Wyniki wyborów wskazują, że Gliwice już ósmą kadencję będą miały tego samego prezydenta i będzie nim Zygmunt Frankiewicz. Według cząstkowych danych z komisji wyborczych i sztabów uzyskał około 70-procentowe poparcie. Rządzi miastem nieprzerwanie od 1993 roku. Podobnie jak on, na Śląsku wygrywają głównie bezpartyjni.
Jeśli wyniki się potwierdzą, Zygmunt Frankiewicz będzie rządzić Gliwicami ósmą kadencję, nieprzerwanie od 1993 roku. Jest pod tym względem rekordzistą Polski. Tylko dwa razy musiał powalczyć o fotel prezydenta w drugiej turze - w 2002 i 2010 roku. W 2009 próbowano go odwołać w referendum, ale okazało się nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.
W przeszłości był członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, Unii Wolności, a także Platformy Obywatelskiej. W tegorocznych wyborach startował z własnego Komitetu - Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.
Wyniki wyborów
Wedle pierwszych danych, Frankiewicza poparło 70 procent wyborców. W tej konkurencji przebił go Rafał Piech - zdobył w Siemianowicach Śląskich aż 85 procent głosów. To będzie druga kadencja Piecha. W 2014 roku wygrał dopiero w drugiej turze.
Tak jak Frankiewicz, Piech jest bezpartyjny. Popierają go i PO, i PiS. Bezpartyjni rządzą w śląskich miastach najdłużej.
Gdzie koniec na pierwszej turze
Drugiej tury wyborów prezydenta miasta - jak wskazuje opublikowany w niedzielę wieczorem sondaż Ipsos dla TVP, TVN i Polsatu - nie będzie też w Katowicach, gdzie wygrał urzędujący od 2014 roku prezydent Marcin Krupa (bezpartyjny, miał poparcie PiS i SLD) - według tego sondażu poparło go 51,1 proc. wyborców.
Jednak wszystko może się zmienić. Dane z komisji wyborczych wciąż spływają, liczenie głosów trwa.
Przedstawiciele wybranych komisji podają nieoficjalne, prawdopodobne wyniki, oparte na cząstkowych danych.
Według tych informacji - potwierdzanych nieoficjalnie przez przedstawicieli sztabów wyborczych, którzy jednak również mają na razie jedynie cząstkowe dane - pewni wygranej w pierwszej turze, bo z ponad 60-procentowym poparciem mogą być prezydenci:
- Tychów - Andrzej Dziuba (bezpartyjny), rządzi miastem od 2000 roku
- Jaworzna - Paweł Silbert (bezpartyjny), rządzi od 2002
- Częstochowy - Krzysztof Matyjaszczyk (komitet SLD - Lewica Razem), rządzi od 2010
- Chorzowa - Andrzej Kotala (Koalicja Obywatelska), rządzi od 2010
- Będzina - Łukasz Komoniewski (członek SLD, startował z lokalnego komitetu), rządzi do 2010
- Sosnowca - Arkadiusz Chęciński (Koalicja Obywatelska), ponad 60-procentowe poparcie, to będzie jego druga kadencja
- Piekar Śląskich - Sława Umińska-Duraj (bezpartyjna), to będzie jej druga kadencja. Co ciekawe, do rady miasta dostała się w 2006 roku z listy PiS, a teraz pokonała kandydata PiS.
Gdzie jeszcze raz do urn
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się prawdopodobnie:
- W Bielsku-Białej - startujący po raz pierwszy Jarosław Klimaszewski (Koalicja Obywatelska), ale namaszczony przez obecnego prezydenta Jacka Krywulta, rządzącego miastem od 2002 roku, powalczy z Przemysławem Drabkiem (Prawo i Sprawiedliwość)
- w Żorach - Waldemar Socha, rządzący miastem od 1998 roku zmierzy się z Anną Gaszką z komitetu Żorskiej Samorządności.
- w Rudzie Śląskiej - urzędująca, bezpartyjna prezydent Grażyna Dziedzic, która rządziła miastem dwie kadencje, powalczy z kandydatem PiS Markiem Wesołym
- w Bytomiu - obecny prezydent bezpartyjny Damian Bartyla z kandydatem Koalicji Obywatelskiej Mariuszem Wołoszem
- w Świętochłowicach - obecny prezydent Dawid Kostempski (Koalicja Obywatelska) z Danielem Begerem (komitet stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice).
- w Zawierciu obecny prezydent Witold Grim z Łukaszem Konarskim z komitetu "Konarski - Zawierciańska odnowa".
- w Mysłowicach bezpartyjny Dariusz Wójtowicz z Wojciechem Królem z Koalicji Obywatelskiej
- w Dąbrowie Górniczej Marcin Bazylak z SLD Lewica Razem z Robertem Warwasem z PiS.
Druga tura prawdopodobnie będzie też w Zabrzu, gdzie rządząca od 2006 roku bezpartyjna Małgorzata Mańka-Szulik powalczy z Agnieszką Rupniewską z Koalicji Obywatelskiej. Zabrze odnotowało rekordowo niską frekwencję - poniżej 40 procent.
Ciekawa sytuacja jest w Raciborzu. Trzech kandydatów zdobyło tam poparcie po 20 kilka procent i wciąż nie wiadomo, który jest na pierwszym miejscu. W drugiej turze spotkają się prawdopodobnie obecny prezydent Mirosław Lenk z PO, który startował z listy komitetu „Razem dla Raciborza i Mirosław Lenk” i Dariusz Polowy z komitetu „Dariusz Polowy – Racibórz może być wielki”. Obaj dostali 26-27 procent głosów, a niewiele mniej - 24 procent - Michał Fita, startujący z listy lokalnego komitetu.
Autor: mag/gp / Źródło: PAP, TVN 24 Katowice
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Katowice