Czarno na białym. Bielmo

Strefa ciszy

Równo 20 lat temu dziennikarze dziennika "The Boston Globe" ujawnili największą aferę w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego. W serii artykułów opisali trwający dziesiątki lat proceder ukrywania i tuszowania przestępstw seksualnych - także wobec nieletnich - popełnianych przez księży. Publikacje dziennikarzy śledczych z zespołu "Spotlight" na zawsze zmieniły Kościół w Stanach Zjednoczonych, a ofiarom przestępstw wypłacono ogromne odszkodowania.

 

Ale sygnały o tym, że wielu wśród księży to seksualni przestępcy, płynęły - także do samego Kościoła - znacznie wcześniej. W latach 60. o seksualnych nadużyciach wśród duchownych swoich przełożonych i Watykan informował ksiądz Gerald Fitzgerald. W połowie lat 80. ukazały się artykuły amerykańskiego dziennikarza Jasona Berry'ego na temat wykorzystywania seksualnego w amerykańskim Kościele. Rozmówcy reportera "Czarno na białym" Marcina Gutowskiego stawiają kościelnym hierarchom i papieżom - z Janem Pawłem II włącznie - mocne oskarżenia o bezczynność w wyjaśnianiu afer pedofilskich. Dziś - w kolejnym materiale z cyklu "Bielmo" - przede wszystkim ofiarom i tym, którzy badali te przypadki, dajemy głos. Już wkrótce w następnym reportażu Marcin Gutowski z tymi oskarżeniami i narastającymi pytaniami kolejny raz skonfrontuje przedstawicieli Kościoła.

 

ZOBACZ TEŻ: 
 
1. Pełnomocnik ofiar księży pedofilów Mitchell Garabedian: życie dzieci jest zbyt cenne, żeby je ryzykować przez jakieś tajemnice 
2. Purpurowa sieć - część pierwsza i część druga