Przy rosyjskim konsulacie, na fragmencie placu Biskupiego, otwarty został skwer Wolnej Ukrainy. Jak podkreślił podczas uroczystości prezydent miasta Jacek Majchrowski, jest to dowód na to, że "Dawid pokona Goliata". W trakcie otwarcia zgromadzeni Ukraińcy odśpiewali hymn swojej ojczyzny, wielu trzymało flagi, niektórzy płakali.
Powstanie skweru Wolnej Ukrainy na fragmencie placu Biskupiego w Krakowie, to konsekwencja decyzji miejskich radnych, którzy w ten sposób chcieli okazać wsparcie uchodźcom i walczącym o wolność ojczyzny Ukraińcom.
W przecięciu wstęgi brali udział przedstawiciele krakowskiego magistratu, radni, konsul generalny Ukrainy, przedstawiciel delegacji Lwowa oraz liczna grupa Ukraińców. Niektórzy ubrani byli w ludowe stroje, część płakała. Podczas uroczystości odśpiewali hymn ojczyzny.
Majchrowski: Dawid pokona Goliata
Jak podkreślił podczas otwarcia skweru prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, miasto od początku inwazji angażuje się w pomoc i wsparcie strony ukraińskiej, a nadanie nowej nazwy części placu przy rosyjskim konsulacie jest tego kolejnym dowodem.
- Nikt nie spodziewał się, że tego, że w XXI wieku będziemy mieli do czynienia z tak brutalną agresją tuż za naszą granicą. Wszystkim wydawało się, że II wojna światowa na terenie Europy to już był koniec wszystkich morderstw, walk i całej tragedii, która w związku z tym się toczy. Okazało się, że jest inaczej - powiedział Majchrowski. Prezydent zaznaczył, że wybuch wojny "spowodował ogromny odruch przyjaźni ze strony Polaków".
Konsul Ukrainy: pomoc Polski jest "bezprecedensowa na skalę światową"
Za ustanowienie przy konsulacie Rosji skweru Wolnej Ukrainy podziękował we wtorek Wiaczesław Wojnarowski, konsul generalny Ukrainy w Krakowie. - Uważam, że to historyczne wydarzenie jest kolejnym mocnym krokiem wsparcia dla mojej walczącej ojczyzny, w ramach dotychczasowej, bezprecedensowej na skalę światową pomocy Rzeczypospolitej Polskiej dla naszego państwa - ocenił dyplomata. - Chciałem podziękować [...] również za tę rzecz najważniejszą: że przyjęliście naszych braci Ukraińców w swoich domach, że razem z nimi mieszkacie, żyjecie, spożywacie posiłki - zwrócił się do Polaków.
Wojnarowski po raz kolejny potępił również rosyjskiego agresora, który od lutego sieje pustoszenie na ukraińskiej ziemi. - Okrutna ideologia ruskiego miru, w istocie której leży nienawiść i barbarzyństwo, spowodowała w Ukrainie ludobójstwo rozpętane zbrodniczym, putinowskim reżimem, przy wsparciu białoruskiego dyktatora - powiedział konsul. Podkreślił, że dla rosyjskich zbrodni na Ukrainie "nie ma przedawnienia", a "dla wszystkich barbarzyńców przyjdzie czas odpowiedzi przed trybunałem wojennym".
Ulice, place i skwery zmieniają nazwy. To gest wsparcia dla Ukrainy
Kraków nie jest pierwszym polskim miastem, które po rosyjskiej inwazji na Ukrainę nadało lub zmieniło nazwę skweru, placu lub ulicy.
1 lipca w gdańskim Wrzeszczu otwarty został Skwer Bohaterskiego Mariupola, jednak niedługo po uroczystości tabliczka z nazwą miejsca została zdewastowana. Ktoś czarnym kolorem zamalował na niej napis "Bohaterskiego Mariupola". Sprawę wyjaśnia policja. W kwietniu w Gdyni otwarto plac Wolnej Ukrainy, z kolei w Poznaniu ustanowiono skwer Obrońców Ukrainy 2022.
Źródło: TVN24, PAP