Polacy najczęściej w pizzeriach zamawiają margheritę - wynika z danych opublikowanych z okazji Światowego Dnia Pizzy. Jakie pizze zajęły kolejne miejsca na podium? Które trafiły do pierwszej dziesiątki?
17 stycznia przypada Światowy Dzień Pizzy. Jak wynika z danych pochodzących z paragonów zebranych przez aplikację PanParagon, w 2024 roku najczęściej wybieraną przez Polaków pizzą była klasyczna margherita z mozzarellą, bazylią i sosem pomidorowym. Jej zakup udokumentowano na 29,5 proc. analizowanych paragonów wystawionych w pizzeriach, od stycznia do sierpnia 2024 roku.
ZOBACZ TEŻ: "Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów
Najpopularniejsze pizze w Polsce
Na drugim miejscu uplasowała się pizza capricciosa z mozzarellą, szynką i pieczarkami, która uzyskała wynik 28,2 proc. Trzecie miejsce w rankingu zajęła tradycyjna włoska pizza salami. Jej udział był jednak dwukrotnie niższy i wyniósł 12,3 proc. Pizza hawajska zajęła wysoką, czwartą pozycję w rankingu uzyskując 9,7 proc., mimo kontrowersji związanych z serwowaniem pizzy z ananasem.
W zestawieniu znalazły się także pizza wiejska (3,1 proc.) oraz farmerska (2,9 proc.), których skład zależy głównie od propozycji konkretnej restauracji. Pizza wiejska zazwyczaj serwowana jest z kiełbasą i ogórkiem konserwowym, natomiast farmerska z kiełbasą, cebulą oraz papryką czerwoną.
Na kolejnych miejscach uplasowały się pizze: pepperoni (2,7 proc.), kebab (2,5 proc.), funghi (2,3 proc.) oraz vegetariana, która w ciągu ostatniego roku straciła najbardziej na popularności, spadając z 6. na 10. miejsce. Pizza serowa, która w poprzednim badaniu uplasowała się na 8. miejscu, w tym roku znalazła się poza pierwszą dziesiątką w rankingu.
"Choć w Polsce nie brakuje ciekawych propozycji w postaci pizzy z kaszanką, frytkami, a nawet czekoladą, to finalnie na paragonach zdecydowanie wygrywa włoska klasyka. Nie zmienia to faktu, że często dajemy skusić się na kontrowersyjną pizzę hawajską lub taką z dodatkiem kiełbasy lub ogórka. Jedno jest pewne, lubimy łączyć różne smaki" - stwierdziła Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.
Najpopularniejsze dodatki do pizzy
Według danych ekspertów najpopularniejszym dodatkiem do pizzy jest sos czosnkowy, na który wskazuje 11 proc. paragonów pochodzących z pizzerii. Okazuje się, że zakup takich dodatków nie jest więc częstą praktyką wśród Polaków. "Jeszcze rzadziej wybierany był sos pomidorowy, który pojawił się na ok. 4 proc. ujętych w badaniu dowodach zakupu" - przekazuje Grzelak. Jak jednak zauważa, część pizzerii w Polsce oferuje sosy gratis przy większych zamówieniach, a takie pozycje mogą nie być rejestrowane na paragonach.
Światowy Dzień Pizzy
Światowy Dzień Pizzy został oficjalnie wpisany do kalendarza w 2017 roku. Wówczas UNESCO wpisało na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości sztukę jej wypieku przez neapolitańskich piekarzy. Dzień ten został ustanowiony, by promować na świecie pizzę jako symbol włoskiej kuchni. Przypada w uroczystość świętego Antoniego Opata, patrona jej piekarzy - pizzaioli. Święto, ustanowione we Włoszech w 1984 roku, nawiązuje do dawnych tradycji piekarzy z Neapolu, którzy 17 stycznia mieli dzień wolny i czcili świętego, rozpalając ogniska.
ZOBACZ TEŻ: Włosi wszczynają alarm przed "pizzami grozy"
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock