Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, którym złoty medalista z Soczi Kamil Stoch miał się inspirować przy tworzeniu swojego kasku, doceniła stacja CNN. Krakowska placówka znalazła się w rankingu CNN wśród najlepszych na świecie.
Krakowskie muzeum znalazło się na 8. miejscu rankingu najlepszych na świecie według CNN. Doceniono przede wszystkim zróżnicowaną kolekcję, m.in. z okresu Zimnej Wojny. Muzeum Lotnictwa Polskiego uplasowało się za placówkami w Waszyngtonie, Wielkiej Brytanii, Francji czy na Ukrainie, a wyprzedziło takie potęgi muzealne, jak kanadyjskie Muzeum Lotnictwa i Kosmosu czy rosyjskie Centralne Muzeum Sił Powietrznych.
- Znalezienie się w czołówce najlepszych muzeów takiego typu to dla nas ogromne wyróżnienie – mówi jeden z pracowników muzeum.
Publikacja rankingu CNN zbiegła się z 100. rocznicą pierwszego komercyjnego lotu samolotem, który został wykonany na Florydzie w styczniu 1914 roku z St. Petersburga do Tampy. Za 23-minutowy lot pasażerowie płacili 5 dolarów.
Lotnik na Igrzyskach
Kamil Stoch podczas igrzysk występuje w modelu kasku, na którym namalowana jest biało-czerwona szachownica, symbol polskiego lotnictwa. Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie uważa, że pomysł ozdobienia sobie w ten sposób kasku to skutek wizyty skoczka w krakowskim muzeum, która miała miejsce jesienią.
Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego typu. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe.
Nowy budynek
W 2010 roku placówka wzbogaciła się o nowy budynek ekspozycyjny, o powierzchni użytkowej ponad 3,3 tys. mkw. Z lotu ptaka przypomina on formą wirujące śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych i bardzo ekspresyjnych w swej bryle, zbudowanych od podstaw obiektów muzealnych w Polsce. Spełnia funkcje: muzealną, edukacyjną, naukową i biurową.
Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r.
W rankingu CNN znajduje się 14 muzeów lotnictwa:Smithsonian National Air and Space Museum (Washington, D.C.)Imperial War Museum Duxford (Duxford, UK)National Museum of the United States Air Force (Ohio, United States)Future of Flight Aviation Center and Boeing Tour (Washington, United States)French Air and Space Museum (Le Bourget, France)State Aviation Museum of Ukraine (Kiev, Ukraine)Pima Air & Space Museum (Arizona, United States)Polish Aviation Museum (Krakow, Poland)China Aviation Museum (Beijing)Canada Aviation and Space Museum (Ottawa, Canada)Red Bull Hangar-7 (Salzburg, Austria)Royal Flying Doctor Service Museum (Alice Springs, Australia)Central Museum of the Air Forces (Monino, Russia)Palm Springs Air Museum (California, United States).
Muzeum Lotnictwa Polskiego mieści się przy alei Jana Pawła II w Krakowie:
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: koko//ec/kwoj / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Grzeogorz Głupczyk