Od "łobuziary" do prezydentki. Kielcami po raz pierwszy od 30 lat będzie rządziła kobieta

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
"Po raz pierwszy kielczanie zdecydowali, że prezydentka będzie rządzić miastem"
"Po raz pierwszy kielczanie zdecydowali, że prezydentka będzie rządzić miastem"TVN24
wideo 2/2
"Po raz pierwszy Kielczanie zdecydowali, że prezydentka będzie rządzić miastem"TVN24

- To jest bardzo ważna chwila dla mnie, ale też historyczna chwila dla Kielc. Kielczanie zdecydowali, że prezydentka będzie rządzić miastem - powiedziała TVN24 Agata Wojda, pierwsza w od 30 lat kobieta na stanowisku prezydenta stolicy województwa świętokrzyskiego. W wyborczej dogrywce uzyskała 56,54 proc. głosów poparcia, wygrywając z kandydatem PiS Marcinem Stępniewskim, którego poparło 43,46 proc. wyborców.

- Bardzo, bardzo wam dziękuję. Trudno powstrzymać ogromną radość i ogromne wzruszenie. Prawdopodobnie udało się, że wygraliśmy wybory w Kielcach, wygraliśmy Kielce! - mówiła w niedzielę wieczorem po ogłoszeniu wstępnych wyników sondaży wyborczych Agata Wojda w swoim sztabie wyborczym, a wtórowały jej oklaski i okrzyki radości jej ekipy.

- Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, żeby prezydentką ich miasta była kobieta, prawdopodobnie są! - mówiła, wskazując na ekran z wynikami wyborczej dogrywki w Kielcach.

Pierwsza w tym wieku prezydentka Kielc

Agata Wojda będzie drugą kobietą na stanowisku prezydenta Kielc. Poprzednio ten urząd (od stycznia do lipca 1994 roku) sprawowała Jolanta Daniel.

Nowa prezydent Kielc, pytana w wyborczy wieczór przez reporterkę TVN24 o to, jakie emocje jej towarzyszą odpowiedziała: - Przede wszystkim ogromne wzruszenie. Ja mam świadomość, że to jest bardzo ważna chwila dla mnie, ale też historyczna chwila dla Kielc. Po raz pierwszy kielczanie zdecydowali, że prezydentka będzie rządzić miastem. A po drugie ja się bardzo cieszę, że ta kampania wyborcza oparta na merytoryce, oparta na bliskości, na obecności wśród ludzi, przyniosła tak duże efekty.  Jej zdaniem w tych wyborach wygrała m.in. wiarygodność i autentyczność. - Ja jestem zaangażowaną kielczanką, społeczniczką, samorządowczynią od ponad 20 lat w Kielcach. Jestem bardzo mocno włączona w funkcjonowanie naszego miasta. I taka była też ta kampania - bliska ludzi, sąsiedzka, wśród nich. Myślę, że to zaprocentowało. Ludzie w tych wyborach nie tylko zagłosowali, jaką osobę chcą widzieć na fotelu prezydenta miasta Kielce, ale też, jakich chcą Kielc w przyszłości. Mówiłam o rozwoju gospodarczym, o współpracy z przedsiębiorcami, co jest szalenie ważne, ale mówiłam też o nowoczesności, otwartości, o znalezieniu naszego unikatowego potencjału. Kielce mogą stać się miastem, z którego codziennie wspólnie będziemy mogli być bardziej dumni - podkreślała w rozmowie z TVN24.

"Po raz pierwszy kielczanie zdecydowali, że prezydentka będzie rządzić miastem"
"Po raz pierwszy kielczanie zdecydowali, że prezydentka będzie rządzić miastem"21.04.TVN24

Od "łobuziary" do kandydatki na prezydentkę

Agata Wojda ma 42 lata, jest rodowitą kielczanką. Urodziła się i dorastała z grupą rówieśników na jednym z kieleckich osiedli. W jednym z wywiadów udzielonych kilka lat temu lokalnym mediom przyznała, że w dzieciństwie była "łobuziarą". - Pewnie trochę tak było, biegałam po podwórkach, wspinałam się na drzewa, zdzierałam kolana. To daje mi dobre osadzenie w moim mieście, bo przecież moje pokolenie to są właśnie dzieciaki z podwórek i osiedli - mówiła rozmowie z tvn24.pl przed wyborczą dogrywką.

Od 20 lat w polityce

Wojda szybko związała się z lokalną polityką. Na początku 2000 roku dołączyła do tworzących się wówczas struktur Platformy Obywatelskiej. Szybko też - jak przyznaje - "wsiąkła w politykę". Dzisiaj jest szefową kieleckich struktur PO.

Zwrotem w politycznym życiu Wojdy był mandat kieleckiej radnej, poświęciła się wtedy pracy w samorządzie. Funkcję miejskiej radnej pełniła przez trzy kadencje. Była też rzeczniczką wojewody świętokrzyskiej Bożentyny Pałki-Koruby, a w latach 2021-2023 pełniła funkcję wiceprezydentki Kielc. Z wykształcenia jest politolożką, ukończyła Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Czytaj też: Katarzyna Kuczyńska-Budka została pierwszą prezydentką w historii Gliwic

- Ostatnie pięć lat pokazały, że w Kielcach trochę zostajemy w tyle wobec nawet mniejszych ośrodków, które dynamicznie się rozwijają - uważa kandydatka na prezydentkę Kielc.

"Wyzwań jest naprawdę dużo"

Wśród głównych priorytetów swojego programu wyborczego ma m.in. rozwój gospodarczy oraz tworzenie warunków do powstawania nowych miejsc pracy, bo - jak podkreśla - to jest "najważniejszy impuls" dla młodych ludzi, aby pozostać w mieście.

Postuluje także "budowanie wysokiej jakości usług publicznych", w tym opieki żłobkowej i przedszkolnej. Dla kandydatki na prezydentkę bardzo ważnym elementem jest także komunikacja publiczna i kwestie związane z poprawieniem przestrzeni publicznej, czyli ożywieniem centrum, w którym - jak uważa - dzieje się niewiele. Na liście priorytetów ma też inwestycje w osiedla, wspieranie lokalnych przedsiębiorców i poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.

Czytaj też: To będzie najmłodszy w historii Zakopanego burmistrz

Aktywistka i działaczka

Wojda jest też aktywistką miejską i działaczką społeczną, współorganizatorką wielu inicjatyw społecznych, m.in. Kadzielnia Sport Festiwal i Pożegnanie Dworca PKS. Aktywnie i otwarcie wspiera osoby LGBTQ+. Współorganizuje i aktywnie uczestniczy w Marszach Równości w Kielcach.

W swojej pracy stawia na bezpośredni kontakt z mieszkańcami. - Myślę, że w Kielcach zaczęła się bardzo liczyć autentyczność. Ludzie na wyciągnięcie ręki, a nie patrzący z banerów i plakatów. Przeszliśmy już z mentalności politycznej, w których to prezydent jeżdżący limuzyną zamknięty w ratuszu przy wypolerowanym biurku budzi największy respekt i autorytet. To nie jest bliski mi styl uprawiania polityki samorządowej - mówiła nam przed wyborczą dogrywką.

Czytaj też: Jak przebiegało głosowanie i ilu uprawnionych zagłosowało w II turze

- Ja nie zapraszam wyborców do siebie, ja idę tam, gdzie oni są. Potrzebuję rozmów z mieszkańcami, bo to w oparciu o ich autentyczne potrzeby będą się budować lepsze Kielce. Wprawdzie żyjemy w mieście wojewódzkim, ale małej społeczności. My się tu naprawdę poniekąd wszyscy znamy i szacunek do siebie jest najważniejszy - zapewniała.  

Wybory samorządowe 2024

O stanowisko prezydenta Kielc ubiegało się siedmioro kandydatów. Pierwszą turę z poparciem 33.63 proc. wyborców wygrała Agata Wojda (KO), na drugim miejscu z poparciem 25,05 proc. głosów uplasował się Marcin Stępniewski (PiS) i to oni spotkali się w niedzielę 21 kwietnia w wyborczej dogrywce.

Poza tą dwójka w wyścigu do fotela prezydenta Kielc wystartował Marcin Chłodnicki (Nowa Lewica), który uzyskał 3,45 proc. poparcia, popierany przez Polskę 2050 Szymona Hołowni Adam Cyrański z 3,73 proc. poparcia oraz kandydaci bezpartyjni: Maciej Bursztein z komitetu Przyjazne Kielce - 18,46 proc., Kamil Suchański - 14,26 proc. i Agata Marjańska - 1,24.

Autorka/Autor:ms

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook Agaty Wojdy

Pozostałe wiadomości

"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości. Przedstawiamy najważniejsze punkty jego wystąpienia.

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości? Najważniejsze punkty

Źródło:
TVN24

W środę w okolicach Kurowa Braniewskiego (powiat elbląski) doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29 – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

"Doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29"

"Doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29"

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Wilk, poseł Konfederacji, siedział na jezdni w miejscowości Kamionka Mała w Małopolsce i blokował przejazd, była od niego wyczuwalna woń alkoholu - przekazała "Gazeta Wyborcza". Jak napisała, zwyzywał i poszarpał interweniujących policjantów. Poseł odniósł się do tego w mediach społecznościowych. "Stres i emocje zawsze znajdą jakieś ujście, ale nigdy nie powinny w taki sposób. Spotkałem się już z policjantami i wyjaśniliśmy sobie sprawy" - napisał.

Poseł "nie był w stanie iść o własnych siłach". Przeprasza i pisze o "incydencie z policją"

Poseł "nie był w stanie iść o własnych siłach". Przeprasza i pisze o "incydencie z policją"

Źródło:
Gazeta Wyborcza, Wprost

W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book. Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Prawdopodobnie w tym notesiku był również poseł, wiceminister Michał Wójcik z jakąś kwotą. Jaka to była kwota, panie pośle? - mówił poseł KO Michał Szczerba, zwracając się do posła Suwerennej Polski Michała Wójcika. Nawiązał do informacji przekazanych w środę przez byłego dyrektora Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasza Mraza. - To są bajki i bzdury, które dzisiaj były wygadywane na tym zespole - stwierdził Wójcik.

Nowe informacje o Funduszu Sprawiedliwości. "Mam wrażenie, że pana nazwisko w tym kajeciku też było"

Nowe informacje o Funduszu Sprawiedliwości. "Mam wrażenie, że pana nazwisko w tym kajeciku też było"

Źródło:
TVN24

- Mam nadzieję, że to, co opowiada były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz, nie jest prawdą, bo byłoby to coś złego - powiedział w TVN24 Piotr Mueller (PiS). Jak dodał, "być może przekonali tego pana, aby opowiedział taką historię, żeby bronić się przed zarzutami wobec siebie". - My wiemy, że się działo coś bardzo złego, ale zarazem za tym nie idą żadne wnioski procesowe. Czekamy na wnioski o uchylenie immunitetu. Wówczas cała procedura zostanie uruchomiona - stwierdził Paweł Zalewski (Trzecia Droga).

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości zabrał głos. Mueller: mam nadzieję, że to, co opowiada, nie jest prawdą

Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości zabrał głos. Mueller: mam nadzieję, że to, co opowiada, nie jest prawdą

Źródło:
TVN24

Środa była kolejnym burzowym dniem w naszym kraju. Strażacy wyjeżdżali do interwencji związanych z gwałtowną pogodą kilkaset razy. W Radzewie (Wielkopolskie) piorun uderzył w budynek mieszkalny. W Jerzmanowicach (Małopolskie) po ulewie podtopione zostały domy. Materiały pokazujące gwałtowną pogodę otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"To był moment, po chwili na podwórku powstała rzeka"

"To był moment, po chwili na podwórku powstała rzeka"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP, Kontakt 24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Pasażerowie lotu z Londynu do Singapuru przeżyli dramatyczne chwile, kiedy samolot, którym podróżowali, wpadł w turbulencje. - Wszystko wydarzyło się bardzo szybko, dlatego nikt nie mógł na to zareagować - relacjonuje jeden z nich. Na pokładzie było 211 pasażerów i 18 członków załogi. Zginęła jedna osoba, a ponad 70 zostało rannych.

Samolot nagle wpadł w turbulencje. Relacje pasażerów lotu z Londynu do Singapuru

Samolot nagle wpadł w turbulencje. Relacje pasażerów lotu z Londynu do Singapuru

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Resort klimatu chce, aby po polskich drogach do 2030 roku jeździło ponad 1,5 miliona samochodów elektrycznych. Jednak drugą stroną medalu jest ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Resort przygotował ustawę w celu uregulowania tego rynku. Jak podaje Licznik Elektromobilności, pod koniec marca 2024 r. po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

1,5 miliona w sześć lat. Kolejny ambitny plan na elektryki

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowali podczas konferencji prasowej, mają wziąć udział w spotkaniu z głową państwa.

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Źródło:
PAP

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszą rocznicę wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, podczas posiedzenia zespołu do spraw rozliczeń PiS powiedział, że "dokumenty, co do zasady, były przygotowywane w taki sposób, aby nie można było na ich podstawie poznać prawdy o tym, jak to funkcjonowało". Dodał, że w sprawach dotyczących rozstrzygnięć konkursowych Zbigniew Ziobro był "tak naprawdę głównym decydentem".

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości: było polecenie od Ziobry, jakie podmioty mają zwyciężyć

Źródło:
TVN24

Prokuratura ma skierować pierwsze wnioski o uchylenie immunitetu poselskiego w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Mają one dotyczyć polityków Suwerennej Polski, byłych wiceministrów sprawiedliwości Michała Wosia i Marcina Romanowskiego - dowiedział się TVN24.

TVN24 nieoficjalnie: będą wnioski o uchylenie immunitetu politykom Suwerennej Polski

TVN24 nieoficjalnie: będą wnioski o uchylenie immunitetu politykom Suwerennej Polski

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec trzech osób w związku z działaniami Funduszu Sprawiedliwości, w tym księdza Michał O., prezesa Fundacji Profeto - poinformował w środę rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Przemysław Nowak.

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Sąd odrzucił zażalenia na areszt dla trzech podejrzanych

Afera wokół Funduszu Sprawiedliwości. Sąd odrzucił zażalenia na areszt dla trzech podejrzanych

Źródło:
PAP

- Cztery i pół godziny trwało przesłuchanie Mateusza Morawieckiego, który w środę po raz drugi stanął przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Zeznał, że decyzję o wyborach kopertowych podjęło kierownictwo polityczne PiS i były plany, aby druga tura wyborów także odbyła się w trybie korespondencyjnym. Na posiedzeniu panowała napięta atmosfera, padały wzajemne oskarżenia. Trzech posłów PiS opuściło salę. Jeden z nich - Przemysław Czarnek - został decyzją komisji wykluczony z obrad.

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Trzech posłów opuściło salę

Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Trzech posłów opuściło salę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Projekt uchwały w sprawie korekty granic morskich Rosji z Finlandią i Litwą na Morzu Bałtyckim, zgłoszony we wtorek przez resort obrony w Moskwie, został w środę usunięty z rosyjskiej rządowej bazy aktów prawnych - poinformowała agencja Reutera. Na postulowane przez Moskwę zmiany zareagowały władze Finlandii, Litwy i Niemiec, które wezwały Rosję do przestrzegania prawa międzynarodowego, w szczególności Konwencji ONZ o prawie morza. "Trwa kolejna rosyjska operacja hybrydowa, tym razem mająca na celu sianie strachu, niepewności i wątpliwości co do ich zamiarów" - napisał szef MSZ Litwy.

Rosja chce rewizji granic na Morzu Bałtyckim. Reuters: projekt zniknął z bazy aktów prawnych

Rosja chce rewizji granic na Morzu Bałtyckim. Reuters: projekt zniknął z bazy aktów prawnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Radio Swoboda, PAP

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 amerykańskich firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji za sankcje nałożone na chińskie firmy i w odpowiedzi na sprzedaż broni Tajwanowi.

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Źródło:
PAP

Choć media na Wyspach nazywają go przyjacielem Harry'ego i Williama, tylko ten drugi ma być obecny na ślubie arystokraty i miliardera Hugh Grosvenora. W ceremonii nie będzie uczestniczył również jego ojciec chrzestny - król Karol, nie jest spodziewana też na niej księżna Kate. Co wiadomo o czerwcowym ślubie?

Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Ślub "najlepszej partii na Wyspach". Harry odmówił przyjazdu, Williamowi powierzono specjalną rolę

Źródło:
The Times, The Telegraph, The Independent

65-latek, wyjeżdżając z jednej z dróg osiedlowych w Białystoku, nie ustąpił pierwszeństwa mężczyźnie poruszającemu się po ścieżce rowerowej. Doszło do zderzenia. Obaj rowerzyści upadli. 65-latek trafił do szpitala. Tam zmarł. Policja opublikowała nagranie ze zdarzenia i przestrzega przed jeżdżeniem rowerem bez kasku.

Rowerzyści zderzyli się na ścieżce. 65-latek zmarł w szpitalu

Rowerzyści zderzyli się na ścieżce. 65-latek zmarł w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Podczas debaty o stanie bezpieczeństwa państwa minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział wprowadzenie Karty Rodziny Wojskowej. Jak mówił ma działać podobnie jak Karta Dużej Rodziny. Co wiadomo?

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Będą ulgi dla rodzin żołnierzy. Szef MON zapowiada Kartę Rodziny Wojskowej

Źródło:
tvn24.pl
"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

"Tańczą, piją, pieką ciasta". Liczą, że reżim upadnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Zamach na premiera Słowacji Roberta Ficę poruszył lawinę nieszczerego ubolewania na temat niebezpiecznych skutków upowszechniania się tak zwanej mowy nienawiści. Piszę "nieszczerego", ponieważ mowa nienawiści stała się ulubionym językiem polityków. Bez mowy nienawiści dzisiejsza polityka jest nie do pomyślenia. Tylko oderwany od rzeczywistości pięknoduch albo frajer nie używa mowy nienawiści, narażając się tym samym na miano nudziarza albo mało wyrazistego polityka. 

Szczucie jako sport narodowy

Szczucie jako sport narodowy

Źródło:
tvn24.pl