Ile waży człowiek na Marsie? Kosmiczne pytanie w "Milionerach"

Ciekawostki


Ciężar osoby o masie 100 kilogramów jest na Marsie taki sam jak na Ziemi, niemożliwy do określenia, 100 razy większy niż na Ziemi czy trzy razy mniejszy niż na Ziemi? Na takie pytanie w "Milionerach" odpowiadał Mirosław Kobus, kolejny uczestnik programu.

Tym razem naprzeciwko Huberta Urbańskiego usiadł Mirosław Kobus, pracownik banku z Warszawy. Jedno z pytań, jakie usłyszał, dotyczyło ciężaru człowieka na Marsie.

Ciężar osoby o masie 100 kg jest na Marsie:

A: taki sam jak na Ziemi

B: niemożliwy do określenia

C: 100 razy mniejszy niż na Ziemi

D: 3 razy mniejszy niż na Ziemi

Ciężar człowieka na Marsie i innych planetach

Ciężar naszego ciała zależy od siły grawitacji. Człowiek ważący 100 kilogramów na Ziemi będzie miał taką samą masę na każdej planecie. Zmieni się jednak jego ciężar.

I w ten sposób na Jowiszu, Saturnie i Neptunie będziemy ciężsi niż na Ziemi. Na tych planetach siła ciężkości jest bowiem większa niż na naszej planecie. Najlżejsi - jeśli weźmiemy pod uwagę planety Układu Słonecznego - będziemy natomiast na Plutonie.

Ile waży człowiek na Marsie?

Siła ciężkości na Ziemi wynosi około 9,81 m/s². Na Marsie jest to około 3,711 m/s². Oznacza to, że ciężar człowieka będzie na Czerwonej Planecie trzy razy mniejszy niż na Ziemi.

Zakładając, że masa osoby to 100 kilogramów, na Marsie jej ciężar wyniósłby około 38 kilogramów.

Poprawną odpowiedzią na to pytanie jest odpowiedź "D".

Autor: mmis//now / Źródło: Milionerzy TVN