Historia i teraźniejszość. Licealiści mają się uczyć o "ideologii politycznej poprawności", neomarksizmie, żołnierzach wyklętych i współczesnych prześladowaniach chrześcijan

Źródło:
tvn24.pl
Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot historia i teraźniejszość (materiał "Faktów po południu")
Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot historia i teraźniejszość (materiał "Faktów po południu")TVN24
wideo 2/4
Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot historia i teraźniejszość (materiał "Faktów po południu")TVN24

Rewolucja seksualna inspirowana neomarksizmem, powstańcza walka "żołnierzy niezłomnych", ekspansja "ideologii politycznej poprawności" i katastrofa smoleńska jako największa tragedia w powojennej historii Polski - między innymi o tym mają uczyć się licealiści na nowym przedmiocie historia i teraźniejszość. Ministerstwo opublikowało projekt podstawy programowej.

W następnym roku szkolnym, od września 2022 roku, w liceach i technikach pojawi się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym.

- Pokolenie dzisiejszych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy o wydarzeniach z drugiej połowy dwudziestego wieku. Bez tej wiedzy są bardzo podatni na manipulację, nie znają mechanizmów, które na nich oddziałują - uzasadniał potrzebę wprowadzenia nowego przedmiotu minister edukacji Przemysław Czarnek. Wokół HiT od razu narosły kontrowersje, zwłaszcza po tym, gdy minister osobiście wskazał ekspertów, którzy przygotowali podstawę programową.

Czytaj więcej: Eksperci Czarnka to historycy. A co mówią o teraźniejszości?

Historia i teraźniejszość. Jest projekt podstawy programowej

Ministerstwo edukacji opublikowało w poniedziałek projekty rozporządzeń, gdzie znalazła się podstawa programowa nowego przedmiotu. Trafiły one do konsultacji międzyresortowych.

HiT - czytamy w dokumencie - ma dać uczniom wiedzę na temat wydarzeń z historii po 1945 roku i "przygotować ucznia do samodzielnej i sprawiedliwej oceny przemian zachodzących w Polsce i na świecie od zakończenia II wojny światowej".

Ma się to dziać "w kategoriach ciągłości i zmiany (lub zerwania) w odniesieniu do podstaw, z których wyrasta nasza Ojczyzna rozumiana jako wspólnota ukształtowana według konkretnych norm kultury oraz wizji człowieka, rodziny i społeczeństwa sięgających swoimi korzeniami klasycznej cywilizacji grecko-rzymskiej i chrześcijaństwa".

Wymagania wobec uczniów podzielone są chronologicznie na siedem rozdziałów.

1. Wiedza o podstawach życia społecznego

Pierwszy rozdział jest najbardziej ogólny, nie odnosi się do konkretnych wydarzeń. Według projektu na zajęciach uczniowie mają zdobyć wiedzę o rozwoju koncepcji społecznych i politycznych, tworzeniu wspólnot religijnych, organizacji politycznych, o prawach człowieka, o narodzie i o patriotyzmie. Omówione mają być też różne ustroje polityczne oraz modele relacji kościołów z państwem.

2. Świat i Polska w latach 1945–1956

W tym rozdziale licealiści i uczniowie techników mają uczyć się o skutkach II wojny dla świata i dla Polski, a także charakteryzować zmiany dokonujące się na świecie w powojennej dekadzie.

Jest mowa o planie Marshalla, powstaniu NATO i Układu Warszawskiego, o początkach integracji europejskiej. Uczeń na podstawie państw zachodnich ma również rozróżniać rządy socjaldemokratyczne, chadeckie, konserwatywne i liberalne. Pojawia się punkt dotyczący Powszechnej deklaracji praw człowieka ONZ z 1948 roku i Europejskiej konwencji praw człowieka z 1950 roku. Uczniowie mają też poznać historię Chin pod rządami Mao Zedonga.

Jeśli chodzi o Polskę, na lekcjach ma być omówiona odbudowa kraju po wojnie, "najważniejsze mechanizmy sowietyzacji Polski" i charakterystyka rządów komunistów.

Licealiści będą też poznawać "rozmaite reakcje społeczeństwa polskiego na rządy komunistów w Polsce", w tym "powstańczą walkę 'żołnierzy niezłomnych' (rtm. Witold Pilecki, płk. Łukasz Ciepliński, Danuta Siedzikówna ps. 'Inka') oraz postawę Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego (jego 'non possumus' i internowanie w latach 1953–1956)". Posiadając taką wiedzę, mają "opowiedzieć o różnych postaciach wierności zasadom i męstwa wobec prześladowców".

3. Świat i Polska w latach 1956–1970

Kolejny rozdział dotyczy między innymi działalności Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, dekolonizacji, "powstań antykomunistycznych w Berlinie i na Węgrzech", o "wojnach zastępczych" podczas zimnej wojny i interwencji Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Jest też mowa o kulturze masowej i zmianach w krajach zachodnich wynikających z rozwoju technologii i mediów.

Uczeń ma też "charakteryzować przemiany społeczno-obyczajowe określane jako 'rewolucja 1968 roku' (m.in. 'rewolucja seksualna') oraz ich intelektualne inspiracje (neomarksizm, 'nowa lewica')".

W historii Polski wskazano między innymi na 1956 rok - "Poznański Czerwiec, Jasnogórskie Śluby Narodu, powrót Gomułki do władzy, uwolnienie Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego", a także wydarzenia z 1968 roku. Uczeń ma też wyjaśnić "znaczenie ideowo-moralne duszpasterskiego programu Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego".

4. Świat i Polska w latach 1970–1980

Z nauki o latach 70. uczeń ma zapamiętać między innymi osłabienie pozycji USA i "wzrost wpływów światowego obozu komunistycznego". Na lekcjach będzie też omówiona "polityka odprężenia" w relacjach międzynarodowych i "sposób rozliczenia się Niemiec z dziedzictwem rządów nazistowskich".

Jeśli chodzi o Polskę, licealiści poznają przebieg i skutki Grudnia 1970 roku. Scharakteryzują też rządy Edwarda Gierka - "dobrobyt na kredyt, uległość wobec ZSRS, zmiany w konstytucji PRL w 1976 roku".

Lekcje będą również dotyczyły "głównych przejawów opozycji w Polsce" w tym okresie, czyli - według podstawy programowej - "Kościół katolicki i narodziny tzw. opozycji demokratycznej po protestach robotniczych w 1976 roku". Uczeń będzie też umiał "wyjaśnić znaczenie dla Polski i świata wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża".

5. Świat i Polska w latach 1980–1991

Nauczyciele na HiT będą omawiali "wzrost popularności programów wolnorynkowych i konserwatywno-liberalnych" w latach 80. i znaczenie przejęcia władzy przez Margaret Thatcher w Wielkiej Brytanii i Ronalda Reagana w USA. Omówią też "erozję systemu komunistycznego" oraz dalszą historię Chin po śmierci Mao.

W tym rozdziale znaczna większość zagadnień poświęcona jest historii Polski. Jest o powstaniu "Solidarności", o stanie wojennym i roli Kościoła w tym okresie. Licealista ma również "charakteryzować przebieg 'jesieni narodów' w Europie Środkowej i Wschodniej oraz wskazać na prekursorską rolę ruchu społecznego 'Solidarność' i zainicjowanej przez św. Jana Pawła II 'rewolucji ducha'".

Na lekcjach pojawi się też temat przełomu 1989 roku w Polsce, w tym Okrągłego Stołu, "wyborów kontraktowych" 4 czerwca 1989 roku, wyboru gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta i powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Jest też mowa o "bilansie rządów komunistycznych w Polsce", "dekomunizacji" i "lustracji" oraz o zmianach w konstytucji.

6. Świat i Polska w latach 1991–2001

W tym rozdziale na lekcjach ma być omawiane powstanie Unii Europejskiej, "blaski i cienie zmian politycznych w Afryce" oraz polityka Rosji i Chin.

Uczeń ma "scharakteryzować znaczenie 1991 roku w najnowszej historii Polski", jako roku pierwszych wolnych wyborów i powołania rządu Jana Olszewskiego. Jest też punkt o "wizji budowy Trzeciej Niepodległości przedstawionej w Polsce w 1991 roku przez św. Jana Pawła II" oraz rządach AWS i UW w latach 1997-2001. Są też punkty dotyczące przystąpienie Polski do NATO i Unii Europejskiej.

Po przerobieniu tego rozdziału uczeń ma również "charakteryzować zjawisko prześladowań religijnych na przykładzie losu społeczności chrześcijańskich w różnych strefach świata".

7. Świat i Polska w pierwszych dwóch dekadach XXI wieku

Uczeń ma "charakteryzować główne zmiany kulturowe zachodzące w świecie zachodnim na przykładzie ekspansji ideologii 'politycznej poprawności', wielokulturowości, nowej definicji praw człowieka, rodziny, małżeństwa i płci" oraz "umieścić te zmiany na tle kulturowego dziedzictwa Zachodu ujętego w myśli grecko-rzymskiej i chrześcijańskiej".

Jak czytamy w projekcie, licealiści mają "wskazać na różnice między tolerowaniem a afirmowaniem zjawisk kulturowych i społecznych".

Uczniowie będą też omawiać "zmiany Unii Europejskiej w okresie po wstąpieniu Polski w jej struktury - wzrost pozycji Niemiec, zjawiska kryzysowe związane z imigracją, niestabilnością strefy euro, brexit, epidemię COVID-19, kontrowersje ideologiczne na forum instytucji unijnych".

Na zajęciach będą uczyli się o postkomunizmie jako "trwałej barierze rozwojowej" i "scharakteryzują różne wizje wyjścia Polski z postkomunizmu", wyjaśniając "na czym polegało polityczne znaczenie 2005 roku w Polsce".

Pojawia się też temat katastrofy smoleńskiej. Uczeń ma "wyjaśnić, dlaczego katastrofę z dnia 10 kwietnia 2010 roku należy traktować jako największą tragedię w powojennej historii Polski (według oświadczenia polskich parlamentarzystów przyjętego podczas Zgromadzenia Posłów i Senatorów w dniu 13 kwietnia 2010 roku poświęconego uczeniu pamięci ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem)".

Dodatkowo licealiści będą charakteryzować "zmiany polityczne i gospodarcze w Polsce w latach 2010–2015" oraz "najpoważniejsze wyzwania stojące przed Polską u progu trzeciej dekady XXI wieku". To - według autorów projektu - "kryzys demograficzny, utrzymanie tożsamości kulturowej, koszty finansowe i społeczne 'polityki klimatycznej'".

Autorka/Autor:ads/adso

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Potrawy, które weszły do klasyki dań świątecznych, znajdujemy w źródłach nawet sprzed pięciuset lat. - W pierwszej polskiej książce kucharskiej, z około 1540 roku jest na przykład mnóstwo przepisów na karpia - wskazuje prof. UMK w Toruniu Jarosław Dumanowski. - Nie ma natomiast potwierdzenia, że św. Jacek Odrowąż sprowadził do Polski pierogi - wskazuje profesor.

"To, że św. Jacek Odrowąż sprowadził do Polski pierogi, to kulinarny mit. Podobnie jak sprowadzenie karpia przez komunistów"

"To, że św. Jacek Odrowąż sprowadził do Polski pierogi, to kulinarny mit. Podobnie jak sprowadzenie karpia przez komunistów"

Źródło:
tvn24.pl

Kościół katolicki obchodzi dziś Wigilię Bożego Narodzenia. Wczoraj Youtuber Kamil "Budda" L. oraz jego partnerka Aleksandra "Grażynki" K. opuścili areszt. Z kolei premier Grenlandii, odpowiadając na wpis Donalda Trumpa, odrzucił możliwość sprzedaży wyspy. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 24 grudnia.

Dziś Wigilia, "Budda" i "Grażynka" wychodzą z aresztu, Dania odpowiada Trumpowi

Dziś Wigilia, "Budda" i "Grażynka" wychodzą z aresztu, Dania odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP

Pogoda na Wigilię. Wtorek 24.12 przyniesie pochmurną aurę. Miejscami pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Termometry wskażą od 1 do 6 stopni.

Pogoda na Wigilię. Niebo zasnują chmury, miejscami popada

Pogoda na Wigilię. Niebo zasnują chmury, miejscami popada

Źródło:
tvnmeteo.pl

Minister obrony Izraela przyznał, że jego kraj stoi za zabiciem lidera palestyńskiego Hamasu Ismaila Hanijego. Do tej pory Izrael nie chciał komentować tej sprawy.

Izrael potwierdził, że zabił lidera Hamasu Ismaila Hanijego

Izrael potwierdził, że zabił lidera Hamasu Ismaila Hanijego

Źródło:
PAP

Setki ludzi zebrały się w miejscu ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu, aby upamiętnić ofiary i sprzeciwić się politycznemu wykorzystaniu go przez prawicę. W tym samym czasie liderka skrajnie prawicowej AfD Alice Weidel przekonywała na wiecu, że każdy, kto gardzi obywatelami kraju, który udzielił mu azylu, "nie jest jednym z nas".

Protestowali przeciwko wykorzystywaniu przez prawicę ataku na jarmark

Protestowali przeciwko wykorzystywaniu przez prawicę ataku na jarmark

Źródło:
PAP

Prezydent Polski staje po stronie człowieka, na którym ciąży jedenaście zarzutów? Przecież to jest coś niesamowitego - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister Marcin Kierwiński. Skomentował wypowiedź Andrzeja Dudy w sprawie posła PiS Marcina Romanowskiego, który dostał ochronę międzynarodową na Węgrzech.

Kierwiński: dziwię się, że prezydent nie korzysta z okazji, żeby nic nie mówić

Kierwiński: dziwię się, że prezydent nie korzysta z okazji, żeby nic nie mówić

Źródło:
TVN24, PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Reżim Kim Dzong Una wysłał Rosji najlepiej wyszkolone jednostki sił specjalnych "Burza", lecz już w pierwszych bitwach ponad tysiąc żołnierzy zginęło lub zostało rannych - przekazał w poniedziałek dziennik "The New York Times". Łącznie - podał prezydent Ukrainy - na froncie miało zginąć już ponad trzy tysiące Koreańczyków. Jak wskazuje amerykański dziennik, takie straty wynikają ze złego przygotowania żołnierzy Kima do walki w takich warunkach, jak te panujące na froncie rosyjsko-ukraińskim. Problemem jest choćby ukształtowanie terenu, czy nawet nieznajomość języka i problemy z komunikacją z Rosjanami.

Walczą w nieznanych sobie warunkach, nie znają języka. Idą "z nadzieją na zyski", giną ich tysiące

Walczą w nieznanych sobie warunkach, nie znają języka. Idą "z nadzieją na zyski", giną ich tysiące

Źródło:
PAP, Reuters, New York Times

Oficerowie izraelskiego wywiadu opowiedzieli dziennikarce amerykańskiej stacji CBS News o kulisach wrześniowej akcji z wybuchającymi pagerami Hezbollahu. Jak udało się doprowadzić do tego, że organizacja kupiła broń przeciwko sobie, która następnie trafiła do kieszeni tysięcy bojowników? 

Jak Hezbollah kupił od Izraela broń przeciwko sobie. Oficerowie o kulisach akcji z wybuchającymi pagerami

Jak Hezbollah kupił od Izraela broń przeciwko sobie. Oficerowie o kulisach akcji z wybuchającymi pagerami

Źródło:
CBS News

Reżim Orbana w coraz większym stopniu charakteryzuje się tym, że przyjmuje upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - powiedział w telewizji ATV lider węgierskiej opozycji Peter Magyar. Według niego premier Węgier Viktor Orban "wciąga kraj w międzynarodowe skandale, dając azyl Marcinowi Romanowskiemu".

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

"Orban wciąga nas w międzynarodowe skandale". Lider opozycji o azylu dla Romanowskiego

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed obfitymi opadami śniegu. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drogi skute lodem, obfite opady śniegu. Alarmy w dziewięciu województwach

Drogi skute lodem, obfite opady śniegu. Alarmy w dziewięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Bilans ofiar śmiertelnych cyklonu Chido, który uderzył w Mozambik, wzrósł do 120 osób - podały w poniedziałek lokalne władze. Żywioł wyrządził też ogromne zniszczenia na Majotcie, francuskim terytorium zamorskim. W związku z tą katastrofą poniedziałek został ogłoszony dniem żałoby narodowej we Francji.

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Rośnie bilans ofiar cyklonu, we Francji żałoba narodowa

Źródło:
PAP, Reuters

Prokuratura Krajowa poinformowała o zwolnieniu z aresztu youtubera Kamila "Buddy" L. oraz jego partnerki Aleksandry "Grażynki" K. Tymczasowe aresztowanie zostało zamienione na poręczenie majątkowe.

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed wigilią wrócili do domu

Uchylono areszt "Buddzie" i "Grażynce". Dzień przed wigilią wrócili do domu

Źródło:
tvn24.pl

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Trasa S8 na wysokości miejscowości Budykierz w powiecie wyszkowskim została zablokowana w kierunku Warszawy. Kierowca auta osobowego wjechał w samochód, który ciągnął przyczepę z jachtem. Łódź spadła na jezdnię.

Rozbite auta i jacht zablokowały trasę ekspresową

Rozbite auta i jacht zablokowały trasę ekspresową

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowelizacja ustawy o sporcie została skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego. Jak poinformowała kancelaria, jego wątpliwości wzbudził sposób wybierania części nowych członków zarządów polskich związków sportowych oraz proponowane przez ustawodawcę kary. Według resortu sportu celem nowych przepisów jest między innymi "zrównoważona reprezentacja płci we władzach polskich związków sportowych".

Prezydent zdecydował w sprawie ustawy o sporcie

Prezydent zdecydował w sprawie ustawy o sporcie

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

W połowie grudnia w Cieśninie Kerczeńskiej doszło do awarii dwóch tankowców i wycieku mazutu. Rosyjskie władze - które cytuje "The Guardian" - podały, że "nawet 200 tysięcy ton gruntu mogło zostać skażone".

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Mazut wyciekł z rosyjskich tankowców. Nawet 200 tysięcy ton gruntu skażone

Źródło:
PAP, Reuters

Premier Grenlandii Mute Egede oświadczył, że należąca do Danii wyspa nie jest na sprzedaż i nigdy nie będzie. Dzień wcześniej prezydent elekt USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "posiadanie" Grenlandii to dla Waszyngtonu "absolutna konieczność".

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

"Grenlandia jest nasza. Nie jesteśmy na sprzedaż". Premier odpowiada na słowa Trumpa

Źródło:
PAP

Zmarł krokodyl, który zagrał w największym australijskim przeboju wszechczasów - filmie "Krokodyl Dundee". O śmierci ponad 90-letniego gada poinformowało herpetarium Crocosaurus Cove, w którym mieszkał.

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

"Odszedł Burt, gwiazdor australijskiego klasyka". Zagrał w filmie "Krokodyl Dundee"

Źródło:
PAP, BBC
"Nie dam rady się dźwignąć, nie ma szans, jak nie będzie pomocy z gminy, z rządu"

"Nie dam rady się dźwignąć, nie ma szans, jak nie będzie pomocy z gminy, z rządu"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na trasie S7 w rejonie węzła Opacz doszło do zderzenia czterech samochodów osobowych i autobusu miejskiego. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kierowców czekały utrudnienia przy wyjeździe ze stolicy. Korek utworzył się także na autostradzie A2 między Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim. Powodem była kolizja trzech aut.

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Karambol na wyjeździe z Warszawy, kolizja na autostradzie A2

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci mężczyzny konwojowanego przez policję na przesłuchanie. Trwa wyjaśnianie, w jaki sposób 42-latek doznał obrażeń, które doprowadziły do jego śmierci. Na tym etapie postępowania śledczy wykluczyli udział osób trzecich.

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Mężczyzna zmarł podczas policyjnego konwoju. Pierwsze ustalenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryszard Petru (Polska 2050) poinformował w poniedziałek, że w Wigilię przez kilka godzin będzie pracował w jednym z dyskontów Biedronki w Warszawie. Jego zdaniem to pewien gest, który ma otworzyć dyskusję o tym, że każda praca jest ważna. - Tu nie chodzi o politykę - przekonywał.

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Petru w Biedronce. Podał stawkę

Źródło:
PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Warszawski sąd nie uwzględnił zażalenia obrońcy Michała Wosia na postanowienie prokuratora o zastosowaniu środków zapobiegawczych - przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. W sierpniu prokurator postawił posłowi PiS zarzuty oraz zastosował dozór policji i zakaz kontaktowania się z kilkudziesięcioma osobami. W ocenie rzecznika Prokuratury Krajowej sąd "potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów" oraz "prawdopodobieństwo, iż Woś popełnił zarzucane mu przestępstwo".

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Zażalenie w sprawie Wosia odrzucone. "Sąd potwierdził skuteczność przedstawienia zarzutów"

Źródło:
TVN24

Asma al-Asad, żona obalonego syryjskiego dyktatora, który znalazł schronienie w Rosji, nie jest zadowolona z życia w Moskwie - poinformował portal telewizji Al Dżazira. Arabskie i tureckie media przekazały, że złożyła też w Rosji pozew rozwodowy. O małżeństwie Asadów postanowił w tej sytuacji wypowiedzieć się sam rzecznik Kremla, który wszystkiemu zaprzeczył.

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Media: Żona Asada chce rozwodu. Rzecznik Kremla: żona Asada nie chce rozwodu

Źródło:
PAP, Meduza, Interfax

Lekarze pogotowia ratunkowego w Wielkiej Brytanii wydali w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące plastikowych kulek, znanych też jako kulki hydrożelowe czy koraliki wodne. Specjaliści zalecają, by nie wręczać ich na święta dzieciom poniżej piątego roku życia. Dlaczego kolorowe kulki mogą być niebezpieczne?

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Taki prezent jest niebezpieczny. Lekarze medycyny ratunkowej ostrzegają

Źródło:
BBC, The Guardian
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jan Wojciech Krzyszczak, aktor teatralny i filmowy, zmarł w wieku 82 lat. Był założycielem i dyrektorem Teatru Kameralnego w Lublinie.

Aktor Jan Wojciech Krzyszczak nie żyje

Aktor Jan Wojciech Krzyszczak nie żyje

Źródło:
PAP

Służby w Gwatemali uwolniły z rąk fundamentalistycznej żydowskiej sekty Lev Tahor 160 dzieci i nastolatków. Operację przeprowadzono po ucieczce z sekty czwórki nieletnich osób, które zaalarmowały władze.

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

Źródło:
PAP, "New York Times"

Uczniowie szkoły zawodowej w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie) wrzucili do sieci dwa filmiki, na których pokazują ciasta w formie swastyk, wykonują nazistowskie gesty i odpalają petardy. Jak tłumaczy dyrektorka placówki, do zdarzenia doszło po wigilii klasowej, podczas chwilowej nieobecności nauczyciela.

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Ciastka w formie swastyk i nazistowskie pieśni w szkole. Uczniowie nagranie wrzucili do sieci

Źródło:
Gazeta Wyborcza/TVN24
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rumuński parlament zaakceptował skład nowego rządu Marcela Ciolacu. Lider Partii Socjaldemokratycznej (PSD) stanął na czele poprzedniego gabinetu w czerwcu 2023 roku, a obecny rząd został wyłoniony w wyniku wyborów parlamentarnych z 1 grudnia.

Rumunia ma nowy rząd. "Być może są gotowi poświęcić urząd prezydenta"

Rumunia ma nowy rząd. "Być może są gotowi poświęcić urząd prezydenta"

Źródło:
PAP

Nad ranem deweloper, ignorując zakaz prowadzenia robót, zburzył kamienicę przy Łuckiej - poinformował w poniedziałek stołeczny konserwator zabytków. Budynek został jesienią wykreślony z rejestru zabytków, ale trwa postępowanie o objęcie ochroną konserwatorską jego murów obwodowych. "Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma" - przyznali urzędnicy.

"Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma"

"Zabytkowej kamienicy przy Łuckiej w zasadzie już nie ma"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP