Elżbieta II była wyjątkową monarchinią. Gościła półtora miliona osób, 42 razy okrążyła Ziemię

Autor:
wac//az//am
Źródło:
The Daily Star, The Daily Telegraph, Sunday Times, Royal.uk
Królowa Elżbieta II 2
Królowa Elżbieta II 2Reuters
wideo 2/2
ReutersKrólowa Elżbieta II 2

Elżbieta II była nie tylko najstarszą urzędującą głową państwa na świecie i najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Królowa w ciągu 70 lat panowania odwiedziła ponad 100 krajów, pokonując odległość równą 42-krotnemu okrążeniu Ziemi.

Zmarła w czwartek 8 września królowa Elżbieta II została najdłużej panującym brytyjskim monarchą już w 2015 roku, wyprzedzając swoją prababkę królową Wiktorię, która panowała 63 lata, siedem miesięcy i dwa dni. Była nie tylko najdłużej zasiadającym na tronie monarchą w historii Wielkiej Brytanii: zapisała się w historii jako jeden z najdłużej panujących monarchów w historii świata. Równie długo panował tylko król Tajlandii Bhumibol Adulyadej (70 lat i 4 miesiące) i król Francji Ludwik XIV (72 lata).

42 razy dookoła świata

W ciągu siedmiu dekad na tronie Elżbieta II odbyła rekordową liczbę podróży zagranicznych - odwiedziła ponad sto krajów. W Kanadzie była 22 razy - więcej niż w jakimkolwiek innym kraju. W Europie najczęściej odwiedzała Francję - 13 razy. Polskę odwiedziła raz, w 1996 roku. W ciągu trzydniowej wizyty m.in. wystąpiła w Sejmie, zasadziła dąb w Ogrodzie Saskim z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy, odwiedziła Teatr Narodowy i spacerowała po Starówce razem z mężem, księciem Filipem. Spotkała się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i 30 licealistami, których nauczyciele przed wizytą zostali poinstruowani, jak postępować: "Nie wolno było pytać o brytyjską wołowinę (z powodu wykrycia na Wyspach choroby szalonych krów kraje Europy wprowadziły wtedy embargo na jej import – red.), wojnę o Falklandy, o rozwód księcia Karola z Dianą i inne rozwody w rodzinie. Najlepiej mówić o koniach, psach, pogodzie i samopoczuciu" - relacjonowała "Gazeta Wyborcza".

Elżbieta II podczas wizyty w Nowej ZelandiiReuters

Jak wyliczył "The Daily Telegraph", królowa odbyła podróże na dystansie równym 42-krotnemu okrążeniu Ziemi. Z zagranicznych wypraw zrezygnowała dopiero w wieku 89 lat, w listopadzie 2015 roku. W najdłuższą podróż wyruszyła zaledwie kilka miesięcy po koronacji: w ciągu 168 dni na przełomie 1953 i 1954 roku odwiedziła 13 krajów.

Rekordowa liczba spotkań

Jako królowa, Elżbieta II wzięła udział w około 21 tysiącach oficjalnych wydarzeń, w tym w 180 przyjęciach w ogrodach Pałacu Buckingham, w których w sumie wzięło udział półtora miliona osób. Gościła na swoim dworze 112 głów państw, w tym cesarza Japonii Hirohito, prezydenta RPA Nelsona Mandelę i prezydenta Polski Lecha Wałęsę. Monarchini spotkała się z 13 spośród 14 prezydentów USA sprawujących urząd w ciągu kilku ostatnich dekad. Ostatnim prezydentem Stanów Zjednoczonych, którego gościła, był Joe Biden.

Królowa Elżbieta II podczas tańca z prezydentem Ghany (1961 rok)Central Press/Getty Images

Jako głowa Kościoła anglikańskiego, Elżbieta II spotkała sie z czterema papieżami: Janem XXIII, Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem.

Królowa miała okazję zamienić słowo z wieloma postaciami ze świata nauki i show-biznesu, m.in. z Marilyn Monroe, Frankiem Sinatrą czy Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem – pierwszymi ludźmi na Księżycu.

300 tysięcy kartek z gratulacjami dla stulatków

Jedną z tradycji kultywowanych przez Elżbietę II w ciągu 70 lat panowania było wysyłanie kartek z gratulacjami do osób, które skończyły 100 lat. W imieniu królowej wysłano około 300 tysięcy kartek z gratulacjami do stulatków i ponad 900 tysięcy do par obchodzących 60-lecie małżeństwa.

Jak podaje oficjalna strona Pałacu Buckingham, królowa przez lata swojego panowania miała wyłączne prawo do nadawania tytułów honorowych. Na wniosek rządu królowa przyznawała m.in. Order Podwiązki, Order Imperium Brytyjskiego, Order Świętego Patryka i Order Zakonu Łaźni. To monarchini nadawała też tytuły szlacheckie. W gronie wyróżnionych tytułem szlacheckim przez Elżbietę II osób znaleźli się m.in. Elton John, Judi Dench, Mick Jagger, Paul McCartney i kapitan Tom Moore – weteran II wojny światowej, który w czasie pandemii ogłosił zbiórkę pieniędzy i wyzwanie dla siebie samego: przejście 100 okrążeń wokół domu z okazji swoich 100. urodzin. Weteranowi udało się zebrać 32,8 miliona funtów

Kapitan Tom MooreTwitter/captaintommoore

Wizerunek na setkach portretów i banknotach 33 krajów

Od siódmego roku życia Elżbieta II pozowała do ponad 200 portretów, w większości namalowanych w tradycyjnym stylu. Wizerunek monarchini znajduje się też na banknotach – nie tylko na funtach brytyjskich. Portret Elżbiety II znajdziemy na banknotach 33 krajów, w tym Nowej Zelandii, Australii, Fidżi, Kajmanów i Gibraltaru – wylicza "The Sydney Morning Herald". Elżbieta II po raz pierwszy pojawiła się na banknocie w Kanadzie w 1935 roku. Miała wówczas osiem lat.

Banknot 20-funtowyPetr Kratochvil / domena publiczna

Była najbogatszą królową

"Sunday Times" w 2021 roku oszacował, że majątek królowej wynosił 365 milionów funtów, czyli o 15 milionów więcej niż jeszcze rok wcześniej. "Wzbogacenie było spowodowane głównie majątkiem o wartości 10 milionów funtów, pozostawionym przez jej zmarłego męża, księcia Filipa, najdłużej urzędującego małżonka brytyjskiego monarchy (69 lat i 62 dni)" - wyjaśniał tygodnik.

Elżbieta II i książę Filip w 2020 rokuThe Royal Family

W służbie z agentem 007

Elżbieta II była jedyną monarchinią w historii Wielkiej Brytanii, która "skoczyła" ze spadochronem w towarzystwie Jamesa Bonda. Wydarzenie było częścią ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

W humorystycznym filmie słynny agent przybył do Pałacu Buckingham, by zabrać ze sobą królową Elżbietę II. Oboje wsiedli do śmigłowca, przelecieli nad Londynem (pozdrawiał ich ożywiony na pomnikowym cokole Winston Churchill) i skoczyli ze spadochronami. "W tym momencie... reflektory skierowały się na trybunę honorową, na którą wkroczyła owacyjnie witana królowa Elżbieta II".

Autor:wac//az//am

Źródło: The Daily Star, The Daily Telegraph, Sunday Times, Royal.uk

Pozostałe wiadomości