Proboszcz o katastrofie: "Od rana czuć było gaz". Mieli otworzyć okna, zakręcić zawór. Doszło do wybuchu

KATOWICE
Proboszcz parafii: od rana na klatce czuć było gaz
Źródło: TVN24

W wyniku wybuchu i zawalenia się budynku parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach Szopienicach zginęły dwie osoby. - To dla mnie szok i wstrząs - mówi proboszcz parafii. Opisuje, że w tragiczny piątek od wczesnych godzin porannych miał informacje od wikariusza, że w klatce schodowej czuć gaz. Mieli otworzyć okna, zakręcić główny zawór gazu, mieszkańcy mieli opuścić budynek. - W tym dniu został wezwany fachowiec - powiedział duchowny.

W piątek, 27 stycznia około godziny 8.30 doszło do wybuchu w kamienicy przy ulicy Bednorza w katowickiej dzielnicy Szopienice. To była plebania kościoła ewangelicko-augsburskiego. W wyniku eksplozji połowa budynku się zawaliła.

W momencie wybuchu w środku było dziewięć osób. Siedem udało się uratować. Cztery z nich trafiły do szpitala, w tym dwójka dzieci - córki wikariusza parafii w wieku 3 i 5 lat.

Niestety dwie osoby zginęły. To 69-letnia kobieta i jej 41-letnia córka. Ich ciała zostały wydobyte z gruzowiska w piątek po południu.

Przyczyną tragedii najprawdopodobniej był wybuch gazu. Zniszczony budynek był ogrzewany gazem z miejskiej sieci, gazu używano też do gotowania.

Dzisiaj w rozmowie z dziennikarzami TVN24 proboszcz parafii Adam Malina powiedział, że w klatce schodowej plebanii w piątek od rana czuć było gaz.

Łukasz Kosicki
Nagranie zniszczeń w katowickiej kamienicy chwile po wybuchu
Źródło: Łukasz Kosicki

Od rana czuli gaz w klatce schodowej

Z proboszczem TVN24 rozmawiał przed niedzielną mszą w kościele parafii ewangelicko-augsburskiej w Lędzinach. Malina przyznał, że w momencie eksplozji nie było go w Katowicach.

Opisał, co się działo w piątek od rana. "Od wczesnych godzin porannych otrzymałem informacje od wikariusza, iż na klatce schodowej naszego budynku czuć gaz, i to zdecydowanie. Szybko zdecydowaliśmy, iż podejmie [wikariusz - red.] działania typu pootwieranie wszystkich możliwych okien, zakręci główny zawór gazu i będą się starać ten budynek opuścić, informując też pozostałych tam mieszkających, żeby też to uczynili" - relacjonował..

Dodał, że w ciągu kilku, kilkunastu minut "został wezwany fachowiec, który miał sprawdzić", czy gaz się ulatnia. - Niestety z kolejnych telefonów dowiedziałem się, że doszło do wybuchu - powiedział proboszcz.

- Jest i strach, i złość, i poczucie winy - a co, gdybyśmy wyszli wcześniej? I żal właśnie, ale z drugiej strony szczęście, że żyjemy, że jesteśmy stosunkowo w dobrym stanie - mówiła wczoraj reporterce TVN24 Joanna Ucińska, matka dziewczynek, które ucierpiały w katastrofie.

Mama rannych w katastrofie dziewczynek o stanie zdrowia dzieci
Źródło: TVN24

Cztery rodziny straciły dorobek życia

Proboszcz zjawił się na miejscu kilkadziesiąt minut po katastrofie. W sobotę dowiedział się od powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, że cały budynek plebanii ma zostać rozebrany. - Dziś prace rozbiórkowe się rozpoczęły - dodał.

Z pomocą władz Katowic parafia zadbała, by zapewnić noclegi osobom, które zostały bez dachu nad głową.

- Diecezja katowicka Kościoła ewangelickiego udzieliła nam pomocy, także parafianie otworzyli swoje domy. Nikt nie został bez schronienia - zapewnił Malina. Dodał, że trwają zbiórki pieniędzy i rzeczy dla poszkodowanych. - Cztery rodziny straciły cały dorobek życia - powiedział duchowny.

Rzeczniczka katowickiego magistratu Sandra Hajduk przekazała, że spośród mieszkańców zniszczonego budynku dwie osoby zdecydowały się skorzystać z oferty miasta, dotyczącej zamieszkania oraz wyżywienia. Pozostali wybrali miejsca u swoich bliskich.

Śledztwo prokuratory

Jeszcze w piątek Prokuratura Okręgowa w Katowicach wszczęła śledztwo w sprawie wybuchu i zawalenia się budynku plebanii kościoła ewangelicko-augsburskiego. Tego dnia przesłuchani zostali pierwsi świadkowie. Zabezpieczono monitoring z miejsca katastrofy, przeprowadzono oględziny uszkodzonych samochodów.

Od godzin porannych w piątek na miejscu zdarzenia był prokurator; został tam skierowany także biegły z zakresu budownictwa oraz instalacji elektrycznych i gazowych. Jak sygnalizowano, po zakończeniu akcji ratunkowej i pozytywnej decyzji inspektora nadzoru budowlanego ws. możliwości wykonania czynności, miały zostać przeprowadzone oględziny miejsca katastrofy.

W piątek po godzinie 21 strażacy zakończyli przebieranie gruzowiska pod kątem sprawdzenia, czy nie ma tam więcej poszkodowanych i przekazali teren policji. W sobotę od rana na miejscu pracował nadzór budowlany.

Jak przekazała w sobotę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek, inspektorzy nadzoru zgodzili się na ograniczony zakres czynności śledczych - ze względu na kwestie bezpieczeństwa.

- Prokurator rozpoczął oględziny miejsca zdarzenia, ale ponieważ nie mamy zgody inspektora nadzoru budowlanego na wejście na teren samego budynku, ze względu na stan techniczny – zagrożenie zawaleniem – te oględziny są ograniczone do miejsc, w których jest to możliwe. Oględziny prowadzone są przez prokuratora z udziałem biegłego – zasygnalizowała Zawada-Dybek.

Z tych względów trudno przesądzać, jak długo i w jakiej formie będą trwały konieczne oględziny. Równolegle natomiast trwają przesłuchania świadków; przesłuchano już m.in. osoby pokrzywdzone ze zniszczonego budynku (poza rannym mężczyzną przebywającym w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich).

Zakończono też oględziny uszkodzeń w okolicznych budynkach i zniszczeń samochodów. Sekcje zwłok ofiar katastrofy odbędą się w najbliższych dniach. - Co do ustaleń, jest za wcześnie, by cokolwiek mówić, musimy przeprowadzić niezbędne czynności, a ze względu na ich zakres na pewno będzie to śledztwo czasochłonne - zasygnalizowała prok. Zawada-Dybek.

W niedzielę prokurator przekazała, że dalsze informacje przekaże w poniedziałek.

- Ulica Bednorza jest wciąż wyłączona z ruchu z powodu prowadzonych tam czynności prokuratury - przekazał nam Łukasz Paździora z biura prasowego śląskiej policji.

Strażacy wyciągnęli spod gruzów małego psa
Strażacy wyciągnęli spod gruzów małego psa
Źródło: TVN24

Uczniowie szkoły naprzeciwko będą uczyć się zdalnie

Wybuch był tak silny, że w pobliskich domach wyleciały szyby, a nawet całe okna. Najmocniej ucierpiały specjalna szkoła podstawowa i technikum spożywcze, mieszczące się w budynku naprzeciw plebanii. W podstawówce uczy się 30 dzieci, w technikum - około 100 uczniów. W piątek na szczęście nie było ich w budynku, ponieważ na Śląsku trwały ferie, które kończą się w poniedziałek, 30 stycznia. W tym dniu rozpoczną naukę zdalnie. Dyrektorzy okolicznych szkół jeszcze w piątek zaczęli przygotowywać dla nich miejsca w swoich placówkach. W poniedziałek mają przedstawić oferty.

Również w piątek technicy z Katowickiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej rozpoczęli zabezpieczanie zniszczonych okien szkół – doraźnie, płytami drewnopodobnymi. Jak sygnalizowali specjaliści ds. budownictwa, w obu budynkach potrzebne będą remonty: w przypadku szkoły specjalnej, prócz okien, uszkodzone zostało poszycie dachu.

Cztery osoby nadal w szpitalach

W szpitalach pozostają cztery osoby: mężczyzna w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (jest w stanie stabilnym) i dwie dziewczynki, leczone w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Dzieci mają obrażenia kończyn, głowy i lekkie poparzenia.

Trzy inne osoby, które były w budynku w momencie eksplozji, nie wymagały hospitalizacji. Jedna z nich miała uraz ortopedyczny, ale opuściła szpital na własną prośbę. Nie ucierpiały rodziny ukraińskie, które również mieszkały w budynku.

mar
Katowice. Stan osób poszkodowanych w wybuchu
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: