Nie masz pomysłu na świąteczny prezent? Polecamy 15 książek, od których nie sposób się oderwać

Źródło:
tvn24.pl
Nagroda Nike 2021. Zbigniew Rokita zwycięzcą
Nagroda Nike 2021. Zbigniew Rokita zwycięzcąTVN24
wideo 2/3
Nagroda Nike 2021. Zbigniew Rokita zwycięzcąTVN24

Książki to prezenty idealne, kłopot w tym, że półki księgarni uginają się pod nowościami. W gąszczu wydawniczych nowinek służymy pomocą i wybieramy te, które każdy chciałby znaleźć pod choinką.

Redaktor tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona wybrał 15 książek, które idealnie sprawdzą się jako prezent dla wymagającego czytelnika.

Biografie 

Anthony Flint "Le Corbusier. Architekt jutra"

Portret pełen niejednoznaczności zbudował Anthony Flint w książce "Le Corbusier. Architekt jutra". Głównym bohaterem jest jeden z najważniejszych architektów w historii - Charles-Edouard Jeanneret-Gris, znany jako Le Corbusier. Ale francuski wizjoner szwajcarskiego pochodzenia pozostawił po sobie nie tylko modernistyczne spojrzenie na architekturę. Miał też ogromny wpływ na sztukę i kulturę międzywojnia - był jednym z współtwórców puryzmu w malarstwie.

Jakim był człowiekiem? Z pewnością wierzył, że architektura może zmieniać świat na lepsze. Flintowi udało się dotrzeć do historii, które kryły się za najważniejszymi, spektakularnymi realizacjami pomysłów swojego bohatera. Jednak, co ważniejsze, autorowi książki udało się stworzyć wciągający portret psychologiczny Le Corbusiera. Przyjrzał się bardzo bliskiej relacji architekta z matką, której w listach chwalił się swoimi podbojami erotycznymi. Czytelnik otrzymuje więc opowieść o człowieku, który miał potrzebę kontrolowania wszystkiego wokół, był pyszny i słaby zarazem. I budził kontrowersje.

Anthony Flint "Le Corbusier. Architekt jutra"Wydawnictwo W.A.B.

Benjamin Moser "Sontag. Życie i twórczość"

Susan Sontag - jedna z najważniejszych intelektualistek XX wieku. Jej teksty - eseje, felietony, książki - są kluczem do zrozumienia współczesnej kultury. Jej spostrzeżenia na temat m.in. kultury, feminizmu czy polityki, mimo upływu czasu, nie tracą na aktualności.

Historyk Benjamin Moser zbudował jej portret. Na 760 stronach dogłębnie przeanalizował jej dzieła. Dzięki współpracy z synem pisarki - Davidem Rieffem, Moser miał szansę przestudiować prywatne dokumenty Sontag - dokumentację medyczną, zawartość komputera. Dodatkowo, udało mu się skłonić do rozmowy osoby, które zazwyczaj unikały publicznych wypowiedzi o Sontag. To m.in. pisarz Salman Rushdie czy wieloletnia partnerka pisarki, fotografka Annie Leibovitz. W efekcie trzymamy w ręku książkę, która ukazuje geniusz Sontag, ale też jej codzienną walkę z nałogami czy własną seksualnością.

Biografia "Sontag. Życie i twórczość" otrzymała Nagrodę Pulitzera 2020. 

Benjamin Moser "Sontag. Życie i twórczość"Wydawnictwo Agora

Felietony i eseje

Joan Didion "Powiem wam, co o tym myślę"

Joan Didion to jedna z najważniejszych pisarek, eseistek i dziennikarek ostatniego półwiecza, która debiutowała w połowie lat 60. XX wieku. W niepowtarzalnym stylu opisywała amerykańską rzeczywistość, a w szczególności przyglądała się codzienności Kalifornii - głównie ruchom kontrkulturowym, hipisowskim. Pisała dla najważniejszych tytułów prasowych w USA. Czytelników na całym świecie ujęła "Rokiem magicznego myślenia" - książką opowiadającą o swoim małżeństwie, śmierci męża i o mierzeniu się ze stratą. 

"Powiem wam, co o tym myślę" to zbiór najsłynniejszych i najważniejszych w karierze tekstów prasowych Didion z lat 1968-2020. To również teksty, które pokazują niespotykany talent i wrażliwość pisarki.

Joan Didion "Powiem wam, co o tym myślę"Grupa Wydawnicza Relacja

Fran Lebowitz "Nie w humorze"

Sarkazm, cięte riposty, błyskotliwe, ale niekoniecznie dobrze przyjmowane komentarze do otaczającej nas rzeczywistości stały się jej znakiem rozpoznawczym. Podobnie jak męski garnitur, biała koszula i kowbojki. Fran Lebowitz to jedna z ikon Nowego Jorku, znana felietonistka założonego przez Andy'ego Warhola magazynu "Interview".

W "Nie w humorze" Lebowitz patrzy na świat z perspektywy Nowego Jorku, ale opisuje miasto z dystansem. Sięga po uniwersalne tematy: dzieci, seks, rozwój, pracę, literaturę. Choć niektóre fragmenty książki mogą wydawać się hermetyczne, zrozumiałe tylko dla osób dobrze znających Nowy Jork i amerykańską kulturę, to Lebowitz nadrabia gawędziarskim stylem. Najważniejsze, że budzi emocje. W bezpardonowy sposób wygłasza swoje spostrzeżenia, które niektórzy mogą uznać nawet za obraźliwe.

Fran Lebowitz "Nie w humorze"Znak

Tomasz Stawiszyński "Ucieczka od bezradności"

Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta, eseista, zastanawia się nad wyzwaniami codzienności. I robi to w sposób przystępny i kompleksowy.

W "Ucieczce od bezradności" nie znajdziemy gotowych odpowiedzi na trudne pytania. Przeciwnie - książka stawia kolejne. Stawiszyński przypomina, że śmierć, strata, ból, smutek stanowią naturalną część naszego życia. A jedynym sposobem na bezradność, która rodzi się w obliczu najcięższych doświadczeń, jest jej zaakceptowanie. Strona po stronie coraz lepiej rozumiemy, że mechanizmy ucieczkowe - jak wyparcie czy przeniesienie - prowadzą donikąd. Stawiszyński rewelacyjnie punktuje iluzoryczny wymiar portali społecznościowych, nowych mitów o dążeniu do sukcesu i szczęścia w rzeczywistości późnego kapitalizmu. Jednocześnie umiejętnie żongluje wielkimi tekstami kultury i wytworami kultury popularnej.

Tomasz Stawiszyński "Ucieczka od bezradności"Znak

Wisława Szymborska, Jacek Dehnel "Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe. Wybór Jacek Dehnel"

Od śmierci Wisławy Szymborskiej w 2012 roku pojawiło się już kilka prób stworzenia jej portretu. Polska noblistka mistrzowsko bawiła się słowem, czego dowód pozostawiła w poezji i felietonach. Jacek Dehnel pisze, że Szymborska czytała wszystko i o swoich lekturach - czasem bardzo nieoczywistych - pisała z należytym dystansem. Dehnel w książce "Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe", dokonał takiego wyboru felietonów Szymborskiej, aby stworzyć najwierniejszy obraz jej samej. Bo wraz z tym, jak zmieniały się lektury noblistki, tak zmieniało się postrzeganie świata. I choć zmieniał się świat i sama Szymborska to jedno pozostawało niezmienne: trafność spostrzeżeń.

Wisława Szymborska, Jacek Dehnel "Ćwiartka Szymborskiej, czyli lektury nadobowiązkowe. Wybór Jacek Dehnel"Znak

Reportaż i literatura non fiction 

Piotr Jacoń "My, trans"

To jeden z tych reportaży, który należy do listy obowiązkowej. "My, trans" to poniekąd kontynuacja głośnego reportażu naszego redakcyjnego kolegi Piotra Jaconia "Wszystko o moim dziecku", w którym rozmawiał z rodzicami osób transpłciowych i niebinarnych.

"WSZYSTKO O MOIM DZIECKU". ZOBACZ REPORTAŻ PIOTRA JACONIA W TVN24 GO

Teraz Jacoń wspiera głos osób transpłciowych i ich rodziców o wypowiedzi prawników, psychologów, aktywistów. Dzięki temu książka staje się kompleksowym przewodnikiem, który pozwala zrozumieć transpłciowość nieco głębiej.

Piotr Jacoń "My, trans"Wydawnictwo RM

Zbigniew Rokita "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku"

"Kajś", czyli po śląsku "gdzieś", sygnalizuje, że Zbigniew Rokita zabiera czytelnika gdzieś, gdzie śląskość ma różne oblicza. Bo o śląskości to reportaż: o jej źródłach i granicach. Jednocześnie autor układa się z własną śląską tożsamością i przynależnością do narodu, który oficjalnie narodem nie jest. Rokita, budując obraz własnej rodziny, mierzy ze sobą różne głosy w dyskusji o Górnym Śląsku. Książka doceniona została Nagrodą Literacką Nike 2021 oraz nagrodą Nike Publiczności.

Rokita jest dziennikarzem i reporterem. Swoje teksty - głównie dotyczące problematyki Europy Środkowej oraz Górnego Śląska - publikował w "Polityce", "Tygodniku Powszechnym", "Znaku" czy "Dzienniku Gazecie Prawnej". Poza "Kajś" w dorobku ma trzy inne książki, w tym "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium", która została wystawiona w Teatrze Nowym w Zabrzu. 

Zbigniew Rokita "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku"Wydawnictwo Czarne

Beata Sabała-Zielińska "TOPR 2. Nie każdy wróci"

Beata Sabała-Zielińska po raz kolejny sięgnęła po temat górski. Dziennikarka i reporterka, która z Tatrami związana jest całe życie pokazuje miłość do gór, która zdominowana jest przede wszystkim ciągłą troską o bliskich, widmem niebezpieczeństwa, tragedii.

"TOPR 2. Nie każdy wróci" to drugi zbiór w dorobku Sabały-Zielińskiej, który powstał na podstawie rozmów między innymi z ratownikami TOPR, ich rodzinami, świadkami wypadków górskich. To wszystko uzupełniają opinie ekspertów i pojawia się głos środowisk górskich. Tym razem pisarka skupiła się na dwóch tragicznych wypadkach z 2019 roku: na walce o życie grotołazów uwięzionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej oraz na uderzeniu pioruna w Giewont, w wyniku czego zmarły cztery osoby a ponad sto pięćdziesiąt zostało rannych. I byłby to wciągający thriller, gdyby nie fakt, że to zdarzyło się naprawdę.

Z tych historii na pierwszy plan wybijają się emocje kobiet - matek, żon, partnerek górskich ratowników. Jest cierpliwe wyczekiwanie w strachu o bezpieczny powrót do domu. Jest smutek i ból, gdy bliscy nie wracają, a ich życie skończyło się w Tatrach. Książka jest też o tym, czy da się żyć w cieniu gór, które zabrały najbliższych.

Beata Sabała-Zielińska "TOPR 2. Nie każdy wróci"Wydawnictwo Prószyński i Spółka

Justyna Suchecka "Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat"

W czasie pandemii każda pozytywna historia jest na wagę złota. Justyna Suchecka w zbiorze "Young power" odczarowała kolokwialne powiedzenie "ach ta dzisiejsza młodzież". Nasza redakcyjna koleżanka zebrała 31 historii młodych Polek i Polaków, których wspólnym mianownikiem jest to, że urodzili się po 2001 roku i że swoją pasją potrafią zmieniać świat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: FRAGMENT KSIĄŻKI "YOUNG POWER" JUSTYNY SUCHECKIEJ >>>

Suchecka, na co dzień dziennikarka zajmująca się edukacją i sprawami dzieci i młodzieży, udowadnia, że warto kibicować młodym marzycielom. Chociażby dlatego, że możemy się od nich wiele nauczyć, bo ich energia, zapał i nietuzinkowe spojrzenie na rzeczywistość jest zaraźliwe. I nie ma tu silenia się na wielkie słowa: są niezwykłe historie wydawałoby się, że zupełnie zwykłych nastolatków, których mijamy na ulicy, w autobusach i tramwajach. Nastolatków, dla których wiek nie ma znaczenia - znaczenie ma chęć zrobienia czegoś wielkiego. My - nieco starsi, niejednokrotnie zakurzeni sceptycyzmem - możemy czerpać inspirację z "Young power" pełnymi garściami. Suchecka dość jasno przypomina nieco starszym czytelnikom, że jeśli jest im wygodnie w wygniecionej kanapie, to niech przynajmniej nie przeszkadzają młodym w braniu odpowiedzialności za przyszłość.

Justyna Suchecka "Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat"Znak

Karolina Sulej "Historie osobiste"

Fanom polskiej literatury non fiction Karoliny Sulej przedstawiać nie trzeba. Dziennikarka, reporterka, jako pisarka debiutowała zbiorem reportaży o polskiej modzie po 1990 roku "Modni. Od Arkadiusa do Zienia". W dorobku ma również książkowy reportaż "Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island", który doceniony został między innymi nominacją do Nagrody im. Teresy Torańskiej. 

"Historie osobiste" to swoista kontynuacja poprzedniej książki Sulej "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady". O ile w poprzedniej Sulej skupiła się na doświadczeniach osób uwięzionych w obozach koncentracyjnych przez pryzmat rzeczy osobistych, ubrań, tak tym razem opisuje codziennie historie, dotyczące walki o "normalne" życie. Bo przez pryzmat materialnych przedmiotów, fotografii, Sulej stara się przypomnieć, że w walce o osobistą godność, pomagało chociażby dbanie o wygląd. W efekcie czytelnik otrzymuje bardzo osobiste, poruszające świadectwo o wojnie i jej realiach.

Karolina Sulej "Historie osobiste"Wydawnictwo Czerwone i Czarne

Beletrystyka

Bernardine Evaristo "Dziewczyna, kobieta, inna"

Bernardine Evaristo w 2019 roku jako pierwsza czarnoskóra pisarka doceniona została Bookerem - równolegle z Margaret Atwood. Evaristo, wywodząca się z nigeryjsko-angielskiej rodziny, debiutowała w 1994 roku powieścią pisaną wierszem "Island of Abraham". Obecnie jest pierwszą czarnoskórą prezeską Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Uznanie i sławę przyniosła jej bestsellerowa powieść "Dziewczyna, kobieta, inna".

Autorka zastanawia się nad tym, co oznacza być czarnoskórą Brytyjką. Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, a doświadczenie bycia czarną, obrazują historie 12 bohaterek - bardzo różnych. Każda z nich jest w innym momencie swojego życia, w innym wieku, z innymi doświadczeniami. A nawet mieszkają w różnych częściach kraju. Evaristo pokazuje ich siłę, słabości, tęsknoty, determinację, pragnienia. To jedna z tych książek, których się nie pożycza, którą się chce mieć, by w każdej chwili po nią sięgnąć.

Bernardine Evaristo "Dziewczyna, kobieta, inna"Wydawnictwo Poznańskie

Mariana Leky "Sen o okapi"

Mariana Leky podbija serca czytelników nie tylko za Odrą. Urodzona w Kolonii, a mieszkająca w Berlinie autorka, w "Śnie o okapi" realizuje swoje fantazje na temat śmierci. Ale nie jest to mroczny kryminał o seryjnym mordercy. Przeciwnie, Leky mówiła w rozmowie dla "Wysokich Obcasów", że skoro o śmierci nie wiemy tak naprawdę nic, to fantazjowanie na jej temat jest skutecznym sposobem, aby się z nią zmierzyć.

W niewielkiej wiosce, gdzieś między Hesją a Nadrenią Północną-Westfalią, mieszka 10-letnia Luiza z babcią Selmą. Gdy Selmie przyśni się okapi, mieszkańców wioski dopada strach, bo sen ten oznacza, że ktoś z nich umrze w ciągu mniej więcej doby. Magiczny świat, do którego Leky zabiera czytelników, jest przestrzenią refleksji nad relacjami między ludźmi. Pokazuje całą paletę uczuć w niespotykanie wyważony sposób. Z tej baśniowej bardzo mądrej opowieści bije nadzieja i spokój.

Mariana Leky "Sen o okapi"Wydawnictwo Otwarte

Maciej Marcisz "Książka o przyjaźni"

Maciej Marcisz debiutował rewelacyjnymi "Taśmami rodzinnymi" w 2019 roku. Zbudował współczesną sagę rodziny, która korzysta z dobrodziejstw kapitalizmu pełnymi garściami. Przy okazji pyta o rzeczy najważniejsze, wartości, które najmłodszemu pokoleniu mogą wydawać się nieco staroświeckie.

W "Książce o przyjaźni" Marcisz z niezwykłą empatią tworzy wielowymiarowe postaci. Nie znajdziemy tu romantycznego, idealistycznego wyobrażenia przyjaźni. Trójkę bohaterów, którzy znają się od zawsze, łączy przyjaźń, która zostanie wystawiona na próbę.

Maciej Marcisz "Książka o przyjaźni"Wydawnictwo W.A.B.

Ali Smith "Lato"

Szkocka dramaturżka, pisarka i dziennikarka, pisząca między innymi dla "The Guardian", Ali Smith zakończyła swoją bestsellerową serię "Pory roku". "Lato" - czwarty tom nie odbiega poziomem od pozostałych, ale pozostaje otwartą opowieścią, którą równie dobrze się czyta bez znajomości wcześniejszych tomów.

Niemniej jednak w "Lecie" Smith kolejny raz udowadnia, że jest mistrzynią łączenia typowej powieści z literaturą faktu. Bo pisarka dociekliwie przygląda się bieżącym wydarzeniom, ale potrafi je przekuć na punkt wyjścia do głębszej refleksji, nad tym co ważne i uniwersalne. Smith zadaje pytania, które dotkną wszystkie generacje jej czytelników. O stan świata pogrążającego się w katastrofę klimatyczną, o bierność wobec radykalizujących się szowinistów i nacjonalistów. I w końcu: o istotę i zasadność działalności twórczej w rzeczywistości bliskiej końca. Może to brzmieć przytłaczająco, ale tak nie jest.

Ali Smith "Lato"Wydawnictwo W.A.B.

Autorka/Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Stwierdzenie, że kilku sędziów zostało wybranych do Trybunału Konstytucyjnego w poprzednich latach "z rażącym naruszeniem prawa" i w konsekwencji uznanie, że "Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego", a Julia Przyłębska nie jest uprawniona do sprawowania funkcji prezesa tego organu - to najważniejsze punkty projektu uchwały w sprawie sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, którym ma się zająć Sejm. Do treści projektu dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Więcej o proponowanych zmianach mówiła w programie "W kuluarach".

Co dalej z TK? Znamy projekt uchwały

Co dalej z TK? Znamy projekt uchwały

Źródło:
TVN24, PAP

Od kilku dni w Port-au-Prince, stolicy Haiti, dochodzi do starć gangów z państwowymi służbami. Według CNN w sobotę setki więźniów uciekły z państwowego więzienia w tym mieście. Policja przestrzega, że jeżeli wrogowie odniosą sukces, "to będzie koniec", a "w stolicy nikt nie zostanie oszczędzony". Wcześniej przywódca koalicji gangów, które kontrolują 80 procent stolicy, Jimmy "Barbecue" Cherizier, oznajmił, że ma zamiar obalić premiera Ariela Henry'ego.

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Źródło:
CNN, PAP

Kamery monitoringu zamontowane na Żurawiej nagrały dwie kobiety, które przechodziły ulicą w momencie, gdy doszło do ataku na 25-letnią Białorusinkę. Kobiety wyjaśniały na komendzie, że nie miały świadomości, iż są świadkami przestępstwa. Jak ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl policjantka z wieloletnim doświadczeniem, nie można usprawiedliwiać braku reakcji, ale z drugiej strony nie powinno się postawy świadków jednoznacznie osądzać. Zwraca uwagę na zjawisko "rozproszonej odpowiedzialności".

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna zalśniła nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zjawisko najlepiej widoczne było w północnej części kraju, gdzie dopisały także warunki atmosferyczne. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach

Zwłoki 62-letniej kobiety zostały znalezione w niedzielę w jednym z mieszkań w Chocianowie (woj. dolnośląskie). - To zdarzenie o charakterze kryminalnym - przekazał asp. Przemysław Rybikowski z KPP w Polkowicach. Ustalane są okoliczności zdarzenia.

Nie żyje 62-letnia kobieta. "Zdarzenie o charakterze kryminalnym"

Nie żyje 62-letnia kobieta. "Zdarzenie o charakterze kryminalnym"

Źródło:
PAP

"Drogi Elonie Musku, przyczyną założenia NATO, jego istnienia i dalszego trwania są Rosja i inni wrogowie wolnego świata" - napisał w niedzielę w mediach społecznościowych prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs, odpowiadając na wpis miliardera dotyczący sensu dalszego istnienia NATO.

"Drogi Elonie Musku". Prezydent Łotwy odpowiada miliarderowi w sprawie NATO

"Drogi Elonie Musku". Prezydent Łotwy odpowiada miliarderowi w sprawie NATO

Źródło:
PAP

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Średnia dobowa rosyjskich strat w lutym wynikająca z wojny w Ukrainie była najwyższa od początku pełnoskalowej agresji Moskwy - przekazał w niedzielę brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. Rosja traciła dziennie 983 żołnierzy. Lutowe straty szczególnie dotkliwe odnotowano w lotnictwie.

Brytyjski resort obrony: w lutym rosyjskie straty były najwyższe od początku wojny

Brytyjski resort obrony: w lutym rosyjskie straty były najwyższe od początku wojny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius stwierdził w niedzielę, że Rosja prowadzi "wojnę informacyjną" mającą na celu wywołać podziały w jego kraju. Chodzi o opublikowanie przez Moskwę podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie. Rzeczniczka resortu obrony przekazała, że zgodnie z wynikami dotychczasowych dochodzeń "nie są znane żadne inne przypadki podsłuchów". - Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie - zapewniał w sobotę kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Minister obrony: to wojna informacyjna

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Minister obrony: to wojna informacyjna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP. Reuters

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Dziesiątki ludzi weszły na kładkę pieszo-rowerową, pomimo że ta jest wciąż jest w budowie i nie można po niej spacerować. "Nielegalne i lekkomyślne" - komentuje zachowanie pieszych czytelnik, który na Kontakt 24 wysłał nagranie z tej sytuacji.

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Dziewięć osób zostało rannych w wyniku wypadku polskiego busa na autostradzie w Niemczech niedaleko Drezna, do którego doszło w niedzielny poranek - poinformowały lokalne media. Bus wjechał w tył jadącej przed nim ciężarówki, a następnie wpadł w barierkę.

Wypadek polskiego busa w Niemczech. Są ranni

Wypadek polskiego busa w Niemczech. Są ranni

Źródło:
tag24, PAP

Mężczyzna w przebraniu niedźwiedzia, który zażądał od aktorki Hanny Turnau opłaty za nagrany przez nią filmik na Krupówkach w Zakopanem, został ukarany mandatem. Komendant zakopiańskiej straży miejskiej przyznaje, że "miś" jest karany regularnie, dotąd jednak nie zalegalizował swojej działalności.

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

Źródło:
tvn24pl

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Spojrzałem w prawo i zobaczyłem, jak ludzie odbijają się od tego forda. Tragiczne przeżycie. Strasznie dużo krwi, ludzie krzyczeli. Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć przez pierwsze kilka godzin - opisuje jeden ze świadków wypadku na placu Rodła w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie). Igor i Mikołaj opowiedzieli o tym, co widzieli oraz emocjach, jakie towarzyszyły im w momencie, gdy auto wjechało w grupę pieszych.

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Sprawca wypadku, w którym zginęła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lucyna Wiśniewska, został skazany na trzy lata więzienia. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły apelacje obrońcy skazanego oraz bliskich ofiary.

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Źródło:
PAP

Przez całą noc z soboty na niedzielę w Inguszetii na północnym Kaukazie trwały gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z lokalnymi bojownikami. W związku z walkami władze wprowadziły w regionie stan wyjątkowy - donosi agencja Reutera, powołując się na lokalne media. W niedzielę rano rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że bojownicy zostali zastrzeleni przez rosyjskie służby.

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Źródło:
Reuters
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl