnka to historycy. A co mówią o teraźniejszości?

Historia i teraźniejszość. Jest projekt podstawy programowej

Ministerstwo edukacji opublikowało w poniedziałek projekty rozporządzeń, gdzie znalazła się podstawa programowa nowego przedmiotu. Trafiły one do konsultacji międzyresortowych.

HiT - czytamy w dokumencie - ma dać uczniom wiedzę na temat wydarzeń z historii po 1945 roku i "przygotować ucznia do samodzielnej i sprawiedliwej oceny przemian zachodzących w Polsce i na świecie od zakończenia II wojny światowej".

Ma się to dziać "w kategoriach ciągłości i zmiany (lub zerwania) w odniesieniu do podstaw, z których wyrasta nasza Ojczyzna rozumiana jako wspólnota ukształtowana według konkretnych norm kultury oraz wizji człowieka, rodziny i społeczeństwa sięgających swoimi korzeniami klasycznej cywilizacji grecko-rzymskiej i chrześcijaństwa".

Wymagania wobec uczniów podzielone są chronologicznie na siedem rozdziałów.

1. Wiedza o podstawach życia społecznego

Pierwszy rozdział jest najbardziej ogólny, nie odnosi się do konkretnych wydarzeń. Według projektu na zajęciach uczniowie mają zdobyć wiedzę o rozwoju koncepcji społecznych i politycznych, tworzeniu wspólnot religijnych, organizacji politycznych, o prawach człowieka, o narodzie i o patriotyzmie. Omówione mają być też różne ustroje polityczne oraz modele relacji kościołów z państwem.

2. Świat i Polska w latach 1945–1956

W tym rozdziale licealiści i uczniowie techników mają uczyć się o skutkach II wojny dla świata i dla Polski, a także charakteryzować zmiany dokonujące się na świecie w powojennej dekadzie.

Jest mowa o planie Marshalla, powstaniu NATO i Układu Warszawskiego, o początkach integracji europejskiej. Uczeń na podstawie państw zachodnich ma również rozróżniać rządy socjaldemokratyczne, chadeckie, konserwatywne i liberalne. Pojawia się punkt dotyczący Powszechnej deklaracji praw człowieka ONZ z 1948 roku i Europejskiej konwencji praw człowieka z 1950 roku. Uczniowie mają też poznać historię Chin pod rządami Mao Zedonga.

Jeśli chodzi o Polskę, na lekcjach ma być omówiona odbudowa kraju po wojnie, "najważniejsze mechanizmy sowietyzacji Polski" i charakterystyka rządów komunistów.

Licealiści będą też poznawać "rozmaite reakcje społeczeństwa polskiego na rządy komunistów w Polsce", w tym "powstańczą walkę 'żołnierzy niezłomnych' (rtm. Witold Pilecki, płk. Łukasz Ciepliński, Danuta Siedzikówna ps. 'Inka') oraz postawę Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego (jego 'non possumus' i internowanie w latach 1953–1956)". Posiadając taką wiedzę, mają "opowiedzieć o różnych postaciach wierności zasadom i męstwa wobec prześladowców".

3. Świat i Polska w latach 1956–1970

Kolejny rozdział dotyczy między innymi działalności Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, dekolonizacji, "powstań antykomunistycznych w Berlinie i na Węgrzech", o "wojnach zastępczych" podczas zimnej wojny i interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Jest też mowa o kulturze masowej i zmianach w krajach zachodnich wynikających z rozwoju technologii i mediów.

Uczeń ma też "charakteryzować przemiany społeczno-obyczajowe określane jako 'rewolucja 1968 roku' (m.in. 'rewolucja seksualna') oraz ich intelektualne inspiracje (neomarksizm, 'nowa lewica')".

W historii Polski wskazano między innymi na 1956 rok - "Poznański Czerwiec, Jasnogórskie Śluby Narodu, powrót Gomułki do władzy, uwolnienie Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego", a także wydarzenia z 1968 roku. Uczeń ma też wyjaśnić "znaczenie ideowo-moralne duszpasterskiego programu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego".

4. Świat i Polska w latach 1970–1980

Z nauki o latach 70. uczeń ma zapamiętać między innymi osłabienie pozycji USA i "wzrost wpływów światowego obozu komunistycznego". Na lekcjach będzie też omówiona "polityka odprężenia" w relacjach międzynarodowych i "sposób rozliczenia się Niemiec z dziedzictwem rządów nazistowskich".

Jeśli chodzi o Polskę, licealiści poznają przebieg i skutki Grudnia 1970 roku. Scharakteryzują też rządy Edwarda Gierka - "dobrobyt na kredyt, uległość wobec ZSRS, zmiany w konstytucji PRL w 1976 roku".

Lekcje będą również dotyczyły "głównych przejawów opozycji w Polsce" w tym okresie, czyli - według podstawy programowej - "Kościół katolicki i narodziny tzw. opozycji demokratycznej po protestach robotniczych w 1976 roku". Uczeń będzie też umiał "wyjaśnić znaczenie dla Polski i świata wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża".

5. Świat i Polska w latach 1980–1991

Nauczyciele na HiT będą omawiali "wzrost popularności programów wolnorynkowych i konserwatywno-liberalnych" w latach 80. i znaczenie przejęcia władzy przez Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii i Ronalda Reagana w USA. Omówią też "erozję systemu komunistycznego" oraz dalszą historię Chin po śmierci Mao.

W tym rozdziale znaczna większość zagadnień poświęcona jest historii Polski. Jest o powstaniu "Solidarności", o stanie wojennym i roli Kościoła w tym okresie. Licealista ma również "charakteryzować przebieg 'jesieni narodów' w Europie Środkowej i Wschodniej oraz wskazać na prekursorską rolę ruchu społecznego 'Solidarność' i zainicjowanej przez św. Jana Pawła II 'rewolucji ducha'".

Na lekcjach pojawi się też temat przełomu 1989 roku w Polsce, w tym Okrągłego Stołu, "wyborów kontraktowych" 4 czerwca 1989 roku, wyboru gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta i powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jest też mowa o "bilansie rządów komunistycznych w Polsce", "dekomunizacji" i "lustracji" oraz o zmianach w konstytucji.

6. Świat i Polska w latach 1991–2001

W tym rozdziale na lekcjach ma być omawiane powstanie Unii Europejskiej, "blaski i cienie zmian politycznych w Afryce" oraz polityka Rosji i Chin.

Uczeń ma "scharakteryzować znaczenie 1991 roku w najnowszej historii Polski", jako roku pierwszych wolnych wyborów i powołania rządu Jana Olszewskiego. Jest też punkt o "wizji budowy Trzeciej Niepodległości przedstawionej w Polsce w 1991 roku przez św. Jana Pawła II" oraz rządach AWS i UW w latach 1997-2001. Są też punkty dotyczące przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej.

Po przerobieniu tego rozdziału uczeń ma również "charakteryzować zjawisko prześladowań religijnych na przykładzie losu społeczności chrześcijańskich w różnych strefach świata".

7. Świat i Polska w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku

Uczeń ma "charakteryzować główne zmiany kulturowe zachodzące w świecie zachodnim na przykładzie ekspansji ideologii 'politycznej poprawności', wielokulturowości, nowej definicji praw człowieka, rodziny, małżeństwa i płci" oraz "umieścić te zmiany na tle kulturowego dziedzictwa Zachodu ujętego w myśli grecko-rzymskiej i chrześcijańskiej".

Jak czytamy w projekcie, licealiści mają "wskazać na różnice między tolerowaniem a afirmowaniem zjawisk kulturowych i społecznych".

Uczniowie będą też omawiać "zmiany Unii Europejskiej w okresie po wstąpieniu Polski w jej struktury - wzrost pozycji Niemiec, zjawiska kryzysowe związane z imigracją, niestabilnością strefy euro, brexit, epidemię COVID-19, kontrowersje ideologiczne na forum instytucji unijnych".

Na zajęciach będą uczyli się o postkomunizmie jako "trwałej barierze rozwojowej" i "scharakteryzują różne wizje wyjścia Polski z postkomunizmu", wyjaśniając "na czym polegało polityczne znaczenie 2005 roku w Polsce".

Pojawia się też temat katastrofy smoleńskiej. Uczeń ma "wyjaśnić, dlaczego katastrofę z dnia 10 kwietnia 2010 roku należy traktować jako największą tragedię w powojennej historii Polski (według oświadczenia polskich parlamentarzystów przyjętego podczas Zgromadzenia Posłów i Senatorów w dniu 13 kwietnia 2010 roku poświęconego uczeniu pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem)".

Dodatkowo licealiści będą charakteryzować "zmiany polityczne i gospodarcze w Polsce w latach 2010–2015" oraz "najpoważniejsze wyzwania stojące przed Polską u progu trzeciej dekady XXI wieku". To - według autorów projektu - "kryzys demograficzny, utrzymanie tożsamości kulturowej, koszty finansowe i społeczne 'polityki klimatycznej'".

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

"Jestem prezydentem Stanów Zjednoczonych, jestem kandydatem Partii Demokratycznej i pozostaję w wyścigu" do Białego Domu - wpis o takiej treści pojawił się w piątek w mediach społecznościowych Joe Bidena. Amerykański przywódca pojawił się tego dnia w stanie Wisconsin i uczestniczył w wiecu. Rano udzielił też wywiadu stacji ABC News. Ta ma go opublikować jeszcze w piątek wieczorem, a więc w nocy czasu polskiego.

Joe Biden: pozostaję w wyścigu

Joe Biden: pozostaję w wyścigu

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Władze w Budapeszcie nagle odwołały spotkanie ministrów spraw zagranicznych Węgier i Niemiec. Resort niemieckiej dyplomacji wyraził "zdumienie" tym zachowaniem.

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Węgrzy nagle odwołali spotkanie. Niemieckie MSZ "zdumione"

Źródło:
Reuters, PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Potrącenie nastolatków, jeden zginął na miejscu. Kierowca był pijany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałami. Temperatura w weekend w cieniu sięgnie nawet 32 stopni Celsjusza. Wydano ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Gorąco będzie trudne do zniesienia. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Najpierw musimy się zastanowić nad odpowiedzialnością samego ministra sprawiedliwości, ale być może w tym kontekście także premiera - powiedział o Zbigniewie Ziobrze i Mateuszu Morawieckim w specjalnym wydaniu programu "#BezKitu" w TVN24 obecny szef resortu Adam Bodnar. Odniósł się w ten sposób do kwestii badania nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości i odpowiedzialności za tę aferę członków poprzedniego rządu. Zaznaczył, że list Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry ujawniony w ostatnich dniach "ma szczególne znaczenie" i był jedną z podstaw dla przygotowania wniosku o uchylenie immunitetu byłemu wiceministrowi Marcinowi Romanowskiemu.

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Afera rządu PiS. Bodnar o "liście, który ma szczególne znaczenie"

Źródło:
TVN24

Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych w wyniku eksplozji butli z helem w samochodzie w Limie, stolicy Peru - informują lokalne media. Sprawę bada policja. Butle z helem są używane do napełniania balonów.

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Butla z helem do napełniania balonów wybuchła w samochodzie. Nie żyje studentka

Źródło:
expreso.com, larepublica.pe

W niektórych miejscowościach gminy Krośnice w województwie dolnośląskim woda nie nadaje się do spożycia - poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Miliczu. Można ją wykorzystywać jedynie w celach sanitarnych. W próbkach zaobserwowano przekroczenie parametru mikrobiologicznego, czyli liczby bakterii grupy coli.

Bakteria coli w gminie Krośnice. Woda nie nadaje się do spożycia

Bakteria coli w gminie Krośnice. Woda nie nadaje się do spożycia

Źródło:
PAP

Podzielić zachodnie społeczeństwa i "zaszczepić strach" - tak wygląda obecny plan Rosji i jej najnowszej odsłony wojny informacyjnej prowadzonej przeciwko demokracji. Dziennikarze portalu The Insider i tygodnika "Der Spiegel" dotarli do dokumentów rosyjskiej agencji wywiadu zagranicznego (SWZ FR). Wynika z nich, że Rosjanie skupiają się na publikowaniu fałszywych informacji i podszywają się pod radykalne europejskie i ukraińskie siły polityczne. 

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Dotarli do dokumentów Kremla. Opisują "najważniejszy cel wojny informacyjnej Moskwy"

Źródło:
PAP

- To sytuacja bez precedensu - mówił w "Faktach po Faktach" Krzysztof Śmiszek (Lewica), komentując doniesienia o naciskach wywieranych przez Mateusza Morawieckiego na włoską premier Giorgię Meloni. - Działanie premiera Morawieckiego jest działaniem antypaństwowym, co jest zawstydzające dla byłego premiera - stwierdził Michał Kobosko (Polska 2050).

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

"Sytuacja bez precedensu", "zawstydzające dla byłego premiera"

Źródło:
TVN24

Odpowiednie pismo dziś, jutro wystosuję do Prokuratury Krajowej. Powinno zostać wszczęte śledztwo i wniosek o uchylenie immunitetu - zapowiedział w "Tak jest" wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Chodzi o orzeczenie NSA z czerwca stwierdzające, że decyzja byłego premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie przygotowania wyborów korespondencyjnych rażąco naruszyła prawo.

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Wiceszef MSZ zapowiada pismo do Prokuratury Krajowej w sprawie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24

Sąd rejonowy umorzył postępowanie w sprawie nastolatka, który na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy wepchnął pod tramwaj 15-letnią Emilię.

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

15-letnia Emilia czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Sąd umorzył postępowanie

Źródło:
tvn24.pl, Radio PiK

Z powodu pożarów, do których dochodzi w całej Kalifornii, 30 tysiącom mieszkańców tego amerykańskiego stanu nakazano ewakuację. Wysoka temperatura utrudnia walkę z ogniem. W piątek blisko połowa mieszkańców USA była objęta ostrzeżeniami związanymi z upałami.

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Kolejne nakazy ewakuacji, temperatura ma dojść do 47 stopni

Źródło:
PAP, Reuters

Tajwańskie ministerstwo obrony wykryło w piątek nagły wzrost aktywności chińskiej armii wokół wyspy. W ciągu nieco ponad trzech godzin odnotowano 26 samolotów wojskowych, w tym J-16. Premier Cho Jung-tai apelował wcześniej do Chin o nieeskalowanie napięć w Cieśninie Tajwańskiej.

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Wzrost aktywności wokół Tajwanu. Chiny wysłały 26 samolotów w nieco ponad trzy godziny

Źródło:
PAP

Zakończony w czwartek szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy miał być świadectwem globalnego współdziałania Chin i Rosji. Jednak Azja Środkowa, gdzie szczyt się odbył, doświadcza właśnie czegoś zupełnie innego: bezlitosnego zastępowania Rosji przez Chiny. Słabnący Kreml traci znaczenie w tym ważnym dla siebie regionie, dawniej części ZSRR, a o przejęcie jego roli starają się już nie tylko Chiny.

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Dzielenie skóry na niedźwiedziu. Tak Rosja traci swoje "miękkie podbrzusze"

Źródło:
tvn24.pl

W Hiszpanii trwa fala upałów. Na skutek udaru cieplnego w ostatnich dniach zmarły dwie osoby - poinformowały lokalne media.

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Upały w Hiszpanii zbierają śmiertelne żniwo

Źródło:
ENEX, diariodesevilla.es, wetteronline.de, tvnmeteo.pl

Od lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące osób sprzedających na platformach internetowych, takich jak Vinted, OLX czy Allegro. Informacje o wprowadzeniu nowych przepisów wywołały popłoch w sieci. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów i ekspertów podatkowych o to, jakie dokładnie konsekwencje będą miały nowe przepisy dla użytkowników tak zwanych platform marketplace.

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

E-handel pod lupą skarbówki. Wyjaśniamy i obalamy mity

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska nauczycielka, która wykorzystywała seksualnie dwóch nieletnich uczniów, a z jednym z nich zaszła w ciążę, usłyszała wyrok sześciu i pół roku więzienia. Sędzia podczas rozprawy mówiła o "celowym przekroczeniu granic właściwego postępowania". Jeden z pokrzywdzonych odczytał w sądzie oświadczenie.

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Nauczycielka wykorzystywała seksualnie uczniów. Poruszające oświadczenie pokrzywdzonego

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Włoskie media informują o wypadku w górach w okolicach miejscowości Calasca Castiglione w Piemoncie. Nie żyje 41-latka, która najpierw przypadkiem zaczepiła o elementy kolejki linowej, a pociągnięta przez nią runęła 100 metrów w dół.

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Zaczepiła o kolejkę linową. 41-letnia turystka runęła w przepaść na oczach dzieci i męża

Źródło:
La Stampa, Corriere della Sera

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

Wielu wydawców mediów regionalnych przyłączyło się do protestu dotyczącego nierównych relacji z platformami cyfrowymi. Po opublikowaniu na Facebooku wpisów z wyrazami poparcia akcji, zostały one momentalne zablokowane, a w niektórych przypadkach zawieszano całe profile lokalnych portali. - Odebraliśmy to jako pogrożenie palcem przez Facebooka - siedźcie cicho, bo jak będziecie fikać, to zablokujemy wam Facebooka - mówi w rozmowie z sekcją biznesową portalu tvn24.pl dziennikarz serwisów lokalnych ziemiadebicka.pl, mojepieniny.pl i mojebieszczady.com.pl Krzysztof Czuchra.

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Opublikowali post, momentalnie zniknęli z Facebooka. "To pogrożenie palcem"

Źródło:
tvn24.pl
Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Spór o ambasadorów. "Ambicja, rozbuchane ego"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wakacje na greckiej wyspie, w malowniczym regionie Włoch, a może w hotelu Drakuli? W ofercie platformy Max nie brakuje filmów w sam raz na letni wieczór. Co warto obejrzeć?

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Pięć dobrych filmów na letni weekend

Źródło:
tvn24.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl