Zmiana czasu z letniego na zimowy. Czy dzięki niej naprawdę oszczędzamy?

Autor:
pb//mm
Źródło:
tvn24.pl, wysokienapiecie.pl, UMCS, JP Morgan Chase
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy (wideo z 31 października 2021)
Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy (wideo z 31 października 2021)TVN24
wideo 2/25
TVN24Poznań. Zmiana czasu z letniego na zimowy (wideo z 31 października 2021)

Zmiana czasu wiosną i jesienią wywołuje coraz głośniejszą dyskusję. W założeniu miała ona umożliwiać lepsze wykorzystanie światła słonecznego oraz zmniejszać zużycie energii. Nie brakuje jednak głosów, że czasy się zmieniają, a obecnie przestawianie zegarków przynosi więcej problemów niż korzyści. Czy zmiana czasu rzeczywiście przynosi nam oszczędności?

W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej, czas zmieniany jest dwa razy w roku: w ostatnią niedzielę marca oraz w ostatnią niedzielę października. W 2022 roku zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 29 na 30 października, zegarki powinny zostać wtedy cofnięte o godzinę - z godziny 3 na godzinę 2.

Sezonowe zmiany czasu budzą jednak rosnącą dyskusję, a większość Europejczyków chciałaby z nich zrezygnować. Jak wynika z badań Komisji Europejskiej z 2018 roku, aż 84 proc. Europejczyków opowiada się za zniesieniem zmian czasu. Podobne wyniki przyniosło badanie CBOS z 2019 roku, z którego wynika, że ponad 78 proc. Polaków jest za rezygnacją ze zmiany czasu. Większość ludzi chciałaby, aby przez cały rok obowiązywał czas letni. 

Wprowadzenie zmiany czasu miało być rozwiązaniem przede wszystkim zmniejszającym zużycie energii. Zwolennicy zniesienia jej argumentują jednak, że to przeżytek i zmiana czasu nie przynosi już żadnych korzyści - ani gospodarczych, ani zdrowotnych. Czy rzeczywiście tak jest?

Zmiana czasu w EuropiePAP - Małgorzata Latos

ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu to oszczędności?

W 2018 roku portal wysokienapiecie.pl przytaczał wyniki badań na temat wpływu przeprowadzania zmiany czasu na zużycie energii. Wyniki wskazywały, że w Niemczech zmiana czasu dwa razy w roku daje ok. 0,8 proc. oszczędności na korzystaniu w domach z energooszczędnego oświetlenia. Z kolei czeska analiza 162 różnych badań z całego świata wykazała, że czas letni dawał średnio 0,34 proc. oszczędności w zużyciu energii w całej gospodarce, a w większości państw europejskich jeszcze mniej. "Eksperci oceniają, że tak naprawdę są to nieznaczące wartości i zależą w dużej mierze od położenia geograficznego", napisano. Większe korzyści ze zmiany czasu miały odnosić europejskie państwa znajdujące się bardziej na południu.

Jednak z jednego z takich państw - z Włoch - na początku września popłynęły wnioski również popierające odejście od zmiany czasu. Włoskie Towarzystwo Medycyny Środowiskowej zaapelowało, aby nie przestawiać zegarków i pozostawić czas letni. Z przedstawionych badań wynika, że to nie zmiana czasu, a obowiązywanie czasu letniego przez cały rok przyniosłoby Włochom roczne oszczędności w wysokości 500 milionów euro i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 200 tys. ton. Z danych firmy Terna Rete Italia wynika, że obowiązujący obecnie przez pół roku czas letni, czyli dodatkowa godzina światła słonecznego, pozwoliła zaoszczędzić Włochom w latach 2004-2018 9,1 mld kWh, co przyniosło oszczędności rzędu około 1,5 mld euro.

ZOBACZ TEŻ: Pozostawienie czasu letniego pomoże obniżyć rachunki za energię? Naukowcy apelują, by nie przestawiać zegarków

Wprowadzenie czasu letniego

Koncepcja zmiany czasu sięga jeszcze XVII wieku, kiedy to jeden z założycieli Stanów Zjednoczonych Benjamin Franklin przedstawił pomysł przestawiania zegarków celem lepszego dostosowywania aktywności człowieka do czasu, gdy jest więcej światła. Pierwsi na świecie zegarki przesunęli Niemcy w 1916 roku. Ustalenia między państwami europejskimi dotyczące zmiany czasu zostały następnie podjęte w czasie kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku i w obliczu rosnących cen energii. Uznano wówczas, że należy oszczędzać energię elektryczną i bardziej efektywnie wykorzystywać energię słoneczną, decydując się na wprowadzenie czasu letniego. W Polsce czas zmieniano w latach 1946-1949 i 1957-1964, a następnie nieprzerwanie zmienia się go od 1977 roku.

W założeniu wprowadzenie zmiany czasu miało sprawić, że zimą szybciej robi się rano jaśniej, a latem później robi się wieczorem ciemno. Miało to spowodować, że ludzie będą zużywać mniej prądu, zaczynając swoją aktywność po świcie, a kończąc ją w okolicach zmierzchu. Według przeciwników zmiany czasu takie argumenty tracą dziś jednak na znaczeniu między innymi dlatego, że na porządku dziennym jest stosowanie energooszczędnych żarówek, a także korzystanie ze światła sztucznego bez względu na porę dnia np. w zakładach pracy.

ZOBACZ TEŻ: Przedsiębiorcy o podwójnej zmianie czasu. Jednoznaczne wyniki ankiety

Przeciwnicy zmiany czasu

Gdyby cały rok obowiązywał czas letni, świt i zmierzch nadchodziłyby zimą o godzinę później. Zwolennicy takiego rozwiązania argumentują, że większość Polaków i tak zimą rozpoczyna teraz dzień przed świtem, a rezygnując ze zmiany czasu, możliwe byłoby zakończenie pracy czy szkoły, gdy jeszcze jest widno. Ponadto dłuższa możliwość korzystania ze światła dziennego wieczorem pozwoliłaby ludziom spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu, co miałoby pozytywne skutki dla ich zdrowia, a także dla np. handlu.

Zwraca się również uwagę na zmiany technologiczne, jakie zaszły od czasu wprowadzenia obowiązku zmiany czasu w całej Europie. Gdy wprowadzano zmianę czasu, nie było powszechnych dziś energooszczędnych rozwiązań, a z drugiej strony w porządku dziennym nie funkcjonowały tak liczne jak obecnie urządzenia AGD i RTV. "Z punktu widzenia gospodarstwa domowego to nie żarówki, którymi oświetlamy dom, ale inne sprzęty, takie jak zmywarki czy pracujące przez całą dobę lodówki, konsumują większą część energii. Jeśli chodzi o samo oświetlenie, to do historii odeszły już tradycyjne żarówki, czyli te koszto- i energochłonne, dziś zastępujemy je żarówkami LED. Zatem teraz te oszczędności przy zmianie czasu o godzinę nie mają większego znaczenia" - zauważa w analizie na ten temat prof. Mariusz Kicia, dziekan Wydziału Ekonomicznego UMCS.

Eksperci wskazują więc, że współcześnie zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku nie zmienia się w zależności od obowiązywania czasu letniego czy zimowego. - Zmiana czasu polega przede wszystkim na przesunięciu i skróceniu czasu trwania szczytu wieczornego (w zużyciu energii - red.), jednak jeżeli spojrzymy na sumaryczne zużycie energii, to nie ma znaczących różnic: nieco mniejsze zapotrzebowanie w okresie jesiennym, wynikające ze zmiany czasu, jest niwelowane przez wiosenne przestawienie zegarków - zauważa w rozmowie z tvn24.pl Maciej Wapiński z Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Inaczej mówiąc, zmiana czasu sprawia, że choć zimą uzyskujemy oszczędności rano, to są one niwelowane latem, gdy poranki zaczynają się godzinę później.

W związku z tym Maciej Wapiński podkreśla, że "w aspekcie oszczędzania energii elektrycznej zmiana czasu ma niewielkie znaczenie" i "energetyka nie należy do istotnych aspektów rozważań nad rezygnacją ze zmiany czasu z zimowego na letni". - Zmiana czasu nieszczególnie wpływa bowiem na wysokość zapotrzebowania na prąd, a jedynie na czas trwania szczytu wieczornego, czyli okresu w ciągu doby, w którym zapotrzebowanie na energię elektryczną jest najwyższe - mówi Wapiński.

Zmiana czasu na świecieMałgorzata Latos , Maciej Zieliński/PAP/EPA

Zmiana czasu - problemy

Oprócz potencjalnych oszczędności energetycznych poruszane są również inne konsekwencje sezonowej zmiany czasu. Zwraca się uwagę, że powoduje ona problemy w wielu sektorach gospodarki, m.in. w transporcie kolejowym takie jak godzinne przestoje, opóźnienia czy zmiany rozkładu na jedną noc. W sektorze bankowym mogą występować problemy związane z dostępem do usług bankowych, np. problemy z akceptacją kart płatniczych, systemami transakcyjnymi, opóźnionymi przelewami czy nieczynnymi bankomatami. Przy zmianie czasu na zimowy osoby pracujące w nocy muszą zostać więcej czasu w pracy, dlatego przysługuje im dodatkowy czas wolny lub wynagrodzenie, co stwarza dodatkowe koszty dla pracodawcy. Niektórzy argumentują też, że zmiana czasu i powiązane z nią konsekwencje biologiczne sprawiają, że pracownik jest przez pewien czas mniej wydajny, dzieci muszą chodzić do szkoły, gdy jest jeszcze ciemno, a nawet że wzrasta ryzyko włamań i kradzieży z powodu szybciej zapadającego zmroku.

Komisja Europejska informowała przed czterema laty, że z badań wynika, iż oszczędności energii wynikające ze zmiany czasu "są obecnie marginalne, a obywatele coraz bardziej narzekają na negatywny wpływ tych zmian na zdrowie". Według raportu polskiego stowarzyszenia Business Centre Club (BCC) z 2021 roku "utrzymanie zmiany czasu stanowi anachronizm i przyczynia się do wielu negatywnych skutków o charakterze zdrowotnym i gospodarczym. Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, którego rytm stanowi fundamentalne znaczenie dla zdrowia każdego człowieka". W ankiecie przeprowadzonej przez BCC ponad 88 proc. przedsiębiorców uważa, że dwukrotna zmiana czasu w każdym roku jest nieuzasadniona, a dla 87 proc. respondentów zmiana czasu nie przynosi oszczędności w postaci mniejszego zużycia energii elektrycznej.

Opinie na ten temat pozostają jednak podzielone, bo badania przeprowadzane w różnych krajach i przez różne instytucje niejednokrotnie pokazują odmienne wyniki. "Badania nie dają jednoznacznych wniosków, ale generalnie pokazują, że dzięki zmianie czasu jesteśmy w stanie zaoszczędzić mniej niż 1 proc. rocznych wydatków na energię elektryczną, a to nie jest dużo. Podobna jest skala oszczędności na kosztach zużycia energii elektrycznej w całych gospodarkach" - twierdzi prof. Mariusz Kicia.

W raporcie z 2016 roku amerykański bank JP Morgan Chase również podkreśla, że ekonomiczne konsekwencje zmiany czasu są trudne do oszacowania. Zwrócono jednak uwagę, że w rezultacie wprowadzenia czasu letniego "korzyści wynikające z obniżenia kosztów oświetlenia są w dużej mierze kompensowane przez zwiększone koszty klimatyzacji w ciągu dnia oraz wyższe zapotrzebowanie na energię podczas ciemniejszych poranków w czasie letnim".

ZOBACZ TEŻ: Śpimy godzinę dłużej. Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?

Zmiana czasu jeszcze zostaje

Na razie decyzje w sprawie zniesienia lub utrzymania zmiany czasu nie zapadły. Zniesienie obowiązku zmiany czasu w Europie miało wejść w życie jeszcze w 2021 roku - tak chciał Parlament Europejski w przegłosowanej dwa lata wcześniej rezolucji. Prace nad zmianami utknęły jednak później, a rządy europejskie nie zajęły dotąd wspólnego stanowiska w tej sprawie, twierdząc, że najpierw chcą poznać ocenę wpływu ewentualnych zmian przygotowaną przez Komisję Europejską.

Obecnie KE zaleca kontynuowanie zmian czasu do 2026 roku. "Przez kolejnych pięć lat, o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu, będzie obowiązywał czas zimowy i letni. Prace nad odejściem od zmian czasu zostały zawieszone na szczeblu europejskim jeszcze przed pandemią" - głosi komunikat Ministerstwa Rozwoju i Technologii z października 2021 roku.

ZOBACZ TEŻ: USA chcą zlikwidować zmianę czasu. Jest pierwszy krok

Autor:pb//mm

Źródło: tvn24.pl, wysokienapiecie.pl, UMCS, JP Morgan Chase

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Władze Wenezueli ogłosiły, że mieszkańcy kraju "zatwierdzili" w referendum przejęcie kontroli nad ponad połową terytorium sąsiedniego państwa, Gujany. W zarządzonym przez prezydenta Nicolasa Maduro głosowaniu 95 procent uczestników miało poprzeć tę propozycję. Władze Gujany referendum to określiły jako "egzystencjalne zagrożenie" dla ich państwa.

"Egzystencjalne zagrożenie". Wenezuela zagłosowała za przejęciem ponad połowy terytorium sąsiedniego państwa

"Egzystencjalne zagrożenie". Wenezuela zagłosowała za przejęciem ponad połowy terytorium sąsiedniego państwa

Autor:
mm
Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Kosztujące zwykle nawet kilkanaście tysięcy złotych torebki słynnych domów mody trafiły do pocztowych okienek w niespotykanie atrakcyjnej cenie. Szkopuł w tym, że towary nie miały nic wspólnego z oryginałami. Poczta Polska winą za wprowadzenie na swoje półki podróbek obarcza dystrybutora i deklaruje, że produkty są szybko wycofywane. - Cała sytuacja pokazuje, że w Poczcie Polskiej pracują osoby, które nawet nieświadomie, ale jednak, wprowadzają do obrotu nielegalny towar - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Katarzyna Daniłko, znana też w sieci jako Pani od jakości, która nagłośniła sprawę.

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Autor:
Maja
Piotrowska
Źródło:
TVN24 Biznes

Miesiąc po wyborach parlamentarnych, w czasie których politycy obecnej opozycji mówili o postawieniu prezesa Narodowego Banku Polskiego przed Trybunałem Staniu, Adam Glapiński napisał list do Europejskiego Banku Centralnego, w którym poinformował o oskarżeniach skierowanych przeciwko niemu. Po dwóch tygodniach dostał odpowiedź. Europejski Bank Centralny wskazuje, że Narodowy Bank Polski będzie mógł skierować do TSUE ewentualne zawieszenie prezesa NBP w czynnościach, po postawieniu przed Trybunałem Stanu - wynika z listu prezeski EBC Christine Lagarde do prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Prezes Glapiński dostał wyczekiwaną odpowiedź w sprawie prób odwołania

Prezes Glapiński dostał wyczekiwaną odpowiedź w sprawie prób odwołania

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP/TVN24 Biznes

Do internatu szkoły samochodowej w Koszalinie wtargnął mężczyzna z opaską nadzoru elektronicznego. Klękał, modlił się, na koniec zaatakował jednego z wychowawców. Policjanci, których wezwali uczniowie, zabrali mężczyznę do radiowozu, ale po chwili go wypuścili. Potem szukali go w internacie strażnicy więzienni, by wymienić baterię w opasce. Tak okazało się, że wrócił do placówki. Informację o zdarzeniu dostaliśmy na Kontakt 24.

Wszedł do internatu i zaatakował wychowawcę. Zabrali go policjanci. Po jakimś czasie wrócił

Wszedł do internatu i zaatakował wychowawcę. Zabrali go policjanci. Po jakimś czasie wrócił

Autor:
MR/tok
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Spotify w tym roku przeprowadzało masowe zwolnienia już dwukrotnie. W styczniu pracę straciło 600 pracowników, a w czerwcu - 200. To jednak okazało się za mało w obliczu wyzwań finansowych, przed którymi stoi spółka. Dlatego w poniedziałek szwedzki koncern zapowiedział redukcję 1500 miejsc pracy.

Trzecia runda zwolnień w Spotify. Pracę straci 1500 osób

Trzecia runda zwolnień w Spotify. Pracę straci 1500 osób

Autor:
JW/ToL
Źródło:
Reuters

Kazik Staszewski ogłosił w mediach społecznościowych, że rezygnuje z palenia. - To jest mój ostatni papieros - oświadczył w nagraniu, na którym wyciąga papierosa z paczki. Jak dodał, jest to "trzecia trucizna", z którą żegna się w tym roku.

Kazik Staszewski rezygnuje z "trzeciej trucizny". Dwie już pożegnał

Kazik Staszewski rezygnuje z "trzeciej trucizny". Dwie już pożegnał

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia i premier Mateusz Morawiecki starli się w kwestii ustawy budżetowej na 2024 rok. Premier twierdzi, że projekt budżetu jest, marszałek – że go nie ma. Kto ma rację?

Morawiecki: budżet jest. Hołownia: nie ma. O co chodzi z ustawą budżetową na 2024 rok?

Morawiecki: budżet jest. Hołownia: nie ma. O co chodzi z ustawą budżetową na 2024 rok?

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Wołanie dziecka usłyszeli policjant po służbie i pracownik pobliskiej restauracji. Siedmioletni chłopiec wzywał pomocy dla swojej mamy, która padła ofiarą przemocy. Napastnika udało się zatrzymać w trakcie ucieczki.

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Siedmiolatek biegł ulicą i wzywał pomocy

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemowlak miał być katowany przez kilka miesięcy. Zdaniem śledczych dziecko biła matka, z nieoficjalnych informacji wynika, że powodem mógł być fakt, że chciała córkę, a urodził się syn. Ojciec chłopca nie wiedział, jakiej płci jest dziecko.

Chciała córeczkę, urodziła synka. Koszmar niemowlaka, matka oskarżona o okrutne znęcanie się

Chciała córeczkę, urodziła synka. Koszmar niemowlaka, matka oskarżona o okrutne znęcanie się

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Nowe fakty w sprawie Maksymiliana F., który w piątkowy wieczór postrzelił we Wrocławiu przy ul. Sudeckiej dwóch policjantów. - Na bazie zabezpieczonego materiału dowodowego i monitoringu możemy powiedzieć, że w chwili rozpoczęcia czynności transportowej mężczyzna miał założone kajdanki na ręce, natomiast w chwili zatrzymania już po policyjnej obławie mężczyzna ten nie miał kajdanek na rękach i nie miał ich też przy sobie - powiedział aspirant sztabowy Łukasz Dutkowiak z dolnośląskiej policji.

Miał założone kajdanki, ale po postrzeleniu policjantów się z nich uwolnił. Nowe fakty i pytania

Miał założone kajdanki, ale po postrzeleniu policjantów się z nich uwolnił. Nowe fakty i pytania

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stan dwóch policjantów postrzelonych w radiowozie wciąż jest krytyczny. Lekarze walczą o ich życie. Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów i został aresztowany na trzy miesiące. Jak informują śledczy, złożył on enigmatyczne wyjaśnienia i nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Decyzją komendanta wojewódzkiego policji został powołany zespół do wyjaśnienia tej sprawy.

Nowe informacje o stanie rannych policjantów. Enigmatyczne wyjaśnienia podejrzanego

Nowe informacje o stanie rannych policjantów. Enigmatyczne wyjaśnienia podejrzanego

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kilkudziesięciominutowe opóźnienia na kolei występują w poniedziałek między innymi w województwach małopolskim, podkarpackim i dolnośląskim. Jak informują kolejarze, powodem utrudnień na kolei jest między innymi oblodzona sieć trakcyjna na Podkarpaciu. Na Śląsku opóźnienia wynikają z prac torowych. We Wrocławiu podróżni przywitali opóźniony pociąg brawami i wiwatami.

Paraliż pociągów na południu Polski. Kolejarze skuwają lód

Paraliż pociągów na południu Polski. Kolejarze skuwają lód

Autor:
bp/tok
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkał się w poniedziałek w Sejmie z marszałkiem Szymonem Hołownią. Z jego gabinetu wyszedł z uśmiechem na twarzy, pokazując kciuk uniesiony w górę. Wcześniej, przed spotkaniem, rozmawiali chwilę w obecności dziennikarzy. .

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim. "Głos Polski jest ważny, Waszyngton słyszy" 

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się z ambasadorem USA Markiem Brzezinskim. "Głos Polski jest ważny, Waszyngton słyszy" 

Aktualizacja:
Autor:
ads,
mjz/kab
Źródło:
TVN24

16-latka z powiatu tomaszowskiego (woj. łódzkie) zabrała bez wiedzy swoich rodziców dokumenty i poleciała do Nowego Jorku. Chciała w ten sposób spełnić swoje marzenie. Miasta nie zobaczyła, bo po wylądowaniu została zatrzymana na lotnisku i odesłana do Polski.

16-latka bez wiedzy rodziców sama poleciała do Nowego Jorku. Miasta nie zobaczyła

16-latka bez wiedzy rodziców sama poleciała do Nowego Jorku. Miasta nie zobaczyła

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Przyczyną śmierci czterech górników, którzy 28 listopada zginęli w wypadku w kopalni Sobieski w Jaworznie, były wielonarządowe obrażenia – wynika ze wstępnych wyników sekcji zwłok. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu. W poniedziałek, 4 grudnia, ratowników uczestniczących w akcji odwiedził prezydent Andrzej Duda.

Są wstępne wyniki sekcji zwłok górników, którzy zginęli w kopalni Sobieski

Są wstępne wyniki sekcji zwłok górników, którzy zginęli w kopalni Sobieski

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Polski rząd będzie się domagać od Komisji Europejskiej przywrócenia systemu zezwoleń dla ukraińskich ciężarówek przejeżdżających i przyjeżdżających do Polski. Mówił o tym w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. - Mogę uchylić rąbka tajemnicy, obiecałem przewoźnikom i na pewno słowa dotrzymamy - zadeklarował szef rządu. Na granicy trwa protest polskich przewoźników i rolników.

Protesty, blokady i ogromne kolejki na granicach. Premier Morawiecki składa obietnicę przewoźnikom

Protesty, blokady i ogromne kolejki na granicach. Premier Morawiecki składa obietnicę przewoźnikom

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele - poinformowała minister w KPRP Małgorzata Paprocka. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Jest podpis prezydenta

Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Jest podpis prezydenta

Autor:
jw/ToL
Źródło:
PAP

Średnio aż 90 osób dziennie umiera w Polsce z powodu nagłego zatrzymania krążenia - wynika ze statystyk American Heart of Poland. W grupie ryzyka są nie tylko osoby z problemami sercowo-naczyniowymi, ale też między innymi sportowcy.

Aż 90 Polaków dziennie umiera z tego powodu. "Często nie wiemy, jak skutecznie zareagować"

Aż 90 Polaków dziennie umiera z tego powodu. "Często nie wiemy, jak skutecznie zareagować"

Autor:
pb//az
Źródło:
PAP

Komisja, mając świadomość, że czas, który mamy do dyspozycji, jest ograniczony, wybrała temat, co do którego wiedzieliśmy, że jesteśmy w stanie w ciągu tych kilku tygodni go zamknąć - powiedział odwołany członek komisji "lex Tusk" Przemysław Żurawski vel Grajewski. Odnosząc się do cząstkowego raportu komisji i sugestii, że członkowie wiedzieli, jakie analizy przeprowadzą, odparł, że "to niewątpliwie nie było trudne do przewidzenia".

Odwołany członek komisji "lex Tusk" o swojej pensji. "Przypuszczam, że za listopad też będzie wypłacona"

Odwołany członek komisji "lex Tusk" o swojej pensji. "Przypuszczam, że za listopad też będzie wypłacona"

Autor:
akw//mrz
Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Nawet 1500 złotych grzywny może grozić za nieodśnieżenie chodnika. Ten obowiązek spoczywa na właścicielach i zarządcach nieruchomości. Osoba, która uległa wypadkowi z powodu tego typu zaniedbania, ma prawo do dochodzenia odszkodowania.

Konsekwencje za nieodśnieżony chodnik. Mandat może być tylko początkiem kłopotów

Konsekwencje za nieodśnieżony chodnik. Mandat może być tylko początkiem kłopotów

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

W Inowrocławiu policjanci zatrzymali kierowcę, który poruszał się nieodśnieżonym samochodem. Dach, przód, tył pojazd i światła - wszystko było zakryte śniegiem. "Pojazd jechał jak jedna wielka śnieżna kula" - mówią policjanci. Kierowca został ukarany mandatem.

"Jechał jak jedna wielka śnieżna kula"

"Jechał jak jedna wielka śnieżna kula"

Autor:
mm/gp
Źródło:
tvn24.pl

Do szpitala z potłuczeniami trafiła sześciolatka, która spadła z sanek na przejściu dla pieszych w Puławach (Lubelskie), po czym najechał na nią samochód – poinformowała w poniedziałek policja.

Sześciolatka na przejściu dla pieszych spadła z sanek wprost pod samochód

Sześciolatka na przejściu dla pieszych spadła z sanek wprost pod samochód

Autor:
pop
Źródło:
PAP

Wojskowa ciężarówka potrąciła dwa żubry. Zwierzęta nie przeżyły. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa. To kolejna taka sytuacja w ostatnich tygodniach.

Na drodze zginęły dwa żubry. Apel naukowców do kierowców, także wojskowych

Na drodze zginęły dwa żubry. Apel naukowców do kierowców, także wojskowych

Aktualizacja:
Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl/PAP

Dwie osoby usłyszały zarzuty, a jedna odpowie przed sądem dla nieletnich po brutalnym pobiciu 32-latka w autobusie w Jaworznie (woj. śląskie). Podejrzani mieli kopać mężczyznę po całym ciele po tym, gdy ten zwrócił uwagę na ich głośne i wulgarne zachowanie. W wyniku ataku pokrzywdzony stracił przytomność i trafił do szpitala z obrażeniami głowy.

Zwrócił uwagę wulgarnym pasażerom, ci "zaczęli kopać go po głowie i całym ciele". Są zarzuty

Zwrócił uwagę wulgarnym pasażerom, ci "zaczęli kopać go po głowie i całym ciele". Są zarzuty

Autor:
bp/tok
Źródło:
śląska policja

Kandydat na kierowcę z Wielkiej Brytanii zdał egzamin teoretyczny na prawo jazdy za sześćdziesiątym podejściem. Według szkoły nauki jazdy AA niewymieniony z nazwiska uczeń na kolejne egzaminy przeznaczył łącznie równowartość około siedmiu tysięcy złotych. Jak zauważa "Guardian", zdeterminowany kursant "ustanowił rekord największej liczby prób".

Egzamin na prawo jazdy zdał za sześćdziesiątym razem. "Rekord"

Egzamin na prawo jazdy zdał za sześćdziesiątym razem. "Rekord"

Autor:
wac
Źródło:
BBC, Guardian
NIK sprawdza, co się stało z policyjnym laboratorium. "Nie wiem, dlaczego to zrobiono, serce mi krwawiło"

NIK sprawdza, co się stało z policyjnym laboratorium. "Nie wiem, dlaczego to zrobiono, serce mi krwawiło"

Bartosz
Żurawicz
Autor:
Bartosz
Żurawicz
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Minęły ponad cztery lata, od momentu gdy po raz pierwszy został odsunięty od obowiązków przez prezesa sądu Maciej Nawackiego. Sędzia przywrócony do pracy chce rozliczenia działań swojego zwierzchnika. W sądzie na rozpatrzenie czeka już akt oskarżenia w tej sprawie.

Sędzia Paweł Juszczyszyn wrócił do pracy. "Czułem przez te wszystkie lata ogromne wsparcie"

Sędzia Paweł Juszczyszyn wrócił do pracy. "Czułem przez te wszystkie lata ogromne wsparcie"

Autor:
ads//mrz
Źródło:
TVN24

Biuro szeryfa hrabstwa Shelby poinformowało o śmierci trzymiesięcznego dziecka w Alabamie, które zmarło wskutek pogryzienia przez wilczaka, czyli hybrydę psa i wilka. Zwierzę należało do rodziny ofiary. 

Trzymiesięczne dziecko zagryzione przez hybrydę psa i wilka

Trzymiesięczne dziecko zagryzione przez hybrydę psa i wilka

Autor:
pqv//mrz,kab
Źródło:
CNN, Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Dwa agresywne psy biegały po rezerwacie Wiączyń pod Łodzią, atakując inne czworonogi spacerujące ze swoimi właścicielami. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24. Jak informuje policja, zwierzęta zostały złapane, a ich właściciel ukarany mandatem.

Biegały po lesie i atakowały inne zwierzęta. Mandat dla właściciela psów

Biegały po lesie i atakowały inne zwierzęta. Mandat dla właściciela psów

Autor:
pk/gp
Źródło:
Kontakt24, tvn24.pl

Strażacy wyłowili z jednego ze stawów w Łazienkach Królewskich ciało mężczyzny. Sprawę bada prokuratura, zlecono sekcję zwłok.

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Ze stawu w Łazienkach Królewskich wyłowiono ciało. Jest prokuratorskie śledztwo

Aktualizacja:
Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

13-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym, jak przewożący dzieci autobus wjechał do rowu. Do zdarzenia doszło pomiędzy Folwarkami i Niemstowem na Podkarpaciu. Pojazdem podróżowało sześcioro dzieci.

Autobus z dziećmi wjechał do rowu. 13-latka w szpitalu

Autobus z dziećmi wjechał do rowu. 13-latka w szpitalu

Autor:
bp/tok
Źródło:
Straż Graniczna, tvn24.pl

Ponad 1,2 promila alkoholu w organizmie miała 31-latka, która wiozła samochodem pięciomiesięczną córkę i doprowadziła do zderzenia z ciężarówką na drodze wojewódzkiej w miejscowości Przygoń koło Pabianic (woj. łódzkie). O losie kobiety zdecyduje sąd.

Zderzyła się z ciężarówką. Była pijana, wiozła niemowlę

Zderzyła się z ciężarówką. Była pijana, wiozła niemowlę

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

W Kołobrzegu autobus miejski wjechał do rowu. Nikomu nic się nie stało, pomoc drogowa wyciągnęła już pojazd. Do zdarzenia miało dojść w wyniku złego stanu drogi i panujących warunków atmosferycznych.

Zatrzymał się, a gdy chciał ruszyć, stoczył się do rowu

Zatrzymał się, a gdy chciał ruszyć, stoczył się do rowu

Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl, miastokolobrzeg.pl

Nieznani sprawcy zniszczyli dwa drewniane domki i uszkodzili dekorację świąteczną na placu Wolności w Kutnie (woj. łódzkie). Zdarzenie nagrały kamery monitoringu, a miasto opublikowało filmik w mediach społecznościowych. "Jeśli macie zbyt dużo siły, to zapraszamy. Znajdziemy dla Was kilka zajęć na inteligentne spożytkowanie energii" - napisano pod nagraniem. Sprawa zostanie zgłoszona na policję.

Zniszczyli domki i ozdoby świąteczne w centrum miasta. "Tych amatorów sztuk walki nie pozdrawiamy"

Zniszczyli domki i ozdoby świąteczne w centrum miasta. "Tych amatorów sztuk walki nie pozdrawiamy"

Autor:
pk/gp
Źródło:
tvn24.pl

Psy pogryzły samicę łabędzia oraz jej młode. Rannymi ptakami zaopiekowali się ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Warszawy.

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Wolno puszczone psy zaatakowały łabędzicę i jej młode. Pomogli ratownicy WOPR

Autor:
dg/PKoz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W kilku szkołach województwa świętokrzyskiego odwołano zajęcia z powodu złych warunków atmosferycznych. Sytuacja dotyczy uczniów szkół w Czarnocinie, Sokolinie, Cieszkowach czy Kazimierzy Wielkiej. Od wtorku wszystkie placówki mają normalnie funkcjonować.

Po ataku zimy odwołane zajęcia w szkołach

Po ataku zimy odwołane zajęcia w szkołach

Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami na południowych krańcach Polski. Temperatura ma spaść nawet do -17 stopni Celsjusza, wystąpią również zawieje i zamiecie śnieżne.

Siarczysty mróz, a do tego zawieje i zamiecie śnieżne. IMGW ostrzega

Siarczysty mróz, a do tego zawieje i zamiecie śnieżne. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
Źródło:
IMGW

Drugi sezon serialu "Ród smoka", prequelu hitowej produkcji "Gra o tron", będzie miał premierę latem 2024 roku - przekazali twórcy. Do sieci trafił właśnie pierwszy zwiastun nowej odsłony serialu, którego pierwszy sezon zanotował najlepszą oglądalność na rynku europejskim w historii HBO i HBO Max.

Pokazano zwiastun drugiego sezonu "Rodu smoka". Wiemy, kiedy premiera

Pokazano zwiastun drugiego sezonu "Rodu smoka". Wiemy, kiedy premiera

Autor:
kgo//mm
Źródło:
HBO Max

Osoby postrzegane jako bardziej atrakcyjne fizycznie mają większe szanse na odniesienie sukcesów zawodowych i awans społeczny. Badacze z Polskiej Akademii Nauk dowiedli tego, analizując dane zebrane od ponad jedenastu tysięcy kobiet i mężczyzn w ciągu dwudziestu lat. Sprawdzili też, której płci atrakcyjny wygląd bardziej pomaga: kobietom czy mężczyznom.

Komu atrakcyjny wygląd przynosi więcej korzyści: kobietom czy mężczyznom? Badania

Komu atrakcyjny wygląd przynosi więcej korzyści: kobietom czy mężczyznom? Badania

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP

Jednym z doradców prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego jest polityk PiS Wojciech Jasiński - pisze w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Gazeta dowiedziała się, że sternik banku centralnego formalnie ma obecnie 14 doradców.

Tajna lista doradców Glapińskiego. Wśród nich prominentny polityk PiS

Tajna lista doradców Glapińskiego. Wśród nich prominentny polityk PiS

Autor:
mp/ToL
Źródło:
"Rzeczpospolita"

Psychiatria w Polsce potrzebuje wsparcia. Psychiatrów potrzeba coraz więcej, bo Polacy coraz częściej potrzebują wsparcia psychicznego. W takiej sytuacji kolejne centrum zdrowia psychicznego przy ulicy Wojskowej w Poznaniu (woj. wielkopolskie) zostaje zamknięte. Zakończył się unijny projekt, który finansował placówkę, a rządowy pilotaż nie objął jej dalszym finansowaniem.

Znika kolejne centrum zdrowia psychicznego. Brakuje pieniędzy na dalsze działanie

Znika kolejne centrum zdrowia psychicznego. Brakuje pieniędzy na dalsze działanie

Autor:
mm/gp
Źródło:
TVN24

Mutacja genu ZFHX3 odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu - dowiedli brytyjscy naukowcy. Co więcej, badacze twierdzą, że mutacja - występująca u czterech procent ludzi - może utorować drogę nowym ukierunkowanym terapiom odchudzającym.

To może pomóc w walce z otyłością. "Odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu"

To może pomóc w walce z otyłością. "Odgrywa kluczową rolę w regulacji apetytu"

Autor:
wac//az
Źródło:
Sky News, MRC Harwell

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl