Śledczy nie mogą wciąż wejść na gruzowisko. Mają nagranie, na którym widać wybuch

Autor:
FC/
tam
Źródło:
PAP, TVN24.pl
Katowice. Po wybuchu budynku śledczy nie mogą wciąż wejść na gruzowisko
Katowice. Po wybuchu budynku śledczy nie mogą wciąż wejść na gruzowiskoTVN24
wideo 2/20
TVN24Katowice. Po wybuchu budynku śledczy nie mogą wciąż wejść na gruzowisko

Strażacy w piątek wieczorem - po całodniowej akcji ratunkowej - zakończyli działania w miejscu wybuchu kamienicy w Katowicach. Prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo. W wyniku eksplozji dwie osoby zginęły. Jak informuje reporterka TVN24, śledczy wciąż nie mogą wejść na gruzowisko, by dokonać oględzin. - Oględziny są ograniczone do miejsc, w których jest to możliwe - przekazała prokuratura. Ulica Bednorza jest wciąż wyłączona z ruchu.

Straż pożarna zakończyła działania na miejscu zdarzenia w piątek po godzinie 21. Gruzowisko zostało już sprawdzone, a teren został przekazany pod dozór policji. W piątek na miejscu pracowało kilkadziesiąt zastępów, w tym specjalistyczne, poszukiwawcze.

Jeżeli w sobotę okaże się, że strażacy są jeszcze w jakimś zakresie potrzebni, powrócą do pracy.

Łukasz Paździora z zespołu prasowego śląskiej policji przekazał nam w niedzielę przed południem, że ulica Bednorza, przy której znajduje się zniszczona kamienica, z powodu czynności śledczych jest wciąż wyłączona z ruchu.

Śledczy mają nagranie, na którym widać wybuch

Śledztwo w sprawie wybuchu i zawalenia się budynku plebanii kościoła ewangelicko-augsburskiego wszczęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Policjanci wykonują pomiary 3D miejsca katastrofyTVN24

- Prokurator wszczął śledztwo w sprawie wybuchu i zawalenia się kamienicy w Katowicach Szopienicach, w następstwie czego śmierć poniosły dwie osoby, a kolejne siedem osób doznało obrażeń ciała, w tym jedna ciężkich. Prokurator podjął działania mające na celu wyjaśnienie okoliczności tej katastrofy budowlanej, w tym wyjaśnienie przyczyn tego zdarzenia. Zostali przesłuchani pierwsi świadkowie, zabezpieczony został monitoring, przeprowadzone zostały oględziny samochodów, które znajdowały się w pobliżu miejsca zdarzenia - powiedziała Marta Zawada-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Śledczy będą musieli przesłuchać wszystkich świadków, zgromadzić dokumentację, być może powołać biegłego z zakresu gazownictwa, budownictwa, żeby odpowiedzieć jaka była przyczyna tego zdarzenia.

Na miejscu zdarzenia cały czas pracują śledczy i policjaTVN24

Zabezpieczono monitoring z miejsca katastrofy, przeprowadzono oględziny uszkodzonych samochodów.

Na miejscu zdarzenia pracował także biegły z zakresu budownictwa.

Czytaj też: Zawalił się budynek. Świadek zdarzenia pomagał poszkodowanym: nie myśląc pobiegłem

Po pozytywnej decyzji inspektora nadzoru budowlanego w sprawie możliwości wykonania czynności, zostaną przeprowadzone oględziny. Choć inspektor przebywa na miejscu zdarzenia w sobotę od rana, na razie takiej decyzji nie wydał. Jak przekazała reporterka TVN24 Olga Mildyn, budynek będzie trzeba w całości wyburzyć.

Na miejscu są też policjanci, którzy nie tylko zabezpieczają teren katastrofy, ale też wykonują pomiary skanerem 3D, które mają pomóc w śledztwie.

Prokuratura: oględziny ograniczone do miejsc, w których jest to możliwe

W sobotę po południu Zawada-Dybek poinformowała, że inspektorzy nadzoru zgodzili się na ograniczony zakres czynności śledczych - ze względu na kwestie bezpieczeństwa. - Prokurator rozpoczął oględziny miejsca zdarzenia, ale ponieważ nie mamy zgody inspektora nadzoru budowlanego na wejście na teren samego budynku, ze względu na stan techniczny - zagrożenie zawaleniem - te oględziny są ograniczone do miejsc, w których jest to możliwe. Oględziny prowadzone są przez prokuratora z udziałem biegłego - powiedziała prokurator. Z tych względów trudno przesądzać, jak długo i w jakiej formie będą trwały konieczne oględziny.

Zakończono za to oględziny uszkodzeń w okolicznych budynkach i zniszczeń samochodów. Sekcje zwłok ofiar katastrofy odbędą się w najbliższych dniach, nie wcześniej, niż w poniedziałek. - Co do ustaleń, jest za wcześnie, by cokolwiek mówić, musimy przeprowadzić niezbędne czynności, a ze względu na ich zakres na pewno będzie to śledztwo czasochłonne - przekazała Zawada-Dybek. Rzeczniczka katowickiego magistratu Sandra Hajduk przekazała PAP, że spośród mieszkańców zniszczonego budynku dwie osoby zdecydowały się skorzystać z oferty miasta, dotyczącej zamieszkania oraz wyżywienia. Pozostali wybrali miejsca u swoich bliskich.

Miejsce katastrofy w KatowicachTVN24

W katastrofie w Katowicach zginęły dwie osoby

Do wybuchu przy ul. Bednorza 20 w Katowicach doszło w piątek około 8.30 rano. Początkowo wydawało się, że wszystkie osoby przebywające w budynku w chwili eksplozji wyszły z katastrofy cało, niektóre z obrażeniami niezagrażającymi życiu. Potem ustalono, że na probostwie parafii ewangelicko-augsburskiej mieszkały jeszcze dwie osoby: matka i córka. Rozpoczęto poszukiwania. Na ciało pierwszej z kobiet ratownicy natrafili w gruzowisku około 12.30, ciało drugiej odnaleźli ponad dwie godziny później. Ofiary miały 69 i 41 lat.

Ranne dzieci przebywają w szpitalu

W szpitalach są obecnie cztery osoby. W najgorszym stanie jest mężczyzna przebywający w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, jego stan jest określany jako ciężki.

Czytaj też: Małgosia i Diana zostały ranne w katastrofie w Katowicach. "Bardzo tęsknią za kotami", ich mama prosi o pomoc

Dwie dziewczynki - siostry w wieku trzech i pięciu lat - są leczone w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Dzieci mają obrażenia kończyn, głowy i lekkie poparzenia na twarzy. Jak przekazali lekarze, ich stan jest stabilny. W tej samej placówce jest także ich mama. Jej obrażenia nie są poważne.

Katowice. Stan osób poszkodowanych w wybuchu
Katowice. Stan osób poszkodowanych w wybuchu28.01TVN24

Jeden z poszkodowanych mężczyzn, który trafił do szpitala z urazem nogi, na własne życzenie opuścił już placówkę.

Dwie osoby, które same wydostały się spod gruzów, nie wymagały hospitalizacji.

Proboszcza parafii nie było na plebanii w chwili wybuchu. Rodzina wikariusza jest w szpitalu, ma lekkie obrażenia. Nie ucierpiały rodziny ukraińskie, które również mieszkały w budynku.

Uszkodzone są dwie sąsiednie szkoły

Ceglany budynek, w którym doszło do wybuchu, zbudowano na przełomie XIX i XX wieku. Był ogrzewany gazem z miejskiej sieci. Gazu używano także do gotowania. Najprawdopodobniej to wybuch gazu był przyczyną piątkowej katastrofy. Frontowa część domu została całkowicie zniszczona.

Czytaj też: Katowice. W szkołach naprzeciwko zawalonej kamienicy wypadły szyby. "Na szczęście trwają ferie zimowe"

Wybuch był tak silny, że w pobliskich budynkach wyleciały szyby, a nawet całe okna. Mocno ucierpiała specjalna szkoła podstawowa, gdzie uczy się około 30 dzieci, i technikum spożywcze, gdzie chodzi około 100 uczniów. Choć w poniedziałek kończą się ferie, do czasu zakończenia remontu dzieci mają uczyć się w innych placówkach lub zdalnie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/ tam

Źródło: PAP, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości