Dramat skatowanego Kamila trwał kilka lat. Kalendarium wydarzeń

Źródło:
tvn24.pl
Prokuratura bada, jakie działania podejmowali przedstawiciele instytucji, które miały do czynienia z rodziną Kamila
Prokuratura bada, jakie działania podejmowali przedstawiciele instytucji, które miały do czynienia z rodziną KamilaTVN24
wideo 2/8
Prokuratura bada, jakie działania podejmowali przedstawiciele instytucji, które miały do czynienia z rodziną KamilaTVN24

Ośmioletni Kamil zmarł w szpitalu po tym, jak został skatowany przez ojczyma. Przez ponad miesiąc o jego życie walczyli lekarze w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Jego dramat trwał jednak dużo dłużej. Pierwsze niepokojące oznaki pojawiały się już w 2019 roku.

Kamil zmarł w poniedziałek, 8 maja rano. Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafił z ciężkimi obrażeniami 3 kwietnia, gdy biologiczny ojciec ośmiolatka powiadomił o sprawie służby. Chłopca maltretował wcześniej jego ojczym, a matka przymykała na to oko. Jak długo trwał dramat Kamila i jak przez kolejne miesiące i lata reagowały - bądź nie reagowały - kolejne instytucje, które powinny były pomóc dziecku?

Czytaj też: Kamil cierpiał tyle dni. A gdzie wy wtedy byliście?

2015 - rodzi się Kamil. Jego rodzicami są Magdalena i Artur, którzy w tym samym roku biorą ślub. Chłopiec ma trójkę rodzeństwa: brata i siostrę ze strony matki oraz siostrę od strony ojca. Mieszkają z siostrą Magdaleny - Anetą J., jej mężem Wojciechem oraz ich dzieckiem.

Kwiecień 2015 - rodzina zostaje objęta nadzorem kuratora. Z akt sądowych nie wynika dlaczego.

2017 - rozwód Magdaleny i Artura. Ojciec Kamila w wyroku rozwodowym traci prawa rodzicielskie. Nie wiemy, z jakiego powodu. Sąd nie wydał pisemnego uzasadnienia.

2019 - Dawid B. wychodzi z więzienia, do którego trafił za kradzieże, rozboje, groźby karalne, naruszenie nietykalności fizycznej. Wcześniej nie znał się z Magdaleną.

Czytaj też: Kamil był katowany, nikt nie zareagował. Prokuratura o śledztwie w sprawie niedopełnienia obowiązków

Listopad 2019 - kilkuletni Kamil zostaje znaleziony sam na ulicy. Częstochowska policja zawiadamia o zdarzeniu sąd.

2020 - Dawid B. bierze ślub z Magdaleną.

Czerwiec 2020 - po zgłoszeniu z listopada 2019 roku sąd uznaje, że "nie ma podstaw do zmiany zarządzeń opiekuńczych".

Marzec 2021 - rodzina została objęta wsparciem pracownika socjalnego.

Czerwiec 2022 - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie zawiadamia sąd o "niewydolności rodziców, trudnych warunkach mieszkaniowych, braku działań w kierunku uregulowania sytuacji zdrowotnej dzieci".

Sierpień 2022 - rodzina wyprowadza się z Częstochowy do Olkusza. Częstochowski sąd w tym samym czasie decyduje o braku podstaw do zmiany zarządzeń opiekuńczych.

Czytaj też: Ośmioletni Kamil zakatowany przez ojczyma. "Ten krzyk musiał być, jeśli nie słyszalny, to przynajmniej widzialny"

25 sierpnia 2022 - policja w Olkuszu otrzymuje zgłoszenie o tym, że Kamil uciekł z domu. Chłopca znalazł po niecałej godzinie pracownik ochrony sklepu. Dziecko zostało przekazane matce.

17 października 2022 - matka wypisuje Kamila z internatu szkoły specjalnej przy ulicy Świętej Barbary w Częstochowie. Magdalena informuje dyrekcję placówki, że ma nowego partnera i chce rozpocząć nowy etap w życiu.

13 listopada 2022 - policja w Olkuszu otrzymuje zgłoszenie o dziecku, które samo znajduje się w okolicy przystanku autobusowego. To ubrany w piżamę Kamil. Przyjechało pogotowie, chłopiec trafił do szpitala na obserwację.

Czytaj wywiad Małgorzaty Goślińskiej z Pawłem Maczyńskim, przewodniczącym Polskiej Federacji Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej: Syndrom dziecka krzywdzonego. "Aż się prosiło, żeby ktoś zajrzał do tej rodziny"

18 listopada 2022 - olkuski sąd, po otrzymaniu pisma ze szpitala, ustanawia nad rodziną nadzór kuratora i zobowiązuje rodziców do współpracy z asystentem rodzinnym.

24 listopada 2022 - rozpoczynają się kontrole kuratora u rodziny B. Będą powtarzane później wielokrotnie, do końca marca, w ramach procedury Niebieskiej Karty we współpracy między innymi z dzielnicowym i pracownikami szkoły.

Styczeń-luty 2023 - Kamil razem z bratem trafiają na ferie do swojego biologicznego ojca, Artura.

5 lutego 2023 - rano ojciec odwozi Kamila i jego brata do matki i jej męża. Tego samego dnia po południu Magdalena zawiadamia policję w Olkuszu o kolejnej ucieczce syna. Kamil został odnaleziony przez przechodnia na jednej z ulic. Chłopiec wrócił pod opiekę matki.

Czytaj też: Dzieci i młodzież ofiarami przemocy. Gdzie i jak szukać pomocy i na co zwrócić uwagę

6 lutego 2023 - Magdalena porozumiewa się z Arturem, że Kamil z bratem pojedzie do niego także na ostatni tydzień ferii.

Luty 2023 - rodzina B. wyjeżdża z Olkusza i znów wprowadza się do Częstochowy, gdzie znów mieszkają z siostrą Magdaleny - Anetą J., jej mężem Wojciechem oraz ich dzieckiem. Tam Kamil ma kolejne dwa tygodnie wolnego - gdy w Małopolsce ferie zimowe już się kończyły, na Śląsku dopiero się rozpoczynały.

1 marca 2023 - Kamil wraca do nauki w szkole specjalnej przy ulicy Świętej Barbary w Częstochowie. Nie zostaje już jednak umieszczony w internacie.

8 marca 2023 - Kamil skarży się w szkole, że boli go ręka. Miał też zasinienie i rozciętą wargę. Matka tłumaczy obrażenia "nieszczęśliwym wypadkiem". Według niej Kamil miał potknąć się o próg i przewrócić. Mimo zalecenia pracowników szkoły Magdalena nie zabrała go do lekarza.

9 marca 2023 - Kamila wciąż boli ręka. Szkoła wzywa matkę, Magdalena ma zabrać syna do lekarza. Chłopiec wraca na lekcje ze złamaną ręką w gipsie na dwa tygodnie. O "wypadku" rozmawia ze szkolnym psychologiem. Nie zauważono u chłopca apatii ani smutku.

Zobacz: Reaguj na przemoc wobec dzieci. Ruszyła kampania społeczna

14 marca 2023 - sąd decyduje o podtrzymaniu wcześniejszego zarządzenia, dzieci zostają w rodzinie pod nadzorem kuratora.

17 marca 2023 - ponad tydzień po zdarzeniu szkoła zawiadamia o obrażeniach Kamila pracownika socjalnego.

29 marca 2023 - rano rodzinę odwiedza pracownik socjalny. Tego samego dnia po powrocie do domu ze szkoły Kamil zostaje skatowany przez ojczyma, który polewał go wrzątkiem i umieszczał na rozgrzanym piecu węglowym

30 marca 2023 - Magdalena informuje szkołę, że ośmiolatek nie przyjdzie na zajęcia na basen, bo poparzył buzię ciepłą herbatą. Pracownicy szkoły zalecają wizytę u lekarza. Po południu matka dzwoni do wychowawczyni, by przekazać, że syn dostał dwie maści i śpi. Zapowiada, że Kamil wróci do szkoły dopiero po przerwie świątecznej - po dwóch tygodniach - bo przygotowuje się do wizyty u biologicznego ojca. Tego samego dnia do drzwi Kamila zapukało dwóch pracowników socjalnych, jednak w innej sprawie. Byli to członkowie grupy roboczej powołanej przez zespół interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Chcieli odwiedzić B. w związku z Niebieską Kartą założoną w Olkuszu. Nie wiadomo, jakie były ich ustalenia.

1 kwietnia 2023 - wychowawca Kamila pyta Magdalenę w SMS-ie o stan buzi chłopca. Matka odpowiada uspokajająco: "Trochę schodzi, prawie, trochę dobrze".

3 kwietnia 2023 - wychowawca Kamila pyta jego kuzyna (syna Anety i Wojciecha), z którym chłopiec mieszkał, o stan zdrowia buzi chłopca. Kuzyn odpowiada: "dobrze". Magdalena prosi byłego męża, Artura, by ten przyjechał, przemył dziecko i pojechał z nim do szpitala. Artur po przyjeździe dzwoni na 112. Przyjeżdża policja. Chłopiec zostaje zabrany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, w którym przechodzi w następnych tygodniach szereg operacji i gdzie jest utrzymywany do samego końca w śpiączce farmakologicznej.

5 kwietnia 2023 - 27-letni Dawid B, ojczym Kamila, usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa swojego pasierba. Matka chłopca Magdalena B. zostaje podejrzana o narażanie swego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, a także o udzielenie pomocnictwa mężowi w znęcaniu się nad chłopcem. Oboje trafiają do aresztu.

6 kwietnia 2023 - Pozostałe dzieci małżeństwa zostają zabezpieczone w pieczy zastępczej. U rodzeństwa Kamila nie stwierdzono śladów przemocy fizycznej.

14 kwietnia 2023 - Aneta J., siostra matki Kamila, otrzymuje zarzut nieudzielenia dziecku pomocy.

19 kwietnia 2023 - Wojciech J., mąż Anety i wujek Kamila, otrzymuje zarzut nieudzielenia pomocy.

8 maja 2023 - po ponad miesiącu walki o życie Kamila lekarzom z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach nie udaje się go uratować. Ośmiolatek zmarł. Tego samego dnia minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie, "aby doszło do niezwłocznej zmiany kwalifikacji prawnej zbrodni sprawcy tego ohydnego, okrutnego i zbrodniczego zachowania".

Autorka/Autor:bp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: "Fakty" TVN

Pozostałe wiadomości

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

We wtorek mija rok od zwycięstwa koalicji 15 października. Od kilku tygodni liderzy i ich doradcy zastanawiali się, jak można wykorzystać tę datę i przywrócić atmosferę tamtych dni. - Liderzy mieliby na przykład zjeść wspólne śniadanie, a potem "spontanicznie" zrobić spacer po Łazienkach Królewskich - mówi reporterce "Faktów" TVN Arlecie Zalewskiej polityk koalicji. Ale żadnej wielkiej fety ma nie być. Dlaczego? - Każdy chwaliłby się, co zrobiła jego partia, ale nikt nie chwaliłby całej koalicji - pada w odpowiedzi. Planowane jest dodatkowe posiedzenie rządu z wystąpieniem premiera.

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

"Jak oni się pokłócą, to koniec". Co się dzieje za kulisami koalicji

Źródło:
TVN24

W ogólnokrajowym sondażu NBC News Kamala Harris i Donald Trump otrzymali jednakowe poparcie - po 48 procent. To zmiana na niekorzyść obecnej wiceprezydentki USA.

Najnowszy sondaż z USA

Najnowszy sondaż z USA

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kilkadziesiąt osób zostało rannych w pobliżu miasta Binjamina w środkowym Izraelu po ataku drona. Trwa dochodzenie, dlaczego pocisk nie został przechwycony przez obronę powietrzną, a mieszkańcy nie zostali ostrzeżeni przez system alarmowy.

Nie przechwycili drona. Kilkadziesiąt osób rannych

Nie przechwycili drona. Kilkadziesiąt osób rannych

Źródło:
PAP

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

W Sulechowie (woj. lubuskie) w niedzielę wybuchł pożar hal. Ze względu na zadymienie z pobliskich bloków ewakuowano 93 osoby, w tym dwie z niepełnosprawnościami. - Żywioł pojawił się w nieużywanych od lat halach. Powierzchnię zniszczonych hal trzeba liczyć w setkach metrów kwadratowych, jak nie tysiącach - przekazał starszy kapitan Piotr Kowalski ze straży pożarnej w Zielonej Górze.

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Spłonęły trzy hale, blisko sto osób trzeba było ewakuować. "Policja będzie badać przyczyny"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Dla autorki jednej z fotografii - pani Aleksandry widok obiektu gołym okiem był ciekawym przeżyciem.

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

Źródło:
Kontakt24

Projekt zjednoczonej Europy zbliża się do punktu krytycznego - ocenia Bloomberg. Na drodze do stworzenia z Unii Europejskiej globalnego mocarstwa mogą stanąć niepokoje polityczne, zagrożenia zewnętrze czy trudności gospodarcze. Tworzące Wspólnotę państwa zaciekle bronią własnych interesów, ignorując alarmujące prognozy o podupadającej pozycji Starego Kontynentu.

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Europa w "stanie zagrożenia". "Punkt krytyczny"

Źródło:
tvn24.pl/Bloomberg

Zmarł były premier Szkocji Alex Salmond. Podczas jego rządów przeprowadzono referendum niepodległościowe, w którym Szkoci poparli pozostanie w Wielkiej Brytanii. "Jego oddanie Szkocji napędzało jego dziesięciolecia służby publicznej" - oświadczył król Wielkiej Brytanii Karol III. Brytyjski premier Keir Starmer określił Salmonda jako "monumentalną postać szkockiej i brytyjskiej polityki".

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Nagła śmierć na konferencji. "Monumentalna postać polityki"

Źródło:
PAP

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Producent odzieży kusi klientów użyciem naturalnych materiałów, ale okazuje się, że prawie sto procent składu to syntetyki. - Przepisy są przestarzałe. Potrzebujemy nowych rozwiązań, dzięki którym prawa konsumentów będą lepiej chronione - stwierdza Michał Kędziora, znany jako Mr Vintage.

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Pułapki na klientów. "Nie dajcie się zwieść"

Źródło:
tvn24.pl

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Nie do przyjęcia jest sytuacja, że obowiązek czipowania będzie dotyczył tylko nowo narodzonych psów. Biorąc pod uwagę proces legislacyjny, pełną populację zaczipowanych zwierząt osiągniemy dopiero za 20 lat - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP, odnosząc się do projektu ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów.

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Rewolucja dla właścicieli psów i kotów. Projekt "trudny do zaakceptowania"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie tylko stolica i największe miasta zmagają się z problemem samochodowych wyścigów albo pokazowych przejazdów aut lub motocykli z ryczącymi głośno, stuningowanymi silnikami. W położonej niedaleko Torunia Brodnicy nie dający mieszkańcom spać hałas niesie się prawie codziennie pomiędzy stojącymi przy wąskich ulicach kamienicami i po zabytkowym rynku.

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Ryk silników nie daje im żyć. "Kupiłam tu mieszkanie. Drugi raz bym tego nie zrobiła"

Źródło:
tvn24.pl

Kultowe dla wielu turystów schronisko Samotnia w Karkonoszach ma za sobą pierwsze wakacje pod rządami nowych dzierżawców. Niechętnie odpowiadają na pytania o kulisy przejęcia obiektu od zarządzającej nim przez ponad 57 lat rodziny Siemaszków. Wprowadzają natomiast zmiany i planują kolejne. - Zakończyłyśmy ten etap życia - mówi Agnieszka Siemaszko-Arcimowicz i przyznaje, że po opuszczeniu schroniska w połowie maja już się do niego nie wybrała.

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Odnowiona Samotnia. "Zrobiło się troszeczkę barowo, a mało być schroniskowo"

Źródło:
tvn24.pl
Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Dzieci odizolowane w Trump Tower czy "momala" i "modelowy patchwork"? Pojedynek pierwszych rodzin

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Gdańska uratowali lisa, który wpadł do kanału portowego w rejonie Martwej Wisły. Zwierzę było zanurzone w wodzie i resztką sił trzymało się ostatniego stopnia drabinki.

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Był wycieńczony i piszczał. Lis wpadł do kanału portowego

Źródło:
KWP Gdańsk