#BezKitu

Szefowa KRS: jestem gotowa dać się zamknąć za swoje poglądy

Zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Igora Tuleyi. Trybunał w Strasburgu wskazał na naruszenie prawa do prywatności i wolności słowa. Zdecydował, ze Polska musi zapłacić sędziemu 36 tysięcy euro. Przewodnicząca nowej Krajowej Rady Sądownictwa w programie "Kampania #BezKitu" stwierdziła, że "pan sędzia Tuleya przyczynił się nieco do długości zawieszenia", a "ETPCz został powołany, żeby głównie zajmować się sędziami i bronić ich praw". - To tak, jakby ETPCz decydował o tym, czy poseł ma prawidłowy mandat poselski. Uważam, że to wyjście poza traktaty - stwierdziła Dagmara Pawełczyk-Woicka. Była też pytana o nową rzeczniczkę KRS Ewę Łosińską. Była dziennikarka prowadziła wcześniej konto na Twitterze, gdzie między innymi nazwała Donalda Tuska "rudą szują" i twierdziła, że Mateusz Morawiecki "rozwala sądownictwo na życzenie Unii Europejskiej". - Konto zostało zablokowane. To był bardzo poważny błąd, przyznaję. Naprawdę dajmy szansę pani rzeczniczce. Było mi trudno znaleźć osobę właściwą - stwierdziła. 

 

ZOBACZ MATERIAŁ "CZARNO NA BIAŁYM" W TVN24 GO: Dlaczego Igor Tuleya jest sędzią niewygodnym dla władzy?

 

Następnie prezydent Chełma Jakub Banaszek (OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej) i Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin, komentowali zapowiedź premiera nowego źródła dochodów dla samorządów. Zdaniem Banaszka trzeba zrobić wszystko, by do Polski trafiły środki z KPO. Jest przekonany, że w końcu tak się stanie. Pytany o stan psychiatrii dziecięcej przyznał, iż należy zrobić jak najwięcej, żeby ją usprawnić. Dorota Zmarzlak przypomniała, iż w gminie funkcjonuje bezpłatna poradnia psychologiczna, na którą gmina wydaje około 350 tysięcy rocznie.

 

Pytania gościom zadawali: Aleksander Siwulski - poseł XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, Konrad Gwóźdź z Forum Młodych Ludowców, Ziemowit Dziopa z Federacji Młodych Socjaldemokratów oraz Jakub Kocjan z Akcji Demokracji.