Krakowscy urzędnicy chcą pozyskiwać wodę geotermalną do ogrzewania mieszkań. W 2026 roku odwiert ma zostać wykonany na Przylasku Rusieckim. Nowego źródła ciepła będą szukać dwa kilometry pod ziemią.
Miasto Kraków planuje w 2026 roku wykonać głęboki na dwa kilometry odwiert badawczy przy ulicy Tatarakowej w Przylasku Rusieckim. Celem jest znalezienie wód geotermalnych - poinformował urząd miasta.
Zadanie sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał na ten cel 12 milionów złotych dotacji. Kraków - przekazali urzędnicy - ma zapłacić jedynie podatek VAT od całego przedsięwzięcia.
Odwiert wykona jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Prace geologiczne prowadzone będą na działce o powierzchni ok. 4,4 hektarów.
Kraków chce ogrzewać mieszkania wodą geotermalną
Planowany odwiert badawczy pozwoli sprawdzić potencjał geotermalny ziemi w Przylasku Rusieckim. Tempo wiercenia i ilość wydobywanego urobku będzie uzależniona od twardości warstwy geologicznej. Jak podano, specjalne urządzenia umożliwią szczegółowe i bieżące monitorowanie parametrów wiercenia. Geolodzy przeanalizują pobrane próbki podłoża z poszczególnych warstw.
Specjaliści przewidują, że woda w Przylasku Rusieckim na głębokości około dwóch kilometrów może mieć nawet 55 stopni Celsjusza w złożu, co oznacza, że na powierzchni ta temperatura będzie niższa, ale nadal będzie się nadawała do wykorzystania np. jako ciepło systemowe do ogrzewania mieszkań.
To też obszar realizacji projektu "Kraków – Nowa Huta Przyszłości", a wykorzystanie wód geotermalnych wpisuje się w koncepcję przyśpieszenia rozwoju gospodarczego wschodniej części Krakowa - zaznaczyło miasto.
W rejonie planowanego otworu geotermalnego zlokalizowane są: Centrum Rekreacji i Wypoczynku "Przylasek Rusiecki" oraz Park Naukowo-Technologiczny "Branice". Zdaniem urzędników ośrodki te w przyszłości mogą być odbiorcami ciepła geotermalnego.
Źródło: PAP, krakow.pl
Źródło zdjęcia głównego: Klimat-Energia-Gospodarka Wodna