The Tube to rura z tworzywa sztucznego o średnicy ok. 2 metrów, która może służyć jako mieszkanie i stanąć w dowolnym miejscu. W środku jest łóżko, stolik i centralne ogrzewanie. Nie ma zagrożenia, że w czasie snu zaczniemy się toczyć - każda z rur jest stabilna i waży 450 kg.
Holenderska firma Tube4all stworzyła alternatywę dla jednorodzinnego domu – The Tube, przenośne pomieszczenie, które może służyć jako tymczasowe mieszkanie i stanąć w dowolnym miejscu.
To rura o średnicy 2,2 m i długości 3 m wykonana z jednego kawałka poliuretanu. Wykorzystano to tworzywo, bo płyty poliuretanowe świetnie ocieplają budynki, przydają się w izolacji dachów i łatwo się je instaluje, ponieważ mają stosunkowo niewielką wagę.
W środku pokoje są w kształcie walca - wyposażone w dwa fotele i stolik, które można złożyć i zamienić w trzyosobowe łóżko. W suficie zainstalowano dwie żarówki, w ścianie są dwa gniazda do urządzeń elektronicznych. Jest też centralne ogrzewanie, ale brakuje łazienki. Z jednej strony rury są drewniane drzwi, a z drugiej wycięto małe okno, by do środka mogło wpadać światło dzienne.
The Tube – jak zapewniają projektanci – nie tylko chroni przed zimnem i deszczem, nie ma też zagrożenia, że w czasie snu zaczniemy się toczyć - każda z rur jest stabilna, bo waży 450 kg. A jednocześnie jest to na tyle niewielka waga, że pomieszczenie łatwo można przetransportować w nowe miejsce.
Holendrzy nie podają, ile kosztuje ich rura-dom.
Sen w "rurze ściekowej", zapłata "co łaska"
Nie jest to pierwszy pomysł z wykorzystaniem rury jako noclegowni. Austriacki artysta Andreas Strauss stworzył Das Park Hotel, czyli hotele oferujące pokoje zbudowane z olbrzymich betonowych rur ściekowych o wadze 9,5 ton.
Das Park Hotel stoi w Austrii i Niemczech. Pokoje wyposażone są w dwuosobowe łóżko, kolorową pościel i dodatkowe koce oraz lampkę nocną. Z jednej strony rury są drewniane drzwi z kodem, a z drugiej dekoracyjna ściana.
Na nocleg możemy liczyć od maja do października. Rezerwacji dokonuje się online, także przez internet goście dostają kod do drzwi. Za pokój płacą tyle, ile uważają za stosowne. Najczęściej wpłacane sumy to 5-50 euro.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tube4all