14-letnia dziewczynka zmarła w czasie kąpieli

Autor:
mag/gp
Źródło:
PAP, TVN24 Katowice
Co roku tlenek węgla zabija około 100 osób. Ochronić się przed nim pomagają specjalne sygnalizatory
Co roku tlenek węgla zabija około 100 osób. Ochronić się przed nim pomagają specjalne sygnalizatoryAneta Regulska | Fakty w Południe
wideo 2/10
Aneta Regulska | Fakty w PołudnieCo roku tlenek węgla zabija około 100 osób. Ochronić się przed nim pomagają specjalne sygnalizatory

14-letnia dziewczynka z Raciborza zmarła podczas kąpieli. Do tragedii doszło w poniedziałek późnym wieczorem. Reanimacja trwała ponad godzinę, nie przyniosła rezultatu.

Do tragedii doszło w poniedziałek około godziny 22 w budynku wielorodzinnym przy ulicy Warszawskiej w Raciborzu.

- Nastoletnia dziewczyna zatruła się czadem w trakcie kąpieli. Dziewczynkę znaleziono w wannie - przekazał nam brygadier Roland Kotula, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Gdy strażacy przybyli na miejsce, był już tam zespół karetki pogotowia. Prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową nieprzytomnej 14-latki.

Akcja reanimacyjna trwała ponad godzinę. Niestety, dziewczynka zmarła.

Przypuszczalna przyczyna: niesprawny gazowy podgrzewacz wody

- Przeprowadzone w mieszkaniu pomiary wykazały stężenie tlenku węgla powyżej 100 ppm. Przypuszczalną przyczyną pojawienia się czadu mógł być niesprawny gazowy podgrzewacz wody w łazience - powiedział brygadier Roland Kotula, oficer prasowy raciborskiej straży pożarnej. Zastrzegł, że będzie to weryfikowane przez biegłych i policję.

W innych mieszkaniach w budynku poziom czadu był zerowy. Strażacy przewietrzyli cały dom. Przygotowali też na pobliskim boisku lądowisko dla wezwanego na miejsce śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który jednak ostatecznie nie mógł przylecieć z powodu warunków pogodowych. Po trwającej ponad godzinę resuscytacji lekarz stwierdził zgon 14-latki.

- Po raz kolejny warto zaapelować o instalowanie w mieszkaniach czujników tlenku węgla. Czujnik niewiele kosztuje, a jest prawdziwym strażnikiem naszego bezpieczeństwa i naszego życia - powiedział Kotula.

14-latka z Raciborza jest drugą w tym roku ofiarą zatrucia tlenkiem węgla w województwie śląskim. Od 1 października w regionie doszło w sumie do 250 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla oraz pożarami. Podtrutych zostało 55 osób, w tym 15 dzieci.

Jedna osoba nie żyje. Zatrucia czadem na Śląsku
Jedna osoba nie żyje. Zatrucia czadem na ŚląskuTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/gp

Źródło: PAP, TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości