Który majonez jest najlepszy? Ekspertka oceniła skład popularnych sosów

Źródło:
wiadomoscihandlowe.pl, www.wijhars.olsztyn.pl, tvn24.pl
Tomasz Wasilewski o pogodzie na Wielkanoc
Tomasz Wasilewski o pogodzie na Wielkanoctvnmeteo.pl
wideo 2/2
Tomasz Wasilewski o pogodzie na Wielkanoctvnmeteo.pl

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią czas przygotowywania świątecznych potraw. Po jaki majonez sięgnąć, by były one nie tylko smaczne, ale i zdrowe? Jak analizować treść etykiet spożywczych dostępnych na rynku sosów? Czy majonezy "light" i wegańskie mają dobre składy? Na nasze pytania odpowiada dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Klasyczny przepis na majonez jest bardzo prosty i zakłada użycie jedynie kilku składników. Mowa o żółtkach jaj i oleju, które miksuje się, aż do uzyskania kremowej konsystencji. Następnie całość doprawia się mieszanką soli, cukru, octu i gorczycy lub zawierającą wszystkie te produkty musztardą. Większość składów dostępnych na rynku sosów jest jednak znacznie dłuższa. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając majonez?

Jak wybrać dobry majonez? 

Najlepiej kierować się zasadą, zgodnie z którą im krótsza jest lista wykorzystanych do produkcji majonezu składników, tym lepiej. - Tak naprawdę najważniejsze jest to, żeby ten skład był krótki, czyli żeby były w nim tylko te składniki, które sami byśmy dodali, robiąc majonez w domu. To jest najprostsza zasada - ocenia dietetyk Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Nie bez znaczenia jest również zawartość oleju i żółtek jaj w produkcie - powinna być ona możliwie wysoka.  Analizując składy sklepowych majonezów, należy zwrócić także uwagę na to, czy do ich wytworzenia został wykorzystany olej rafinowany czy nierafinowany. Pierwszy z nich poddawany jest wysokiej temperaturze tłoczenia, co negatywnie wpływa na ilość zawartych w nim wartościowych składników - w szczególności nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. - Oleje nierafinowane zawierają więcej składników odżywczych, przez co odznaczają się wyższą wartością odżywczą - zaznacza Marszałkowska-Jakubik.

Jak jednak precyzuje, rodzaj oleju wykorzystanego do produkcji majonezu ma znaczenie jedynie w przypadku osób regularnie sięgających po ten typ sosu. - Jeżeli mówimy o okazjonalnej konsumpcji majonezu, rodzaj oleju nie ma większego znaczenia. Jeśli więc sięgamy po niego raz do roku, w święta, to tak naprawdę nie trzeba na to aż tak bardzo patrzeć. Jeśli zaś chodzi o regularną konsumpcję, lepiej wybierać oleje nierafinowane - stwierdza.

Majonez pełnotłuszczowy czy light?

Sięgając po majonez, lepiej wybrać jego pełnotłuszczową wersję. Choć produkty oznaczone jako "lekkie", "light" czy "dietetyczne" kuszą obniżoną kalorycznością, to na ich etykietach, poza podstawowymi składnikami potrzebnymi do produkcji sosu, niejednokrotnie wymienione są również inne substancje. - Jeśli jedyną różnicą jest zmniejszona kaloryczność, czyli po prostu mniejsza ilość oleju, to majonezy "light" są bardzo dobrym wyborem. Jednak taki majonez trudno jest znaleźć na sklepowych półkach. Bardzo często produkty te zawierają więcej dodatków zapewniających właściwą konsystencję. Zawsze występuje tu więc ryzyko, że będą one miały (w składzie - red.) większe ilości zagęstników czy stabilizatorów. Często jest też do nich dodawany cukier oraz konserwanty pod postacią np. sorbinianu potasu - ocenia dietetyk. - Jeśli chcemy nieco odchudzić nasze świąteczne dania, połączmy klasyczny majonez o czystym składzie z jogurtem lub z beztłuszczowym skyrem - sugeruje.

- Obecnie zakupienie majonezu o akceptowalnym składzie nie jest problemem, zwłaszcza przed świętami wielkanocnymi, gdy wybór w sklepach jest większy. Na całe szczęście producenci coraz częściej zwracają uwagę na skład i przykładają wagę do tego, by był czysty - dodaje Justyna Marszałkowska-Jakubik.

Skład majonezu - jak go czytać? 

Podstawową zasadą, jaka powinna przyświecać podczas analizy składu majonezu, jest "im krótszy, tym lepszy". Podczas przeglądania etykiet produktów, poza podstawowymi składnikami sosu - olejem, żółtkami, cukrem, solą, octem i gorczycą - można jednak natknąć się na całą masę rozmaitych dodatków.

Najczęściej stosowanym dodatkiem jest sól wapniowo-disodowa, oznaczana jako EDTA E385. Zapobiega ona rozwarstwianiu się i jełczeniu majonezu. - Spożywana w nadmiernych ilościach może prowadzić do zakłócenia równowagi mineralnej organizmu, czyli do niedoborów żelaza, cynku i miedzi oraz skurczów mięśni. Polecam więc szukać majonezów bez E385 - zaznacza Justyna Marszałkowska-Jakubik.

W popularnych majonezach znaleźć można również substancje konserwujące, takie jak sorbinian potasu lub benzoesan sodu, oznaczane odpowiednio jako E202 i E211. Niektóre majonezy zawierają w sobie także substancje zagęszczające, z których najpopularniejszą jest skrobia modyfikowana (E1422) czy stabilizatory, takie jak guma guar (E412) i guma ksantanowa (E415). Do części produktów dodawane są także regulatory kwasowości, aromaty czy barwniki. 

Jak wybrać dobry majonez na Wielkanoc?Lukas Gojda/Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Szalone ceny majonezu. O tyle podrożał w ciągu roku

Zapytana o wpływ wymienionych powyżej składników na jakość produktu i zdrowie spożywających go osób, dietetyk Marszałkowska-Jakubik odpowiada, że "jeśli tylko jesteśmy w stanie uniknąć tych składników, dobrze byłoby się ich wystrzegać". - Nie są to składniki, które będą dla nas bardzo szkodliwe, natomiast jest to coś, co jest po prostu zbędne. Im więcej jest tych składników, tym gorzej - precyzuje.

Majonez - porównanie najpopularniejszych marek

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez portal wiadomoscihandlowe.pl, w ubiegłym roku Polacy najchętniej kupowali "Majonez Dekoracyjny Winiary". Na drugim miejscu uplasował się "Majonez Kielecki". Rosnącą popularnością cieszyły się również majonezy wegańskie - w szczególności marek Develey i Roleski. Który z nich wybrać?

Pod względem składów na tle konkurencji szczególnie wyróżnia się "Majonez Kielecki", produkowany przez WSP "Społem". Nie zawiera on substancji konserwujących, ulepszaczy smaku, zagęszczaczy czy stabilizatorów. Jak zaznaczono na stronie internetowej producenta, w jego skład wchodzą: olej rzepakowy rafinowany, musztarda, woda oraz żółtka jaj kurzych. 100 gramów produktu zawiera 631 kcal, co jest stosunkowo niską ilością, jak na ten rodzaj sosu.

"Majonez Dekoracyjny Winiary" wypada nieco gorzej. Do jego produkcji wykorzystywane są: olej rzepakowy, żółtka jaj, ocet, musztarda, cukier, sól, przyprawy, przeciwutleniacz (E385) i regulator kwasowości (kwas cytrynowy). Porcja 100 gramów majonezu marki Winiary dostarcza 704 kilokalorii. 

ZOBACZ TEŻ: Zakupy przed świętami Wielkiejnocy. Część sieci zmieniła godziny otwarcia sklepów

Jak wskazuje portal money.pl, wśród popularnych na polskich stołach majonezów wymienić należy również produkty marek Hellmann's, Pudliszki i Roleski.

Hellmann's powstaje na bazie oleju rzepakowego, wody, octu, cukru, żółtek jaj, musztardy, soli, aromatów, przeciwutleniacz, E385 oraz barwników (karoteny). Dostarcza on 671 kcal w 100 gramach.

"Majonez Pudliszki" wykorzystuje mieszankę oleju rzepakowego, żółtek jaj, wody, octu spirytusowego, cukru, gorczycy, E385 oraz kurkumy. Odznacza się dość wysoką kalorycznością - aż 736 kcal na 100 gram.

W skład "Majonezu Roleskiego Premium" wchodzą: olej słonecznikowy, woda, żółtko jaja kurzego, miód, musztarda, ocet winny biały, sól himalajska, zagęszczony sok z cytryny, naturalny aromat, aromaty, E385. 

Majonezy wegańskie - porównanie składów 

W ostatnich latach popularność zyskują także majonezy wegańskie. W domowej wersji najczęściej przygotowuje się je na bazie mleka sojowego, oleju, octu, musztardy oraz soli i cukru. Produkty te odznaczają się zwykle niższą wartością kaloryczną od swych zwierzęcych odpowiedników - 100 gramów majonezów wegańskich zawiera od około 250 do nawet 650 kilokalorii. 

Poproszona o ocenę ich składów, dietetyk Marszałkowska-Jakubik zaznacza, że "produkty te bardzo często mają bardzo dobre składy, ale zazwyczaj zawierają one więcej tłuszczu niż klasyczny majonez". - Ciężko jest więc jednoznacznie stwierdzić, czy są one lepsze czy gorsze od tradycyjnych majonezów. Wybór ten należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli patrzymy na skład i nie budzi on naszego niepokoju, czyli jest to po prostu produkt, który zamiast jaj zawiera jedynie dodatki smakowe lub kolorystyczne, to możemy spokojnie po niego sięgać - dodała ekspertka. - Zasada czytania etykiet jest w tym przypadku taka sama, jak w przypadku majonezów klasycznych: unikamy syntetycznych aromatów, przeciwutleniacza EDTA i konserwantów - doprecyzowała. 

Zgodnie z danymi portalu wiadomoscihandlowe.pl, w przypadku sklepowych majonezów wegańskich konsumenci najchętniej sięgają po produkt marki Develey. Produkowany jest on na bazie olejów roślinnych, wody, octu spirytusowego, skrobi modyfikowanej kukurydzianej, musztardy, soli, soku cytrynowego z zagęszczonego soku cytrynowego, naturalnych aromatów i E385. W 100 gramach zawiera on 633 kilokalorie i 68 gramów tłuszczu.

ZOBACZ TEŻ: Wielkanoc z inflacją. Największy bank w Polsce pokazuje dane

Na drugim miejscu zestawienia uplasował się "Majonez Premium Vegan Wegański" marki Roleski, w którego skład wchodzą: woda, olej słonecznikowy, musztarda, skrobie modyfikowane, ocet winny biały, cukier trzcinowy, sól himalajska, koncentrat soku z cytryny, guma ksantanowa, aromaty oraz E385. Porcja o wadze 100 gramów dostarcza 25 gramów tłuszczu i jedynie 269 kilokalorii.

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl, www.wijhars.olsztyn.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lukas Gojda/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24