Który majonez jest najlepszy? Ekspertka oceniła skład popularnych sosów

Źródło:
wiadomoscihandlowe.pl, www.wijhars.olsztyn.pl, tvn24.pl
Tomasz Wasilewski o pogodzie na Wielkanoc
Tomasz Wasilewski o pogodzie na Wielkanoctvnmeteo.pl
wideo 2/2
Tomasz Wasilewski o pogodzie na Wielkanoctvnmeteo.pl

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas przygotowywania świątecznych potraw. Po jaki majonez sięgnąć, by były one nie tylko smaczne, ale i zdrowe? Jak analizować treść etykiet spożywczych dostępnych na rynku sosów? Czy majonezy "light" i wegańskie mają dobre składy? Na nasze pytania odpowiada dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Klasyczny przepis na majonez jest bardzo prosty i zakłada użycie jedynie kilku składników. Mowa o żółtkach jaj i oleju, które miksuje się, aż do uzyskania kremowej konsystencji. Następnie całość doprawia się mieszanką soli, cukru, octu i gorczycy lub zawierającą wszystkie te produkty musztardą. Większość składów dostępnych na rynku sosów jest jednak znacznie dłuższa. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając majonez?

Jak wybrać dobry majonez? 

Najlepiej kierować się zasadą, zgodnie z którą im krótsza jest lista wykorzystanych do produkcji majonezu składników, tym lepiej. - Tak naprawdę najważniejsze jest to, żeby ten skład był krótki, czyli żeby były w nim tylko te składniki, które sami byśmy dodali, robiąc majonez w domu. To jest najprostsza zasada - ocenia dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Nie bez znaczenia jest również zawartość oleju i żółtek jaj w produkcie - powinna być ona możliwie wysoka.  Analizując składy sklepowych majonezów, należy zwrócić także uwagę na to, czy do ich wytworzenia został wykorzystany olej rafinowany czy nierafinowany. Pierwszy z nich poddawany jest wysokiej temperaturze tłoczenia, co negatywnie wpływa na ilość zawartych w nim wartościowych składników - w szczególności nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. - Oleje nierafinowane zawierają więcej składników odżywczych, przez co odznaczają się wyższą wartością odżywczą - zaznacza Marszałkowska-Jakubik.

Jak jednak precyzuje, rodzaj oleju wykorzystanego do produkcji majonezu ma znaczenie jedynie w przypadku osób regularnie sięgających po ten typ sosu. - Jeżeli mówimy o okazjonalnej konsumpcji majonezu, rodzaj oleju nie ma większego znaczenia. Jeśli więc sięgamy po niego raz do roku, w święta, to tak naprawdę nie trzeba na to aż tak bardzo patrzeć. Jeśli zaś chodzi o regularną konsumpcję, lepiej wybierać oleje nierafinowane - stwierdza.

Majonez pełnotłuszczowy czy light?

Sięgając po majonez, lepiej wybrać jego pełnotłuszczową wersję. Choć produkty oznaczone jako "lekkie", "light" czy "dietetyczne" kuszą obniżoną kalorycznością, to na ich etykietach, poza podstawowymi składnikami potrzebnymi do produkcji sosu, niejednokrotnie wymienione są również inne substancje. - Jeśli jedyną różnicą jest zmniejszona kaloryczność, czyli po prostu mniejsza ilość oleju, to majonezy "light" są bardzo dobrym wyborem. Jednak taki majonez trudno jest znaleźć na sklepowych półkach. Bardzo często produkty te zawierają więcej dodatków zapewniających właściwą konsystencję. Zawsze występuje tu więc ryzyko, że będą one miały (w składzie - red.) większe ilości zagęstników czy stabilizatorów. Często jest też do nich dodawany cukier oraz konserwanty pod postacią np. sorbinianu potasu - ocenia dietetyk. - Jeśli chcemy nieco odchudzić nasze świąteczne dania, połączmy klasyczny majonez o czystym składzie z jogurtem lub z beztłuszczowym skyrem - sugeruje.

- Obecnie zakupienie majonezu o akceptowalnym składzie nie jest problemem, zwłaszcza przed świętami wielkanocnymi, gdy wybór w sklepach jest większy. Na całe szczęście producenci coraz częściej zwracają uwagę na skład i przykładają wagę do tego, by był czysty - dodaje Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Skład majonezu - jak go czytać? 

Podstawową zasadą, jaka powinna przyświecać podczas analizy składu majonezu, jest "im krótszy, tym lepszy". Podczas przeglądania etykiet produktów, poza podstawowymi składnikami sosu - olejem, żółtkami, cukrem, solą, octem i gorczycą - można jednak natknąć się na całą masę rozmaitych dodatków.

Najczęściej stosowanym dodatkiem jest sól wapniowo-disodowa, oznaczana jako EDTA E385. Zapobiega ona rozwarstwianiu się i jełczeniu majonezu. - Spożywana w nadmiernych ilościach może prowadzić do zakłócenia równowagi mineralnej organizmu, czyli do niedoborów żelaza, cynku i miedzi oraz skurczów mięśni. Polecam więc szukać majonezów bez E385 - zaznacza Justyna Marszałkowska-Jakubik.

W popularnych majonezach znaleźć można również substancje konserwujące, takie jak sorbinian potasu lub benzoesan sodu, oznaczane odpowiednio jako E202 i E211. Niektóre majonezy zawierają w sobie także substancje zagęszczające, z których najpopularniejszą jest skrobia modyfikowana (E1422) czy stabilizatory, takie jak guma guar (E412) i guma ksantanowa (E415). Do części produktów dodawane są także regulatory kwasowości, aromaty czy barwniki. 

Jak wybrać dobry majonez na Wielkanoc?Lukas Gojda/Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Szalone ceny majonezu. O tyle podrożał w ciągu roku

Zapytana o wpływ wymienionych powyżej składników na jakość produktu i zdrowie spożywających go osób, dietetyk Marszałkowska-Jakubik odpowiada, że "jeśli tylko jesteśmy w stanie uniknąć tych składników, dobrze byłoby się ich wystrzegać". - Nie są to składniki, które będą dla nas bardzo szkodliwe, natomiast jest to coś, co jest po prostu zbędne. Im więcej jest tych składników, tym gorzej - precyzuje.

Majonez - porównanie najpopularniejszych marek

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez portal wiadomoscihandlowe.pl, w ubiegłym roku Polacy najchętniej kupowali "Majonez Dekoracyjny Winiary". Na drugim miejscu uplasował się "Majonez Kielecki". Rosnącą popularnością cieszyły się również majonezy wegańskie - w szczególności marek Develey i Roleski. Który z nich wybrać?

Pod względem składów na tle konkurencji szczególnie wyróżnia się "Majonez Kielecki", produkowany przez WSP "Społem". Nie zawiera on substancji konserwujących, ulepszaczy smaku, zagęszczaczy czy stabilizatorów. Jak zaznaczono na stronie internetowej producenta, w jego skład wchodzą: olej rzepakowy rafinowany, musztarda, woda oraz żółtka jaj kurzych. 100 gramów produktu zawiera 631 kcal, co jest stosunkowo niską ilością, jak na ten rodzaj sosu.

"Majonez Dekoracyjny Winiary" wypada nieco gorzej. Do jego produkcji wykorzystywane są: olej rzepakowy, żółtka jaj, ocet, musztarda, cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz (E385) i regulator kwasowości (kwas cytrynowy). Porcja 100 gramów majonezu marki Winiary dostarcza 704 kilokalorii. 

ZOBACZ TEŻ: Zakupy przed świętami Wielkiejnocy. Część sieci zmieniła godziny otwarcia sklepów

Jak wskazuje portal money.pl, wśród popularnych na polskich stołach majonezów wymienić należy również produkty marek Hellmann's, Pudliszki i Roleski.

Hellmann's powstaje na bazie oleju rzepakowego, wody, octu, cukru, żółtek jaj, musztardy, soli, aromatów, przeciwutleniacz, E385 oraz barwników (karoteny). Dostarcza on 671 kcal w 100 gramach.

"Majonez Pudliszki" wykorzystuje mieszankę oleju rzepakowego, żółtek jaj, wody, octu spirytusowego, cukru, gorczycy, E385 oraz kurkumy. Odznacza się dość wysoką kalorycznością - aż 736 kcal na 100 gram.

W skład "Majonezu Roleskiego Premium" wchodzą: olej słonecznikowy, woda, żółtko jaja kurzego, miód, musztarda, ocet winny biały, sól himalajska, zagęszczony sok z cytryny, naturalny aromat, aromaty, E385. 

Majonezy wegańskie - porównanie składów 

W ostatnich latach popularność zyskują także majonezy wegańskie. W domowej wersji najczęściej przygotowuje się je na bazie mleka sojowego, oleju, octu, musztardy oraz soli i cukru. Produkty te odznaczają się zwykle niższą wartością kaloryczną od swych zwierzęcych odpowiedników - 100 gramów majonezów wegańskich zawiera od około 250 do nawet 650 kilokalorii. 

Poproszona o ocenę ich składów, dietetyk Marszałkowska-Jakubik zaznacza, że "produkty te bardzo często mają bardzo dobre składy, ale zazwyczaj zawierają one więcej tłuszczu niż klasyczny majonez". - Ciężko jest więc jednoznacznie stwierdzić, czy są one lepsze czy gorsze od tradycyjnych majonezów. Wybór ten należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli patrzymy na skład i nie budzi on naszego niepokoju, czyli jest to po prostu produkt, który zamiast jaj zawiera jedynie dodatki smakowe lub kolorystyczne, to możemy spokojnie po niego sięgać - dodała ekspertka. - Zasada czytania etykiet jest w tym przypadku taka sama, jak w przypadku majonezów klasycznych: unikamy syntetycznych aromatów, przeciwutleniacza EDTA i konserwantów - doprecyzowała. 

Zgodnie z danymi portalu wiadomoscihandlowe.pl, w przypadku sklepowych majonezów wegańskich konsumenci najchętniej sięgają po produkt marki Develey. Produkowany jest on na bazie olejów roślinnych, wody, octu spirytusowego, skrobi modyfikowanej kukurydzianej, musztardy, soli, soku cytrynowego z zagęszczonego soku cytrynowego, naturalnych aromatów i E385. W 100 gramach zawiera on 633 kilokalorie i 68 gramów tłuszczu.

ZOBACZ TEŻ: Wielkanoc z inflacją. Największy bank w Polsce pokazuje dane

Na drugim miejscu zestawienia uplasował się "Majonez Premium Vegan Wegański" marki Roleski, w którego skład wchodzą: woda, olej słonecznikowy, musztarda, skrobie modyfikowane, ocet winny biały, cukier trzcinowy, sól himalajska, koncentrat soku z cytryny, guma ksantanowa, aromaty oraz E385. Porcja o wadze 100 gramów dostarcza 25 gramów tłuszczu i jedynie 269 kilokalorii.

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl, www.wijhars.olsztyn.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lukas Gojda/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Projekt "kopuły" nad Europą to biznesowy projekt niemiecki, który jest relatywnie nowy w stosunku do tego, co my zaczęliśmy budować i jest czymś zupełnie odmiennym - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. - Myśmy do tej pory nie rozważali przystąpienia do tego projektu, ponieważ realizujemy swój we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, z Wielką Brytanią i także w oparciu o to, co nasz przemysł wykonuje - dodał.

Prezydent o budowie "kopuły" nad Europą: to jest biznesowy projekt niemiecki

Prezydent o budowie "kopuły" nad Europą: to jest biznesowy projekt niemiecki

Źródło:
TVN24

Niemal 1,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec odnotowano w zeszłym tygodniu w Czechach. To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. "Tylko ci, którzy są regularnie szczepieni, są chronieni, ponieważ ani choroba, ani szczepionka nie zapewniają długoterminowej ochrony", podkreślają lokalne władze.

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Źródło:
PAP, irozhlas.cz, tvn24.pl

We wtorek w godzinach porannych zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze stanęła w płomieniach. - Dookoła widać jedynie czarny dym. To bardzo trudne patrzeć na płonącą bardzo ważną część historii Danii - relacjonowała pani Dominika. Nagrania z pożaru otrzymujemy na Kontakt 24.

"Widziałam kilku Duńczyków, którzy płakali na ulicy". Pożar zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych

"Widziałam kilku Duńczyków, którzy płakali na ulicy". Pożar zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych

We wtorek rano zebrała się Rada Ministrów. W posiedzeniu uczestniczą szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Wiesław Kukuła oraz dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Maciej Klisz.

Szef BBN i generałowie na posiedzeniu rządu

Szef BBN i generałowie na posiedzeniu rządu

Źródło:
TVN24

Para młodych ludzi miała już dosyć przebywania w zatłoczonym lokalu z rodziną. W tym samym budynku było puste mieszkanie, więc je zajęli i nielegalnie podłączyli prąd. Mieszkali tam kilka dni.

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Zajęli puste mieszkanie, bo mieli "dość tłoku"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze stanęła we wtorek w płomieniach. To jeden z najbardziej charakterystycznych budynków stolicy Danii. Jak donosi Reuters, ogień pochłonął iglicę, która zawaliła się na dach. Nie ma doniesień o osobach poszkodowanych. 

Pożar zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Zastaje nas straszny widok"

Pożar zabytkowej giełdy w Kopenhadze. "Zastaje nas straszny widok"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Hannah Waddingham została zaczepiona przez jednego z fotografów podczas niedzielnego rozdania Olivier Awards. Riposta brytyjskiej aktorki była błyskawiczna i momentalnie zyskała popularność w mediach społecznościowych. Przedstawiające ją nagranie, tylko na X, zostało już odtworzone ponad 2 miliony razy.  

"Mężczyźnie nigdy byś tego nie powiedział". Riposta gwiazdy "Gry o tron" hitem w sieci

"Mężczyźnie nigdy byś tego nie powiedział". Riposta gwiazdy "Gry o tron" hitem w sieci

Źródło:
BBC, People

Mieszkańcy miasta Orsk, które znalazło się pod wodą po pęknięciu tamy na rzece Ural, skarżą się na brak pomocy i zarzucają burmistrzowi, że nie nie chce wypłacać odszkodowań ofiarom powodzi. Tymczasem syn burmistrza mieszka w Dubaju w luksusowym apartamencie wartym 33 miliony rubli - podała Fundacja Walki z Korupcją Aleksieja Nawalnego.

Miasto pod wodą, mieszkańcy bez pomocy, syn burmistrza w Dubaju

Miasto pod wodą, mieszkańcy bez pomocy, syn burmistrza w Dubaju

Źródło:
Nastojaszczeje Wriemia, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

Podczas kontroli przesyłki do więźnia osadzonego w Przytułach Starych funkcjonariusze służby więziennej znaleźli kapsułki z narkotykami i zabroniony za kratami telefon komórkowy. Ukryte były w radiu. Sprawę bada policja.

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Zaskakujący finał rutynowej kontroli paczki dla więźnia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Problemy ze wzrokiem mogą być jednym z wczesnych symptomów rozwijającej się demencji, wskazują brytyjscy naukowcy. Ich zdaniem niepokojące sygnały mogą się pojawić już 12 lat przed postawieniem diagnozy przez lekarza.

To, jak widzisz, może być sygnałem demencji w przyszłości

To, jak widzisz, może być sygnałem demencji w przyszłości

Źródło:
The Conversation, Nature.com

Zapadł wyrok w sprawie tragicznego wypadku na Muranowie. Młoda kobieta, będąca pod wpływem alkoholu, wjechała w tył stojącego na czerwonym świetle samochodu. Jedna osoba zginęła. Śledczy ustalili, że w momencie zdarzenia na liczniku auta oskarżonej mogło być nawet 120 km/h, a chwilę wcześniej 180 km/h.

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Miała "zły dzień", pijana wsiadła do auta. Jechała bardzo szybko, doszło do wypadku, zginął człowiek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ilu jeszcze musi zginąć ludzi, by potrząsnąć tym społeczeństwem? - pyta matka 39-latka polskiego pochodzenia, który został zastrzelony w Sztokholmie w drodze na basen, na który jechał z 12-letnim synem. - To dziecko było dla niego wszystkim. Większość czasu poświęcał wyłącznie synowi - dodaje kobieta.

Chciał zwrócić uwagę nastolatkom i został zastrzelony. "Żyje się tutaj w strachu"

Chciał zwrócić uwagę nastolatkom i został zastrzelony. "Żyje się tutaj w strachu"

Źródło:
Uwaga TVN

Ciało kobiety znaleziono w jednej z kamienic w centrum Chojnic. Sprawę wyjaśniają śledczy, którzy na razie nie ujawniają szczegółów. Nieoficjalnie mówi się, że zgon mógł nastąpić kilka miesięcy wcześniej, a zwłoki zostały odkryte przypadkiem podczas czynności komorniczych.

W kamienicy znaleziono zwłoki kobiety

W kamienicy znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvn24.pl, Weekend FM

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy odzieżowe za podawanie nieprawdziwych informacji na etykietach ubrań. Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) mają zapłacić karę w wysokości 3,8 miliona złotych, a Lord - ponad 213 tysięcy złotych. Ogłoszone decyzje nie są prawomocne.

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

Źródło:
PAP

Te kwoty robią ogromne wrażenie - mówiła w rozmowie z reporterem TVN24 Radomirem Witem, posłanka Polski 2050 Żaneta Cwalina - Śliwowska odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka powiedział w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel.

Zarząd Orlenu latał za setki tysięcy złotych prywatnymi samolotami. "To jest Bizancjum"

Zarząd Orlenu latał za setki tysięcy złotych prywatnymi samolotami. "To jest Bizancjum"

Źródło:
TVN24, PAP

Zapadła pozytywna decyzja w sprawie uwolnienia polskiego podróżnika zatrzymanego w Demokratycznej Republice Konga - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. - Jest objęty pomocą konsularną i lekarską, jest pod naszą opieką - zapewnił.

"Pozytywna decyzja" w sprawie polskiego podróżnika. "Jest objęty pomocą, jest pod naszą opieką"

"Pozytywna decyzja" w sprawie polskiego podróżnika. "Jest objęty pomocą, jest pod naszą opieką"

Źródło:
PAP

Przed bielskim sądem okręgowym zakończył się proces po tragedii, do której doszło 4 grudnia 2019 roku w Szczyrku. Po eksplozji gazu zawalił się dom, zginęło osiem osób, w tym czworo dzieci. Prokuratorzy w tej sprawie oskarżyli sześć osób, między innymi szefa firmy, który zlecił wykonanie odwiertu, podczas którego uszkodzono gazociąg. Na ławie oskarżonych siedzą też dwaj pracownicy, którzy wykonywali prace.

Dom runął po eksplozji gazu, zginęło osiem osób. Koniec procesu

Dom runął po eksplozji gazu, zginęło osiem osób. Koniec procesu

Źródło:
PAP

List więzionej z powodów politycznych Białorusinki Kaciaryny Nowikawej rzucił światło na brutalny system więziennictwa reżimu Alaksandra Łukaszenki - napisał "The Guardian". Brytyjski dziennik, powołując się na białoruskie niezależne media, przekazał, że 38-latka przemyciła swoją historię z zakładu karnego na skrawkach papieru toaletowego.

Na papierze toaletowym spisała relację z więzienia. "Rzuca światło na katastrofalną sytuację"

Na papierze toaletowym spisała relację z więzienia. "Rzuca światło na katastrofalną sytuację"

Źródło:
The Guardian, Zerkalo, Wiasna

Ogromny korek utworzył się w porannym szczycie w Sulejówku. Kierowca auta ciężarowego uszkodził nowy tunel, służby muszą sprawdzić jego konstrukcję. Przejazd w obie strony jest zablokowany, policja kieruje na objazdy.

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Nowy tunel uszkodzony i zamknięty. Duże utrudnienia w Sulejówku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Francuska Grupa Elo (dawniej Auchan Holding) poinformowała o sprzedaży przez jej spółkę zależną aktywów w Rosji. Chodzi o 19 centrów handlowych w tym kraju. Grupa Elo jest właścicielem Auchan Retail i New Immo Holding. Spółka Auchan Retail Russia podkreśliła we wtorkowym komunikacie, że kontynuuje działalność w Rosji.

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Źródło:
tvn24.pl

Bardzo ceniłem profesor Jadwigę Staniszkis za otwartość na innych ludzi, za mądrość, ona wiedziała, co mówi - tak zmarłą socjolożkę i politolożkę wspominał w "Kropce nad i" w TVN24 Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy. Przypomniał też okoliczności powstania słynnej fotografii sprzed ponad 40 lat.

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Czarzasty przypomina historię słynnego zdjęcia ze Staniszkis

Źródło:
TVN24
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aby nikt nigdy więcej nie używał Pegasusa przeciwko tym, którzy patrzą władzy na ręce, trzeba rozliczyć tych, którzy użyli tego systemu - podkreślił Dariusz Joński z KO. Politycy komentowali nowe informacje o inwigilacji Pegasusem ujawnione przez ministra koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka. Waldemar Buda z PiS stwierdził, że "ta sprawa już jest naprawdę śmieszna".

"Bezprecedensowa" i "porażająca" skala inwigilacji. "Chodziło wyłącznie o politykę"

"Bezprecedensowa" i "porażająca" skala inwigilacji. "Chodziło wyłącznie o politykę"

Źródło:
TVN24

Kierowca czarnego volkswagena ignoruje czerwone światło, a potem przejeżdża na drugą stronę skrzyżowania. Takich kierowców, jak ten nagrany na ulicy Inflanckiej w Łodzi, mają wyłapywać systemy instalowane przez Inspekcję Transportu Drogowego. - W tamtym roku 31 urządzeń zarejestrowało prawie 45 tysięcy kierowców, którzy zignorowali czerwone światło - mówi Wojciech Król, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Przez skrzyżowanie na czerwonym. Nagranie

Przez skrzyżowanie na czerwonym. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Ciała martwych 29 krów odnaleziono w prywatnym gospodarstwie w miejscowości Smólsk (woj. kujawsko-pomorskie). Zwierzęta nie miały zapewnionej odpowiedniej opieki, w tym pokarmu i dostępu do wody. Do sprawy zatrzymano 48-latka. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kilkadziesiąt martwych krów w gospodarstwie. "Nie miały pokarmu i dostępu do wody"

Kilkadziesiąt martwych krów w gospodarstwie. "Nie miały pokarmu i dostępu do wody"

Źródło:
tvn24.pl

"Świadectwa z getta warszawskiego" to nowa część wystawy głównej w Muzeum Warszawy. Zostanie otwarta 17 kwietnia. Autorzy zapowiadają, że będzie ona "próbą ukazania tego, co niewyobrażalne". Ma też podkreślić integralność historii warszawskich Żydów z historią całej społeczności miasta.

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

"Oszczędna w narracji, mocna w przekazie". Zestawia dwie skrajne perspektywy

Źródło:
PAP

Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady - uważa publicysta "New York Timesa" Thomas Friedman, wskazując na dokładne przewidzenie irańskiego ataku przez USA. Friedman w felietonie nawołuje do zwiększenia izolacji irańskiego reżimu zamiast odpowiedzi militarnej.

"Iran nieświadomie ujawnił to całemu światu". Co pokazał atak na Izrael?

"Iran nieświadomie ujawnił to całemu światu". Co pokazał atak na Izrael?

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów zajmie się osobnymi pakietami środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela, państw regionu Indo-Pacyfiku, a także ustawą pozwalającą na użycie zamrożonych rosyjskich aktywów - informuje spiker Izby Mike Johnson. Zapowiedź polityka daje nadzieję na uchwalenie pakietu dla Ukrainy przed końcem tygodnia.

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Izba Reprezentantów USA zajmie się osobno pakietami wsparcia dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu

Źródło:
PAP

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Rosja i Ukraina za pośrednictwem Turcji przez prawie dwa miesiące prowadziły rozmowy w sprawie porozumienia dotyczącego zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym. Uzgodniono treść umowy, która miała zostać przedstawiona przez Ankarę, ale Kijów niespodziewanie się z niej wycofał - przekazała agencja Reutera, powołując się na własne źródła. W ukraińskiej stolicy oficjalnie tego nie komentowano.

Reuters: Kijów w ostatniej chwili wycofał się z umowy o bezpieczeństwie żeglugi na Morzu Czarnym

Reuters: Kijów w ostatniej chwili wycofał się z umowy o bezpieczeństwie żeglugi na Morzu Czarnym

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 8,5 miliarda ludzi odbyło podróż samolotem w 2023 roku - wynika z nowych danych Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych. Największą liczbę pasażerów kolejny rok z rzędu obsłużyło lotnisko w Atlancie.

Nowy ranking lotnisk. Te obsłużyły największą liczbę pasażerów w 2023 roku

Nowy ranking lotnisk. Te obsłużyły największą liczbę pasażerów w 2023 roku

Źródło:
CNN, ACI

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

U wybrzeży miasta Bragança w stanie Para w Brazylii rybacy zauważyli w sobotę dryfującą łódź. W jej wnętrzu znaleziono ciała co najmniej 20 osób. Dokładna liczba ofiar pozostaje na ten moment nieznana. Sprawę badają zarówno lokalne, jak i krajowe organy śledcze. 

Ciała 20 osób w dryfującej łodzi. "Zmarli z głodu i w wyniku odwodnienia"

Ciała 20 osób w dryfującej łodzi. "Zmarli z głodu i w wyniku odwodnienia"

Źródło:
CNN, CBS News, Loop, Reuters

Przeszło miliard dolarów zarobiły już filmy Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord firmy, która zawdzięcza go przede wszystkim dwóm głośnym produkcjom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl