Test napisała najgorzej, konkurs i tak wygrała. Wcześniej współpracowała z prezydentem

Źródło:
tvn24.pl
Łoboda: zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenie
Łoboda: zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenieTVN24
wideo 2/2
Łoboda: zdajemy sobie sprawę, że osoby LGBT w szkołach były narażone na wykluczenieTVN24

Aleksandra Twaróg to pierwsza w historii miejska rzeczniczka praw ucznia w Krakowie. 19-letnia aktywistka pokonała kontrkandydatów, choć test konkursowy napisała najgorzej ze wszystkich. Wcześniej wspierała w kampanii obecnego prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego z KO, była też jego asystentką. Władze miasta bronią młodej urzędniczki, pokazując wyniki wszystkich etapów konkursu. Wynika z nich, że Twaróg uzyskała łącznie najwięcej punktów. - Ten konkurs mógł być ustawiony - mówi poseł PiS Łukasz Kmita.

13 stycznia w krakowskim magistracie rozpoczęła pracę rzeczniczka praw ucznia. To zupełnie nowe stanowisko, którego utworzenie deklarował w programie wyborczym prezydent miasta Aleksander Miszalski (KO). Funkcję tę objęła 19-letnia Aleksandra Twaróg, aktywistka związana z fundacją GrowSPACE.

Czytaj też: Odchodzi po aferach ze znikającym fentanylem i cygarami dla prezydenta. Jest tymczasowy następca

Aleksandra TwarógUrząd Miasta Krakowa

Burza wokół rzeczniczki praw ucznia w Krakowie

Twaróg była jedną z ośmiorga kandydatów zakwalifikowanych do testu konkursowego. Jak uważa poseł PiS Łukasz Kmita i lokalni radni tego ugrupowania, świeżo upieczona urzędniczka nie powinna obejmować funkcji, bo uzyskała najgorszy wynik w teście konkursowym spośród ośmiorga kandydatów.

Z listy opublikowanej przez posła wynika, że Aleksandra Twaróg odpowiedziała poprawnie na łącznie 20 z 25 pytań, uzyskując tym samym wynik 80 proc. To rzeczywiście najmniej ze wszystkich osób, które rozwiązywały test - jeden z kandydatów dostał ocenę 96 proc., trzy osoby uzyskały po 88 proc., dwie - 84 proc., a jedna - oprócz nowej rzeczniczki - 80 proc.

Wyniki testu konkursowego na miejskiego rzecznika praw uczniów w Krakowiex.com/Lukasz_Kmita

W komunikacie urzędu, w którym poinformowano o powołaniu Aleksandry Twaróg, napisano tak: "osiągnęła najlepszy łączny wynik ze wszystkich ustalonych kryteriów w ramach przeprowadzonego testu z wiedzy ogólnej i specjalistycznej wymaganej na danym stanowisku, rozmowy kwalifikacyjnej i analizy dokumentów".

Czytaj też: Wyrok sądu, odwołanie dyrektorki i konkurs na nowego szefa krakowskiego muzeum

"Konkurs mógł być ustawiony"

Podczas konferencji prasowej poseł Kmita zwrócił uwagę, że z pytań dotyczących tzw. ustawy Kamilka, czyli nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Aleksandra Twaróg odpowiedziała na zaledwie dwa z czterech pytań konkursowych.

- Ta sprawa ma charakter polityczny. W ten sposób prezydent Miszalski spłaca długi polityczne u części środowisk, które go popierały - ocenił poseł PiS. - W mojej opinii ten konkurs mógł być ustawiony - dodał.

W rozmowie z tvn24.pl poseł zapowiedział, że politycy PiS "prześlą do prokuratury dokumenty do przeanalizowania pod kątem prawnym, czy nie doszło do nieprawidłowości przy procedurze powołania rzecznika praw ucznia".

Pracowała dla Miszalskiego

Aleksandra Twaróg ukończyła XXI Liceum Ogólnokształcące w Krakowie, a obecnie studiuje kryminologię i kryminalistykę na Uniwersytecie Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Jako uczennica liceum pełniła funkcję szkolnej rzeczniczki praw ucznia, była też przewodniczącą młodzieżowej rady miasta. Obecnie jest koordynatorką województwa małopolskiego w Fundacji GrowSPACE.

Czytaj też: W obietnicach metro, a w dokumentach podziemny tramwaj

Życiorys aktywistki uzupełnia fakt, że gdy jeszcze Aleksander Miszalski był posłem, Aleksandra Twaróg pełniła funkcję jego asystentki społecznej. Nieraz publikowała w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z politykiem - na przykład z Campusu Polska Przyszłości.

Prezydent Krakowa Aleksander MiszalskiPAP/Łukasz Gągulski

Niespełnione obietnice wyborcze

Według Łukasza Kmity nie bez znaczenia jest też fakt, że Twaróg od roku zabiegała, by w urzędzie utworzyć stanowisko, które ostatecznie objęła. W lutym aktywistka stała przy boku kandydującego wówczas na stanowisko prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego na konferencji prasowej, podczas której polityk ogłosił postulat powołania miejskiego rzecznika praw ucznia.

Miszalski obiecywał wówczas, że oprócz urzędników w komisji konkursowej zasiądą też "nauczyciele, specjaliści", a wybór powinien odbyć się "w konsultacji z samymi uczniami". Skończyło się na tym, że w komisji zasiedli sami urzędnicy.

- Taka osoba powinna mieć wykształcenie prawnicze albo długi staż i wiedzę w zakresie edukacji. To może być osoba pracująca w kuratorium oświaty, może dyrektor szkoły - zapowiadał Miszalski. Aleksandra Twaróg nie ma wykształcenia prawniczego ani nie studiuje prawa, nie ma też - z racji wieku - dużego doświadczenia.

Czytaj też: Idą zmiany w edukacji. Wiemy, od których dzieci zacznie się reforma Nowackiej

28 lutego 2024 r. Po lewej Aleksandra Twaróg, pośrodku Aleksander Miszalski, z prawej Gabriela Gładyszewska z Fundacji GrowSPACEfb.com/aleksander.miszalski

Twaróg: znajomość z prezydentem bez wpływu

Aleksandra Twaróg w rozmowie z tvn24.pl zapewnia jednak, że jest przygotowana do pełnienia swojej funkcji. - Dzięki testowi konkursowemu wiem, co muszę jeszcze dopracować, czego się douczyć. Pracuję nad tym - powiedziała nam Twaróg.

Pytana o związki z prezydentem Miszalskim krakowska rzeczniczka praw ucznia odpowiada, że gdy postulowała utworzenie tego stanowiska jako członkini młodzieżowej rady miasta (w X kadencji na przełomie 2022 i 2023 roku), nie znała Aleksandra Miszalskiego.

- To nie był pomysł, który pojawił się w trakcie kampanii. Jeśli chodzi o moją znajomość z prezydentem, uważam, że nie miało to żadnego wpływu. Konkurs był otwarty, startowały w nim 24 osoby. Każdy mógł się zgłosić, jeśli spełniał podstawowe kryteria. Komisja była mi kompletnie nieznana. Kojarzyłam panią wiceprezydent (Marię Klaman, która zasiadała w komisji - red.), byłam na spotkaniu z nią jako przedstawicielka GrowSPACE, ale nie koleguję się z nią - stwierdziła Twaróg.

Czytaj też: Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Komisja przepytywała kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej m.in. z ich dotychczasowej działalności. - Były też pytania o błędach w statutach szkolnych, o prawach ucznia, o wizji stanowiska rzecznika. Opowiadałam też o swoich doświadczeniach w projektach dotyczących m.in. osób LGBT+, dostępności psychologów w szkołach, prewencji suicydalnej - słyszymy od Aleksandry Twaróg.

Władze miasta bronią młodej urzędniczki, pokazując nam tabelę z punktacją. Wynika z niej, że Aleksandra Twaróg uzyskała najwyższy wynik ze wszystkich branych pod uwagę na samym końcu kandydatów. Gorsze wyniki na teście nadrobiła rozmową kwalifikacyjną, na której zostawiła kontrkandydatów daleko w tyle. W każdym z kryteriów uzyskała niemal najwyższy możliwy wynik. Każdy z pozostałych został oceniony dużo surowiej - mimo że wśród jej kontrkandydatów był m.in. student rekomendowany na to stanowisko przez byłego rzecznika praw dziecka Marka Michalaka, zaangażowany działacz na rzecz młodzieży.

"Inni kandydaci nie mieli szans"

A jeden z kontrkandydatów Aleksandry Twaróg mówi nam wprost: "konkurs wyglądał na ustawiony".

- W środowisku młodzieżowym huczy od informacji, że wszyscy inni kandydaci nie mieli szans. To bardzo krzywdzące. Test był banalny. Pytano nas na przykład, czy w Krakowie są żłobki samorządowe. W czwartek, dzień po teście, dostaliśmy informację, że już następnego dnia rano mamy być na rozmowie kwalifikacyjnej. Musiałem zmienić plany, odwołać pociąg - relacjonuje w rozmowie z nami jeden z kandydatów w konkursie na krakowskiego rzecznika praw ucznia.

- Odpowiedziałem wyczerpująco na wszystkie pytania, członkinie komisji musiały wręcz przerywać mi odpowiedzi, żeby przejść do kolejnego pytania. Przekazałem komisji moje certyfikaty i rekomendacje. A teraz okazało się, że zdobyłem o wiele mniej punktów niż pani Twaróg. Nie rozumiem tego - nie kryje goryczy nasz rozmówca, doświadczony działacz na rzecz praw ucznia.

Spytaliśmy rzeczniczkę prezydenta Krakowa, czy znajomość Aleksandry Twaróg z Aleksandrem Miszalskim miała znaczenie w jej powołaniu na stanowisko. Na to pytanie Joanna Krzemińska nie odpowiedziała wprost, opisała jednak, na jakiej podstawie działała komisja.

Decyzja oparta "na całościowym obrazie kompetencji"

"Wynik testu, choć ważny, nie był jedynym kryterium oceny. Kluczowym etapem rekrutacji była rozmowa kwalifikacyjna, podczas której trzyosobowa komisja oceniała nie tylko wiedzę, ale również praktyczne umiejętności, kompetencje interpersonalne oraz predyspozycje do pełnienia funkcji Rzecznika Uczniów" - odpisała nam Joanna Krzemińska.

Przedstawicielka prezydenta poinformowała nas, że "podczas rozmowy kwalifikacyjnej Pani Aleksandra Twaróg wykazała się dużą znajomością tematyki związanej z ochroną praw ucznia, problemów w zapisach statutów krakowskich placówek oświatowych, profesjonalizmem oraz umiejętnościami komunikacyjnymi, które są istotne w pracy na tym stanowisku". Podkreśliła też, że "komisja wysoko oceniła jej wystąpienie oraz odpowiedzi na zadane pytania. Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy wszystkich elementów rekrutacji, komisja uznała, że to właśnie Pani Twaróg najlepiej odpowiada wymaganiom stawianym przed Rzecznikiem Uczniów i Dialogu Szkolnego".

W odpowiedzi rzeczniczki prezydenta Miszalskiego czytamy też, że "decyzja o wyborze była oparta na całościowym obrazie kompetencji kandydatki, nie zaś wyłącznie na jednym z etapów rekrutacji".

Tłumaczenia urzędu nie przekonują lokalnej opozycji. - Głęboko wierzę w dobre intencje pani Twaróg, ale nie wiem, czy będzie odpowiednią rzeczniczką praw ucznia. Najważniejsze jednak jest to, jaki sygnał wysyłamy pozostałym młodym ludziom, którzy kandydowali na to stanowisko. Dajemy im przykład, że układy polityczne są ważniejsze niż kompetencje - komentuje w rozmowie z tvn24.pl radna Krakowa dla Mieszkańców, członkini komisji edukacji w radzie miasta, Eliza Dydyńska-Czesak.

To nie pierwszy raz, gdy w Krakowie pojawiają się kontrowersje dotyczące powołania polityków związanych z Koalicją Obywatelską na stanowiska publiczne. Ostatnio w regionie huczało o powołanym na szefa małopolskiego sanepidu Andrzeju Hawranku, byłym radnym PO, który otrzymał nominację, mimo że przegrał konkurs.

Autorka/Autor:Bartłomiej Plewnia

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Krakowa, PAP/Łukasz Gągulski

Pozostałe wiadomości

Policjanci z komisariatu w Tłuszczu zatrzymali kierowcę, który potrącił dwie kobiety idące poboczem i oddalił się z miejsca zdarzenia. Kobiety zostały przewiezione do szpitala w stanie niezagrażającym życiu - podała Komenda Stołeczna Policji.

Potrącił dwie kobiety idące poboczem i uciekł

Potrącił dwie kobiety idące poboczem i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

W norweskiej bazie wojskowej Oerland dyżur bojowy rozpoczęły pierwsze myśliwce zasilane biopaliwem - przekazało ministerstwo obrony w Oslo. Nowe F-35 są przystosowane do paliwa wytwarzanego ze śmieci oraz domowych odpadów.

Wyjątkowe F-35. Pierwszy taki kraj na świecie

Wyjątkowe F-35. Pierwszy taki kraj na świecie

Źródło:
PAP

- Nadal uważam, że stacja benzynowa nie jest miejscem, w którym trzeba kupować alkohol - powiedziała w programie "Bez kitu" ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Mimo wcześniejszych deklaracji rząd nie wprowadził ograniczeń w sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministra zdrowia stwierdziła, że "trudno forsować ustawę, która nie uzyska głosów koalicji rządzącej". Leszczyna mówiła też o ustawie, która będzie wprowadzać m.in. weryfikację wieku podczas zakupu alkoholu przez internet oraz o wydłużających się kolejkach do lekarzy.

Sprzedaż alkoholu. Ministra o ustawie

Sprzedaż alkoholu. Ministra o ustawie

Źródło:
TVN24

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w piątkowym komunikacie resortu wydał zalecenia, które powinny wdrożyć osoby i instytucje, by ograniczyć skutki wycieku danych z EuroCert. Rekomendacje obejmują między innymi zablokowanie zdalnego dostępu, zmianę poświadczeń do kont i systemów oraz zaktualizowanie danych logowania. 

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Źródło:
PAP

Sąd partyjny Konfederacji zdecydował o usunięciu z partii europosła Grzegorza Brauna. Wiąże się to z utratą pełnionych w partii funkcji, w tym członka Rady Liderów - poinformował dyrektor biura prasowego partii Michał Urbaniak.

Sąd partyjny Konfederacji zdecydował o skreśleniu Grzegorza Brauna z listy członków

Sąd partyjny Konfederacji zdecydował o skreśleniu Grzegorza Brauna z listy członków

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci szukali mężczyzny, który w Galerii Mokotów wypłacił dużą sumę gotówki, pochodzącą z "przestępczych działań". Poszukiwany sam zgłosił się na komendę. Twierdził, że "chciał tylko pomóc koledze". Odpowie za paserstwo.

Wypłacił dużą sumę, szukali go policjanci. Sam zgłosił się na komendę

Wypłacił dużą sumę, szukali go policjanci. Sam zgłosił się na komendę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

Niecodzienne zdarzenie na parkingu w Krakowie. Kierowca zaparkował samochód w miejscu, gdzie znajdowała się winda parkingu podziemnego. Gdy urządzenie podnosiło się do góry, uniosło także auto. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych.

Samochód stanął w pionie. Wiemy, jak do tego doszło

Samochód stanął w pionie. Wiemy, jak do tego doszło

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Ryanair, który w czwartek miał wylądować na lotnisku w Wilnie, po decyzji pilota został przekierowany do Warszawy z powodu zakłóceń sygnału GPS - przekazał w piątek litewski urząd żeglugi powietrznej.

Incydent nad Litwą. Pilot zmienił kierunek, wybrał Polskę

Incydent nad Litwą. Pilot zmienił kierunek, wybrał Polskę

Źródło:
Reuters

Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem. Tusk podkreślił, że łączą ich wspólne, a nawet identyczne poglądy na sytuację w Ukrainie oraz powiedział, że Polska będzie się starać o zacieśnianie więzi między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Starmer zapowiedział zwiększenie współpracy między innymi w dziedzinie bezpieczeństwa.

Marzenie Tuska o "breturnie w miejsce brexitu". Keir Starmer w Warszawie

Marzenie Tuska o "breturnie w miejsce brexitu". Keir Starmer w Warszawie

Źródło:
PAP

Radny Warszawy z Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Zabłocki dowiedział się, ile kosztują drzewa z niemieckiej szkółki, które będą sadzone na tak zwanym placu Centralnym. A stołeczni urzędnicy wyjaśniają, dlaczego nie dało się ich kupić w Polsce.

Drzewa z niemieckiej szkółki dla Warszawy. Dlaczego nie kupili ich w Polsce

Drzewa z niemieckiej szkółki dla Warszawy. Dlaczego nie kupili ich w Polsce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent elekt Donald Trump przekazał, że ceremonia jego zaprzysiężenia, która odbędzie się w poniedziałek, została przeniesiona do wnętrza Kapitolu z powodu prognozowanych w Waszyngtonie bardzo niskich temperatur. Ta odczuwalna ma wynosić nawet -20 stopni Celsjusza.

Inauguracja Trumpa przeniesiona w inne miejsce

Inauguracja Trumpa przeniesiona w inne miejsce

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, tvn24.pl

Mieszkaniec miejscowości Altadena w hrabstwie Los Angeles opublikował w sieci nagranie, na którym pokazał swój dom pośród ruin innych spalonych budynków. - Każdy dom na mojej ulicy spłonął, z wyjątkiem mojego - mówi wyraźnie poruszony mężczyzna.

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Spaliły się wszystkie domy przy jego ulicy, poza jednym. "Nie rozumiem, co się dzieje"

Źródło:
Fox News, ABC News, CB News, PAP

Kierowca samochodu osobowego zignorował czerwone światło nadawane przez sygnalizator i wjechał w nadjeżdżający pociąg w miejscowości Nowa Schodnia w okolicy Ozimka na Opolszczyźnie. Kierowca w stanie niezagrażającym życiu trafił do szpitala. Nikt z pasażerów pociągu nie odniósł obrażeń. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowała nagranie z monitoringu.

Zignorował czerwone światło i wjechał w pociąg. Nagranie

Zignorował czerwone światło i wjechał w pociąg. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Tureckie i zagraniczne media opisują wzruszającą historię ze Stambułu, gdzie uratowano umierającego, wyziębionego szczeniaka. Młode przyniosła pod drzwi kliniki weterynaryjnej jego matka.

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Suczka przyniosła pod drzwi kliniki umierającego szczeniaka     

Źródło:
PAP,bianet.org

Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego od 1 stycznia 2026 roku będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. - Decyzja wpisuje się w nasze starania, by Gorzów był miastem przyjaznym, dogodnym do życia dla jego mieszkańców – poinformował prezydent miasta Jacek Wójcicki.

Pierwsze takie miasto wojewódzkie. Gorzów Wielkopolski z bezpłatną komunikacją miejską

Pierwsze takie miasto wojewódzkie. Gorzów Wielkopolski z bezpłatną komunikacją miejską

Źródło:
tvn24.pl

W Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok za zgwałcenie i zamordowanie 25-letniej Lizy w centrum stolicy. Oskarżony Dorian S. usłyszał wyrok dożywocia. - Oskarżonego należy jak najszybciej wymazać z pamięci, by zło, jakie uczynił, nie stało się atrakcją - mówił w uzasadnieniu wyroku sędzia Paweł Dobosz.

Zgwałcił i zamordował 25-latkę w centrum Warszawy. Dorian S. skazany

Zgwałcił i zamordował 25-latkę w centrum Warszawy. Dorian S. skazany

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl, PAP

Prezydent podpisał ustawę budżetową na 2025 rok i skierował część jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Skutki tej decyzji na antenie TVN24 komentowali publicyści. Jolanta Ojczyk z Business Insidera uznała, że Andrzej Duda "zaskoczył" taką decyzją, a Tomasz Żółciak z serwisu Money stwierdził, że trybunał będzie częściowo decydował sam o sobie, co "z dużym prawdopodobieństwem wróży przyszły werdykt". Równocześnie - dodał - decyzja jest w jego interesie, bo wkrótce może mieć on problem "ze skompletowaniem pełnego składu" orzekającego, co koalicji w Sejmie pozwoli go ignorować.

"Prezydent zaskoczył", a Trybunał Konstytucyjny musi się spieszyć

"Prezydent zaskoczył", a Trybunał Konstytucyjny musi się spieszyć

Źródło:
TVN24

Stołeczny ratusz poinformował, że w radach nadzorczych nie zasiadają już osoby, które trafiły tam dzięki dyplomowi MBA skompromitowanej uczelni Collegium Humanum. Jednocześnie urzędnicy nie chcą ujawnić listy osób, które straciły pracę. Wiadomo, że jest ich 10.

Tracą stanowiska za dyplomy Collegium Humanum

Tracą stanowiska za dyplomy Collegium Humanum

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Wystartowała kampania wyborcza. Kandydaci na prezydenta ruszyli w Polskę. W piątek kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski odwiedził Grabówkę i Puńsk na Podlasiu, a popierany przez Razem Adrian Zandberg - Kraków. Szymon Hołownia, kandydat Trzeciej Drogi, złożył zawiadomienie o utworzeniu komitetu w PKW, z kolei Sławomir Mentzen z Konfederacji spotkał się z wyborcami w Lublińcu. Rzeczniczka kandydata PiS Karola Nawrockiego zapowiedziała, że jego konwencja programowa odbędzie się w połowie lutego. Do wyborów zostało 121 dni.

Trzaskowski mówi, że "musi nam się opłacać", Mentzen "nie zamierza udawać"

Trzaskowski mówi, że "musi nam się opłacać", Mentzen "nie zamierza udawać"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Hiszpańska policja w czwartek weszła do kościoła w Miranda de Ebro, szukając ciała zaginionej przed 20 laty Marisy Villaquirán. Śledczy ponownie otworzyli sprawę zaginięcia kobiety, której ciała nigdy nie odnaleziono. Śledczy w ramach poszukiwań rozkuli ściany i podłogę świątyni.  

Zaginęła 20 lat temu. Policja kuje ściany kościoła, szukając ciała

Źródło:
ABC, El Mundo, Telecinco, ENEX

W nocy ze środy na czwartek francuski samolot patrolowy Atlantique 2 stał się celem rosyjskich działań zastraszających - poinformował minister obrony Francji Sebastien Lecornu. Maszyna wykonywała lot patrolowy w ramach misji NATO, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim, i została namierzona przez rosyjski radar kierowania ogniem.

"To agresywne działanie Rosji jest niedopuszczalne". Incydent nad Bałtykiem

"To agresywne działanie Rosji jest niedopuszczalne". Incydent nad Bałtykiem

Źródło:
Reuters, PAP

Brad Pitt odniósł się do głośnej sprawy 53-letniej Francuzki, która myślała, że pozostaje w romantycznym związku z aktorem, i przelała podszywającemu się pod niego oszustowi 830 tysięcy euro. Gwiazdor określił całą sytuację mianem "okropnej" i przestrzegł fanów, by nadmiernie nie ufali otrzymywanym w sieci wiadomościom.  

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem, została oszukana. Reakcja aktora

Myślała, że romansuje z Bradem Pittem, została oszukana. Reakcja aktora

Źródło:
The Guardian, E! News, tvn24.pl

Hurkle-durkling w ostatnim roku podbijało media społecznościowe. To wylegiwanie się przez wiele godzin w pościeli, zalecane m.in. osobom przemęczonym, zestresowanym pracą czy przebodźcowanym. Jako że w tym roku jednym z trendów urlopowych ma być tzw. staycationing, czyli po prostu pozostanie w domu, hurkle-durkling może iść z nim w parze.

Hurkle-durkling zamiast odpoczynku w tropikach? Ten trend zyskuje popularność

Hurkle-durkling zamiast odpoczynku w tropikach? Ten trend zyskuje popularność

Źródło:
Euronews, Upworthy, tvn24.pl

Były profesor uniwersytecki Khaw Kim Sun został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności za zamordowanie żony i córki. Wyrok przed sądem w Hongkongu zapadł w ponownym procesie, który odbił się szerokim echem z powodu narzędzia zbrodni. Okazała się nim napełniona tlenkiem węgla piłka do jogi.

Zabójstwo piłką do jogi. Były profesor skazany za zbrodnię niemal doskonałą

Zabójstwo piłką do jogi. Były profesor skazany za zbrodnię niemal doskonałą

Źródło:
Hong Kong Free Press, tvn24.pl, PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 17 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Wyprawa marzeń, która zamieniła się w koszmar. Tak francuskie media opisują losy rodziny, która planowała zwiedzić Europę, ale została zmuszona do zamieszkania na parkingu.

Sprzedali dom, by kamperem zwiedzić Europę. Wyprawa zmieniła się w koszmar

Sprzedali dom, by kamperem zwiedzić Europę. Wyprawa zmieniła się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFMTV
Nietrzeźwa wysiadła z auta na środku jezdni. Czy sąd uzna winę kierowcy, który ją zabił?

Nietrzeźwa wysiadła z auta na środku jezdni. Czy sąd uzna winę kierowcy, który ją zabił?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie rozbrzmi w najróżniejszych zakątkach świata. W ramach 33. Finału zarejestrowanych zostało 95 zagranicznych sztabów. - Jesteśmy prawie gotowi - mówił w TVN24 szef sztabu na Bali Andrzej Jakubowski. Anna Tomala, organizatorka z Melbourne, przypomniała, że to już dziewiąty Finał w Australii, a ludzie "zawsze na ten dzień czekają".

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Pierogi na Bali, impreza "po naszemu" w Melbourne. Zagraniczne sztaby WOŚP w pełnej gotowości

Źródło:
tvn24.pl
Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Gdzie jest "Frog"? I dlaczego już nie ma listu gończego za nim?

Źródło:
tvn24.pl
Premium