Zakończył się remont dachu XVI-wiecznego kasztelu w Szymbarku (woj. małopolskie), pod którym mieszka jedna z większych w Polsce kolonii nietoperzy. Podczas prac szczególną uwagę zwrócono na zapewnienie dogodnych warunków tym latającym ssakom, które za swój dom uznały strych obronnego dworu. Roboty budowlane zakończyły się przed przylotem pierwszych osobników.
Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach poinformowało o zakończeniu remontu dachu kasztelu w małopolskim Szymbarku. Na strychu tego XVI-wiecznego dworu obronnego swoją letnią kolonię urządziły nietoperze. To jedno z największych w Polsce tego typu siedlisk tych nocnych zwierząt.
Czytaj też: Prywatne życie nocków dużych i podkowców małych
Kolonia nietoperzy w Szymbarku
Wymiana pokrycia dachu dworu obronnego - co podkreślili przedstawiciele muzeum - prowadzona była zgodnie z wymaganiami ochrony mieszczącej się na strychu kolonii rozrodczej nietoperzy. Zapewniono im bezpieczeństwo i poprawiono warunki mikrosiedliskowe.
W trakcie prac utworzono bezpieczne otwory wlotowe, wykonano dodatkowe tzw. "chłodne przestrzenie", zamontowano budy stojące i wiszące. Na strychu zapewniono także odpowiedni poziom zaciemnienia oraz wentylacji. Prace prowadzone były na przełomie zimy i wiosny, kiedy nietoperze zimowały poza poddaszem budynku w miejscach hibernacji. "Roboty budowlane zakończyły się przed przylotem pierwszych osobników" - podkreśliło muzeum w komunikacie.
Kasztel jest częścią obszaru ochronnego Ostoja Nietoperzy Powiatu Gorlickiego. W obszarze tym chronione są trzy gatunki nietoperzy: nocek duży, nocek orzęsiony oraz podkowiec mały.
Najpierw był dworem, potem magazynem
Dwór obronny - dawna siedziba Gładyszów, jest bardzo cennym zabytkiem architektury renesansu w Polsce, stanowi czołowy przykład kasztelu polskiego. Został wzniesiony w dwóch etapach na przestrzeni XVI wieku. Trzykondygnacyjny budynek zbudowano na planie prostokąta.
Czytaj też: "Zabytki i zieleń to nie są wrogowie"
Kasztel pełnił funkcję reprezentacyjną, mieszkalną i obronną. Zamieszkiwany był do końca XVIII wieku. Następnie mieściła się w nim gorzelnia, magazyn zbożowy, a pod koniec XIX stulecia - i jeszcze w okresie międzywojennym - na parterze była kuchnia dla czeladzi dworskiej oraz kurnik. Dwór stanowił też rodzaj lamusa, w którym przechowywano niepotrzebne rzeczy.
Roboty budowlane w szymbarskim kasztelu, wchodzącym w skład Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, finansowane były z projektu dotyczącego ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych, w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce, którego beneficjentem jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.
Źródło: PAP, muzeum.gorlice.pl
Źródło zdjęcia głównego: muzeum.gorlice.pl