TVN Meteo | Polska

Czarna pszczoła odwiedziła Reporterkę 24. "Przez wiele lat uważano, że jej w Polsce nie ma"

TVN Meteo | Polska

Autor:
as,
anw
Źródło:
Kontakt 24
Rzadka pszczoła czarna na nagraniu
Kontakt 24Rzadka pszczoła czarna na nagraniu

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z powiatu głubczyckiego, przedstawiające rzadką w Polsce czarną pszczołę, cieszącą się słońcem w towarzystwie fioletowych kwiatów.

Jak opowiada autorka nagrania, pani Małgorzata, po raz pierwszy spotkała czarne pszczoły rok temu.

- Początkowo nie miałam pojęcia, co to jest, dlatego zaczęłam sprawdzać w internecie i wtedy dowiedziałam się, że to gatunek, który powrócił do Polski po 70 latach nieobecności - wyjaśnia internautka.

>> WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? WYŚLIJ NAM ZDJĘCIA LUB NAGRANIA NA KONTAKT 24

Czarna pszczoła - jak wygląda

Czarne pszczoły, a właściwie zadrzechnie fioletowe (Xylocopa violacea), są bliskimi kuzynami pszczół miodnych. To duże owady, o długości ciała od 21 do 24 milimetrów. Mają czarny kolor, a ich skrzydła są ciemne i połyskują na fioletowo. Ponieważ są głośne, mogą wzbudzać zaniepokojenie.

- Tak naprawdę są bardzo przyjacielskie, nie ma w nich żadnej agresji - opowiada pani Małgorzata. - Do tego nie zwracają uwagi na człowieka, chyba że do nich podejdzie, to wtedy uciekają.

Profesor Zbigniew Kołtowski z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach tak opowiada o zadrzechni fioletowej:

- To jest pszczoła żyjąca samotnie, gnieżdżąca się w spróchniałym drewnie. Przez wiele lat uważano, że już w jej w Polsce nie ma, ale od kilku lat się pojawia, nawet widzieliśmy ją tutaj wielokrotnie w kolekcji, zdarzyło mi się ją też zobaczyć w moim przydomowym ogródku. Teraz już występuje w Polsce, wcześniej uważano, że niestety warunki siedliskowe nie były sprzyjające dla tej pszczoły - dodał.

W Polsce czarna pszczoła jest objęta ochroną gatunkową. Zadrzechnia znajduje się na europejskiej "czerwonej liście" jako gatunek zagrożony.

1552742_pszczola.mp4

Autor:as, anw

Źródło: Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Małgorzata/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości