TVN24 | Ciekawostki

CoolCola, Fancy i Street. Rosyjski producent zaprezentował napoje, które zastąpią amerykańskie marki

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
kgo//mro
Źródło:
"The Moscow Times"
Wujaszek Wania ma zastąpić McDonald's w Rosji
Wujaszek Wania ma zastąpić McDonald's w Rosji

Firma Oczakowo zaprezentowała podróbki, które mają zastąpić na rosyjskich półkach produkty Coca-Cola Company – informuje "The Moscow Times". W sklepach pojawią się: CoolCola, Fancy i Street. Wizualnie napoje są bardzo podobne do wyrobów znanych amerykańskich marek.

Na początku marca Coca-Cola Company poinformowała o zawieszeniu produkcji w Rosji. Po ogłoszeniu tej decyzji produkty amerykańskiego koncernu zaczęły szybko znikać ze sklepowych półek w tym kraju. A sklepy, w których można je jeszcze dostać, ponad dwukrotnie podniosły ich cenę. Jak donosi "The Moscow Times", z tej sytuacji zamierza skorzystać firma Oczakowo. 

Rosyjski producent zaprezentował w poniedziałek napoje, które mają zastąpić trzy kultowe marki wycofanego z Rosji koncernu: Coca-Colę, Fantę i Sprite'a. Inspiracja amerykańskimi produktami widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Butelki nowych napojów są łudząco podobne do oryginałów. Wątpliwości nie pozostawiają też nazwy zaprezentowanych przez Oczakowo produktów: CoolCola, Fancy i Street. Jak zapewnia producent, podobieństwo ma być wyczuwalne również w smaku.

Założona w 1978 roku, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, moskiewska firma Oczakowo zajmuje się głównie produkcją tradycyjnych rosyjskich wyrobów, np. kwasu chlebowego. Jej nowa linia produktów to nie pierwsza próba zarobienia na wyjściu Coca-Coli z Rosji. W kwietniu firma Slawda wypuściła na rynek Grink Colę. W maju w rosyjskich sklepach pojawiła się Komi-Cola od producenta Syktywkarpiwo.

"The Moscow Times" zaznacza jednak, że oba produkty spotkały się z mieszanymi reakcjami konsumentów. Uznali oni, iż żaden z napojów nie jest wystarczająco "słodki ani gazowany".

Tymczasem exodus zachodnich koncernów z Rosji trwa. W poniedziałek decyzję o wycofaniu się z tego kraju ogłosił McDonald's. Firma, która działała na rosyjskim rynku od 30 lat, już w marcu zamknęła wszystkie swoje lokale w Rosji. Teraz poszukuje "lokalnego inwestora", który miałby przejąć biznes.

Autor:kgo//mro

Źródło: "The Moscow Times"

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/The Moscow Times

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości