20 drzew przy Błoniach może pójść pod topór. "Projekt pełen absurdów"

Autor:
bp/gp
Źródło:
tvn24.pl, Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków
20 drzew przy Błoniach może pójść pod topór podczas przebudowy ulicy. "Projekt pełen absurdów"
20 drzew przy Błoniach może pójść pod topór podczas przebudowy ulicy. "Projekt pełen absurdów"Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków
wideo 2/6
Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków20 drzew przy Błoniach może pójść pod topór podczas przebudowy ulicy. "Projekt pełen absurdów"

Około 20 drzew przy krakowskich Błoniach ma zostać wyciętych przy przebudowie ulicy Piastowskiej - takie rozwiązanie zakłada zamówiony przez miasto projekt. Trasa przylega do charakterystycznej ogromnej łąki w centrum Krakowa, dlatego opublikowany na urzędowych stronach plan budzi wątpliwości aktywistów. - Pod topór mają pójść dorodne okazy z rozłożystymi koronami, które nadają uroku okolicy i są widocznie z dużej odległości - podkreśla w komunikacie Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicy Zwierzyniec i szef stowarzyszenia Ulepszamy Kraków. Miasto zapewnia, że projekt będzie zmieniony.

Około 20 drzew przy ulicy Piastowskiej miałoby zostać wyciętych w myśl projektu opublikowanego przez krakowski magistrat. - Wycinka w takim miejscu to kuriozum, sprawa postawiona na głowie. Z drzewami kolidują lokalizacje wjazdów do planowanego Centrum Muzyki, zieleńce i chodniki - powiedział w rozmowie z tvn24.pl Krzysztof Kwarciak, radny dzielnicy Zwierzyniec i przewodniczący stowarzyszenia Ulepszamy Kraków.

"Pod topór mają pójść dorodne okazy"

Kwarciak podkreśla, że drzewa rosną tuż przy krakowskich Błoniach - to jedno z najbardziej reprezentatywnych miejsc w centrum miasta. Na tej potężnej łące odbywają się imprezy masowe, jest to również popularna wśród mieszkańców okolica do spacerów i jazdy na rowerze czy rolkach.

Ulica Piastowska w KrakowieStowarzyszenie Ulepszamy Kraków
Drzewa przy ulicy Piastowskiej w Krakowie mogą pójść pod topórStowarzyszenie Ulepszamy Kraków

W ramach przebudowy ulicy Piastowskiej miasto planuje budowę czterech miejsc postojowych (tak zwane miejsca "kiss and ride", czyli "pocałuj i jedź"), zatok autobusowych, nowych chodników i dróg do rowerów. Inwestycja zakłada też budowę wjazdu do planowanego przy tej ulicy Centrum Muzyki. - To będzie korekta, nic wielkiego - zapewnia nas Jacek Bartlewicz, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Mieszkańców, którzy zapoznali się z projektem, zaniepokoiła lokalizacja niektórych zieleńców i ścieżek, których budowa miałaby wymagać wycinki. - Pod topór mają pójść dorodne okazy z rozłożystymi koronami, które nadają uroku okolicy i są widocznie z dużej odległości. Piły nie oszczędziłyby nawet ponad 70-letnich jesionów. Wyciętych byłoby także około 30 krzewów. Zielony zakątek zostałby zupełnie spustoszony, a znany nam dzisiaj urokliwy krajobraz okolicy można byłoby oglądać tylko na fotografiach - informuje Krzysztof Kwarciak.

Urzędnicy: jesteśmy dalecy od tego, żeby dokonywać rzezi drzew

Jak podkreśla Jacek Bartlewicz, urzędnicy sami zgłosili zastrzeżenia, dotyczące ewentualnej wycinki, projektantowi. - Nie jest jeszcze powiedziane, ile drzew miałoby zostać wyciętych, ani czy w ogóle zostaną one wycięte. Dążymy do tego, by jak najwięcej zieleni ocalić, więc jeszcze przed głosami od samych mieszkańców zgłosiliśmy nasze uwagi projektantowi. Czekamy na zleconą mu ekspertyzę dendrologiczną i nową koncepcję przebudowy. Jesteśmy dalecy od tego, żeby dokonywać rzezi drzew - powiedział nam przedstawiciel zarządu dróg.

Radny Zwierzyńca postuluje, aby nowy projekt przebudowy ulicy został przygotowany po konsultacjach społecznych. - Projekt będzie przygotowany w porozumieniu z mieszkańcami, ale nie będziemy organizować konsultacji społecznych, bo to tylko drobne zmiany na fragmencie ulicy - przekazał nam rzecznik ZDMK.

- Fakt, że urzędnicy chcą zmienić projekt, to bez wątpienia pozytywny sygnał, który napawa optymizmem. Jednak do czasu podjęcia ostatecznej decyzji musimy być ostrożni. W zapewnienia uwierzymy dopiero wtedy, gdy przebudowa się zakończy i drzewa zostaną na swoim miejscu - podkreśla Kwarciak.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/gp

Źródło: tvn24.pl, Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków

Pozostałe wiadomości