Który majonez jest najlepszy? Ekspertka oceniła skład popularnych sosów

Źródło:
wiadomoscihandlowe.pl, www.wijhars.olsztyn.pl, tvn24.pl
Tomasz Wasilewski o pogodzie na Wielkanoc
Tomasz Wasilewski o pogodzie na Wielkanoctvnmeteo.pl
wideo 2/2
Tomasz Wasilewski o pogodzie na Wielkanoctvnmeteo.pl

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas przygotowywania świątecznych potraw. Po jaki majonez sięgnąć, by były one nie tylko smaczne, ale i zdrowe? Jak analizować treść etykiet spożywczych dostępnych na rynku sosów? Czy majonezy "light" i wegańskie mają dobre składy? Na nasze pytania odpowiada dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Klasyczny przepis na majonez jest bardzo prosty i zakłada użycie jedynie kilku składników. Mowa o żółtkach jaj i oleju, które miksuje się, aż do uzyskania kremowej konsystencji. Następnie całość doprawia się mieszanką soli, cukru, octu i gorczycy lub zawierającą wszystkie te produkty musztardą. Większość składów dostępnych na rynku sosów jest jednak znacznie dłuższa. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając majonez?

Jak wybrać dobry majonez? 

Najlepiej kierować się zasadą, zgodnie z którą im krótsza jest lista wykorzystanych do produkcji majonezu składników, tym lepiej. - Tak naprawdę najważniejsze jest to, żeby ten skład był krótki, czyli żeby były w nim tylko te składniki, które sami byśmy dodali, robiąc majonez w domu. To jest najprostsza zasada - ocenia dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Nie bez znaczenia jest również zawartość oleju i żółtek jaj w produkcie - powinna być ona możliwie wysoka.  Analizując składy sklepowych majonezów, należy zwrócić także uwagę na to, czy do ich wytworzenia został wykorzystany olej rafinowany czy nierafinowany. Pierwszy z nich poddawany jest wysokiej temperaturze tłoczenia, co negatywnie wpływa na ilość zawartych w nim wartościowych składników - w szczególności nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. - Oleje nierafinowane zawierają więcej składników odżywczych, przez co odznaczają się wyższą wartością odżywczą - zaznacza Marszałkowska-Jakubik.

Jak jednak precyzuje, rodzaj oleju wykorzystanego do produkcji majonezu ma znaczenie jedynie w przypadku osób regularnie sięgających po ten typ sosu. - Jeżeli mówimy o okazjonalnej konsumpcji majonezu, rodzaj oleju nie ma większego znaczenia. Jeśli więc sięgamy po niego raz do roku, w święta, to tak naprawdę nie trzeba na to aż tak bardzo patrzeć. Jeśli zaś chodzi o regularną konsumpcję, lepiej wybierać oleje nierafinowane - stwierdza.

Majonez pełnotłuszczowy czy light?

Sięgając po majonez, lepiej wybrać jego pełnotłuszczową wersję. Choć produkty oznaczone jako "lekkie", "light" czy "dietetyczne" kuszą obniżoną kalorycznością, to na ich etykietach, poza podstawowymi składnikami potrzebnymi do produkcji sosu, niejednokrotnie wymienione są również inne substancje. - Jeśli jedyną różnicą jest zmniejszona kaloryczność, czyli po prostu mniejsza ilość oleju, to majonezy "light" są bardzo dobrym wyborem. Jednak taki majonez trudno jest znaleźć na sklepowych półkach. Bardzo często produkty te zawierają więcej dodatków zapewniających właściwą konsystencję. Zawsze występuje tu więc ryzyko, że będą one miały (w składzie - red.) większe ilości zagęstników czy stabilizatorów. Często jest też do nich dodawany cukier oraz konserwanty pod postacią np. sorbinianu potasu - ocenia dietetyk. - Jeśli chcemy nieco odchudzić nasze świąteczne dania, połączmy klasyczny majonez o czystym składzie z jogurtem lub z beztłuszczowym skyrem - sugeruje.

- Obecnie zakupienie majonezu o akceptowalnym składzie nie jest problemem, zwłaszcza przed świętami wielkanocnymi, gdy wybór w sklepach jest większy. Na całe szczęście producenci coraz częściej zwracają uwagę na skład i przykładają wagę do tego, by był czysty - dodaje Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Skład majonezu - jak go czytać? 

Podstawową zasadą, jaka powinna przyświecać podczas analizy składu majonezu, jest "im krótszy, tym lepszy". Podczas przeglądania etykiet produktów, poza podstawowymi składnikami sosu - olejem, żółtkami, cukrem, solą, octem i gorczycą - można jednak natknąć się na całą masę rozmaitych dodatków.

Najczęściej stosowanym dodatkiem jest sól wapniowo-disodowa, oznaczana jako EDTA E385. Zapobiega ona rozwarstwianiu się i jełczeniu majonezu. - Spożywana w nadmiernych ilościach może prowadzić do zakłócenia równowagi mineralnej organizmu, czyli do niedoborów żelaza, cynku i miedzi oraz skurczów mięśni. Polecam więc szukać majonezów bez E385 - zaznacza Justyna Marszałkowska-Jakubik.

W popularnych majonezach znaleźć można również substancje konserwujące, takie jak sorbinian potasu lub benzoesan sodu, oznaczane odpowiednio jako E202 i E211. Niektóre majonezy zawierają w sobie także substancje zagęszczające, z których najpopularniejszą jest skrobia modyfikowana (E1422) czy stabilizatory, takie jak guma guar (E412) i guma ksantanowa (E415). Do części produktów dodawane są także regulatory kwasowości, aromaty czy barwniki. 

Jak wybrać dobry majonez na Wielkanoc?Lukas Gojda/Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Szalone ceny majonezu. O tyle podrożał w ciągu roku

Zapytana o wpływ wymienionych powyżej składników na jakość produktu i zdrowie spożywających go osób, dietetyk Marszałkowska-Jakubik odpowiada, że "jeśli tylko jesteśmy w stanie uniknąć tych składników, dobrze byłoby się ich wystrzegać". - Nie są to składniki, które będą dla nas bardzo szkodliwe, natomiast jest to coś, co jest po prostu zbędne. Im więcej jest tych składników, tym gorzej - precyzuje.

Majonez - porównanie najpopularniejszych marek

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez portal wiadomoscihandlowe.pl, w ubiegłym roku Polacy najchętniej kupowali "Majonez Dekoracyjny Winiary". Na drugim miejscu uplasował się "Majonez Kielecki". Rosnącą popularnością cieszyły się również majonezy wegańskie - w szczególności marek Develey i Roleski. Który z nich wybrać?

Pod względem składów na tle konkurencji szczególnie wyróżnia się "Majonez Kielecki", produkowany przez WSP "Społem". Nie zawiera on substancji konserwujących, ulepszaczy smaku, zagęszczaczy czy stabilizatorów. Jak zaznaczono na stronie internetowej producenta, w jego skład wchodzą: olej rzepakowy rafinowany, musztarda, woda oraz żółtka jaj kurzych. 100 gramów produktu zawiera 631 kcal, co jest stosunkowo niską ilością, jak na ten rodzaj sosu.

"Majonez Dekoracyjny Winiary" wypada nieco gorzej. Do jego produkcji wykorzystywane są: olej rzepakowy, żółtka jaj, ocet, musztarda, cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz (E385) i regulator kwasowości (kwas cytrynowy). Porcja 100 gramów majonezu marki Winiary dostarcza 704 kilokalorii. 

ZOBACZ TEŻ: Zakupy przed świętami Wielkiejnocy. Część sieci zmieniła godziny otwarcia sklepów

Jak wskazuje portal money.pl, wśród popularnych na polskich stołach majonezów wymienić należy również produkty marek Hellmann's, Pudliszki i Roleski.

Hellmann's powstaje na bazie oleju rzepakowego, wody, octu, cukru, żółtek jaj, musztardy, soli, aromatów, przeciwutleniacz, E385 oraz barwników (karoteny). Dostarcza on 671 kcal w 100 gramach.

"Majonez Pudliszki" wykorzystuje mieszankę oleju rzepakowego, żółtek jaj, wody, octu spirytusowego, cukru, gorczycy, E385 oraz kurkumy. Odznacza się dość wysoką kalorycznością - aż 736 kcal na 100 gram.

W skład "Majonezu Roleskiego Premium" wchodzą: olej słonecznikowy, woda, żółtko jaja kurzego, miód, musztarda, ocet winny biały, sól himalajska, zagęszczony sok z cytryny, naturalny aromat, aromaty, E385. 

Majonezy wegańskie - porównanie składów 

W ostatnich latach popularność zyskują także majonezy wegańskie. W domowej wersji najczęściej przygotowuje się je na bazie mleka sojowego, oleju, octu, musztardy oraz soli i cukru. Produkty te odznaczają się zwykle niższą wartością kaloryczną od swych zwierzęcych odpowiedników - 100 gramów majonezów wegańskich zawiera od około 250 do nawet 650 kilokalorii. 

Poproszona o ocenę ich składów, dietetyk Marszałkowska-Jakubik zaznacza, że "produkty te bardzo często mają bardzo dobre składy, ale zazwyczaj zawierają one więcej tłuszczu niż klasyczny majonez". - Ciężko jest więc jednoznacznie stwierdzić, czy są one lepsze czy gorsze od tradycyjnych majonezów. Wybór ten należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli patrzymy na skład i nie budzi on naszego niepokoju, czyli jest to po prostu produkt, który zamiast jaj zawiera jedynie dodatki smakowe lub kolorystyczne, to możemy spokojnie po niego sięgać - dodała ekspertka. - Zasada czytania etykiet jest w tym przypadku taka sama, jak w przypadku majonezów klasycznych: unikamy syntetycznych aromatów, przeciwutleniacza EDTA i konserwantów - doprecyzowała. 

Zgodnie z danymi portalu wiadomoscihandlowe.pl, w przypadku sklepowych majonezów wegańskich konsumenci najchętniej sięgają po produkt marki Develey. Produkowany jest on na bazie olejów roślinnych, wody, octu spirytusowego, skrobi modyfikowanej kukurydzianej, musztardy, soli, soku cytrynowego z zagęszczonego soku cytrynowego, naturalnych aromatów i E385. W 100 gramach zawiera on 633 kilokalorie i 68 gramów tłuszczu.

ZOBACZ TEŻ: Wielkanoc z inflacją. Największy bank w Polsce pokazuje dane

Na drugim miejscu zestawienia uplasował się "Majonez Premium Vegan Wegański" marki Roleski, w którego skład wchodzą: woda, olej słonecznikowy, musztarda, skrobie modyfikowane, ocet winny biały, cukier trzcinowy, sól himalajska, koncentrat soku z cytryny, guma ksantanowa, aromaty oraz E385. Porcja o wadze 100 gramów dostarcza 25 gramów tłuszczu i jedynie 269 kilokalorii.

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl, www.wijhars.olsztyn.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lukas Gojda/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Śremie w województwie wielkopolskim wybuchł pożar dachu hotelu. Strażacy gaszą płomienie od kilku godzin. Z budynku ewakuowało się sześć osób.

Pożar dachu hotelu w Śremie

Pożar dachu hotelu w Śremie

Źródło:
PAP, tydzien.net

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

W Gruzji wciąż trwają protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, zwanej też rosyjską ustawą. Zawetowała ją prezydent, ale partia rządząca ma wystarczającą większość, by to weto odrzucić. W czasie sobotniej manifestacji protestujący spalili przed parlamentem flagi Rosji i rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci z elitarnej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) na Słowacji postawili zarzut gróźb karalnych osobie zatrzymanej za wysyłanie wiadomości z pogróżkami do ministra spraw wewnętrznych i dwóch posłów. Grozi jej kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat.

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Źródło:
PAP

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że Wowczańsk w obwodzie charkowskim został praktycznie zupełnie zniszczony przez Rosjan. W mieście, w którym mieszkało ponad 17 tysięcy osób, zostało około stu. 816 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk poinformował o planie "Tarcza Wschód", projekcie budowy bezpiecznej granicy. Na ten cel rząd przeznaczy dziesięć miliardów złotych. W Gruzji prezydent Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę "o zagranicznych agentach". Ulice zachodnich Niemiec są zalane z powodu powodzi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Źródło:
tvn24.pl

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl