Audio: Fakty po Faktach

Prof. Marek Belka, Władysław Frasyniuk, prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, dr n. med. Michał Sutkowski

Czas trwania 48 min

Prof. Marek Belka (były premier, były prezes NBP, poseł do Parlamentu Europejskiego) w "Faktach po Faktach" w TVN24 wyjaśniał, co oznacza fuzja PKN Orlen z Lotosem. W jego ocenie połączenie tych koncernów paliwowych może wpłynąć na podniesieniu cen benzyny, ponieważ zwiększa się siła monopolistyczna. – Na miejscu tych państwowych spółek wstydziłbym się rekordowych zysków, ponieważ oznacza to, że w sposób bezwzględny łupią konsumentów. Obajtek nie powinien się tym chwalić – powiedział. Zdaniem rozmówcy Piotra Marciniaka to przejęcie, nie fuzja, w której nie ma ekonomicznego sensu. – Chodzi o to, aby pozbawić Gdańsk wpływów podatkowych z Lotosu – dodał. Prof. Belka mówił, że gdy nastąpi zmiana władzy, powinno się temu bardzo dokładnie przyjrzeć.

 

W dalszej części "Faktów po Faktach" Władysław Frasyniuk (działacz opozycji w czasach PRL) komentował słowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry po wyroku, w którym wrocławski sąd umorzył jego sprawę o znieważenie polskich żołnierzy. – Uzasadnienie sądu było bardzo mocne. Sąd powiedział jednoznacznie, że obywatel ma prawo do krytyki rządu i że może używać twardych sformułowań, zwłaszcza, kiedy staje w obronie słabszych – wyjaśnił. 

 

Na koniec prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk (wirusolog, kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) i dr n. med. Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, Uczelnia Łazarskiego) rozmawiali o pandemii COVID-19. Tłumaczyli też, czym jest małpia ospa oraz na ile jest groźna.