W czasie wolnym ludzie podejmują więcej aktywności fizycznej, lepiej się wysypiają i mniej czasu spędzają w sposób siedzący, co przekłada się na pozytywne skutki dla zdrowia - ustalili australijscy badacze. Dlatego według nich dobrym rozwiązaniem byłby czterodniowy tydzień pracy, bo dodatkowy dzień weekendu przekładałby się na lepsze sampoczucie pracowników.
Naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej opublikowali swoją analizę na łamach czasopisma "International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity". Wskazali w niej, że czas wolny jest korzystny dla zdrowia człowieka, bo przyczynia się do wprowadzania bardziej aktywnego stylu życia.
Czas wolny korzystny dla zdrowia
Podczas trwającego 13 miesięcy badania naukowcy przyjrzeli się uważnie aktywnościom podejmowanym przez 308 uczestników w wieku średnio 40 lat. Każdy z nich nosił specjalne urządzenie, które monitorowało jego ruch przez całą dobę. Badacze sprawdzali aktywności podejmowane przez te osoby przed urlopem, w trakcie urlopu i po nim. Badani najczęściej brali po 2-3 urlopy, z których każdy wynosił około 12 dni.
Okazało się, że podczas swojego czasu wolnego uczestnicy badania przejawiali bardziej aktywne i zdrowe postawy. Najpopularniejszymi formami podejmowanych aktywności w czasie wolnym była rekreacja na świeżym powietrzu (35 proc.), spotkania z rodziną i znajomymi (31 proc.), odpoczynek i relaks (17 proc.) i inne aktywności tj. opieka nad innymi czy remonty (17 proc.).
Aktywności te przekładały się na pozytywne skutki dla zdrowia. Jak obliczyli naukowcy, podczas urlopu każdego dnia ludzie spędzali o 13 proc. (5 min) więcej czasu na aktywnościach o umiarkowanej lub wysokiej intensywności, o 5 proc. (29 min) mniej czasu spędzali w sposób siedzący i spali o 4 proc. (21 min) dłużej.
- Gdy ludzie mają czas wolny od pracy, zmieniają swoją codzienną rutynę, ponieważ nie są ograniczani przez typowy plan działania - powiedział dr Try Ferguson, jeden z autorów badania. - W badaniu odkryliśmy, że wzory zachowań zmieniały się na lepsze podczas czasu wolnego. Wzrastała ilość czasu spędzanego na aktywności fizycznej i zmniejszała się ilość czasu spędzanego w sposób siedzący - dodał. Wskazał też na szczególnie pozytywny skutek dla zdrowia psychicznego i fizycznego, jakim jest zyskanie dodatkowych minut snu podczas wolnego dnia. - Odpowiednie wysypianie się może poprawić nastrój, zdolności poznawcze i produktywność, a także obniżyć ryzyko rozwoju chorób, takich jak otyłość, cukrzyca, choroby serca i depresja - podkreślił.
ZOBACZ TEŻ: Testy czterodniowego tygodnia pracy. Oto efekty
Ludzie potrzebują trzydniowego weekendu
Naukowcy wskazali, że im dłuższy jest czas wolny, tym lepsze efekty dla zdrowia można zaobserwować, choć wskazali, że pojawiają się one już nawet podczas trzydniowego urlopu. Dlatego według nich korzystnym rozwiązaniem jest czterodniowy tydzień pracy. - Krótszy tydzień pracy jest testowany przez firmy na całym świecie. Nie jest to zaskakujące, że pracownicy (biorący udział w tych testach - red.) zgłaszali mniejszy stres, wypalenie zawodowe, zmęczenie, a także lepsze samopoczucie psychiczne i poprawę równowagi między życiem zawodowym a prywatnym - podkreśliła prof. Carol Maher, współautorka badania.
- Badanie dostarcza empirycznych dowodów na to, że ludzie wprowadzają zdrowszy styl życia, gdy mają krótką przerwę (od pracy - red.), taką jak trzydniowy weekend. Wzrost aktywności fizycznej i czasu snu powinien przynieść korzystne efekty dla zdrowia psychicznego i fizycznego, przyczyniając się do korzyści obserwowanych przy czterodniowym tygodniu pracy - dodała.
Badacze zaobserwowali też, że pozytywne skutki wynikające z dłuższego snu w czasie wolnym utrzymywały się nawet przez dwa kolejne tygodnie po zakończeniu urlopu. - W czasie, gdy świat dostosowuje się do nowej normalności, być może nadszedł czas, aby wprowadzić długie weekendy, jako sposób na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego - mówi prof. Maher.
Źródło: unisa.edu.au, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock