Barbórka jest tradycyjnym Dniem Górnika obchodzonym 4 grudnia. Mieszkańców kilku przykopalnianych osiedli na Górnym Śląsku, w tym Nikiszowiec w Katowicach, obudziła górnicza orkiestra. W kościołach odprawiane są msze w intencji górników.
Po południu w województwie śląskim wizytę złoży prezydent Andrzej Duda, który odwiedzi Zakład Górniczy Sobieski z Jaworznie, gdzie w ubiegłym tygodniu doszło do wypadku, w którym zginęło czterech górników; następnie w Gliwicach weźmie udział w uroczystości z okazji dnia św. Barbary oraz jubileuszu 30-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W kopalni Sobieski prezydent złoży wiązankę przed pomnikiem św. Barbary i spotka się z ratownikami górniczymi, podczas uroczystości w Gliwicach planowane jest wręczenie odznaczeń państwowych.
Życzenia od prezydenta
W życzeniach barbórkowych, zamieszczonych 4 grudnia na stronie Kancelarii Prezydenta RP, Andrzej Duda podziękował górnikom za ich trud, który jak zaznaczył - "służy całemu naszemu narodowi".
Obchodzona 4 grudnia Barbórka jest tradycyjnie okazją do podsumowania sytuacji branży węglowej. Po ubiegłorocznym okresie szybujących cen i wzmożonego popytu na krajowy węgiel energetyczny w 2023 roku producenci tego surowca znów znaleźli się w niepewnej sytuacji. Spadek popytu i cen zmniejszył przychody spółek węglowych, powodując 7-miliardową lukę, która ma być zasypana z publicznych środków.
"Perła naszej narodowej kultury"
"Barbórka to prawdziwa perła naszej narodowej kultury; to wielkie święto górników i ich najbliższych. Dziś chciałbym serdecznie podziękować wszystkim górnikom za ich trudną, ale niezwykle ważną pracę" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
Barbórka obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych.
Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ok. 7,5 tysiąca. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych. Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tysięcy pracowników, w tym ponad 75 tysięcy w kopalniach węgla kamiennego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24