Premium

Idą zmiany w edukacji. Wiemy, od których dzieci zacznie się reforma Nowackiej

Zdjęcie: PAP/Marcin Obara

Jeśli twoje dziecko jest w tym roku w grupie przedszkolnych pięciolatków lub w drugiej klasie szkoły podstawowej, to ono jako pierwsze będzie uczyć się według zupełnie nowych podstaw programowych. Czy dzieci nadal będą uczyć się budowy pantofelka i które daty z historii Polski będą znały obudzone w środku nocy? To się wkrótce okaże.

  • Całościowa reforma edukacji zacznie się we wrześniu 2026 roku. To wtedy część dzieci rozpocznie naukę według nowych zasad i z napisanych od nowa podręczników. Już dziś widać, że największym zagrożeniem dla powodzenia reformy będzie kadencyjność Sejmu i kolejne kampanie wyborcze. Kalendarz jest napięty.
  • By zwiększyć szanse na wprowadzenie zmian, powstać ma odpolityczniona Rada ds. monitorowania wdrażania reformy oświaty, nazywana Radą Reformy. Nie będzie działała przy ministerstwie, lecz przy Instytucie Badań Edukacyjnych. W jej skład wejdą m.in. przedstawiciele nauczycieli oraz organizacji pozarządowych. Ma w niej nie być polityków.
  • Kluczowe będą nowe podstawy programowe do wszystkich przedmiotów (to te dokumenty zawierające fakty i umiejętności, które powinno poznać i zdobyć dziecko w szkole). Mają wyraźnie rozróżniać informacje (np. numer telefonu) od wiedzy (czyli tego, jak ten numer telefonu wykorzystać). Ważniejsze dla dzieci będzie opanowanie tej drugiej. I tak, to właśnie w najbliższych miesiącach rozstrzygnie się, czy twoje dziecko nadal będzie uczyło się budowy pantofelka, ile będzie miało lekcji wychowania fizycznego, a ile matematyki (to tzw. ramowe plany nauczania) oraz czy jego podręczniki będą zachęcały do nauki, czy raczej skłaniały do odłożenia ich na półkę.
  • Reforma obejmie osiem filarów, m.in. egzaminy i wzmocnienie roli nauczycieli.
  • Wzorem dla Polski w reformowaniu szkół mają być m.in. Walia, Irlandia i Australia.

Dziś, w czwartek 16 stycznia, Barbara Nowacka wraz ze swoją zastępczynią Katarzyną Lubnauer oraz wicedyrektorem Instytutu Badań Edukacyjnych dr. Tomaszem Gajderowiczem prezentują kierunek zmian. Tvn24.pl już wcześniej poznało jednak część planów na edukację polskich dzieci.

Co już wiemy i czego powinni spodziewać się rodzice oraz nauczyciele?

Profil Absolwenta i (od)politycznienie edukacji

Czytaj dalej po zalogowaniu

premium

Uzyskaj dostęp do treści premium za darmo i bez reklam