Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego zajmie się uchwałami częstochowskich radnych ws. obowiązkowych szczepień przy przyjęciu do miejskich przedszkoli i żłobków. Zbada, czy są one zgodne z prawem. - Decyzja zapadnie do 29 maja – zapowiedziała rzeczniczka wojewody śląskiego, Marta Malik.
Sprawa dotyczy dwóch uchwał władz Częstochowy, podjętych 20 kwietnia. Zgodnie z nimi, zaświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych będą musieli przedstawić rodzice i opiekunowie dzieci, które będą przyjmowane do miejskiego żłobka. Ma być to też jedno z głównych kryteriów rekrutacji dzieci do miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych.
Szereg wątpliwości
Jak wyjaśnił dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Krzysztof Nowak, uchwały w swoim obecnym kształcie budzą wiele wątpliwości prawnych.
- Najpoważniejszy problem to zobowiązanie rodziców czy opiekunów do udostępnienia w procesie rekrutacji informacji o szczepieniu lub jego odroczeniu. To dane wrażliwe, podlegające szczególnej ochronie, które nie mogą być gromadzone i przetwarzane przez instytucje do tego niepowołane – powiedział Nowak.
Wśród innych zastrzeżeń wymienił sprzeczność uchwał z prawem oświatowym, m.in. fakt objęcia obowiązkiem przedszkolnym dzieci 5-letnich. Od września tego roku miejsce w przedszkolu musi się też znaleźć dla każdego 4-latka, a od 2017 r. – również dla 3-latka.
Wątpliwości - zdaniem Nowaka - budzi też to, że uchwały dotyczą kwestii już uregulowanej ustawowo: szczepienia są w świetle prawa obowiązkowe, a za niewywiązanie się z tego obowiązku są przewidziane sankcje.
Ponownie wypowiedzą się radni
Decyzja o wszczęciu postępowania nadzorczego trafi do Częstochowy w najbliższych dniach. Radni będą mogli się odnieść do tych wątpliwości. W razie unieważnienia uchwał w całości lub części mogą zaskarżyć tę decyzję do sądu administracyjnego.
Uwzględnienie kwestii szczepień w procesie rekrutacji do częstochowskich placówek zaproponowała jedna z tamtejszych radnych. Chodzi o to, żeby dziecko, które pójdzie do przedszkola lub żłobka, a nie zostało zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, nie było potencjalnym zagrożeniem dla innych dzieci.
Tymczasem na fali aktywności tzw. ruchów antyszczepionkowych niektórzy rodzice nie decydują się na poddanie dzieci obowiązkowym szczepieniom.
- Niestety już wiemy, że niektóre choroby zakaźne wracają, są też statystki, które mówią, że coraz więcej rodziców nawet na te obowiązkowe szczepienia swoich dzieci się nie decyduje – wyjaśniał po podjęciu uchwał rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj.
Dwie uchwały
Jedna z podjętych przez częstochowskich radnych uchwał dotyczy rekrutacji do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Wśród sześciu kryteriów, ustalanych na poziomie lokalnym, uwzględnianych przy naborze do przedszkoli, ma być zaświadczenie o odbyciu obowiązkowych szczepień ochronnych lub długotrwałym odroczeniu tego obowiązku z przyczyn zdrowotnych.
Druga jest związana ze zmianami w statucie miejskiego żłobka "w rozdziale odnoszącym się do warunków przyjmowania dzieci". - Dodany został tam wymóg złożenia przez rodzica lub opiekuna prawnego zaświadczenia, że dziecko poddane zostało obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub obowiązek szczepień został długotrwale odroczony z uwagi na przeciwwskazania zdrowotne – podano.
Tutaj podkreślał po przyjęciu obu uchwał, że zostaną wdrożone dopiero po weryfikacji przez służby prawne wojewody śląskiego oraz po ich publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa.
- Zarówno autorka uchwał, jak i cała rada miasta, zdają sobie sprawę, że zapisy są pionierskie w skali kraju. Jeśli jednak uchwały przejdą prawną weryfikację, to - w przypadku żłobków - nowo przyjęta zasada będzie obowiązywać dzieci przyjmowane do żłobka miejskiego po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego, a w przypadku przedszkoli - dopiero w trakcie naboru dzieci na rok szkolny 2016/2017 – powiedział rzecznik.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: NS / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24