- Region jest w stanie zorganizować igrzyska olimpijskie i wydaje się, że kwestią nie jest czy, tylko kiedy – powiedział Michael R. Payne, ekspert ds. marketingu sportowego. Payne podsumował dwudniową wizytę w Małopolsce i na Słowacji.
Mający już 30-letnie doświadczenie w pracy przy przygotowywaniu projektów olimpijskich Payne ocenił stan istniejącej i planowanej infrastruktury sportowej w Małopolsce i na Słowacji. W tym celu odwiedził: Kraków, Oświęcim, Katowice, Myślenice, Zakopane, Kościelisko, Jurgów i Białkę Tatrzańską oraz stoki narciarskie w rejonie Doliny Demianowskiej na Słowacji.
Przyznał, że był bardzo zdziwiony infrastrukturą sportową już istniejącą w Krakowie i tą budowaną. Wymienił tu jako przykład budowę Centrum Kongresowego i Wielofunkcyjnej Hali Widowiskowo-Sportowej. - To nie jest typowe dla miast, które ubiegają się o organizację igrzysk, żeby mieć tak dużo, tak wcześnie – ocenił.
"Realne szanse"
Payne chwalił także to, co zobaczył w stolicy polskich Tatr: - Tam również bylem pod wrażeniem wizji i planów, tego jak kameralnym miejscem jest Zakopane, jak fantastycznie tworzy atmosferę, chociażby dla skoków narciarskich, które w Polsce są bardzo popularne – podkreślił.
Pozytywnie odniósł się też wobec powstających nowoczesnych tras dla narciarstwa zjazdowego na Słowacji.
Payne zaznaczył, że w jego ocenie organizacja zimowych igrzysk olimpijskich w Małopolsce i na Słowacji nie jest nierealnym marzeniem. - Region jest w stanie zorganizować igrzyska olimpijskie i wydaje się, że kwestią nie jest czy, tylko kiedy – podkreślił.
"Poprawić połączenia między ośrodkami"
Jego zdaniem problemem, który trzeba rozwiązać jest infrastruktura transportowa. W tej kwestii, jak mówił, jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Dodał jednak, że przekazano mu informacje o projektach modernizacyjnych, które mają być zrealizowane do 2022 roku. - Jeśli te plany się naprawdę ziszczą, jeśli będą sensowne powiązania drogowe, kolejowe itd. między trzema lokalizacjami, gdzie olimpiada ma być rozgrywana, wydaje mi się, że projekt Kraków 2022 jest naprawdę realny – powiedział.
Ekspert ocenił, że rozgrywka o organizację igrzysk zimowych w 2022 będzie bardzo ciekawa. - W 2018 r. igrzyska odbędą się w Korei Południowej i jest mało prawdopodobne, by cztery lata później pojawił się kandydat z Azji. USA koncentrują się na roku 2024, a w kanadyjskim Vancouver dopiero co się odbyły i były bardzo udane. Inne miasta kanadyjskie chciałyby organizować olimpiadę, ale szczerze mówiąc jeszcze na to za wcześnie. Wszystkie oczy są więc zwrócone na Europę - mówił.
Przypomniał, że europejski "faworyt", Szwajcaria wycofała się ze starań o igrzyska. - Potencjalnie liczba kandydatów do organizowania igrzysk może być w 2022 r. mniejsza i biorąc pod uwagę, ile zrobiliście, jeśli chodzi o infrastrukturę, to ogromna zmiana. Dla MKOl ważne jest to, że można już coś zobaczyć, a nie tylko mówić o obiektach typu wielofunkcyjna hala - podkreślił Payne.
Gospodarza ZIO poznamy w 2015 roku
Poseł Jagna Marczułajtis–Walczak mówiła, że obecnie konsultowany jest z resortami raport dla rządu, w którym określono, ile dodatkowo trzeba wydać na igrzyska i jakie inwestycje muszą być wykonane. MKOl 6 czerwca oficjalnie ogłosił proces konkursowy. Termin zgłaszania kandydatur upływa 14 listopada.
- Dla nas bardzo istotne będzie, czy rząd zdecyduje o poparciu naszych starań o igrzyska olimpijskie - powiedziała Marczułajtis-Walczak.
20 października zeszłego roku marszałek małopolski Marek Sowa, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i prezesi Polskiego i Słowackiego Komitetu Olimpijskiego podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia starań o przyznanie Krakowowi roli miasta-gospodarza ZIO w 2022 roku.
MKOl ogłosi, kto został gospodarzem ZIO 2022, na uroczystej sesji w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 r.
Planowany przebieg igrzysk
Według planów, w Krakowie miałyby się odbyć ceremonie rozpoczęcia i zakończenia igrzysk oraz konkurencje na lodzie - łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, short track, curling, hokej na lodzie, bobsleje, saneczkarstwo, skeleton. Miasta, które będą gospodarzami konkurencji olimpijskich to Kraków, Katowice, Myślenice, Oświęcim.
Początkowo planowano, że otwarcie igrzysk odbędzie się w Krakowie na stadionie Wisły – teraz pod uwagę brane są też inne warianty np. wykorzystanie Błoń lub organizacja wydarzenia na Bulwarach Wiślanych. Wioska olimpijska ma być zlokalizowana obok hali widowiskowo–sportowej w Czyżynach.
Na Podhalu w Strefie Tatry rozgrywane miałyby być konkurencje narciarskie: biathlon, narciarstwo biegowe, kombinacja norweska, skoki narciarskie, snowboard. Miasta, które będą gościć olimpijczyków to Zakopane, Kościelisko, Bukowina Tatrzańska (Jurgów). Według planów, wioska olimpijska powstanie w Zakopanem (Olcza – rejon Zoniówki).
Konkurencje alpejskie zostaną rozegrane na Słowacji. Narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne to dyscypliny, które zlokalizowane zostaną w miastach: Jasna, Liptovsky Mikulas i Poprad. Wioska olimpijska ma powstać w Popradzie.
Autor: jś/par / Źródło: TVN24 Kraków, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Natalia Feluś