Rak jelita grubego coraz częściej diagnozowany jest u młodych osób, a do diagnozy w znacznej ilości przypadków dochodzi dopiero wtedy, gdy choroba zdążyła się już poważnie rozwinąć, wynika z raportu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (ang. American Cancer Society - ACS), opublikowanego 1 marca. Eksperci wskazują, na jakie objawy trzeba uważać. Mówią też o możliwych przyczynach wzrostu liczby zachorowań.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym typem raka na świecie - tylko w 2020 roku zdiagnozowano niemal dwa miliony przypadków. Jest również drugą najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu - prowadzi do prawie miliona zgonów rocznie. Według danych World Cancer Research Fund International, Polska w 2020 roku znajdowała się na siódmym miejscu na świecie pod względem śmiertelności na raka jelita grubego w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców - zmarło na niego ponad 15 tys. osób.
ZOBACZ TEŻ: Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem. Specjaliści apelują: Chcesz mieć szansę na wyleczenie? Badaj się
Coraz częściej rak jelita grubego diagnozowany jest u młodych
Obawy ekspertów z American Cancer Society wzbudza fakt, że pacjenci z tym typem nowotworu są statystycznie coraz młodsi. - Co szokujące, jedna na pięć osób, które w najbliższym czasie zostaną zdiagnozowane, ma mniej niż 55 lat, co jest dość młodym wiekiem jak na raka jelita grubego - podkreśliła dyrektorka ACS Karen Knudsen. Jak szacują amerykańscy eksperci w nowym raporcie, w USA w tym roku ponad 19,5 tys. osób poniżej 50. roku życia zostanie zdiagnozowanych na raka jelita grubego, a 3750 młodych dorosłych umrze z powodu tej choroby. Według nich odsetek zachorowań wśród osób młodszych niż 55 lat wzrósł z 11 proc. w 1995 roku do 20 proc. w 2019 roku.
- Średni wiek zachorowania to 67 lat, ale obserwujemy we wszystkich krajach świata wzrost liczby zachorowań wśród młodych dorosłych - zwraca uwagę profesor Lucjan Wyrwicz z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. Podkreśla, że "kiedyś u osób w wieku 40-50 lat nie wykrywano raka jelita grubego, a teraz takie przypadki się zdarzają".
Lekarze nie wskazują jednoznacznej przyczyny, dlaczego tak się dzieje. Zauważają jednak, że w ponad połowie przypadków rozwoju raka jelita grubego ważną rolę odegrały czynniki, które potencjalnie można modyfikować, takie jak zła dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, spożycie alkoholu i nadmierna masa ciała.
ZOBACZ TEŻ: Lekarze zachęcają do profilaktyki antynowotworowej. Na cytologię w ramach NFZ zgłasza się co trzecia kobieta
Rak jelita grubego - na jakie objawy uważać
Wczesne wykrycie raka jelita grubego jest kluczowe dla walki z chorobą i daje pacjentom lepsze rokowania, zanim rak rozprzestrzeni się na inne narządy. Eksperci podkreślają, że rak jelita grubego rozprzestrzenia się powoli, a jego objawy często pojawiają się już po tym, jak choroba zaczyna wyraźnie postępować. Według American Cancer Society kluczowe mogą być takie symptomy, jak zmiany w wypróżnieniach, na przykład częste biegunki, krwawienie z odbytu, ciemne stolce, ale też skurcze, utrata wagi czy nadmierne zmęczenie.
Karen Knudsen z ACS podkreśla, że najlepszym sposobem na wczesne wykrycie i wprowadzenie leczenia na raka jelita grubego jest nieignorowanie niepokojących objawów, podejmowanie wszelkich możliwych środków, aby poprawić swoje zdrowie i poddawanie się odpowiednim badaniom przesiewowym.
W Polsce osoby między 50. a 65. rokiem życia mogą zgłaszać się na kolonoskopię bez skierowania. Osoby z grupy wiekowej 40-49 również mogą się zgłosić, jeśli miały w rodzinie osobę chorą na nowotwór. Od 1 marca do listy leków refundowanych dla części pacjentów dodano immunoterapię, która może pomóc pacjentom z rakiem jelita grubego. Według prof. Wyrwicza jest to nowoczesna terapia pozbawiona skutków ubocznych, jakie niesie ze sobą chemioterapia.
ZOBACZ TEŻ: Kirstie Alley zmarła na raka jelita grubego. Jak rozpoznać chorobę, która długo nie daje objawów
Źródło: CBS, American Cancer Society, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock