Tajemnicze znalezisko w lesie. Wykopali z ziemi zabytkową monstrancję, próbują ustalić jej historię

Autor:
ms/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Nadleśnictwo Lubaczów. W ziemi znaleźli zabytkową monstrancję (materiał z 7.03.2023)
Nadleśnictwo Lubaczów. W ziemi znaleźli zabytkową monstrancję (materiał z 7.03.2023)Nadleśnictwo Lubaczów
wideo 2/9
Nadleśnictwo LubaczówNadleśnictwo Lubaczów. W ziemi znaleźli zabytkową monstrancję

Na terenie Leśnictwa Łukawiec w obrębie Nadleśnictwa Lubaczów (woj. podkarpackie) odkryto zakopaną w ziemi monstrancję, służącą w Kościele katolickim do wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu. - Zagadką pozostaje pochodzenie tego obiektu i powiązanie go z konkretną świątynią - informują badacze z Muzeum Kresów w Lubaczowie i apelują o pomoc w ustaleniu losów znaleziska.

Monstrancja została odnaleziona na terenie Leśnictwa Łukawiec w obrębie Nadleśnictwa Lubaczów przez Klaudiusza Kotulaka, który we współpracy z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków z siedzibą w Przemyślu prowadził na tym terenie poszukiwania zabytków.

Artefakt - jak poinformowali leśnicy - ukryty był w płytkim dole na skraju zalesionego wzniesienia opadającego w dolinę, którą kiedyś biegła droga łącząca Łukawiec z położoną w sąsiedztwie wsią Dąbrowa.

Monstrancja została znaleziona na terenie Leśnictwa Łukawiec w Nadleśnictwie Lubaczów Nadleśnictwo Lubaczów

Przed zakopaniem ktoś podzielił monstrancję

Po zgłoszeniu odkrycia komisja - z udziałem leśników, pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i Muzeum Kresów w Lubaczowie - podjęła decyzję o wydobyciu znaleziska. Następnie przeprowadzono oględziny. Jak ustalili badacze, monstrancja została najpierw podzielona na trzy części, a dopiero później ukryta.

- Poszczególne elementy zachowały się różnym stanie. Najwięcej uszkodzeń i ubytków występuje w części glorii. Obiekt wykonany został ze złoconego i srebrzonego mosiądzu. Stopa i nodus są odlewane, bogato zdobione ornamentami roślinnymi. Na zwieńczeniu glorii zachowała się plakieta z wizerunkiem Trójcy Świętej ujęta przez dwa adorujące anioły, a całość wieńczy korona - poinformowali leśnicy w Nadleśnictwa Lubaczów w mediach społecznościowych. Ustalono, że monstrancja miała około 60 centymetrów wysokości.

Monstrancja została ukryta po podzieleniu jej na trzy częściNadleśnictwo Lubaczów

Badacze apelują o pomoc w ustaleniu historii skarbu

Trwają wstępne prace konserwatorskie prowadzone przez pracowników Muzeum Kresów w Lubaczowie, gdzie elementy monstrancji trafiły po odnalezieniu. Ze wstępnych oględzin wynika, że artefakt pochodzi z XIX wieku. Zagadką na razie pozostaje jednak jego pochodzenie i powiązanie z konkretną świątynią. Dlatego leśnicy i badacze zwracają się z prośbą o przekazywanie im informacji, które pomogą w ustaleniu losu i okoliczności ukrycia monstrancji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Kresów w Lubaczowie

Pozostałe wiadomości