Ciekawostki

Zdjęcie młodej pary w gruzach WTC. Zagadka rozwiązana po 13 latach

Ciekawostki

Twitter | TwitterZdjęcie znalezione po atakach na WTC

Po 13 latach udało się rozwiązać tajemnicę zdjęcia z gruzowiska WTC w Nowym Jorku. 11 września 2001 roku na miejscu zniszczeń po zamachach kobieta znalazła ślubną fotografię pary młodej z przyjaciółmi. W odnalezieniu bohaterów zdjęcia pomogli użytkownicy Facebooka i Twittera.

Elizabeth Stringer Keefe znalazła zdjęcie w nowojorskiej "strefie zero" po zamachach na WTC. Przez lata próbowała zidentyfikować i odnaleźć osoby, które się na nim znajdują.

Every year on #911 I post this photo hoping 2 return 2 owner. Found at #groundzero #WTC in 2001. Pls RT pic.twitter.com/mZ9LdQqE7x— E. Stringer Keefe (@ProfKeefe) wrzesień 12, 2014

Pomogły media społecznościowe

Po latach nieudanych prób, przeglądania zdjęć osób, które zginęły wskutek ataków, kobieta postanowiła skorzystać z Facebooka i Twittera. W obydwu serwisach kilkukrotnie zamieszczała zdjęcie z krótkim wyjaśnieniem i prośbą o pomoc w odnalezieniu bohaterów lub chociaż o udzielenie informacji na ich temat.

Przełom nastąpił w ostatni piątek. Niejaki Fred Mahe zamieścił tweeta o treści: Znam ludzi na tym zdjęciu! Byłem na weselu". Okazało się, że mężczyzna znajduje się na fotografii, po lewej stronie.

@ProfKeefe I KNOW THE PEOPLE IN THE PICTURE! I was at the wedding.— Fred Mahe (@FredWMahe) wrzesień 12, 2014

Szczęśliwy koniec

Mahe pracował na 77. piętrze drugiej wieży World Trade Center. W dniu ataków nie było go w budynku, ale zdjęcie znajdowało się w jego biurze, które wraz z wieżami zostało obrócone w pył

Jak się okazało, w czasie ataku w WTC nie przebywał nikt obecny na zdjęciu. Małżonkowie Christine i Christian Loredo zamieszkali na obrzeżach San Francisco. Dzisiaj mają 6-letniego syna.

Elizabeth Stringer Keefe od razu podzieliła się szczęśliwą informacją ze światem pisząc: "Uwaga cudowny świecie, wszystkie osoby ze zdjęcia żyją i są szczęśliwe".

Attention wonderful world: ALL SIX PEOPLE ARE ALIVE AND WELL AND I HAVE JUST SPOKEN TO ONE OF THEM!!!!!!!!!!! #Happyending #911photo— E. Stringer Keefe (@ProfKeefe) wrzesień 12, 2014

"To miłe wiedzieć, że ludzie obecnie tak bardzo dbają o obcych. To daje mi wiarę w ludzkość" -powiedziała ABC News Christine, panna młoda z fotografii.

Elizabeth Stringer Keefe jest szczęśliwa, że udało jej się pozytywnie zakończyć poszukiwania. Z Fredem Mahe umówiła się w Nowym Jorku. Swoje spotkanie uwiecznili również na zdjęciu, które zamieścili na Twitterze.

#fredandelizabethselfie #911photo pic.twitter.com/fkr8RTid7s— E. Stringer Keefe (@ProfKeefe) wrzesień 15, 2014

Wirusowe możliwości

Po zamieszczeniu w mediach społecznościowych zdjęcie zaczęło się rozprzestrzeniać wirusowo. Badacze internetu określają tzw. "próg epidemii" czyli punkt, w którym sprawa sięga w sieci tak daleko, że nie sposób już jej zatrzymać.

Zdjęcie ze "strefy zero" osiągnęło ten punkt, kiedy na swoim profilu umieścił je muzyk country Blake Shelton. Historia została przekazana dalej przez takie serwisy jak BuzzFeed i Gothmist i dzięki temu dowiedział się o nim mężczyzna ze zdjęcia zdjęcia.

Autor: kl/ŁUD / Źródło: Twitter, Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: Twitter | Twitter

Pozostałe wiadomości