Spożywanie wysoko przetworzonej żywności może prowadzić do przedwczesnej śmierci – twierdzą naukowcy z Brazylii. W swoich badaniach przeanalizowali ponad 540 tys. przypadków przedwczesnych zgonów i – jak twierdzą – aż 57 tys. z nich wynikało ze spożywania przetworzonej żywności.
Naukowcy przeanalizowali 541 260 przypadków zgonów osób w wieku od 30 do 69 lat z 2019 roku, które uznaje się, że zmarły przedwcześnie. Doszli do wniosku, że 261 061 z nich można było zapobiec. Według nich 57 tys. osób zmarło z powodu nadmiernego spożycia przetworzonej żywności, co odpowiada za nieco ponad 10 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów w Brazylii w analizowanym roku. - Konsumpcja żywności wysoko przetworzonej wiąże się z wieloma chorobami, takimi jak otyłość, choroby serca, cukrzyca, niektóre rodzaje raka i inne, co stanowi istotną przyczynę możliwych do uniknięcia przedwczesnych zgonów wśród dorosłych Brazylijczyków - wskazał dr Eduardo AF Nilson, współautor badania.
Alarmujące wyniki badania
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sao Paulo i opublikowane kilka dni temu na łamach "American Journal of Preventive Medicine". Autorzy twierdzą, że wyniki analizy są "alarmujące" i przypominają, że Brazylijczycy i tak spożywają mniej żywności przetworzonej niż mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych. Według badaczy w państwach o wysokich dochodach, takich jak USA, Wielka Brytania czy Kanada, produkty wysoko przetworzone odpowiadają za ponad połowę całkowitego spożycia kalorii. Wpływ takiej żywności na zdrowie ludzi jest więc tam jeszcze większy.
Jak twierdzą naukowcy, ograniczenie spożycia produktów wysoko przetworzonych o 10-50 proc. mogłoby potencjalnie zapobiec od około 5900 do 29 300 przedwczesnych zgonów w Brazylii każdego roku. "Ograniczenie spożycia żywności wysoko przetworzonej przyczyniłoby się do znacznych korzyści zdrowotnych dla populacji i powinno być priorytetem polityki żywnościowej w celu zmniejszenia przedwczesnej umieralności" - napisano w badaniu.
Czym jest żywność wysoko przetworzona?
Żywność wysoko przetworzona to produkty poddane obróbce technologicznej celem zwiększenia ich trwałości i przyspieszenia procesu przygotowywania. W ich składzie znajdują się na przykład regulatory kwasowości, barwniki, utwardzane tłuszcze roślinne, emulgatory, duże ilości soli czy cukru. To na przykład niektóre rodzaje gotowych dań sprzedawanych w sklepach, mrożona pizza, napoje słodzone, niektóre płatki śniadaniowe, chipsy, ale także sosy w proszku czy produkty mięsne takie jak parówki. Mają one niski poziom białka czy błonnika, ale za to nadmierny poziom cukru, soli i tłuszczu.
ZOBACZ TEŻ: Żywność przetworzona może nas "głodzić"
Źródło: The Independent
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock