Regularne korzystanie z Internetu może wiązać się z mniejszym ryzykiem rozwoju demencji u dorosłych powyżej 50. roku życia - twierdzą naukowcy. Szczególnie pozytywny efekt zaobserwowano u osób, które przebywały online przez około dwie godziny dziennie.
Wyniki nowych badań opublikowano w środę w czasopiśmie "Journal of the American Geriatrics Society". Naukowcy Uniwersytetu Nowojorskiego doszli w nich do wniosku, że osoby powyżej 50. roku życia, które regularnie korzystają z Internetu, mogą być mniej narażone na rozwój demencji niż osoby, które z niego nie korzystają w ogóle.
Internet ćwiczy mózg
Naukowcy przez osiem lat śledzili badania ponad 18 tys. dorosłych w wieku 50-65 lat, którzy na początku badania nie wykazywali żadnych oznak demencji. Każdemu z uczestników zadawano także proste pytanie: "Czy regularnie korzystasz z Internetu do wysyłania i odbierania e-maili lub do jakichkolwiek innych celów, takich jak zakupy, wyszukiwanie informacji lub rezerwowanie podróży?" Osoby, które odpowiedziały twierdząco, zapytano również o to, ile czasu dziennie spędzają na korzystaniu z Internetu.
Okazało się, że osoby, które regularnie korzystały z Internetu, były o około 50 proc. mniej narażone na wystąpienie demencji niż osoby, które nie były regularnymi użytkownikami. Najlepsze wyniki odnotowano u osób, które korzystały z Internetu codziennie przez maksymalnie 2 godziny - były one najmniej narażone na rozwój choroby.
Pozytywny wpływ Internetu na kondycję poznawczą nie następował natomiast u tych, którzy korzystali z niego zbyt długo - od 6 do 8 godzin dziennie. U nich ryzyko wystąpienia demencji oszacowano wręcz na wyższe niż przeciętne, choć według badaczy potrzebne są dalsze badania, aby to potwierdzić. Osoby, które w ogóle nie korzystały z Internetu, odznaczały się natomiast "zauważalnie wyższym szacowanym ryzykiem" rozwoju demencji.
ZOBACZ TEŻ: U seniorów, którzy przeszli COVID-19, rośnie ryzyko choroby Alzheimera. "Potencjalny czynnik ryzyka"
Demencja - jak zapobiegać chorobie
Naukowcy nadal nie znają jednoznacznych przyczyn występowania demencji. Wiadomo, że decydujące mogą być czynniki ryzyka, takie jak przypadki choroby w rodzinie lub wiek. Zauważa się jednak, że niektóre zdrowe zachowania mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zaniku zdolności poznawczych - Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleca w tym przypadku aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, utrzymywanie właściwej wagi, ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi, rzucenie palenia czy pozostawanie w bliskim kontakcie z innymi ludźmi.
Choć aktywność w Internecie nie jest na razie rekomendowana przez CDC, to nowe badanie amerykańskich naukowców może być punktem wyjścia do szerszego opracowania jego wpływu na rozwój demencji. - Aktywność online może pomóc w rozwoju i utrzymaniu zasobów poznawczych, które z kolei mogą rekompensować proces starzenia się mózgu i zmniejszać ryzyko demencji - twierdzi współautorka badania dr Virginia W. Chang.
CNN zauważa, że w badaniu nie sprawdzano, jaką dokładnie aktywność online podejmowali jego uczestnicy. Zwrócono uwagę, że choć Internet pełen jest niezbyt wartościowych intelektualnie treści, to bez problemu można w nim odnaleźć również takie, których wpływ na pracę mózgu może być szczególnie korzystny.
ZOBACZ TEŻ: Ile kroków dziennie trzeba przejść i w jakim tempie, by zmniejszyć ryzyko demencji. Nowe wyniki badań
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock