TVN24 | Ciekawostki

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek. 11 października obchodzimy święto dziewcząt

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
kkow//az
Źródło:
tvn24.pl
Kidawa-Błońska: najwyższy czas, żeby popatrzyć na prawa kobiet jako na prawa obywateli
TVN24Kidawa-Błońska: najwyższy czas, żeby popatrzyć na prawa kobiet jako na prawa obywateli

Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, znany też jako Dzień Dziewczyn, to święto ustanowione w 2011 roku. ONZ zwraca w ten sposób uwagę na kwestię praw dziewczynek oraz szczególne wyzwania, jakie przed nimi stoją na całym świecie.

O tym, by świętować Międzynarodowy Dzień Dziewczynek na całym świecie, Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowało 19 grudnia 2011 roku. Przyjęto wówczas rezolucję nr 66/170 stanowiącą, że 11 października będzie świętem dziewcząt.

Dzień Dziewczynek – jaki jest jego cel

Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, coroczne święto obchodzone 11 października, Zgromadzenie Ogólne ONZ zwraca uwagę na kwestię praw dziewczynek oraz szczególne wyzwania, jakie przed nimi stoją na całym świecie. To między innymi problem dostępu do edukacji, przymusowe małżeństwa, przemoc fizyczna i seksualna czy też brak dostępu do odpowiednich warunków sanitarnych. Takie kwestie nagłaśniają m.in. UN Women i UNICEF.

- Jesteśmy w drugim roku pandemii, która spowodowała, że użycie platform internetowych do nauki czy podtrzymywania relacji międzyludzkich jest jeszcze częstsze niż wcześniej. Niestety 2,2 miliarda młodych ludzi na świecie (poniżej 25. roku życia) wciąż nie ma w domu dostępu do Internetu - podkreśla dr Monika Kacprzak, rzeczniczka prasowa UNICEF Polska. - Najczęściej ten problem dotyka właśnie dziewcząt. W 2013 roku różnica płci w dostępie do internetu wynosiła 11 procent w skali światowej na niekorzyść dziewcząt. W 2019 roku było to już 17 procent. W najsłabiej rozwiniętych krajach ta różnica jest kolosalna, sięga aż 43 procent.

W 2021 z okazji Dnia Dziewcząt UNICEF przypomina 5-letnie zobowiązania, jakie podjęli liderzy społeczni, rządy państw i korporacje podczas tegorocznego Forum Równości Pokoleń (Generation Equality Forum), które odbyło się w Paryżu. - Wśród zobowiązań pojawiło się zmniejszenie luki między płciami w dostępie do narzędzi online - zaznacza dr Monika Kacprzak.

Dzień Dziewczynek i Dzień Kobiet - czym się różnią?  

Obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet popularnością zdecydowanie przewyższa ustanowiony w 2011 roku Dzień Dziewczynek. Dzień Kobiet, który w 2022 roku będziemy obchodzić po raz 112., jest już silnie zakorzeniony w kulturze. Międzynarodowy Dzień Dziewczynek ma dopiero 10-letnią historię. Kładzie też większy nacisk na prawa dziewcząt, równy dostęp do edukacji i zdobyczy cywilizacyjnych oraz walkę z dyskryminacją.

Autor:kkow//az

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości