Barbara Nowak, odwołana ze stanowiska małopolska kurator oświaty, podczas pełnienia funkcji otrzymała od miasta Kraków mieszkanie. Teraz prokuratura prowadzi w tej sprawie postępowanie sprawdzające z artykułu dotyczącego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków.
Zarejestrowanie takiego postępowania w Prokuraturze Rejonowej Kraków Śródmieście-Zachód potwierdził w środę rzecznik krakowskiej Prokuratury Okręgowej Janusz Kowalski. Jak przekazał, zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1 i innych zostało w prokuraturze złożone 21 listopada.
"Z uwagi na fakt, iż w zawiadomieniu wskazanych jest szereg okoliczności mogących świadczyć o zaistnieniu przestępstwa, w szczególności w materiałach stanowiących załączniki do zawiadomienia wskazana jest kwestia dot. lokalu mieszkalnego zajmowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, w sprawie prowadzone są czynności analityczne obszernego materiału stanowiącego zawiadomienie o przestępstwie" – czytamy w piśmie od prokuratury.
Nadużycie władzy (art. 231) § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Wyprowadzka ze szkoły
Barbara Nowak wraz z mężem przez długi czas mieszkała w lokalu mieszczącym się w budynku XII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. W 2017 roku małżeństwo wyraziło chęć zmiany adresu, a argumentem – jak podaje interia.pl – miała być chęć powiększenia szkoły kosztem dyrektorskiego mieszkania.
Osobom opuszczającym mieszkanie w szkole przysługuje lokal od miasta, w związku z czym kuratorka oświaty i jej mąż otrzymali kilka propozycji. Nie znalazły one jednak ich uznania, a Barbara Nowak tłumaczyła to w rozmowie z "Dziennikiem Polskim" niewystarczającym standardem oferowanych lokali. Uznanie zdobyło dopiero mieszkanie w Nowej Hucie, nieopodal Zalewu.
W połowie 2022 roku Ryszard Nowak opuścił stanowisko dyrektora XII LO w Krakowie.
Czytaj też: Kurator Barbara Nowak odznaczona przez Rzecznika Praw Dziecka za "obronę życia i praw najmłodszych"
Kuratorka z wachlarzem fake newsów
Barbara Nowak jest prawdopodobnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuratorek oświaty w Polsce. Wszystko to dzięki skrajnie prawicowym poglądom, które głosi. W przeszłości podważała między innymi skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19, nazywając je "eksperymentem", modliła się o "uzdrowienie gejów", a także powielała fake newsy o "pokojach do masturbacji" w szwedzkich przedszkolach i o aresztowaniu kanadyjskiego ucznia za twierdzenie, że są dwie płcie. Historie przedstawiane przez Barbarę Nowak zweryfikowała redakcja Konkret24.
15 grudnia 2023 ministra oświaty Barbara Nowacka wspólnie z nowym wojewodą małopolskim Krzysztofem Klęczarem ogłosili odwołanie Nowak ze stanowiska.
- Czarny czas dla edukacji i średniowiecze, które próbowano wam tutaj zaprowadzić w Małopolsce w postaci pani kurator Nowak, właśnie się skończyło. Właśnie podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak - ogłosiła Nowacka.
Czytaj za darmo: Barbara Nowak modliła się o uzdrowienie gejów. Zmienić szefów czy zlikwidować urząd?
Jedyna kandydatka
Barbara Nowak została powołana na stanowisko w kuratorium w 2016 roku przez ówczesną ministrę edukacji Annę Zalewską. Była jedyną kandydatką w konkursie, pozostałe podania zostały odrzucone ze względów formalnych.
Zaraz po objęciu stanowiska nowa kuratorka zapowiadała, że "będzie ukierunkowywać pracę wychowawczą szkół na wychowanie patriotyczne". W listopadzie 2017 natomiast sprzeciwiała się wywieszeniu w krakowskich szkołach preambuły do Konstytucji RP, nazywając to działanie "szkodliwym".
Wcześniej Nowak była krakowską radną z ramienia klubu PiS, którego była wiceprzewodniczącą, a podczas V i VI Kongresu PiS (2026 i 2021 rok) była wybierana na członkinię Rady Politycznej Partii.
Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24