Zastąpienie mięsa, nabiału i jaj produktami roślinnymi może znacząco zmniejszyć ryzyko chorób takich jak choroby krążenia i cukrzyca typu 2 – wynika z nowych badań niemieckich naukowców. Co ciekawe, jednocześnie nie stwierdzono podobnych korzyści z odstawienia drobiu oraz ryb.
Zespół badaczy z Uniwersytetu we Fryburgu oraz Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie przeanalizował 37 prac naukowych, by ocenić, jak zastąpienie mięsa oraz produktów odzwierzęcych produktami roślinnymi wpływa na zdrowie. Wyniki ich analizy ukazały się 16 listopada na łamach BMC Medicine, a w kolejnych dnia zostały nagłośnione przez media.
Rośliny zmniejszają ryzyko chorób
Badacze ustalili, że spożywanie strączków, orzechów, produktów pełnoziarnistych, olejów roślinnych oraz owoców i warzyw zamiast mięsa (w szczególności czerwonego i przetworzonego), jaj i nabiału znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia oraz cukrzycę typu 2.
Z badania wynika, że zastąpienie dziennie 50 gramów przetworzonego mięsa 28 gramami orzechów lub roślinami strączkowymi przekłada się na 25 procent niższe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a także na około 20 procent mniejsze ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.
Zbliżone spadki ryzyka odnotowano także w przypadku zastąpienia jednego jajka dziennie 30 gramami pełnych ziaren lub 10 gramami orzechów. W przypadku chorób układu krążenia ryzyko było mniejsze o 17 procent. Podobnej zależności nie potwierdzono natomiast w przypadku zastępowania dietą roślinną drobiu oraz ryb lub wykazane korzyści były bardzo niewielkie.
Mięso zwiększa ryzyko śmierci
Zmodyfikowanie nawyków żywieniowych może też obniżyć ogólne ryzyko śmierci - stwierdzono w treści pracy. Zgodnie z ustaleniami niemieckich naukowców spożycie 28-50 gramów orzechów w miejsce 50 gramów przetworzonego mięsa wiąże się ze zmniejszeniem go o aż 21 procent.
Niezwiązana z pracą prof. Nita Forouhi, ekspertka ds. żywienia, cukrzycy i otyłości w instytucie Epidemiologii MRC Uniwersytetu w Cambridge, oceniła, że choć poszczególne wnioski z badania są przekonujące, należałoby przeprowadzić szerszą pracę, analizującą wpływ zastąpienia przetworzonego oraz czerwonego mięsa inną żywnością pochodzenia zwierzęcego, taką jak ryby, drób i jaja. "Dopóki jednak na to czekamy, rozsądnie byłoby skupić się na ograniczeniu spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa" - dodała na łamach "The Guardian".
Źródło: BMC Medicine, The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock