Kawa czy herbata: co jest lepsze dla zdrowia? Podsumowano wyniki badań

Autor:
jdw//mm
Źródło:
The Washington Post, tvn24.pl
Pijmy kawę. Ma bardzo dużo dobrych właściwości
Pijmy kawę. Ma bardzo dużo dobrych właściwościWikipedia/Shutterstock
wideo 2/4
Wikipedia/ShutterstockPijmy kawę. Ma bardzo dużo dobrych właściwości

Statystyczny Polak rocznie wypija napar z kilograma liści herbaty oraz aż trzech kilogramów ziaren kawy. Oba napoje mają korzystny wpływ na nasze zdrowie m.in. obniżając ryzyko nowotworów, cukrzycy czy chorób serca. Który z nich można jednak uznać za zdrowszy - kawę, czy herbatę?

Odwieczny spór o to, czy lepsza jest kawa czy herbata, postanowił rozstrzygnąć amerykański "Washington Post". Jego dziennikarze zebrali kilkadziesiąt dotychczas przeprowadzonych badań na temat wpływu picia obu napojów na zdrowie. Podsumowanie wyników gazeta opublikowała we wtorek.

Kawa i herbat a cukrzyca

Z badań wynikło, że występuje zależność między regularnym piciem kawy, a występowaniem cukrzycy typu 2. Wyniki były zaskakujące - ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 było aż o 25 proc. niższe u osób, które dziennie piły do czterech filiżanek kawy w porównaniu z grupą, która nie piła kawy w ogóle. Korzystne działanie miała pod tym względem również kawa bezkofeinowa, która obniżała ryzyko zachorowania o ok. 20 proc.

W przypadku herbaty wyniki przeprowadzonych badań nie były jednoznaczne. Niektóre z nich wykazały, że picie do 4 szklanek zielonej herbaty dziennie może obniżyć poziom cukru we krwi. Brak jednak analizy, która udowodniłaby niepodważalną zależność między piciem herbaty, a obniżeniem poziomu cukru.  

ZOBACZ TEŻ: Spowalnia starzenie, zmniejsza ryzyko chorób serca. Ekspert mówi, ile filiżanek kawy dziennie wypijać

Kawa zmniejsza ryzyko raka? 

W przypadku kawy badania wykazały, że jej regularne picie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu o 13 procent w porównaniu do osób, które kawy nie piją wcale. Z kolei w przypadku picia herbaty badania nie wykazały jego znaczącego wpływu na zmniejszenie ryzyka choroby nowotworowej.

Takie działanie kawy może być związane z zawartymi w niej polifenolami. To związki przeciwutleniające cenione ze względu na działanie przeciwzapalne, antywirusowe, a także przeciwnowotworowe. Naturalnie występują w owocach, winie oraz kawie i herbacie. W kawie ich stężenie jest jednak wyraźnie większe: w 100 ml kawy jest ich około 200 mg, zaś w takiej samej ilości zielonej herbaty około 115 mg.

Zawarte w obu napojach polifenole i antyoksydanty wydają się również obniżać ryzyko występowania chorób serca. Wpływ ten nie był jednak znaczący. Regularne picie herbaty, zwłaszcza zielonej, może natomiast w niewielkim stopniu poprawić ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.

ZOBACZ TEŻ: Chcesz żyć dłużej i uchronić się przed chorobami serca? Pij kawę

Kawa i herbata a stres

Przeanalizowane przez "Washington Post" badania wykazały wyraźny związek między regularnym piciem herbaty a obniżeniem poziomu kortyzolu, nazywanego też hormonem stresu. Odpowiadać ma za to jedna z substancji zawartych w herbacie - L-teanina. 

Z kolei umiarkowane spożycie kawy może stymulować poziom kortyzolu w organizmie, a tym samym przyczynić się do polepszenia nastroju. Z drugiej jednak strony, wypicie zbyt wielu filiżanek kawy może prowadzić do poddenerwowania, niepokoju i bezsenności. Związane to jest z większą zawartością kofeiny w kawie, niż herbacie. Z tego powodu herbata, w przeciwieństwie do kawy, nie wykazywała negatywnego oddziaływania na jakość snu badanych.

Picie kawy i herbaty a długość życia

Z analizy badań wynika, że zarówno picie herbaty, jak i kawy, ma pozytywny wpływ na długość życia. Badania przeprowadzone na grupie 500 tys. Brytyjczyków wykazały, że wypijanie codziennie co najmniej 2 szklanek herbaty wiązało się z mniejszym o 9 proc. prawdopodobieństwem śmierci.

Zależność ta okazała się jeszcze wyraźniejsza w przypadku kawy. Wypijanie codziennie 2 lub 3 filiżanek kawy wiązało się z o 14 proc. niższym prawdopodobieństwem zgonu.

ZOBACZ TEŻ: Pijesz czarną herbatę? To może wydłużyć ci życie

Kawa czy herbata?

Analiza dostępnych wyników badań przeprowadzona przez "Washington Post" nie dała jasnej odpowiedzi na pytanie: kawa czy herbata. Wykazano jednak, że oba napoje mają pozytywny wpływ na długość życia, a każdy z nich przynosi ponadto dodatkowe korzyści zdrowotne.

Regularne spożywanie kawy może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, redukuje prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu 2, a także zwiększa długość życia. Z kolei picie kilku filiżanek herbaty dziennie wpływa poprawę ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu, obniża również poziom odczuwanego stresu.

Autor:jdw//mm

Źródło: The Washington Post, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości