TVN24 | Katowice

Policjanci odnaleźli ciało poszukiwanego chłopca. Policja: zatrzymany 41-latek przyznał się do zabójstwa

TVN24 | Katowice

Aktualizacja:
Autor:
FC,
akr/gp,
dap
Źródło:
tvn24.pl/PAP
Policja: zatrzymany przyznał się do uprowadzenia i zabójstwa chłopca
Policja: zatrzymany przyznał się do uprowadzenia i zabójstwa chłopcaŚląska policja
wideo 2/3
Policja w KatowicachPolicja: zatrzymany przyznał się do uprowadzenia i zabójstwa chłopca

Policjanci odnaleźli ciało poszukiwanego od soboty 11-letniego Sebastiana z Katowic - poinformowała śląska policja. W niedzielę funkcjonariusze zatrzymali 41-letniego mężczyznę, który ich może być odpowiedzialny "za uprowadzenie i zabójstwo nastolatka".

41-latek z Sosnowca, zatrzymany pod zarzutem uprowadzenia i zabójstwa 11-letniego Sebastiana z Katowic, przyznał się do popełnienia tej zbrodni – podała w poniedziałek policja, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje. Mężczyzna wkrótce ma usłyszeć zarzuty.

Sebastian zaginał w sobotę - wyszedł na plac zabaw w Dąbrówce Małej w Katowicach, miał wrócić o godz. 19, ale jego mama dostała smsa z prośba o zgodę na przedłużenie zabawy o pół godziny. Zgodziła się. Sebastian jednak nie wrócił do domu i nie nawiązał już kontaktu z rodziną.

Poszukiwania z udziałem policjantów i strażaków trwały od sobotniego wieczoru, kiedy matka chłopca zgłosiła zaginięcie. Mundurowi przeczesywali okolicę miejsca zaginięcia i sąsiednie dzielnice. Potencjalnego sprawcę udało się wytypować w niedzielę, na podstawie zapisu kamer monitoringu, które zarejestrowały samochód należący do 41-latka w pobliżu placu zabaw.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zatrzymany wskazał miejsce ukrycia ciała chłopca

- Kryminalni ustalili, że za zaginięciem chłopca może stać osoba poruszająca się samochodem marki Ford. Od momentu wytypowania numerów rejestracyjnych pojazdu policjanci w niespełna 40 minut dotarli do jego właściciela, mimo tego, że nie przebywał w miejscu swojego zameldowania. Okazał się nim 41-letni mieszkaniec Sosnowca. Mężczyzna został zatrzymany, a w rozmowie ze śledczymi przyznał się do uprowadzenia, a następnie zabójstwa 11-latka - poinformowała w poniedziałek śląska policja.

Wkrótce policjanci odnaleźli ciało dziecka – było ukryte na terenie budowy w sosnowieckiej dzielnicy Niwka - kilka kilometrów od Dąbrówki Małej w Katowicach, gdzie chłopiec mieszkał. Do sąsiedniego Sosnowca sprawca zawiózł go samochodem. Miejsce ukrycia zwłok wskazał wkrótce po zatrzymaniu sam 41-latek.

Był on notowany za uprowadzenie rodzicielskie w 2008 r.; w 2018 r. w związku z uszkodzeniem ciała żony miał zakaz zbliżania się do niej. Kilka lat temu na jego nośnikach elektronicznych zabezpieczono treści pedofilskie.

Dziś ma usłyszeć zarzuty

W niedzielę przez wiele godzin na miejscu odnalezienia ciała pracowała ekipa dochodzeniowo-śledcza z Katowic oraz z katowickiej komendy wojewódzkiej. Policjanci pod nadzorem prokuratora zbierali ślady i wszelkie dowody tego przestępstwa. Zatrzymany w sprawie zabójstwa 41-latek trafił do policyjnego aresztu. W poniedziałek ma usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Sosnowcu, która poprowadzi śledztwo.

Zabójstwo Sebastiana wstrząsnęło opinią publiczną w regionie. Do tragedii odniósł się m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa, który wcześniej zamieścił na Facebooku informację o poszukiwaniach chłopca.

"Tak straszne i niedające się opisać okrucieństwo pozostawia nas wszystkich w szoku i rozpaczy. Rodzinie, Bliskim i całej lokalnej społeczności składam wyrazy głębokiego współczucia" - napisał w niedzielę wieczorem.

Wpis prezydenta KatowicFacebook

"To rzeczy po prostu niepojęte. Nie jestem nawet w stanie sobie wyobrazić, co mogą czuć rodzice 11-letniego Sebastiana. Nie wyobrażam sobie, aby komukolwiek, a tym bardziej dziecku, można było wyrządzić jakąkolwiek krzywdę. To po prostu coś niebywałego. Najszczersze kondolencje dla rodziny i bliskich chłopca, choć wiem, że słowa w żaden sposób nie są w stanie oddać rozmiaru tej tragedii..." - napisał w poniedziałek prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Autor:FC, akr/gp, dap

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Policja Śląska

Pozostałe wiadomości