Ludzkie szczątki, które znaleźli podczas budowy drogi robotnicy, to zabytek – ustaliła prokuratura z Ostrowca Świętokrzyskiego. A archeolodzy mówią o "dosyć nietypowym" znalezisku.
Zdaniem naukowców cmentarzysko może pochodzić z XVI albo XVII wieku.
– Na zlecenie prokuratury część szczątków wydobyto. Było to około 20 szkieletów, większość należała do dzieci – mówi dr hab. Marek Florek, który przeprowadził oględziny.
Chwali prokuraturę, że zachowała się "bardzo profesjonalnie", zatrudniając do zabezpieczenia znaleziska firmę archeologiczną. Dzięki temu kontekst i detale pochówków nie zostały naruszone.
- Nie było tam śladów trumien, ale znaleźliśmy podkówkę buta i fragmenty ceramiki, które pozwoliły nam ustalić ramy czasowe – tłumaczy archeolog.
Epidemia czy wojsko?
Jak przyznaje dr hab. Florek, cmentarzysko jest dość nietypowe. – Wtedy cmentarze zakładano przy kościołach, tutaj kościoła nigdy nie było. Jest możliwe, że to cmentarz epidemiczny. Nie jest też wykluczone, że w pobliżu stała na przykład drewniana kapliczka, po której teraz nie został ślad – tłumaczy naukowiec. Inna hipoteza jest taka, że pochowane w tym miejscu osoby to ofiary przechodzących wojsk Jerzego II Rakoczego. Jest to jednak najmniej prawdopodobne, ponieważ na znalezionych szczątkach nie ma śladów cięcia.
- Obecnie prace w tym miejscu zostały wstrzymane. Po uzyskaniu decyzji konserwatora zostaną podjęte dalsze kroki – informuje Cezary Skalmierski, prokurator rejonowy z Ostrowca Świętokrzyskiego. Wtedy też najprawdopodobniej prowadzona przez prokuraturę sprawa zostanie umorzona.
Odkrycie na budowie
Szczątki zostały znalezione w połowie maja podczas remontu drogi w gminie Bałtów (Świętokrzyskie)
- Biegły patomorfolog wstępnie ocenił, iż szczątki pochodzą najpóźniej z okresu II wojny światowej, ale mogą być znacznie starsze – informował wówczas Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Krótko po odkryciu cmentarzyska śledczy apelowali do historyków i regionalistów o pomoc w ustaleniu, w jakich okolicznościach mogło ono zostać utworzone.
Autor: wini/i/jb / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura Okręgowa w Kielcach