Jeśli wyniki się potwierdzą, Zygmunt Frankiewicz będzie rządzić Gliwicami ósmą kadencję, nieprzerwanie od 1993 roku. Jest pod tym względem rekordzistą Polski. Tylko dwa razy musiał powalczyć o fotel prezydenta w drugiej turze - w 2002 i 2010 roku. W 2009 próbowano go odwołać w referendum, ale okazało się nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
W przeszłości był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności, a także Platformy Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach startował z własnego Komitetu - Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.
Wyniki wyborów
Wedle pierwszych danych, Frankiewicza poparło 70 procent wyborców. W tej konkurencji przebił go Rafał Piech - zdobył w Siemianowicach Śląskich aż 85 procent głosów. To będzie druga kadencja Piecha. W 2014 roku wygrał dopiero w drugiej turze.
Tak jak Frankiewicz, Piech jest bezpartyjny. Popierają go i PO, i PiS. Bezpartyjni rządzą w śląskich miastach najdłużej.
Gdzie koniec na pierwszej turze
Drugiej tury wyborów prezydenta miasta - jak wskazuje opublikowany w niedzielę wieczorem sondaż Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu - nie będzie też w Katowicach, gdzie wygrał urzędujący od 2014 roku prezydent Marcin Krupa (bezpartyjny, miał poparcie PiS i SLD) - według tego sondażu poparło go 51,1 proc. wyborców.
Jednak wszystko może się zmienić. Dane z komisji wyborczych wciąż spływają, liczenie głosów trwa.
Przedstawiciele wybranych komisji podają nieoficjalne, prawdopodobne wyniki, oparte na cząstkowych danych.
Według tych informacji - potwierdzanych nieoficjalnie przez przedstawicieli sztabów wyborczych, którzy jednak również mają na razie jedynie cząstkowe dane - pewni wygranej w pierwszej turze, bo z ponad 60-procentowym poparciem mogą być prezydenci:
- Tychów - Andrzej Dziuba (bezpartyjny), rządzi miastem od 2000 roku
- Jaworzna - Paweł Silbert (bezpartyjny), rządzi od 2002
- Częstochowy - Krzysztof Matyjaszczyk (komitet SLD - Lewica Razem), rządzi od 2010
- Chorzowa - Andrzej Kotala (Koalicja Obywatelska), rządzi od 2010
- Będzina - Łukasz Komoniewski (członek SLD, startował z lokalnego komitetu), rządzi do 2010
- Sosnowca - Arkadiusz Chęciński (Koalicja Obywatelska), ponad 60-procentowe poparcie, to będzie jego druga kadencja
- Piekar Śląskich - Sława Umińska-Duraj (bezpartyjna), to będzie jej druga kadencja. Co ciekawe, do rady miasta dostała się w 2006 roku z listy PiS, a teraz pokonała kandydata PiS.
Gdzie jeszcze raz do urn
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się prawdopodobnie:
- W Bielsku-Białej - startujący po raz pierwszy Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska), ale namaszczony przez obecnego prezydenta Jacka Krywulta, rządzącego miastem od 2002 roku, powalczy z Przemysławem Drabkiem (Prawo i Sprawiedliwość)
- w Żorach - Waldemar Socha, rządzący miastem od 1998 roku zmierzy się z Anną Gaszką z komitetu Żorskiej Samorządności.
- w Rudzie Śląskiej - urzędująca, bezpartyjna prezydent Grażyna Dziedzic, która rządziła miastem dwie kadencje, powalczy z kandydatem PiS Markiem Wesołym
- w Bytomiu - obecny prezydent bezpartyjny Damian Bartyla z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Mariuszem Wołoszem
- w Świętochłowicach - obecny prezydent Dawid Kostempski (Koalicja Obywatelska) z Danielem Begerem (komitet stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice).
- w Zawierciu obecny prezydent Witold Grim z Łukaszem Konarskim z komitetu "Konarski - Zawierciańska odnowa".
- w Mysłowicach bezpartyjny Dariusz Wójtowicz z Wojciechem Królem z Koalicji Obywatelskiej
- w Dąbrowie Górniczej Marcin Bazylak z SLD Lewica Razem z Robertem Warwasem z PiS.
Druga tura prawdopodobnie będzie też w Zabrzu, gdzie rządząca od 2006 roku bezpartyjna Małgorzata Mańka-Szulik powalczy z Agnieszką Rupniewską z Koalicji Obywatelskiej. Zabrze odnotowało rekordowo niską frekwencję - poniżej 40 procent.
Ciekawa sytuacja jest w Raciborzu. Trzech kandydatów zdobyło tam poparcie po 20 kilka procent i wciąż nie wiadomo, który jest na pierwszym miejscu. W drugiej turze spotkają się prawdopodobnie obecny prezydent Mirosław Lenk z PO, który startował z listy komitetu „Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk” i Dariusz Polowy z komitetu „Dariusz Polowy – Racibórz może być wielki”. Obaj dostali 26-27 procent głosów, a niewiele mniej - 24 procent - Michał Fita, startujący z listy lokalnego komitetu.
Autor: mag/gp / Źródło: PAP, TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice