Jedna z lokalnych fundacji oferuje przybywającym na Sardynię turystom darmowe zakwaterowanie na trzy noce. Muszą oni jednak spełnić dwa warunki, a mianowicie wybrać się na pieszą wędrówkę historycznym szlakiem Santa Barbara i mieć nie więcej niż 35 lat. W ten sposób organizatorzy akcji chcą przyciągnąć większą liczbę młodych gości.
Fundacja Cammino Minerario di Santa Barbara (CMSB), działająca na rzecz promocji szlaku wędrownego Santa Barbara na Sardynii, postanowiła wyjść z inicjatywą, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do odwiedzania tej części włoskiej wyspy. W ramach oferty fundacja zobowiązuje się do pokrycia kosztów trzech noclegów każdej osoby poniżej 35. roku życia, która zdecyduje się na wędrówkę szlakiem Santa Barbara. Choć pierwsza część programu dobiegła właśnie końca, to ponownie ruszy on po sezonie letnim od 15 września i potrwa do końca grudnia. "Jeśli masz poniżej 35 lat i chcesz się wybrać na niesamowitą wycieczkę bez wydawania pieniędzy, ta propozycja jest dla ciebie" - zapewniono.
Darmowy nocleg na Sardynii
Szlak Santa Barbara ma aż 500 km długości i składa się z 30 etapów, podzielonych na około 16 km każdy. Jego ukończenie w całości zajmowałoby około miesiąca. Szlak rozpoczyna się w miasteczku Iglesias w południowo-zachodniej części Sardynii i biegnie wzdłuż nadmorskich klifów, przez dębowe lasy i wydmy. Po drodze mija się ruiny niemal 150 opuszczonych kopalni i wiosek, a także m.in. wodospad Piscina Irgas. Szlak opisywany jest jako pełen świadectw górniczej historii regionu - stąd jego nazwa nawiązuje do św. Barbary, patronki górników.
W ramach akcji nie trzeba przejść go w całości, a można dołączyć na wybranym etapie. Fundacja CMSB oferuje pokrycie kosztów noclegów w łącznie 24 stowarzyszonych obiektach, znajdujących się na trasie. By wziąć udział w programie, trzeba się zarejestrować oraz nabyć specjalny "paszport wędrowca" za kwotę 5 euro, który umożliwi skorzystanie z darmowego zakwaterowania. Należy też uiścić dotację w dowolnej kwocie na rzecz fundacji.
Margherita Concu, sekretarz fundacji, mówiła BBC w maju, że jednym z celów takiego projektu była chęć przyciągnięcia młodych ludzi na Sardynię. - Chcieliśmy obniżyć średni wiek odwiedzających, z emerytów do osób w wieku 20-30 lat. Ważne jest też dla nas, by ludzie poznawali historię tego szlaku - dodała
W 2023 roku na szlak wyszło łącznie 1199 osób. Niewielu turystom udaje się ukończyć go w całości. Od 2017 roku, kiedy to szlak został otwarty, w całości przeszło go 196 osób. - Przed wycieczką nie wiedziałem niczego o historii tej części Sardynii. Podczas wędrówki można wejść w tę kulturę i życie ludzi, którzy tam mieszkają - mówił 26-letni Giorgio Pedulla, który w marcu wędrował szlakiem przez pięć dni.
Źródło: Time Out, BBC, camminominerariodisantabarbara.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock