Willa Plus. Ksiądz związany z KUL i Ordo Iuris dostał miliony na budynek z widokiem na góry

Wetlina. Budowa obiektu szkoleniowo-konferencyjnego z widokiem na Smerek
Ksiądz związany z KUL i Ordo Iuris dostał miliony na "Willę Plus" z widokiem na góry
Źródło: TVN24

Ksiądz Henryk Witczyk, duchowny związany między innymi z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Ordo Iuris, to jeden z beneficjentów konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Resort kierowany przez Przemysława Czarnka przyznał mu na budowę "obiektu szkoleniowo-konferencyjnego" z widokiem na szczyt Smerek dwa miliony złotych.

Fundacja Dabar - Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji, której prezesem jest ksiądz Henryk Witczyk, otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki dwa miliony złotych na budowę "obiektu szkoleniowo-konferencyjnego". Budynek ma powstać w Wetlinie na Podkarpaciu - w malowniczym otoczeniu Bieszczad, na zboczu góry, z panoramą na górskie szczyty, takie jak Smerek.

Czytaj też: Willa Plus. 10 rzeczy, które trzeba wiedzieć o publicznych milionach rozdawanych przez ministra Czarnka

Wetlina. W tym miejscu buduje się obiekt szkoleniowo-konferencyjnego z widokiem na Smerek
Wetlina. W tym miejscu buduje się obiekt szkoleniowo-konferencyjnego z widokiem na Smerek
Źródło: TVN24

Inwestycja ma powstać dzięki wsparciu z ministerialnego konkursu "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Jak wynika z ustaleń dziennikarzy tvn24.pl Justyny Sucheckiej i Piotra Szostaka, to nic innego jak program "Willa Plus", przeznaczony dla osób bliskich Przemysławowi Czarnkowi oraz obozowi PiS.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ: "Willa plus. Publiczne pieniądze dla organizacji bliskich PiS. Lista"

Obiekt szkoleniowo-konferencyjny z widokiem na Smerek
Obiekt szkoleniowo-konferencyjny z widokiem na Smerek
Źródło: tvn24.pl

Nazywał tęczową flagę symbolem "cywilizacji śmierci", wygrał w konkursie Czarnka

Jak ustalił reporter TVN24 Konrad Borusiewicz, ksiądz Henryk Witczyk jest postacią o kontrowersyjnym życiorysie. To między innymi wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - a więc kolega z pracy ministra Przemysława Czarnka. Duchowny związany jest również z organizacją Ordo Iuris, dla której wygłosił między innymi wykład "Bóg i Jezus Chrystus nie błogosławi relacjom homoseksualnym". Tęczową flagę osób LGBT nazywał flagą "cywilizacji śmierci".

Zobacz też nasz specjalny serwis poświęcony "Willi Plus"

Ksiądz Witczyk jest również znany z głośnej sprawy zwolnionego przez firmę Ikea pracownika, który na forum pracowniczym opublikował wyrwane z kontekstu cytaty ze Starego Testamentu, opatrzone homofobicznym komentarzem. Prokuratura postawiła wówczas przed sądem przełożoną wyrzuconego z pracy mężczyzny, a ksiądz Witczyk został powołany biegłym z zakresu znajomości Pisma Świętego, a Ordo Iuris było w tej sprawie oskarżycielem posiłkowym.

Pytania o doświadczenie fundacji

Na co poszły publiczne pieniądze? W Wetlinie trwa budowa dwupiętrowego obiektu konferencyjno-szkoleniowego, z którego będą mogły korzystać naraz 22 osoby. Budynek, będący częścią Centrum Młodzieży Trójmorza im. Prymasa Tysiąclecia i św. Jana Pawła II w Wetlinie, ma zostać oddany do użytku w 2024 roku.

Czytaj też: Willa plus. Czarnek o środkach dla fundacji z negatywną oceną ekspertów: decyzję podejmuje minister i ją podjął

Czemu ma służyć budowany na Podkarpaciu obiekt? Po zakończeniu inwestycji ma to być między innymi miejsce, do którego przyjmowani będą uchodźcy z Ukrainy.

Wetlina. Budowa obiektu szkoleniowo-konferencyjnego z widokiem na Smerek
Wetlina. Budowa obiektu szkoleniowo-konferencyjnego z widokiem na Smerek
Źródło: TVN24

Dziennikarze tvn24.pl podkreślają, że ministerialny konkurs w nazwie ma "wspieranie systemu oświaty i wychowania". Jakie doświadczenie ma Fundacja Dabar? Była na przykład głównym organizatorem Narodowego Czytania Pisma Świętego, a jej pracownicy "prowadzą wykłady telewizyjno-radiowe na tematy związane z Biblią, kulturą chrześcijańską, filozofią, antropologią, historią sztuki, literaturoznawstwem, historią religii, historią starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Rzymu".

"We wniosku fundacja chwali się też wsparciem finansowym Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mówiąc w skrócie: buduje obiekty na swoich działkach przede wszystkim z pieniędzy publicznych" - czytamy w artykule Justyny Sucheckiej i Piotra Szostaka.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: