Bez nich nie byłoby życia. 300 tysięcy owadów ma dom na dachu siedziby TVN i TVN24. Dziś Światowy Dzień Pszczół

Źródło:
TVN24
Gdyńskie hotele dla zapylaczy
Gdyńskie hotele dla zapylaczyFakty/TVN24
wideo 2/3
Gdyńskie hotele dla zapylaczyFakty/TVN24

Miejskie pszczelarstwo jest coraz popularniejsze. Pszczoły żyjące na dachach biurowców produkują dużo miodu i zapylają okoliczne rośliny, ale naukowcy przekonują, że mogą stanowić zagrożenie dla dzikich gatunków. – Jeśli środowisko jest bogate w zieleń, nie ma przeszkód, by oba typy pszczół żyły obok siebie – uspokaja Bartłomiej Grabowski, zajmujący się ulami na dachu siedziby TVN.

Kiedy wiosną 2012 roku dyrektor warszawskiego hotelu Hyatt Regency (obecnie Regent Warsaw Hotel) wpadł na pomysł, by na dachu budynku zamieszkały pszczoły, sceptyczny był nawet pszczelarz, któremu powierzono opiekę nad ulami. Bo przecież miasto nie jest najlepszym środowiskiem do życia dla pszczół, a w dodatku owady mogą stwarzać zagrożenie dla ludzi. Tak przynajmniej argumentowali przeciwnicy hotelowej pasieki.

Pomysł jednak zrealizowano. Na rogu Belwederskiej i Spacerowej stanęło sześć uli. Już po kilku miesiącach było oczywiste, że to dobry pomysł. Pszczoły były zdrowe, dawały dużo miodu i zapylały kwiaty w pobliskich Łazienkach. Hotelowymi gośćmi się nie interesowały.

20 maja Światowy Dzień Pszczół

Dziesięć lat później w Warszawie funkcjonuje kilkaset takich pasiek. Ule stoją na dachach wielu biurowców, galerii handlowych Wileńska, Mokotów i Arkadia, Teatru Studio w Pałacu Kultury, a nawet na terenie stacji postojowych na Kabatach i Szczęśliwicach. Stawiane są też w innych polskich miastach, zwłaszcza tych największych. Miejskie pasieki śmiało można nazwać trendem, a może i modą, która na dobre rozgościła się w Polsce. Przyszła do nas z Zachodu – w Londynie, Berlinie, Kopenhadze czy Paryżu pszczelarstwo zaczęło rozwijać się jeszcze wcześniej. Na dachu opery w stolicy Francji pszczoły zamieszkały w 1985 roku.

Aby podkreślić ważną rolę tych owadów w ekosystemie, w 2017 roku ONZ ustanowiło 20 maja Światowym Dniem Pszczół. Z taką inicjatywą wyszli Słoweńcy. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na konieczność zadbania o czołowych zapylaczy naszej planety. Pomysł się przyjął i w tym roku po raz kolejny na całym świecie obchodzimy święto pszczół.

Miasto przyjazne pszczołom

Instalacja uli na dachu wspomnianego Hyatta była teoretycznie niezgodna z przepisami. Funkcjonujące od lat 50. zasady zabraniały hodowania pszczół w mieście. W 2014 roku warszawscy radni znieśli ten przestarzały zapis. Wprowadzili nowe zasady – pasieka ma znajdować się co najmniej 10 metrów od granicy nieruchomości lub drogi, a zamieszkujące ją pszczoły muszą być "łagodne".

– Za takie uchodzą te miodne i to przede wszystkim one są hodowane w miejskich ulach – wyjaśnia Bartłomiej Grabowski z firmy BeeCity, który opiekuje się ulami na dachu budynku TVN przy ul. Wiertniczej 166. W kwietniu w ramach obchodów Tygodnia Ziemi zainstalowano tu cztery ule. Jak szacuje pszczelarz, w szczycie sezonu – czyli na przełomie maja i czerwca – łączna liczba zamieszkujących je pszczół wzrośnie do około 300 tysięcy.

Ule na dachu budynku TVNMarcin Merkel

Grabowski zapewnia, że pszczoły radzą sobie w metropoliach bardzo dobrze. – Temperatura w centrum miasta jest średnio o dwa, trzy stopnie wyższa niż na wsi, a pszczoły są ciepłolubne. W mieście panuje też większa bioróżnorodność – kwitnie tu więcej rodzajów drzew, krzewów i kwiatów niż na terenach wiejskich. W dodatku rośliny rosnące w środowisku miejskim są mniej zanieczyszczone, ponieważ nie mają kontaktu z pestycydami – wylicza przedstawiciel BeeCity. 

Pasieki przynoszą też korzyści drugiej stronie, czyli środowisku miejskiemu. – Przede wszystkim pszczoły wzbogacają ekosystem. Latają w promieniu dwóch kilometrów od uli i zapylają znajdujące się na tym obszarze kwiaty. No i dają miód, który, jak wskazują badania, jest taka samo zdrowy, jak ten z tradycyjnych wiejskich pasiek – podkreśla Grabowski. 

ZOBACZ >> Pszczoły odróżniają liczby parzyste i nieparzyste. Zaskakujące wyniki badań

Miejskie ule – konkurencja dla dzikich pszczół?

Część naukowców apeluje jednak o zatrzymanie rozwoju miejskich pasiek. Ich zdaniem wzrost populacji hodowlanych pszczół miodnych stanowi duże zagrożenie dla gatunków dzikich. Powód? W miastach brakuje zielonych terenów i kwiatów, niezbędnych do funkcjonowania pszczół. Te dzikie, nawet bez obecności hodowlanej konkurencji, miały problemy z zapewnieniem sobie odpowiedniej ilości pyłku kwiatowego, z którego powstaje pierzga, ich podstawowy pokarm. Teraz jest im o to jeszcze trudniej.

"Dzikie pszczoły, z których większość to gatunki samotne, przegrywają w konkurencji o pokarm z wielotysięcznymi rodzinami pszczoły miodnej i mogą ustępować z miejsc, gdzie jest ona hodowana w dużych zagęszczeniach. W miastach różnorodność dzikich pszczół może być bardzo duża, porównywalna z tą na obszarach chronionych, co pokazują badania zarówno z Polski, jak i zagranicy” – wyjaśniono w ubiegłorocznym liście do władz Gdańska, pod którym podpisało się 37 naukowców z różnych uczelni. Jego sygnatariusze zaapelowali o zakaz zakładania w mieście nowych pasiek.

Pszczoły z pasieki na dachu budynku TVNMarcin Merkel

Podobne głosy napływają z innych krajów. W ubiegłym roku grupa szwajcarskich naukowców opublikowała wyniki przeprowadzonego w 14 miastach badania. Wykazało ono, że liczba uli w tym kraju już teraz przewyższa tę, która byłaby odpowiednia w stosunku do ilości dostępnych w nim zasobów.

– To, czy pszczoły miodne zagrażają tym dzikim, zależy od bazy pożytkowej danego miejsca, czyli bujności lokalnej zieleni. Jeśli jest jej w okolicy mało, to faktycznie nie powinno się dokładać zamieszkującym ją dzikim pszczołom konkurencji w postaci hodowlanych pszczół miodnych. Ale jeśli środowisko jest bogate w zieleń, nie ma przeszkód, by oba gatunki żyły obok siebie – wyjaśnia Grabowski.  

Pszczoły zagrożone wyginięciem

Choć zdania ekspertów na temat miejskich pasiek różnią się od siebie dość wyraźnie, w jednej kwestii wszyscy są zgodni – pszczoły mają ogromne znaczenie dla środowiska i człowieka. W Światowym Dniu Pszczół proekologiczne instytucje ze zdwojoną siłą przypominają o niemałym wkładzie pszczół we właściwe funkcjonowanie naszego ekosystemu.

Pszczoły z uli przy WiertniczejMarcin Merkel

Pszczoły odpowiadają za zapylanie ponad 70 proc. roślin uprawianych na całym świecie. Podnoszą tym samym bioróżnorodność w miastach i lasach, a także wspierają produkcję żywności. Niszczą też szkodniki stanowiące zagrożenie dla drzew, krzewów i kwiatów.

Ale zagrożone są także same pszczoły. Skalę problemu dobrze obrazują liczby. Na świecie istnieje ponad 20 tys. gatunków pszczół. W Polsce jest ich około 470, z czego 222 – a więc niemal połowa – to gatunki zagrożone wyginięciem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale najpoważniejsza to nadmierne użycie pestycydów na terenach wiejskich. Przeniesienie części populacji do miast jest więc jakimś wyjściem. Ale, jak podkreśla Grabowski, trzeba robić to rozsądnie i z umiarem.

ZOBACZ >> Czarna pszczoła odwiedziła Reporterkę 24. "Przez wiele lat uważano, że jej w Polsce nie ma"

Autorka/Autor:kgo//mro

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Merkel

Pozostałe wiadomości

Prezydent nie skorzystał z okazji, żeby stanąć po stronie kobiet. Wdrażamy plan B - napisał premier Donald Tusk na platformie X. Andrzej Duda zdecydował o zawetowaniu noweli ustawy w sprawie tabletki "dzień po" bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. 

Tusk po wecie prezydenta: wdrażamy plan B

Tusk po wecie prezydenta: wdrażamy plan B

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy zakładającą dostęp do tabletki "dzień po" bez recepty od 15. roku życia. W sieci zawrzało. Politycy komentują decyzję głowy państwa.

Weto Andrzeja Dudy w sprawie tabletki "dzień po". Fala komentarzy w internecie

Weto Andrzeja Dudy w sprawie tabletki "dzień po". Fala komentarzy w internecie

Źródło:
tvn24.pl

Spółka zależna Cerberus Capital Management ma przedwstępną umowę nabycia 100 procent akcji VeloBank - poinformował Bankowy Fundusz Gwarancyjny w piątkowym komunikacie. Cerberus zaoferował łączną kwotę inwestycji w wysokości ponad miliard złotych. Finalizacja transakcji spodziewana jest w połowie 2024 roku. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Duży bank w Polsce zmieni właściciela. Jest umowa przedwstępna

Duży bank w Polsce zmieni właściciela. Jest umowa przedwstępna

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zniesienia obligatoryjności orzekania przepadku aut nietrzeźwych kierowców. Na rządowych stronach opublikowano informacje o projekcie zmian w Kodeksie karnym.

"Regulacje budzą zastrzeżenia". Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów

"Regulacje budzą zastrzeżenia". Ministerstwo zapowiada zmianę przepisów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

55-letnia mieszkanka Grudziądza wychodziła z cmentarza z wielkim workiem, zaniepokojony świadek wezwał policję. Kobieta przyznała się do kradzieży.

Rano wyszła z cmentarza z wielkim workiem

Rano wyszła z cmentarza z wielkim workiem

Źródło:
KPP Kwidzyn

Funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych wyprowadzili z komendy trzech policjantów. Podejrzani są oni o wręczenie 300 złotych psychiatrze, który miał w zamian poświadczyć nieprawdę w ich dokumentacji medycznej. Wszystko po to, aby policjanci mieli później wyższe emerytury. Lekarz usłyszał już 270 zarzutów.

Z komendy wyprowadzili trzech policjantów. Usłyszeli zarzuty, zostali zawieszeni

Z komendy wyprowadzili trzech policjantów. Usłyszeli zarzuty, zostali zawieszeni

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent po raz kolejny rozczarował miliony polskich kobiet i dziewcząt - powiedziała w TVN24 ministra zdrowia Izabela Leszczyna komentując decyzję Andrzeja Dudy o zawetowaniu noweli ustawy w sprawie tabletki "dzień po" bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. Leszczyna mówiąc o "planie B", przekazała, że "mamy przygotowane rozporządzenie". Dodała, że farmaceuta będzie mógł wystawić taką apteczną receptę i wydać tabletkę.

Prezydent wetuje ustawę w sprawie tabletki "dzień po". Leszczyna o "planie B": mamy przygotowane rozporządzenie

Prezydent wetuje ustawę w sprawie tabletki "dzień po". Leszczyna o "planie B": mamy przygotowane rozporządzenie

Źródło:
TVN24

Z autentycznym niepokojem obserwujemy doniesienia medialne dotyczące aktywności prokurator Ewy Wrzosek i podjęcia przez nią, na wniosek jednego z ówczesnych posłów, działań związanych z mediami publicznymi - oświadczył w piątek Zarząd Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Jak podkreślono, "wystąpienia publiczne Wrzosek należy traktować jako wypowiedzi dokonywane wyłącznie w jej własnym imieniu".

Sprawa działań Ewy Wrzosek. Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia"

Sprawa działań Ewy Wrzosek. Stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia"

Źródło:
tvn24.pl

Dzięki wspólnej akcji śledczych z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, szwedzkich i estońskich policjantów oraz funkcjonariusza Agencji Frontex udało się udaremnić wywóz mercedesa należącego do firmy leasingowej ze Szwecji.

Auto warte ponad milion złotych miało trafić do Rosji

Auto warte ponad milion złotych miało trafić do Rosji

Źródło:
BiOSG

Ścięty pień przygniótł grupę przedszkolaków podczas wycieczki do nadleśnictwa Klęskowo w Szczecinie. Do szpitala trafiło czworo dzieci, są na obserwacji. - Drzewo zostało ścięte rok temu. Pień był odsunięty od szlaku turystycznego. Prawdopodobnie dzieci na niego weszły i wtedy się osunął - wyjaśnia nadleśniczy.

Ścięty pień przygniótł grupę przedszkolaków. Wstępne przyczyny wypadku

Ścięty pień przygniótł grupę przedszkolaków. Wstępne przyczyny wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Alan Beroud został nowym prezesem Polskich Kolei Państwowych. Decyzję w tej sprawie podjęło w piątek walne zgromadzenie spółki. Wcześniej tego dnia ze stanowiska szefa PKP został odwołany Krzysztof Mamiński.

Jest nowy szef PKP

Jest nowy szef PKP

Źródło:
tvn24.pl

Na poligonie wojskowym w regionie Mongolia Wewnętrzna w Chinach zbudowano makietę dzielnicy rządowej w Tajpej, stolicy Tajwanu - podał portal Business Insider. Zdaniem tajwańskich ekspertów celem tych działań może być ćwiczenie bombardowań i ataków rakietowych.

Makieta dzielnicy rządowej w Tajpej na chińskiej pustyni. "Sygnalizuje zamiar"

Makieta dzielnicy rządowej w Tajpej na chińskiej pustyni. "Sygnalizuje zamiar"

Źródło:
PAP, Business Insider

Na Wielkiej Wyspie Braila w delcie Dunaju znaleziono fragmenty, które prawdopodobnie pochodzą z obiektu powietrznego - poinformowało rumuńskie ministerstwo obrony. Wojsko bada, czy był to dron, który mógł zostać zestrzelony w czasie ataku Rosjan na Ukrainę.

Rumunia. W pobliżu granicy z Ukrainą znaleziono fragmenty drona

Rumunia. W pobliżu granicy z Ukrainą znaleziono fragmenty drona

Źródło:
PAP, g4media

Nie żyje amerykański aktor Louis Gossett Jr., miał 87 lat. Gossett był pierwszym Afroamerykaninem, który zdobył nagrodę Oscara za drugoplanową rolę męską. Największą sławę przyniosły mu m.in. role w filmach "Oficer i dżentelmen", "Żelazny Orzeł", "Punisher", "Watchmen", "Kolor purpury".

Nie żyje Louis Gossett Jr., pierwszy Afroamerykanin, który zdobył Oscara za rolę drugoplanową

Nie żyje Louis Gossett Jr., pierwszy Afroamerykanin, który zdobył Oscara za rolę drugoplanową

Źródło:
Reuters, Guardian, tvn24.pl

18-latek zmarł w szpitalu na skutek obrażeń odniesionych w wypadku, do którego doszło w nocy z czwartku na piątek na ulicy Budowlanych w Opolu. Mężczyzna nie reagował na polecenia policjantek. W pewnym momencie przyśpieszył, rozpędzając auto do 200 kilometrów na godzinę. Kierujący stracił jednak panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Siła uderzenia była tak duża, że auto rozpadło się na kawałki.

"Ominął radiowóz i rozpędził się do 200 kilometrów na godzinę". Uderzył w słup, 18-latek nie żyje

"Ominął radiowóz i rozpędził się do 200 kilometrów na godzinę". Uderzył w słup, 18-latek nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła inspekcję w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ta wykazała, że w najważniejszym polskim muzeum zaginęło ponad 100 dzieł sztuki. Część udało się już odnaleźć.

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Zaginięcie ponad 100 dzieł w Muzeum Narodowego. "Część udało się odzyskać"

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Miejska komisja wyborcza wykreśliła z listy kandydatów do rady miasta Jacka Tomasiaka, radnego Lubartowa (woj. lubelskie), za którym jego przeciwnik wyborczy wysłał detektywa. Wszystko po to, aby udowodnić, że ten nie może kandydować, bo nie mieszka na terenie miasta, z którego startuje. Sprawa trafiła do sądu, który stwierdził, że Tomasiak utracił w Lubartowie prawo wybieralności. Radny zapowiada złożenie wniosku o unieważnienie wyborów.  

Radny, za którym jeździł detektyw wynajęty przez politycznego rywala, nie wystartuje w wyborach

Radny, za którym jeździł detektyw wynajęty przez politycznego rywala, nie wystartuje w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i wybudowanie drogi ekspresowej S74 między Cedzyną a Łagowem w województwie świętokrzyskim. To najdroższa inwestycja drogowa w historii tego regionu - podkreślono w komunikacie.

Najdroższa inwestycja drogowa w historii województwa. Podpisano umowę

Najdroższa inwestycja drogowa w historii województwa. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Stworzono system korupcyjny, w którym wykorzystano instytucję publiczną do tego, żeby czerpać z niej jak ze świnki skarbonki - ocenił europoseł i współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń, odnosząc się do nieprawidłowości w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Zdaniem posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby "Adam Bielan działał niczym kadrowy, ustawiając dyrektorów, prezesów spółek zależnych, ale także doradców w tej instytucji".

Śledztwo w sprawie NCBR. "Wykorzystano instytucję publiczną do tego, żeby czerpać z niej jak ze świnki skarbonki"

Śledztwo w sprawie NCBR. "Wykorzystano instytucję publiczną do tego, żeby czerpać z niej jak ze świnki skarbonki"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie podpisał nowelizacji ustawy o antykoncepcji awaryjnej, zakładającej dostęp do tabletki "dzień po" bez recepty dla osób powyżej 15. roku życia. Jako pierwsza o decyzji prezydenta poinformowała Arleta Zalewska z "Faktów" TVN. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiadała wcześniej, że ma na taką ewentualność przygotowany "plan B".

Prezydent zawetował ustawę w sprawie tabletki "dzień po"

Prezydent zawetował ustawę w sprawie tabletki "dzień po"

Źródło:
TVN24.pl

Prezydent Andrzej Duda zawetował przepisy w sprawie tabletki "dzień po". Jak mówiła prezydencka minister Małgorzata Paprocka, prezydent stanął "na stanowisku konieczności ochrony praw i standardu konstytucyjnego opieki zdrowotnej nad dziećmi". Dodała, że w przekonaniu Andrzeja Dudy dla osób poniżej 18. roku życia "tego typu produkty lecznicze powinny być dostępne pod kontrolą lekarzy".

Weto prezydenta w sprawie tabletki "dzień po". Paprocka o konieczności ochrony praw i standardu konstytucyjnego opieki zdrowotnej nad dziećmi

Weto prezydenta w sprawie tabletki "dzień po". Paprocka o konieczności ochrony praw i standardu konstytucyjnego opieki zdrowotnej nad dziećmi

Źródło:
TVN24

"List od prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego dotarł do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" - przekazał w odpowiedzi na pytania TVN24 Maciej Wewiór, zastępca dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu.

Glapiński pisze do Tuska. "List dotarł do kancelarii"

Glapiński pisze do Tuska. "List dotarł do kancelarii"

Źródło:
TVN24, PAP

Ponad sto osób trafiło do szpitali w Japonii po spożyciu suplementu diety wytworzonego na bazie beni koji - ryżu fermentowanego z czerwonymi drożdżami. Zmarło pięć osób, ale resort zdrowia w Tokio ostrzegł, że liczba zgonów może jeszcze wzrosnąć.

Pięć osób zmarło po spożyciu suplementu diety w Japonii

Pięć osób zmarło po spożyciu suplementu diety w Japonii

Źródło:
PAP

Kandydatka na radną stwierdza, że "polityka nie powinna wyglądać jak smutny starszy pan" i na cukierkowej grafice życzy smacznej kawusi, prosząc o głosy wyborców. Nie ona jedna. Ubiegający się o urząd fotografują się z jeżami, surykatkami i końmi, prezentują rekwizyty lub nagie torsy. Czasem rymują, stają na głowie lub sięgają po humor fekalny. Wyścig po fotel w samorządzie zaczyna się od wyścigu o zapadnięcie w pamięć wyborcom. 

Kawusia, siku i stawianie na dwójkę. Walczą o głosy częstochowskim rymem i photoshopem

Kawusia, siku i stawianie na dwójkę. Walczą o głosy częstochowskim rymem i photoshopem

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk stwierdził, że "wojna nie jest już pojęciem z przeszłości", "jest realna" i "możliwy jest każdy scenariusz". "Musimy mentalnie oswoić się z nadejściem nowej epoki - epoki przedwojennej. Z dnia na dzień jest to coraz bardziej widoczne" - dodał w rozmowie z europejskimi redakcjami, w tym z "Gazetą Wyborczą".

Tusk: Musimy się oswoić z nadejściem epoki przedwojennej. Możliwy jest każdy scenariusz

Tusk: Musimy się oswoić z nadejściem epoki przedwojennej. Możliwy jest każdy scenariusz

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"
Podstępne morderstwo w Pałacu Łez

Podstępne morderstwo w Pałacu Łez

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Pobór wraca?", "od piątku wraca obowiązkowa służba wojskowa", "rządzący mają dla nas niespodziankę" - alarmują internauci od kilku dni. Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej dotyczące obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej wykorzystano do rozpowszechniania fałszywych informacji i wprowadzających w błąd komentarzy. Wyjaśniamy, o co w nim chodzi.

"Po cichu, w Wielki Piątek" przywracają obowiązkową służbę wojskową? To fejk

"Po cichu, w Wielki Piątek" przywracają obowiązkową służbę wojskową? To fejk

Źródło:
Konkret24

Polacy przywiązani są do wielu okołoświątecznych tradycji. Nie zawsze jednak wiemy, skąd wziął się dany zwyczaj i co symbolizuje. Jest tak choćby w przypadku święconki wielkanocnej. Co - i dlaczego - trzeba włożyć do koszyczka?

Święconka wielkanocna. Co włożyć do koszyka?

Święconka wielkanocna. Co włożyć do koszyka?

Źródło:
ethnomuseum.pl, muzeum-radom.pl

Trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Doszło do przeszukań i pierwszych zatrzymań. Afery wokół FS wielokrotnie były tematem materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterskim "Czarno na białym" w TVN24. Na bieżąco piszemy też o postępach w śledztwie.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Źródło:
tvn24

Blisko połowa uczniów (48 proc.) przyznaje się do codziennego palenia e-papierosów. Eksperci mówią wręcz o pandemii uzależnienia od jednorazówek wśród polskich nastolatków. Ekipa programu "Uwaga!" TVN przeprowadziła prowokację dziennikarską, z której wynika, że osoby sprzedające takie produkty nawet nie pytają o wiek swoich klientów. Tymczasem popularne jednorazówki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia młodych ludzi.

"Pandemia wapowania" wśród polskich nastolatków.  Eksperci biją na alarm

"Pandemia wapowania" wśród polskich nastolatków. Eksperci biją na alarm

Źródło:
tvn24.pl

Magda Gessler będzie gościnią nowego odcinka programu "Autentyczni". Słynna restauratorka odpowie w nim na pytania zadawane przez osoby ze spektrum autyzmu. Czy sprawiły one problemy Magdzie Gessler? Nowy, świąteczny odcinek "Autentycznych" w Playerze i TVN już w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 20. 

Magda Gessler w programie "Autentyczni": Na jedno z pytań nie odpowiedziałam. Stchórzyłam

Magda Gessler w programie "Autentyczni": Na jedno z pytań nie odpowiedziałam. Stchórzyłam

Źródło:
TVN