"Klasztor w Tuchowie" Nikifora zginął z krynickiego Centrum Kultury. Prokuratura prowadzi śledztwo, ale do tej pory nie udało się przesłuchać kluczowego świadka w tej sprawie - byłego dyrektora placówki.
- Kiedy zauważono zniknięcie rysunku, odbyła się dodatkowa inwentaryzacja, a potem sprawę zgłoszono na policję - wspomina Judyta Zięba z Centrum Kultury w Krynicy, z którego zniknął obraz. - Do tej pory jednak nie wiemy, co się z nim stało - dodaje.
Dyrektor jest zagranicą
Zaginięciem rysunku, który przedstawiał klasztor w Tuchowie od sierpnia zajmuje się prokuratura rejonowa w Muszynie. Do tej pory nie udało się jej jednak przesłuchać kluczowego świadka.
- Śledztwo jest prowadzone w sprawie kradzieży dzieła sztuki. Były dyrektor Centrum Kultury, który mógłby nam wyjaśnić, co się stało z obrazem, jest za granicą - przyznaje prokurator Ludwik Huzior.
Zarzuty usłyszała za to pracownica Centrum Kultury.
- Kobieta jest oskarżona o zniszczenie dokumentacji związanej z obrazem, która świadczyła o tym, że Centrum Kultury jest w jego posiadaniu - relacjonuje prokurator.
Portal TVN24.pl nieoficjalnie dowiedział się, że obrazy były źle zamknięte podczas transportu. Niedługo po nim odkryto brak „Klasztoru w Tuchowie”.
Wartość nieznana, zdjęć brak
Nie wiadomo, ile może być wart rysunek. Nigdy nie był on wyceniany, ale niektóre z rysunków krynickiego artysty zostały wycenione na 9 tys. zł, inne można kupić od 4 tys. zł.
„Klasztor w Tuchowie” mógł zniknąć bezpowrotnie. Nie został uwieczniony na żadnym zdjęciu. - Były plany stworzenia spisu wszystkich dzieł Nikifora razem z ich zdjęciami, ale nie udało się tego zrobić przed kradzieżą - zdradza Judyta Zięba.
Nigdzie nie można więc zobaczyć, jak dokładnie wyglądał poszukiwany obraz.
Dzieła Epfaniusza Drowniaka zwanego Nikiforem należą do najczęściej podrabianych obrazów w Polsce. Prymitywista tworzył głównie na kawałkach tektury, okładkach zeszytów, skrawkach papieru czy papierowych torebkach. Uwieczniał głównie widoki krynickich wilii i cerkwie. Szacuje się, że stworzył blisko 40 tysięcy dzieł.
Autor: koko/roody / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Art Hotel Nikifor