10 najlepszych serów świata. W czołówce przysmak z Polski

Autor:
pb//az
Źródło:
Taste Atlas
Akt oskarżenia za nielegalne oscypki. 56-latka może trafić do więzienia
Akt oskarżenia za nielegalne oscypki. 56-latka może trafić do więzieniaKMP w Nowym Sączu
wideo 2/3
KMP w Nowym SączuAkt oskarżenia za nielegalne oscypki. 56-latka może trafić do więzienia

Polski ser znalazł się w czołowej dziesiątce najlepszych serów świata na portalu Taste Atlas. Internauci wyróżnili go tuż obok serów włoskich i francuskich.

Portal Taste Atlas gromadzi przewodniki kulinarne po kuchniach świata, m.in. przepisy, recenzje czy rankingi dań i produktów. W przygotowaniu zestawień uczestniczą internauci. Tym razem sporządzono ranking najlepszych serów na świecie, bazujący na ocenach wystawianych na portalu.

Najlepsze sery świata

10. Bundz, Polska. To ser zrobiony z mleka owczego, produkowany głównie w rejonie Podhala. W smaku i konsystencji przypomina twaróg, ma łagodny i świeży smak.

9. Crottin de Chavignol, Francja. To ser z mleka koziego. Jest biały lub ma kolor kości słoniowej. Ma wilgotną konsystencję z cienką skórką z pleśnią na zewnątrz. Smak jest lekko orzechowy.

8. Saint-André, Francja. Wytwarzany jest z mleka krowiego i pochodzi z miejscowości Coutances w Normandii. Ma kwaśną skórkę, pod którą kryje się kremowa, łagodna i aromatyczna konsystencja sera. Wzbogaca się go o śmietanę, dlatego zawartość tłuszczu jest wysoka - około 75 proc.

7. Pecorino Toscano, Włochy. Produkowany jest w Toskanii, ale i Lacjum czy Umbrii. Jest miękki lub półtwardy. Wytwarza się go z mleka owiec.

6. Mozzarella di Bufala Campana, Włochy. Wykonuje się go z mleka bawolego, zawierającego dużą ilość wapnia i białka. Ma łagodny, ale lekko kwaśny smak. Produkowany jest tylko w Kampanii lub sąsiednich regionach - Lacjum, Apulii i Molise.

5. Stracchino di Crescenza, Włochy. Zazwyczaj robi się go z mleka krowiego, ale czasem również z mleka bawoła. Tekstura jest kremowa i maślana, smak łagodny, owocowy lub słodki.

4. Reblochon, Francja. To półtwardy ser, wytwarzany z niepasteryzowanego mleka krowiego, które musi dojrzewać przez co najmniej 15 dni. Jego skórka może być żółta lub pomarańczowa, a środek ma odcień kości słoniowej. Smak jest orzechowy, lekko owocowy, a zapach intensywny.

3. Burrata, Włochy. Wytwarzany jest ręcznie z mleka krowiego, podpuszczki i śmietany. Powinien być spożywany jak najświeższy, najlepiej w ciągu 24 godzin od wyprodukowania.

2. Queijo Serra de Estrela, Portugalia. To półmiękki ser wytwarzany z mleka owczego. Ma kremowe, półmiękkie wnętrze o żółtawej barwie. Jego smak jest słodki, lekko kwaśny. To najstarszy i najbardziej tradycyjny portugalski produkt, cieszący się międzynarodowym uznaniem.

1. Parmigiano Reggiano, Włochy. Wytwarza się go z częściowo odtłuszczonego, krowiego mleka. Ma twardą, ziarnistą konsystencję, a jego smak może być orzechowy, lekko lub mocno pikantny. Został nazwany na cześć miasta, z którego pochodzi, czyli Parmy.

ZOBACZ TEŻ: Wybrano najlepszy ser świata 2022 roku. "Rozpływa się na języku i ma nuty ziół, owoców i skóry"

Autor:pb//az

Źródło: Taste Atlas

Źródło zdjęcia głównego: MaraZe/Shutterstock.

Pozostałe wiadomości