Wojewoda śląski przedłużył zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego. Odnotowano tam wysokie stężenie złotej algi, co doprowadziło do masowego pomoru ryb. Do tej pory wyłowiono ponad 122 tony śniętych ryb.
W poniedziałek, 26 sierpnia Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach poinformował w komunikacie, że do 2 września przedłużono zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz sekcji IV Kanału Gliwickiego.
Złota Alga i 122 tony ryb
Zakaz korzystania z Dzierżna Dużego i IV sekcji Kanału Gliwickiego został wprowadzony 5 sierpnia. Powodem było wysokie stężenie złotej algi i masowe śnięcie ryb. Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach dotychczas wyłowiono ich ponad 122 tony.
"W dalszym ciągu trwa akcja usuwania skutków zakwitów złotej algi. Działania skupiają się na niedopuszczeniu do przedostania się złotej algi ze zbiornika Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego do nurtu Odry oraz poprawie warunków żyjących tam ryb. W dalszym ciągu trwają także prace związane z usuwaniem śniętych ryb" - czytamy w komunikacie.
Zakaz obejmuje w szczególności: spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych (np. podlewanie), uprawianie sportów wodnych i turystyki.
"Naruszenie zakazu wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, zgodnie z przepisami Kodeksu wykroczeń. Zakaz nie dotyczy działań związanych z zarządzaniem kryzysowym, pracami budowlanymi, utrzymaniem wód oraz pracami konserwacyjnymi" - dodaje urząd wojewódzki.
Zakaz korzystania z rzeki Kłodnicy
Do 31 sierpnia obowiązuje zakaz korzystania z rzeki Kłodnicy od małej elektrowni wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. Powodem jest prowadzony w rzece eksperyment neutralizacji złotej algi przy użyciu nadtlenku wodoru (H2O2).
Eksperyment odbywa się na Kłodnicy, ponieważ tam przez IV sekcję Kanału Gliwickiego trafia zawierająca złotą algę woda z Dzierżna Dużego, która następnie przedostaje się do Odry.
Stosowany m.in. w przemyśle perhydrol, czyli nadtlenek wodoru lub inaczej wody utlenionej. To środek powszechnie wykorzystywany do uzdatniania wody. Natomiast dawka dozowana do Kłodnicy jest tysiąckrotnie niższa niż w przypadku wody utlenionej.
Neutralizacja algi
Szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, poinformowała, że dozowanie nadtlenku wodoru do Kłodnicy spowodowało zmniejszenie poziomu złotej algi w wodzie o 95-99 proc. Dodała, że to jedynie "próba znalezienia sposobu na incydentalną neutralizację złotej algi", a prace nad rozwiązaniami systemowymi trwają.
Równolegle pod nadzorem ministerstwa infrastruktury odbył się eksperyment dotyczący neutralizacji złotej algi przy pomocy preparatu na bazie krzemu, który mógłby być wykorzystywany w zbiornikach z wodą stojącą, np. w jeziorach. Trwa analiza jego wyników pod kątem możliwości wykorzystania na dużym obszarze, takim jak np. Dzierżno Duże.
Według zapowiedzi rzecznika ministerstwa przemysłu, Tomasza Głogowskiego, we wrześniu powinny zostać przedstawione pierwsze szczegóły programu inwestycyjnego, którego celem będzie zmniejszenie zasolenia wód kopalnianych, jakie trafiają do jezior i rzek, tworząc warunki do rozwoju złotej algi i masowego śnięcia ryb.
Źródło: tvn24.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24